Jak wybrać zimową sukienkę w kratę?
data publikacji: 29.02.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Krata i asymetria
Pomysłów na ożywienie zimowej, tradycyjnej kraty jest wiele, a asymetria to wyjątkowo oryginalne rozwiązanie. Sukienka jest szyta ze skosu, lekko rozkloszowana, wyraźnie wydłużona z jednej strony i jeszcze dodatkowo fantazyjnie upięta na biodrze. Dekolt też jest asymetryczny, na przykład z ukośnie ułożonym kołnierzem albo wykończony przy jednym ramieniu ozdobnymi zakładkami.
Wzór jest klasyczny, w stonowanych kolorach, ale pojawia się na sukience w dwóch wersjach – top jest na przykład w drobną kratkę, na spódnicy ten sam motyw jest znacznie powiększony. Sukienka wygląda bardzo ekstrawagancko, jednak za sprawą spokojnych kolorów może służyć jako zimowa kreacja wizytowa, a nawet jako strój do pracy.
Dodatki są w tej samej tonacji kolorystycznej, nowoczesne, bez wyróżniających się detali, tak by nie odciągać uwagi od kroju sukienki. Zimowe akcesoria też mogą być kraciaste – motyw jest ten sam, ale w zmienionych kolorach.
Szmizjerka w czerwoną kratę
Krata to świetny pomysł na wprowadzenie do zimowego stroju modnej czerwieni – na wzorze czerwień nie jest aż tak krzykliwa, a dzięki obecności innych odcieni staje się bardziej twarzowym kolorem. Najlepsze są czerwone kraty z dodatkiem neutralnych kolorów albo printy łączące w sobie czerwień z ciemną zielenią albo mocną żółcią.
Czerwona krata pięknie wygląda na zimowych szmizjerkach. Sukienka jest mocno taliowana, dół ma linię A, top jest w koszulowym stylu, z zaszewkami podkreślającymi biust, klasycznym kołnierzykiem i długimi, prostymi rękawami. Długość za kolano jest najodpowiedniejsza, bo wtedy kreację można nosić także do pracy, w komplecie z szarym albo brązowym żakietem.
Do czerwonej kraty bardzo pasują czarne akcesoria, ale w lżejszej formie, czyli na przykład botki na szpilkach, mała torebka z pikowanego aksamitu, lekka peleryna z kapturem, szal z ażurowej wełny. Mile widziane są akcenty romantyczne, jak na przykład kolczyki w kształcie serduszek czy wąski pasek z kokardką.
Jedna sukienka, dwie różne kratki
Klasyczne, kraciaste motywy można ze sobą połączyć. Sukienka ma kontrastową wstawkę z boku albo na przedzie, rękawy też mogą być w różne wzory. Motywy łączy jeden wspólny odcień, na przykład zgniła zieleń, która w jednej części miesza się z granatem, a drugiej z ciemnym burgundem i czernią.
Kontrastowe połączenie kratki ożywia proste, klasyczne fasony, ale równie ładnie prezentuje się na fasonach ekstrawaganckich, jak sukienka wizytowa z bufiastymi rękawami czy ołówkowa kreacja z asymetrycznym dekoltem i wymyślną baskinką.
W zależności od okazji, do sukienki dokładamy albo czarne dodatki glamour, albo casualowe akcesoria w odcieniach beżu i brązu.
Kontrastowa sukienka koszulowa
Motyw połączenia dwóch różnych kratek można wykorzystać w jeszcze inny sposób – przód sukienki to jeden wzór, tył to zupełnie inny motyw. Kontrast jest bardziej wyrazisty, także jeśli chodzi o kształt kratki, ale wciąż jeden odcień pozostaje wspólny, mamy więc na przykład print zielono-żółty i żółto-brązowy.
Tego typu połączenie dwóch printów idealnie nadaje się na sukienki o kroju tuby oraz na eleganckie ołówki. Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesna garsonka – żakiet, podobnie jak sukienka, ma z tyłu inny wzór, ale motywy ułożone są inaczej niż na sukience, tak by kontrast był jeszcze bardziej widoczny.
Dodatki są nowoczesne, nieco ekstrawaganckie, jak botki na grubych platformach czy dresowa bluza zamiast żakietu, a ich kolor odcina się kraciastego wzoru – do ciemnych printów dodajemy na przykład jasne szarości i kremową biel, do wzoru w jaśniejszej tonacji pasuje granat i głęboki brąz.
Luźna sukienka kimonowa
Ciekawym fasonem na zimę jest luźna sukienka z grubej, mechatej wełny w bardzo dużą kratę przypominającą motyw z koca. Krata jest ciemna, ale z jaskrawymi akcentami, jak na przykład połączenie granatu, leśnej zieleni i nasyconego różu.
