Jak wybrać strój na Wielkanoc?
data publikacji: 20.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Bezpieczne retro
Najważniejszym momentem świąt wielkanocnych jest niedzielne, uroczyste śniadanie. Większość ludzi celebruje je w domu, w gronie najbliższej rodziny, co razem z wczesną porą dnia stanowi dobry pretekst do tego, by nie przesadzać z wystawnością ubioru. Nie znaczy to jednak, że powinno się do wielkanocnego śniadania zasiadać w piżamie czy domowych dresach – wskazany jest tu strój choć trochę elegantszy od tego noszonego w zwykłe weekendy.
Dla kobiety najprostszym i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ładna sukienka. Idealne są fasony rozkloszowane, na przykład sukienki wizytowe w stylu lat 50. Warto wybrać kreację z lepszego gatunkowo materiału, jak szyfon, dżersej, naturalna bawełna, cienka wełna. Istotny jest też kolor. Ubranie na śniadanie wielkanocne powinno być w jasnym, radosnym kolorze, na przykład w odcieniu błękitu lub maślanej żółci, do tego można dobrać odważniejsze dodatki, na przykład ciemnozielone baleriny albo czerwony pasek.
W stylu lat 50. może być też zestaw typu spodnie plus bluzeczka. Tu idealnie sprawdzą się spodnie cygaretki, ładnie dopasowane do figury, uszyte z lekko elastycznego materiału. Do kompletu zakładamy prostą bluzeczkę z szerokim kołnierzem albo modny top z ozdobną baskinką – ta druga opcja jest polecana kobietom z większym brzuszkiem, ponieważ baskinka skutecznie ukrywa oponkę w talii.
Wiosenna princeska
Fasonem, którym szczególnie warto się zainteresować, jest princeska. Sukienki wyjściowe o takim kroju właśnie wiosną są najpopularniejsze – nie mają rękawów, więc nadają się na długie posiedzenia w ciepłym pomieszczeniu, a gdy trzeba wyjść na dwór, wystarczy założyć do nich sweterek lub żakiet i już mamy elegancki komplet na chłodniejszą pogodę. Na Wielkanoc najlepsza będzie princeska klasyczna, z gładko dopasowanym topem i spódniczką o linii A – to fason korzystny dla każdej sylwetki, bardzo stylowy i zarazem niezmiernie komfortowy. Właśnie ze względu na ten wyszczuplający krój, bez problemu można sięgać po jasne princeski nawet przy większych rozmiarach, co warto wykorzystać. Na świąteczne śniadanie czarna sukienka raczej średnio pasuje, za to kreacja w odcieniu jasnej zieleni, koralowej czerwieni czy lawendowego fioletu doskonale wpisze się w atmosferę wiosennych świąt.
Princeska ma jeszcze ten plus, że nie trzeba koniecznie zakładać do niej butów na wysokim obcasie. Bardzo ładnie fason ten komponuje się z balerinami i espadrylami, a jeśli stylizacja ma prezentować się bardziej wizytowo, wystarczy wybrać buty w ciemniejszym odcieniu, na przykład purpury, granatu bądź świerkowej zieleni.
Również wtedy, gdy wybieramy się ze świąteczną wizytą do rodziny lub znajomych, princeska będzie odpowiednim wyborem. Sukienka ta potrafi prezentować się niezwykle elegancko, wystarczy po prostu dodać do niej bardziej wystawne dodatki. Rezygnujemy więc z balerin i zakładamy szpilki albo skórzane czółenka na słupku, do tego dokładamy żakiet bądź wełniany, szykowny kardigan, wizytową torebkę oraz ładną, metalową biżuterię.
Plisowane sukienki i spódnice
Poza princeską, doskonałym fasonem na święta wielkanocne są plisowane spódnice i sukienki. Plisy to bardzo wiosenny krój i podobnie jak princeskę można go stylizować na kilka sposobów. Na Wielkanoc pasują spokojne, niezbyt ciemne kolory, jak błękit, miętowa zieleń, lawenda, biel, pudrowy róż, delikatna żółć, na dodatki wybieramy jednak barwy trochę mocniejsze, na przykład stalowe szarości, granat, czerń, bordo.
Plisowane sukienki koktajlowe można łączyć z modnymi żakietami albo skórzanymi kurtkami, dzięki czemu nabiorą one charakteru. Jeśli chodzi o buty, to najlepsze są wysokie szpilki. Ciekawą opcją jest stylizacja ‘na pensjonarkę’ – do plisowanej spódnicy zakładamy gładki sweterek z białym kołnierzykiem, oksfordki i małą torebkę listonoszkę.
