Jak wykorzystać styl retro w jesiennych strojach?
data publikacji: 10.01.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Brąz plus pudrowy róż
Połączenie brązu z różem wyjątkowo mocno kojarzy się z modą retro. Na pierwszy rzut oka to dość nietypowe zestawienie, jednak dla większości kobiet jest ono wyjątkowo twarzowe, choć oczywiście spore znaczenie ma to, czy trafnie dopasuje się odcienie do swojego typu urody – ogólna zasada jest taka, że im delikatniejsza i mniej kontrastowa uroda, tym chłodniejsze i bardziej rozmyte powinny być noszone kolory.
Jak w praktyce te kolory można wykorzystać? Pasteloworóżowe sukienki wyjściowe można nosić na przykład w komplecie z jasnobrązowym kożuszkiem – szczególnie efektownie wyglądać będzie to połączenie przy kreacjach koronkowych albo z ażurowej, wełnianej dzianiny. Do brązowego kożuszka w stylu vintage pasują także monochromatyczne, różowe zestawy casualowe, na przykład dzianinowe spodnie dzwony plus wełniany golf albo prosta, ołówkowa spódnica plus jedwabna koszula ze staroświecką stójką.
Brąz i róż świetnie nadają się także do jesiennych stylizacji biurowych – mamy na przykład trapezową, brązową spódnicę midi albo brązowe spodnie w delikatną kratkę, do tego gładką bluzkę w eleganckim odcieniu różu oraz krótki, dopasowany do figury żakiecik z brązowego tweedu, pantofle na kielichowych obcasikach, jedwabną apaszkę.
Dżins w wydaniu retro
Dżinsy vintage różnią się zarówno krojem, jak i samym materiałem – spodnie w stylu retro mają bardziej jednolity odcień i charakterystyczną, marmurkową fakturę, często też pojawiają się kolory przydymione, z szarawym zabarwieniem. Jeśli chodzi o krój, to bardzo modne są obecnie spodnie w stylu ‘mom jeans’, z wysoką talią, niezbyt obcisłe, ze zwężającymi się ku dołowi nogawkami, które można podwinąć. Dżinsy o tym kroju mogą jednak pogrubiać biodra, dlatego kobietom o figurze gruszki bardziej pasować będą fasony boot-cut, przypominające spodnie z lat 60-tych oraz 70-tych.
Jesienne dżinsy retro nosimy z dżinsową koszulą, koniecznie w tym samym kolorze, ewentualnie mocno kontrastową. Koszula powinna mieć raczej nowoczesny krój, chyba że zdecydujemy się na fason z innej epoki – przykładowo, gdy spodnie nawiązują do mody lat 90-tych, pasować będzie do nich hippisowska koszula z szerokimi mankietami i wydłużonym kołnierzykiem. Taki dżinsowy uniform ozdabiamy bardzo kolorowymi, wzorzystymi dodatkami, na przykład naszyjnikiem z tęczowych koralików, szeroką apaszką noszoną zamiast paska, ekstrawaganckimi, neonowymi bransoletkami z tworzywa.
Zamiast dżinsowej koszuli pasować będzie również bluzka w romantycznym stylu, z kwiatowym nadrukiem, albo biała bluzka-chłopka z wielobarwnymi, haftowanymi aplikacjami. Natomiast zakładając do dżinsów retro sweter we współczesnym fasonie, możemy uzupełnić stylizację dodatkami metalicznymi, jak srebrne botki albo miedziana torebka z przecieranej skóry.
Dodajemy czerwień
Czerwień jest kolorem sezonu i jak najbardziej pasuje także do stylizacji retro. Bardzo atrakcyjnie zaprezentują się na przykład czerwone sukienki koktajlowe, uszyte z lekkich, zwiewnych tkanin z wytłaczanym wzorkiem jak groszki albo drobne kwiatki. Czerwona sukienka powinna być mocno rozkloszowana, mile widziane są ozdobne falbany, bufiaste rękawy, wiktoriańskie dekolty lub gorsetowe wykończenie. W stroju wizytowym do czerwonej kreacji dodajemy lakierowane, czarno-białe akcesoria, w wydaniu casualowym stawiamy na mocny brąz.
W duchu retro będzie także zestaw złożony z wełnianych, czerwonych spodni dzwonów oraz czerwonego, obcisłego sweterka z golfem – strój uzupełniamy grafitem w nowoczesnej, geometrycznej formie, pasować będą również biało-czarne dodatki vintage, jak kozaczki z drobną pepitkę, lakierowany, biały kuferek z grubymi czarnymi lamówkami albo rozkloszowana, czarna peleryna z szerokim kołnierzem.
