Jak wykorzystać pomarańcz w jesiennych strojach?
data publikacji: 09.01.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Pomarańczowy płaszcz albo kurtka
Płaszcz w odcieniu pomarańczowym wydaje się dość ekstrawaganckim pomysłem, ale wbrew pozorom taka stylizacja wcale nie musi być bardzo krzykliwa. Pierwsza rzecz to odcień – na okrycie wierzchnie nie wybieramy wściekłego, neonowego oranżu, lecz elegancki odcień dyniowy. Jest to kolor energetyczny i wyrazisty, lecz wcale nie rzuca się w oczy bardziej niż jesienne bordo, fiolet czy zieleń.
Po drugie, ogromne znaczenie ma to, z czym się takie pomarańczowe okrycie nosi. Kolorowy płaszcz wykorzystuje się głównie wtedy, gdy reszta stroju jest neutralna, właśnie dlatego, by stylizacja nie wyglądała ponuro. Pomarańczowy płaszcz fantastycznie komponuje się z czernią, więc nawet gdy cały jesienny strój jest w tym kolorze, dzięki pomarańczowemu okryciu nie wygląda ponuro. Pomarańcz dobrze łączy się z każdym innym neutralnym kolorem, zatem gdy większość naszych jesiennych rzeczy jest w odcieniach szarości, czerni, brązu czy bieli, pomarańczowy płaszcz będzie równie uniwersalny jak jego czarny odpowiednik i można go nosić także do pracy, jako dodatek do strojów formalnych.
Natomiast pomarańczowa kurtka nadaje się do nowoczesnych zestawów casualowych. Świetnie wygląda z dżinsami, pasuje do szarych dresów i wygodnych wełnianych spodni oraz dzianinowych sukienek. W strojach codziennych nie trzeba jednak ograniczać się jedynie do neutralnych barw – pomarańczowa kurtka bardzo ładnie wygląda na przykład razem z dżinsami w odcieniu bordowym albo ciemnozielonym, bardziej jaskrawe pomarańcze wolno łączyć z czerwienią lub żółcią.
Pomarańczowe dżinsy
Pomarańczowe rurki to kolejny modny fason na sezon jesienny. Znowu wydaje się, że trudno je z czymkolwiek połączyć, tymczasem pasuje do nich większość jesiennych bluzek. Szczególnie efektownym dodatkiem do pomarańczowych spodni są dżinsowe koszule i dżinsowe kurtki, prócz tego pasują jeszcze czarne golfy, beżowe sweterki, szare bluzy dresowe, bawełniane bluzki w marynarskie paseczki, koszule w kratkę. Bluzka nie musi być neutralna – pasować będzie także ciemny fiolet, oliwkowa zieleń, błękit, róż, pastelowa czerwień.
W bardziej ekstrawaganckim wydaniu z pomarańczowymi rurkami łączy się czarne, trapezowe sukienki koktajlowe z koronki – uzupełniając ten duet lakierowanymi, czarnymi botkami na szpilkach zyskujemy oryginalny strój na nieformalną, wieczorną imprezę.
Z modnymi metalikami
Metaliczne ubrania nosi się zwykle z klasyczną, neutralną bazą, ale odważniejsze kolory jeszcze lepiej podkreślą ich ekstrawagancki charakter. Przykładowo, jeśli spódnica jest plisowana, ze srebrnej, metalicznej tkaniny, idealnie pasować do niej będzie krótki, pomarańczowy pulower – dodajemy jeszcze czarne botki, skórzaną kurtkę i mamy modną, atrakcyjną stylizację na popołudniowe wyjścia.
Atrakcyjne, srebrne botki stworzą ciekawy zestaw z długą, wełnianą sukienką w zgaszonym odcieniu pomarańczu – prosty krój i spokojniejszy odcień nie odciągną uwagi od modnych butów. Do srebrnych kozaczków można też założyć pomarańczowe dżinsy rurki oraz czarny golf.
Srebro najlepiej łączy się z pomarańczem, choć można wykorzystać jeszcze inne kolory. Do pomarańczowego sweterka pasować będzie metaliczna spódnica w odcieniu zielonym, bordowym, niebieskim albo fioletowym, a na dodatkach stosujemy czerń, ewentualnie ciemny, chłodny brąz. Uważać jednak trzeba na złoto. Zasadniczo oba te kolory można ze sobą połączyć, lecz oba te odcienie muszą się wyraźnie od siebie różnić – jeżeli pomarańcz jest ciemny i przydymiony, wybieramy złoto jasne, do jaskrawszego oranżu dodajemy chłodne, stare złoto lub po prostu metaliczną, neonową żółć.
Z dodatkiem innych jesiennych kolorów
Jesienny charakter pomarańczu świetnie podkreślą inne kolory z tej palety. Tak jak na przykład miedziana czerwień. Jest to odcień ciepły, spokojny, ładnie współgrający z dyniowym pomarańczem. Można go wykorzystać jako zamiennik czerni – z czernią stylizacja jest mocno kontrastowa, więc może nieco skrócić sylwetkę, natomiast z miedzią pomarańcz tworzy bardziej zrównoważoną całość.