Modny komplet
Na spotkanie ze znajomymi można założyć efektowny, wzorzysty komplet złożony z długiego topu i rozszerzanych spodni – całość uszyta jest z ładnego, lejącego się materiału. Ważne jest przy tym, by wybierać kolory jasne, stosowne na dzień – komplet nie powinien prezentować się zanadto wieczorowo, chyba że impreza zaczyna się po godzinie 20. Na przyjęcia w ciągu dnia zdecydowanie lepsze będą barwy jasne, choć nie pstrokate. Przykładowo, może to być abstrakcyjny, niebieski motyw na białym tle albo bordowo-beżowe kwiatuszki, a więc wzory, które prezentują się wiosennie i zarazem elegancko. Dodatki mają być minimalistyczne, lecz powinny podkreślać wizytowy charakter stroju. Może to więc być na przykład szeroka, złota bransoleta, kolczyki koła ze srebra, pasek ze złoconej skóry, mała torebeczka z aksamitu, lakierowane szpilki.
Dwuczęściowy kostium wolno zastąpić modnym kombinezonem, ale znowu – nie może on być typowo wieczorowy. Jeśli kombinezon jest czarny, obowiązkowo zakładamy do niego bardzo jasne, wesołe akcesoria, na przykład kolorową biżuterię z tworzywa, espadryle na koturnie i cienki sweterek w neonowym kolorze. Mniej kłopotliwy będzie kombinezon w jaśniejszym, casualowym odcieniu, jak oliwkowa zieleń, beż, delikatny brąz. Takie barwy są odpowiedniejsze na dzień, poza tym łatwo im nadać wieczorowego szyku jeśli to konieczne, wystarczy dołożyć złotą biżuterię oraz czarne szpilki.
Powrót do lat 60.
Oryginalną stylizacją na wielkanocne śniadanie będzie strój utrzymany w duchu lat 60. To epoka, która znana jest z soczystych, wiosennych kolorów, dlatego stanowi świetną inspirację dla wielkanocnych ubiorów. Mamy tu krótkie, dopasowane do sylwetki sukienki o linii A, plisowane tuniki, atrakcyjne szmizjerki, sukienki empire – same fasony, które nie dość, że potrafią optycznie wyszczuplić sylwetkę, to jeszcze zapewniają pełen komfort noszenia. Do tego radosne, bardzo twarzowe kolory: nasycone pastele, barwy ziemi, mocne odcienie niebieskiego i fioletu. Oraz odmładzające desenie: delikatne groszki, jasne kratki, geometryczne paski, abstrakcyjne esy floresy. Jest więc w czym wybierać.
W wielkanocnej stylizacji warto postawić na jeden mocny kolor, na przykład limonkową zieleń, i do niego dopasowywać jasne, neutralne akcesoria: białą torebkę, pantofle nude, skromny sznur korali. Kolorystykę takiej stylizacji powinno się dobierać stosownie do swojego typu urody. Przykładowo, kobieta zima może założyć princeskę w klasyczną, czarno-białą szachownicę i do tego różowe baleriny, kobieta lato bardzo ładnie wypadnie w błękitnej kreacji otoczonej szarymi i fioletowymi akcesoriami, jesienie i wiosny mogą postawić na kompozycje wykorzystujące dyniowy pomarańcz, biel oraz słoneczną żółć.
Mnóstwo kwiatów
Skoro wiosna, to kwiatowy deseń będzie strzałem w dziesiątkę. Na Wielkanoc najwłaściwsze są desenie dość duże, a jeśli wybieramy łączki, to te niezbyt pstrokate, w dwóch, góra trzech odcieniach. Kwiecista sukienka może być rozkloszowana albo o kroju tuby, to nie ma większego znaczenia, fason ma po prostu ładnie podkreślać figurę. Od kroju ważniejszy jest materiał – bardzo cienkie dzianiny są zbyt casualowe, dlatego dobrze jest zastąpić je szyfonem, wiskozą, batystem.
Dodatki do kwiecistej sukienki zależą od tego, gdzie zamierzamy spędzić święta. Na oficjalne, duże imprezy rodzinne warto wybrać elegantsze rzeczy: pantofle na obcasie, żakiet, złotą biżuterię. W domu wystarczą baleriny i delikatne ozdoby. Na wyjście do znajomych albo rodzinny spacer dobre będą eleganckie sandały bądź pantofle na słupku, wyjściowy sweterek w ładnym kolorze, nieduża, skórzana torebka, modna biżuteria.
Motyw kwiatowy można wykorzystać nie tylko na sukience, ale i na dodatkach, choć wtedy powinny być one delikatniejsze. Przykładowo, gdy sukienka jest biała w wielkie, czerwone i niebieskie kwiaty, na butach bądź torebce kwiatki muszą być malutkie, w pastelowych odcieniach błękitu i koralowej czerwieni. Można też wykorzystać kwiaty w formie biżuterii, na przykład kolczyki w kształcie stokrotek albo kolorowy pasek z metalowych kwiatków.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.