Z dodatkiem futerka
W przypadku okryć wierzchnich, tej jesieni do najmodniejszych fasonów zaliczają się futra vintage. To mogą być futerka krótkie, o prostym kroju i lekko poszerzanych ramionach, albo futra długie, z szerokim, ozdobnym kołnierzem, ewentualnie klasyczne, wełniane płaszcze, tyle że wykończone futrzanymi wstawkami.
Kolorystycznie dominują brązy, szarości oraz ciemne, przybrudzone żółcie jak odcień musztardowy albo szafranowy, ale pojawiają się także bardziej ekstrawaganckie odcienie, jak landrynkowy róż albo jaskrawy turkus. Futra vintage nosimy głównie w stylizacjach monochromatycznych, dobierając resztę stroju pod kolor płaszcza, warto jednak trochę różnicować kolory, dodając na przykład do brązu miedzianą czerwień albo uzupełniając srebrne szarości rozwodnionym, lodowym różem.
W cenie są również mniejsze futrzane dodatki. Czarne, koronkowe sukienki wizytowe można na przykład uzupełnić ozdobnym, doczepianym kołnierzykiem z brązowego futerka, torebka może mieć futrzane wstawki na przedniej klapce, do jedwabnej koszuli ze stójką zawsze pasuje krótka, futerkowa kamizelka.
Atrakcyjna kratka retro
Krata jest jednym z najmodniejszych wzorów tej jesieni, a najchętniej wybieranym motywem są desenie z lat 70-tych. To bardzo charakterystyczna, duża kratka o delikatnie rozmazanych konturach, ale w kontrastowych kolorach – najczęściej pojawia się brąz z dodatkiem żółci lub ciemnej czerwieni, ładny efekt daje także krata w odcieniach miodowej żółci i turkusu, zieleni i brązu, granatu i fioletu, różu i brązu.
W kratkę są przede wszystkim spódnice retro, o długości midi, rozkloszowane z kontrafałdą, szyte z klinów albo ułożone w szerokie plisy – do nich zakładamy jedwabne bluzki koszulowe z wiązaniem na kokardę albo dekoracyjnym żabotem. Z kolei spodnie w kratę mają krój zbliżony do cygaretek lub szerokich szwedów – najbardziej twarzowym uzupełnieniem dla kraciastych spodni są luźne, ale krótkie sweterki z ozdobnymi ściągaczami lub nowoczesne bluzy dresowe.
Można też sięgnąć po płaszczyk w stylu retro, oczywiście wykończony wzorem w dużą kratę – będzie on pasował do klasycznych, jesiennych sukienek, dżinsów, biurowych garniturów, dzianinowych sukienek-tub o długości maxi.
Dużo skóry i zamszu
Jesienna skóra w wydaniu retro to przede wszystkim stylowe kurtki. Warto sięgać po fasony marynarkowe, z zapięciem na guziki, ozdobnymi przeszyciami i wysoko postawionym kołnierzem – taki fason nie tylko świetnie wygląda, ale i optycznie wyszczupla figurę. Do skórzanej kurtki można założyć dżinsową spódnicę vintage oraz prążkowany golf w kolorowe paski, do tego połyskujące kozaki na kwadratowych obcasach lub modne botki na szpilkach, w innej wersji spódnicę zastąpić mogą sztruksowe spodnie z szerokimi nogawkami oraz bluzka z mechatej wełny w neutralnym kolorze.
Obok skóry może pojawić się zamsz. To bardzo ciekawe zestawienie, idealne dla jesiennej stylizacji – modne jest na przykład połączenie skórzanych spodni z zamszową kamizelką albo motocyklowa kurtka ze skóry wykończona kontrastowymi wstawkami z zamszu.
Przy połączeniach skóry i zamszu warto stosować różne kolory, by dodatkowo podkreślić ciekawe faktury materiałów – do czerni można dodać jasny, ciepły brąz oraz biel, przy granacie sprawdzi się ciemny grafit z dodatkiem chłodnego beżu lub bardzo jasnych szarości.
W duchu lat 80-tych
Do stylu retro zalicza się także moda z lat 80-tych, a tak się składa, że fasony z tej epoki są tej jesieni bardzo popularne. Prym wiodą szerokie ramiona – widzimy je w płaszczach, militarnych kurtkach, żakietach, a nawet sukienkach i bluzkach. Szerokie ramiona to dobry pomysł, jeśli chce się optycznie wyszczuplić uda, wystarczy do koszuli z poszerzanymi ramionami założyć trapezową spódnicę do kolan albo spodnie vintage z nogawkami wykończonymi w kant.
Klimat lat 80-tych pojawia się też wieczorem. Do łask powróciły sukienki z brokatowej, błyszczącej tkaniny, dopasowane do ciała i z głębokim dekoltem V, różnica jest jednak taka, że dzisiaj nosimy je z bardzo nowoczesnymi, minimalistycznymi akcesoriami w neutralnych kolorach.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.