Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak znaleźć wełnianą sukienkę dla siebie?

Wełna z domieszką

 
Wełna jest miękka i ładnie układa się na ciele, ale niektóre jej gatunki mają skłonność do deformowania się. Z tego względu sukienki wykonane wyłącznie z wełny mogą po pewnym czasie trochę się powyciągać i stracić pierwotny kształt, a to nie wygląda szczególnie atrakcyjnie. Dlatego warto szukać sukienek, które są uszyte z wełny, ale z niewielką domieszką np. elastanu, którego zadaniem jest utrzymanie pożądanego fasonu. Sztuczne włókna dodawane do wełny są bardzo elastyczne i trwałe, dzięki czemu nawet częste noszenie i pranie ubrań z ich domieszką nie odbija się negatywnie na ich kształcie. Za sprawą syntetyków wełniana dzianina jest niezwykle sprężysta, co oznacza, że mimo rozciągania materiał zawsze wraca do pierwotnej formy. Dodatkowo, włókna syntetyczne nie są tak gniotliwe jak te naturalne, więc sukienka, po kilku godzinach chodzenia w niej, nie będzie pomięta i pomarszczona.
 
Ważne jest jednak, by włókien syntetycznych nie było zbyt dużo, ponieważ mimo swoich zalet mają one także pewne wady, głównie niską przepuszczalność powietrza, a wtedy sukienka nie będzie przewiewna i nie wchłonie potu z ciała. Wyjątkiem są specjalne włókna wysokiej jakości, które mimo sztucznego pochodzenia posiadają właściwości bardzo zbliżone, a czasami nawet lepsze niż prawdziwa, naturalna wełna. Zawartość sztucznych włókien w wełnianej sukience dobrej jakości nie powinna być wyższa niż 15-20 procent.
 

Patrzymy na metki

 
Jeśli zaś chodzi o rodzaj wełny, to za najlepsze uchodzą dwa gatunki: merino wool, czyli wełna z merynosów, oraz kaszmir. Ta druga jest niestety bardzo droga, sukienki z niej zrobione mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Kaszmir jest ceniony za niezwykłą miękkość i przepiękny połysk, jest to też wełna bardzo delikatna dla skóry i stosunkowo rzadko uczula. Sukienki z kaszmiru są wyjątkowo eleganckie, dlatego to dobry wybór, jeśli potrzebujemy kreacji wełnianej o prostym fasonie, lecz szykownym wyglądzie. W sklepach można też znaleźć kaszmirowe sukienki w znacznie niższej cenie, one jednak są zrobione z wełny II gatunku, czyli nieco twardszych włókien. Kaszmir tego typu jest oczywiście mniej wartościowy, niemniej i tak pod względem swoich właściwości przebija większość pozostałych gatunków wełny. Trzeba jednak bardzo uważnie czytać metki, ponieważ może się okazać, że kaszmirowa sukienka ma tak naprawdę tylko niewielką domieszkę tej wełny, reszta to zupełnie inny, tańszy i gorszy gatunek.
 
Dobrą alternatywą dla kaszmiru jest wełna z merynosów. To ceniony gatunek wełny ? sukienki z niej uszyte są miękkie, praktycznie się nie gniotą i nie ?gryzą?. Sukienki z wełny z merynosów są dość elastyczne, więc nie potrzebują dużej domieszki włókien syntetycznych. Świetnie układają się na ciele, są ciepłe i doskonale wchłaniają wilgoć, dlatego idealnie się sprawdzają na przykład jako sukienki do pracy, bo nawet po wielu godzinach pozostają świeże i bez plam od potu. Podobnie jak w przypadku kaszmiru, tak i tutaj należy dokładnie sprawdzić skład dzianiny ? wełna z merynosów określana jest zawsze jako ?merino wool?, jeśli więc na metce jest tylko samo ?wool? albo ?wełna?, to niemal na pewno nie jest to merynos, ale jakiś gorszy rodzaj wełny.
 

Uwaga na oversize!

 
W przypadku sukienek z wełny najczęściej spotyka się fason swetrowy. Takie sukienki codzienne są bez wątpienia niezwykle komfortowe, warto jednak mieć świadomość, że nie każdej kobiecie taki luźny styl pasuje. Sukienki wełniane są często obszerne i nieco bezkształtne, co przy nadwadze daje raczej mało korzystny efekt. Szeroki i długi sukienko-sweter będzie dodawał optycznie kilogramów, zatem gdy sylwetka jest dość masywna, wskazane są sukienki o linii bliższej ciała. Ewentualnie nosimy sukienki spięte w talii paskiem, co nada sylwetce atrakcyjniejszego kształtu.
 
