Jak znaleźć idealną, długą suknię?
data publikacji: 13.09.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Nie oszczędzać na jakości
Sukienki wieczorowe muszą być eleganckie, a trudno o taki efekt, jeśli kreacja jest uszyta z kiepskiego materiału, w dodatku jakość wykonania też pozostawia wiele do życzenia. Proste suknie dzianinowe ujdą w przypadku nastolatek, ale dorosłe kobiety muszą w przypadku stroju wieczorowego zainwestować w wysoką jakość. Na szczęście nie trzeba na nią wydać fortuny, jednak ubranie za mniej niż 100 złotych raczej nie spełni tych oczekiwań.
Suknia wieczorowa powinna być uszyta z luksusowego materiału, na przykład jedwabiu, koronki, szyfonu, tafty albo lamy. Ozdobne wstawki mogą być z tiulu, gipiury, szlachetnych kamieni, a więc materiałów, które też kojarzą się z ekskluzywną kreacją. Suknia z pięknego materiału, nawet jeśli ma prosty, skromny krój, i tak zrobi dużo lepsze wrażenie niż wyszukana kreacja ze sztucznej satyny, dlatego zamiast kilku tanich, „wystrzałowych” sukienek zawsze warto kupić jedną porządną.
Oczywiście, ogromne znaczenie dla całej stylizacji zawsze mają dodatki, o ile jednak zwykłą sukienkę wizytową można podkręcić droższymi akcesoriami, tak w przypadku kreacji wieczorowych gorsza jakość ubrania jest dużo trudniejsza do ukrycia.
Ponadczasowy krój
Kolekcje wieczorowe znanych projektantów zachwycają bogactwem form, jednak na własny użytek warto kupić suknię o klasycznym kroju. Po pierwsze, taka suknia dłużej nam posłuży, a po drugie, wymyślne fasony niekoniecznie mają wiele wspólnego z prawdziwą elegancją. Ekstrawaganckie kreacje na eleganckim przyjęciu mogą za bardzo przyciągać uwagę i uchodzić wręcz za niestosowne, podczas gdy klasyczny fason zawsze będzie robił pozytywne wrażenie. Najważniejsze jest tu dopasowanie stylu sukni do okoliczności – na premierę filmu w modnym lokalu można założyć suknię nieco ekscentryczną i odważną, ale już na eleganckie przyjęcie w ambasadzie wskazana jest raczej stonowana klasyka.
Ponadczasowy krój ma jeszcze jedną zaletę – łatwo zmienić oblicze takiej sukienki za pomocą dodatków. Wystarczy zmienić kolor butów i założyć zupełnie inną biżuterię, a od razu prosta suknia stworzy zupełnie nową stylizację. To kosztuje mniej, niż zakup kolejnej kreacji, a jeśli nie chodzimy na bale zbyt często, nie ma sensu za każdym razem inwestować w swój strój od podstaw.
Na jakie fasony warto zwrócić uwagę? Jest kilka ponadczasowych krojów, które od wielu lat są noszone przez eleganckie kobiety i nigdy nie wychodzą z mody. Najbardziej godne polecenia są:
- rozkloszowane suknie z dekoltem V, niezwykle szykowne i dobre dla każdego typu sylwetki;
- suknie wiązane na szyi, które pięknie podkreślają ramiona oraz talię;
- suknie na ramiączkach spaghetti, idealne dla kobiet szczupłych i niskich;
- suknie z jednym ramiączkiem;
- suknie z gorsetem, polecane paniom z ładnym biustem;
-suknie empire, doskonałe dla kobiet z nadwagą, zwłaszcza gdy głównym problemem jest wystający brzuch.
Nie przesadzać z wystawnością
Strój wieczorowy z definicji jest bardzo uroczysty, ale naprawdę rzadko kiedy bardzo wystawne kreacje zdadzą egzamin. Dzisiaj na wieczorne przyjęcia często wystarczą ładne sukienki wizytowe, natomiast balowe kreacje na stelażu, bogato zdobione i drapowane mogą się wydawać zwyczajnie śmieszne. Z dwojga złego lepiej mieć na sobie nieco skromniejszą sukienkę niż pojawić się na przyjęciu w kreacji godnej królewskiego balu, dlatego unikamy takich zakupów, chyba że mamy pewność, iż właśnie taki strój jest od nas wymagany.
Skomplikowanych krojów powinny też unikać kobiety, które nie do końca są zadowolone ze swojej figury. Marszczenia zawsze pogrubiają, dlatego np. przy szerokich biodrach niezbyt dobrym pomysłem będzie suknia z drapowaniem poniżej talii. Misterne zdobienia na udzie podkreślą, że nogi są grube, a tiulowa, wielowarstwowa spódnica będzie zabójcza dla kobiety o szerokiej talii. Suknia wieczorowa nie musi być minimalistyczna, ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę mankamenty swojej sylwetki i unikać fasonów, które zjawiskowo prezentują się wyłącznie na chudych modelkach.