Sukienka jest krótka, za to bardzo obszerna, z kimonowymi rękawami i dekoltem w szpic. W talii jest przewiązana szerokim, skórzanym paskiem w gorsetowym stylu, dzięki czemu fason oversize nie pogrubia sylwetki, a wręcz podkreśla jej proporcje.
Taką sukienkę można nosić solo, dodając do niej tylko grube, ciemne rajstopy i wysokie kozaki, ale sprawdzi się ona także jako zimowa tunika do wąskich spodni o obcisłego golfu.
Klasyczna sukienka koszulowa
Krata i krój koszulowy to doskonale znane połączenie. I bardzo twarzowe, dlatego taki fason zawsze warto mieć w swojej szafie. Koszulowe sukienki codzienne na zimę są w kratę dużą, w tradycyjnym stylu, w neutralnych kolorach, dzięki czemu taką kreację da się wykorzystać w bardzo wielu casualowych zestawach.
Co ważne, sukienka nie powinna być zbyt obszerna i bezkształtna, ponieważ taki fason pogrubia. Szukamy fasonów za kolano, z taliowaniem i zaszewkami podkreślającymi biust. Dla kobiet o figurze gruszki korzystna będzie koszulowa sukienka z dużym, ozdobnym kołnierzem i poszerzanymi ramionami, natomiast do ukrycia brzucha nadaje się sukienka z dekoltem w szpic i kołnierzykiem o wydłużonej formie.
Czarno-biała krata jest najpopularniejsza, ale warto rozważyć także inne kolory, jak błękit z bielą czy beże z szarościami. Dodatki do takiej sukienki mogą być mocno jaskrawe, w wymyślnych fasonach, a jeśli stawiamy na klasykę, to przyda się większe zróżnicowanie odcieni – przykładowo, do bieli i czerni dokładamy intensywny brąz i trochę oliwkowej zieleni.
Sukienka na ramiączkach
Wełniana sukienka wyjściowa na szerokich ramiączkach i z głęboko wykrojonym dekoltem to fason, który da się wykorzystać w stylizacjach warstwowych. Sukienka jest w fasonie tuby, dopasowana do sylwetki, ale na tyle luźna, by bez problemu dało się założyć pod spód inne ubrania.
Krata jest wyrazista, ale w takich odcieniach, by łatwo można było ją połączyć z innymi zimowymi kolorami. W eleganckiej wersji kraciastą sukienkę na ramiączkach nosimy w komplecie z białą bluzką koszulową, w stroju wizytowym koszulę wymieniamy na fason jedwabny, z bufiastymi rękawami.
W casualowych stylizacjach wykorzystujemy bluzki sportowe, dzianinowe golfy, cienkie sweterki z modnie wykończonym dekoltem. Dbamy o oryginalne zestawienie kolorów – jeśli sukienka jest na przykład szaro-granatowa, warto ją połączyć z pomarańczowym golfem albo sweterkiem z zielonej wełny.
Pensjonarska sukienka biurowa
Zimowa sukienka do pracy jest w kratę dużą, w eleganckich, stonowanych kolorach typu burgund, leśna zieleń, śliwkowy fiolet, granat, antracyt. Jest w stylu pensjonarskim, wykończona pod szyją charakterystycznym kołnierzykiem albo stójką z niewielkim żabotem bądź elegancką kokardą.
Sukienka może mieć krój ołówkowy i długość midi, ale na figury plus size bardziej pasuje kreacja rozkloszowana, z podwyższonym stanem i trochę głębszym, owalnym dekoltem. Wyszczuplające właściwości ma także pensjonarska sukienka, która dół ma w gładkim, ciemnym kolorze, a jedynie top oraz rękawy są w motywem kolorowej kratki.
W biurowych stylizacjach do kraciastej sukienki dokładamy brązowe akcesoria, w casualowym wydaniu można pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji.
Długa, trapezowa sukienka w kratę
Fason maxi to trochę stylu retro, a trochę nowoczesności. Sukienka ma top mocno dopasowany do ciała, z marszczoną stójką i odcinanym karczkiem, co przypomina fasony z XIX wieku. Dół jest dla kontrastu trapezowy, z ostro zarysowanymi krawędziami i pojedynczą, asymetryczną zakładką.
Kratka jest w ładnych, twarzowych kolorach jak malinowa czerwień i stalowy szary albo szmaragdowa zieleń i chabrowy niebieski. Sukienka nie ma rękawów, dzięki czemu można pod spód założyć golf albo bluzkę z ozdobnymi bufkami, można też połączyć ją z dresową bluzą, sztruksową marynarką albo kardiganem w grube warkocze.
Do kraciastej maxi pasują zimowe dodatki w zwierzęce wzory, puchowe płaszcze albo krótkie kurtki z kolorowego, sztucznego futerka.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.