Uważać trzeba też na sukienki, które są na dole zwężone szerokim ściągaczem. Taki model poszerza optycznie biodra, nie jest więc korzystny chociażby dla gruszek. Im pełniejsza figura i szersze biodra, tym bardziej rozkloszowana powinna być sukienka na dole. Nawet gdy to typowy, swetrowy fason, dolna krawędź nie może być ściśniona ? taki zabieg jest dobry jedynie wtedy, gdy zależy nam na tym, by powiększyć biodra oraz pośladki.
 
Fasony oversize są też mało korzystne dla kobiet o bardzo szerokich ramionach. W tym przypadku luźniejsze marszczenia mogą się pojawić na brzuchu i biodrach, ale same ramiona i rękawy powinny być gładkie, proste i dopasowane do ciała.
 

Szeroka spódniczka

 
Fason swetrowy to tylko jedna z możliwości. Bardziej elegancko i korzystniej dla sylwetki prezentują się sukienki o klasycznym kroju, a więc dopasowane do talii i z rozkloszowaną spódniczką. Poleca się także fason A. Rozszerzana spódnica jest taka dobra, ponieważ sprawia, że proporcje ciała są bardziej zrównoważone, większa pupa wydaje się szczuplejsza, a nogi wyglądają na zgrabniejsze. Rozkloszowanie nie musi być duże, ważne jest po prostu, by dolna część sukienki nie obciskała bioder oraz nóg.
 
Drugą rzeczą przy sukienkach rozkloszowanych jest ułożenie wzoru. Sukienki z wełny często mają wzór poziomy, a to kolejne zagrożenie dla pulchniejszej sylwetki. Na większe rozmiary pasują przede wszystkim sukienki gładkie, wykonane prostym ściegiem, a jeśli pojawiają się wzorki, to muszą biec one wzdłuż spódniczki, a nie w poprzek.
 

Cienki czy gruby splot?

 
Sukienki z wełny bardziej niż wymyślnym krojem przyciągają wzrok efektownym wzorem. Pięknie prezentują się kreacje z grubymi warkoczami albo innym skomplikowanym motywem i na pewno jest to świetny sposób na to, by ożywić prostą kreację w neutralnym kolorze. Z drugiej strony jednak, grube, wypukłe wzory mogą pogrubiać. Czy zatem bezwzględnie unikać takich sukienek? Niekoniecznie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, plecione na sukience wzory nie mogą przecinać sylwetki w poprzek, zwłaszcza w najgrubszych obwodach. Po drugie, motywy nie mogą być mocno wypukłe i w dużej ilości, w zupełności wystarczy na przykład jeden warkocz biegnący przez środek sukienki albo zdobienia przy dekolcie.
 
Liczy się również grubość wełnianej sukienki. Tak samo jak w przypadku dzianiny bawełnianej, tak i przy wełnie wystrzegać się trzeba tkanin bardzo cienkich i tych z dużymi oczkami. Wełna powinna być dość gęsta, zbita, o jednolitej powierzchni, wtedy znacznie lepiej się układa. Jeśli ma prążki, to muszą być one średniej grubości i absolutnie nie powinny się rozchodzić, bo wtedy sukienka wygląda na za ciasną. Wełna specjalnie zmechacona, z długim włosiem, działa natomiast dokładnie tak samo jak wzór ? zazwyczaj pogrubia.
 

Szczególna pielęgnacja

 
Wełniane sukienki wizytowe prezentują się bardzo efektownie, ale ich długowieczność zależy w dużym stopniu od właściwej pielęgnacji. Sukienki z wełny są wymagające i najczęściej nie można ich tak po prostu wrzucić do pralki. W przypadku kreacji z większą domieszką sztucznych włókien normalne pranie nie powinno wyrządzić żadnej szkody, jeśli jednak ubranie składa się co najmniej z 80 procent wełny, wskazane jest specjalne postępowanie. Instrukcja dotycząca prania i prasowania powinna być na metce i ważne jest, by nie przekraczać rekomendowanej temperatury prania czy prasowania. Sukienki z wełny nie należy też odwirowywać w pralce, a jedynie lekko wykręcić i powiesić na wieszaku. Trzeba przy tym pamiętać, że najbardziej rozciągliwa jest właśnie wełna wilgotna, dlatego najlepiej jest suszyć sukienkę ?na płasko?, na przykład rozkładając ją na suszarce zamiast wieszania na sznurku. Droższe sukienki z wełny najbezpieczniej będzie oddawać do specjalistycznego czyszczenia chemicznego.
 
Prawdziwa wełna ma też to do siebie, że się mechaci ? włókna pod wpływem tarcia zbijają się w kuleczki. Wełnę trzeba więc co jakiś czas ogolić specjalną maszynką, by odzyskała gładką powierzchnię. Wełnianym sukienkom szkodzi też wysoka temperatura i duża wilgoć.


Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 34504 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Jestem bardzo zadowolona, obsługa na najwyższym poziomie.Pozdrawiam
2024-03-29
Szybko
pixel