Suknia dla gruszki
Kobiety gruszki mają szerokie biodra i masywne uda, dlatego muszą unikać sukni o prostym kroju – pasują im przede wszystkim kreacje o linii A oraz fason empire. Linia A pięknie podkreśli szczupłą talię i ukryje dolne partie ciała, nic też nie stoi na przeszkodzie, by górna część kreacji wyróżniała się ciekawym detalem, np. asymetrycznym gorsetem. Gruszki mają szczupłe ramiona, dlatego mogą sobie pozwolić na bardzo dekoracyjne gorsety, zdobione wiązania na szyi, cekinowe aplikacje na biuście, tiulowe albo koronkowe wstawki na dekolcie. Bogata góra ożywi skromny dół, a sylwetka zyska proporcjonalne kształty.
Suknia dla jabłka
Przy szerokiej talii unikamy sukni, które przyciągają wzrok do brzucha. To suknie odcinane w pasie – zamiast tego wybierzmy krój empire, który wymodeluje szczuplejszą talię kilka centymetrów pod biustem. Poza sukniami empire, dla jabłka bardzo dobre są też kreacje z obniżonym stanem. Jeśli chodzi o ramiona, to warto je zakryć falbankowymi rękawkami albo przeźroczystymi bufkami pełnej długości, dzięki czemu ta część ciała wyda się trochę szersza i tym samym optycznie wyszczupli pełny brzuch.
Suknia dla klepsydry
Kobiety o tej figurze mają pełne biodra, duży biust i szczupłą talię. Takimi proporcjami warto się pochwalić, dlatego świetne będą suknie gorsetowe o kroju syreny, dopasowane do ciała prawie na całej długości – kreacja rozszerza się dopiero od kolan. Nawet gdy klepsydra jest trochę większych rozmiarów, taki krój sukni będzie korzystny, ale pod warunkiem, że kreacja jest w ciemniejszym kolorze.
Na proporcjonalną, zaokrągloną sylwetkę pasować też będzie dopasowana, opływowa kreacja z dekoltem V, rękawkami trzy czwarte lub na szerokich ramiączkach, ozdobiona biżuteryjną aplikacją na wysokości talii, by podkreślić wcięcie w tym miejscu.
Suknia na chłopięcą sylwetkę
Kobiety z wąskimi biodrami i małym biustem powinny szukać sukni o bardziej urozmaiconym kroju, który pozwoli wyczarować bardziej krągłe kształty. Świetna będzie suknia ze zbluzowaną górą i długą, plisowaną spódnicą, kreacja z tiulu, suknia w stylu greckim, suknia ozdobiona falbanami albo z efektownym upięciem na spódnicy oraz przy dekolcie. Najmniej korzystnie chłopięca sylwetka bez talii wygląda w sukni mocno dopasowanej do ciała, minimalistycznej, bez żadnych dekoracji.
Suknia dla drobnej kobiety
Panie szczupłe i niskie mogą „ginąć” w długich sukniach, dlatego korzystniejszą alternatywą są kreacje midi, kończące się dość wysoko nad kostką, dzięki czemu sylwetka nie jest tak przytłoczona ubraniem. Jeśli jednak suknia ma być długa, to najlepszym rozwiązaniem jest empire, krój dodający optycznie kilka centymetrów wzrostu. Warto też zainteresować się sukniami z trenem, które odsłaniają nogi z przodu albo mają szeroki rozporek wzdłuż uda.
Wieczorem pasuje nie tylko czerń
Skoro suknia wieczorowa, to najlepiej czarna – tak myśli większość kobiet, wybierając ten kolor jako najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy dla sylwetki. Czerń faktycznie prezentuje się elegancko i wieczorowo, ale nie dla każdej kobiety jest to wymarzony kolor. W czarnej sukni bardziej widać zmęczoną i niedoskonałą cerę, a jeśli chcemy to ukryć, konieczny jest perfekcyjny, profesjonalny makijaż. W czerni niezbyt dobrze wyglądają też kobiety bardzo dojrzałe, bo ten kolor zanadto dodaje im powagi.
W czarnych sukniach najefektowniej prezentują się chłodne brunetki w typie zimy, bo czarna barwa świetnie podkreśla ich wyrazistą urodę. Blondynkom i szatynkom znacznie ładniej będzie w sukni w kolorze stalowym albo srebrnym – te odcienie znakomicie komponują się z ich cerą. Typy letnie powinny się też zainteresować sukniami w kolorze szmaragdowym, ciemnoróżowym albo kobaltowym. Dla typów wiosennych i jesiennych wymarzone barwy na wieczór to złoto, żywa zieleń, ametystowy fiolet, karmazyn.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.