Kolory można łączyć na różne sposoby i nie ma większego znaczenia, czy pomarańcz znajduje się na górze, czy na dole. Patrzymy raczej na fasony – jeśli pomarańczowe spodnie nie mają pogrubiać nóg, zakładamy wąskie dżinsy i krótki, prosty sweterek z miedzianoczerwonej wełny. To samo spódnica – jeśli jest pomarańczowa, to musi być w fasonie dopasowanym do typu sylwetki, podobnie jak miedziana bluzka. Pomarańczowe sukienki codzienne świetnie wyglądają, gdy założy się do nich czerwone rajstopy lub legginsy.
Zwykle to pomarańcz jest jaśniejszy i bardziej jaskrawy, dlatego bezpieczniej jest go dawać na szczuplejsze partie ciała, jednak oba te kolory na tyle są do siebie podobne, że odwrotna konfiguracja nie powinna zaszkodzić figurze. Jako kolor dodatkowy najlepiej sprawdzi się brąz albo beż. Czerń też się nadaje, ale nie dla wszystkich – po czarne dodatki powinny sięgać tylko brunetki, bo dzięki nim ich wyrazista uroda będzie lepiej podkreślona.
Efektowne zestawy jesienny pomarańcz tworzy także z żółcią. Szukamy żółci ciemniejszych, z cieplejszymi tonami, jak na przykład odcień musztardowy, bursztynowy, złotawy. Najlepiej jest łączyć oba te kolory tak, by wstępowały w mniej więcej tej samej ilości – jeśli spódnica jest krótka, zakładamy dopasowany top z rękawami ¾, ale do szerokich żółtych spodni bardziej niż obcisła bluzeczka pasować będzie luźniejszy, długi sweter w odcieniu pomarańczu. Brąz na dodatkach musi być wyrazisty, jak na przykład odcień czekoladowy albo kawowy, natomiast czerń, tak samo jak przy miedzianej czerwieni, jest dobrym kolorem dodatkowym dla bardzo ciemnych włosów i ciemniejszej cery.
Szarości plus mocny akcent
Jesienne stylizacje zbudowane na szarościach często wyglądają nijako. Szary to ładny kolor, jeśli jednak nie podkreśla go ekstrawagancki fason albo oryginalna faktura, strój będzie dość nudny. Wystarczy jednak dołożyć szczyptę mocniejszego koloru i od razu wszystko się zmienia – pomarańcz jest tu doskonałym wyborem, bo tworzy z szarościami wyjątkowo udane zestawienie.
Mogą to być zwykłe, jesienne dodatki, jak pomarańczowa czapka lub szalik, ale warto sięgnąć po coś odważniejszego, jak pomarańczowy bliźniak, pomarańczowe rajstopy albo pomarańczowa bluzka z jedwabiu. Warto też wprowadzić dwa, trzy różne odcienie szarości – spodnie są na przykład grafitowe, botki srebrzyste, golf szary, a marynarka pomarańczowa.
Przy mniejszych dodatkach wolno nawet zastosować jeszcze jeden żywy kolor. Idealne są odcienie niebieskiego, ponieważ jest to kolor, który tworzy z pomarańczem najładniejsze kontrasty. Możemy więc mieć na sobie szary płaszcz, szare spodnie, pomarańczowy szalik i turkusowe rękawiczki albo kozaki z pomarańczowego zamszu i elegancką, chabrową chustę.
Tylko pomarańcz
Stonowane, zgaszone odcienie pomarańczu da się z powodzeniem wykorzystać w stylizacjach monochromatycznych. Strój zdominowany przez ten kolor nie powinien się wyróżniać bardzo ekstrawaganckimi fasonami, choć nie muszą to być od razu same klasyczne rzeczy. Można wykorzystać na przykład nowoczesny styl minimalistyczny – mamy gruby, wełniany golf bez rękawów, pod spodem obcisłą bluzkę z siateczki, spódnicę kopertową z metalowym zapięciem w talii albo spodnie kuloty, pomarańczową torebkę, beżowy płaszcz oraz czarne kozaki.
Inną ciekawą opcją jest styl romantyczny, który w pomarańczowym wydaniu zyskuje zupełnie inny charakter – zakładamy długą, rozkloszowaną spódnicę z ozdobną falbaną na dole, wiktoriańską bluzkę koszulową, żakardowy płaszczyk z pomarańczowo-czarnym deseniem i ciemnobrązowe trzewiki. Jest jeszcze modne retro – wybieramy grubą, trapezową spódnicę z pomarańczowej wełny w delikatną czarną kratkę, pomarańczową, jedwabną bluzkę z bufiastymi rękawami, pomarańczowe botki na słupkach, do tego czarne, grube rajstopy i brązowy płaszcz z szerokim kołnierzem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.