Jak wybrać kwiecistą sukienkę dla dojrzałej kobiety?
data publikacji: 17.12.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Subtelne pastele
Pastelowe kwiaty to szczególnie ryzykowny wybór, bo nie dość, że często wyglądają dziecinnie, to dodatkowo mogą jeszcze rozmywać rysy twarzy. Pastele pasują przede wszystkim dojrzałym kobietom w typie wiosny i lata, dla jesieni oraz zim lepsze będą wzory nieco bardziej nasycone. Warto też połączyć delikatne pastele z bardziej wyrazistymi kolorami – mamy na przykład pudrowy róż, zgaszony błękit, kremową biel oraz atramentowy granat.
Ciekawym wyborem są pastele cukierkowe, czyli bardzo słodkie odcienie, pojawiające się na wzorach ekstrawaganckich i dużych, jak chociażby abstrakcyjne printy z tropikalnymi roślinami. W przypadku wzorów bardziej klasycznych z pomocą przychodzi czysta biel, która miesza się z cukierkowymi kolorami tworząc oryginalny, twarzowy wzór.
Unikamy połączenia pastelowych kwiatów z fasonami romantycznymi. Sukienki wyjściowe muszą mieć nowoczesny krój, a im prostsza taka sukienka, tym lepszy efekt końcowy – idealnie sprawdzą się tuby, ołówki, minimalistyczne princeski, sukienki trapezowe. Dodatki powinny być mocne, ale niekoniecznie czarne, szukamy raczej ciemniejszych metalików, jak stalowe szarości czy antyczne złoto.
Pastelowa kreacja w romantycznym stylu nie może być przeładowana dziewczęcymi elementami, jeśli więc na dole pojawia się suto marszczona falbana, rezygnujemy z szerokich bufek czy wiktoriańskiej stójki. Koniecznie też łączymy taką sukienkę z nowoczesnymi dodatkami jak pudełkowy żakiet z geometrycznymi wstawkami, pantofle na kwadratowych obcasach, naszyjnik z dużą, kwadratową zawieszką.
Graficzne, psychodeliczne kwiaty
Kwiatowe printy inspirowane modą z lat 60-tych i 70-tych mają oryginalną, graficzną formę, często wyglądają jak wielobarwne ilustracje albo zahaczają o psychodeliczne, hippisowskie wzory. Mają ciekawy kształt i zwykle są w soczystych kolorach, jak na przykład róż, pomarańcz, brąz, żółć oraz czysta biel.
Kwiaty w takim wydaniu od razu kojarzą się z modą retro, dlatego krój sukienki powinien być współczesny. Stylizację uzupełniamy geometrycznymi printami – jeśli sukienka jest na ramiączkach, pod spód zakładamy bawełnianą bluzkę w wąskie, kontrastowe paseczki, a do kreacji z rękawami pasuje krótki żakiet w zygzaki albo lekkie ponczo w meksykańskie pasy.
Zamiast geometrycznych wstawek można wykorzystać kontrastowe połączenie kolorów – do kwiecistej sukienki w różnych odcieniach niebieskiego, żółtego i różowego dokładamy białą kurtkę z dżinsu, czarne botki i czarną, jedwabną apaszkę.
Sukienka w graficzne kwiaty ma krój retro? Otaczamy ją akcesoriami rockowymi, jak czarna ramoneska, botki ozdobione nitami, duża, skórzana torba wykończona srebrnym łańcuchem, ekstrawagancka biżuteria. Całość jednak nie powinna wyglądać zbyt młodzieżowo, dlatego przyda się coś eleganckiego, na przykład szpilki zamiast sportowych botków z metalowymi wstawkami.
Nowoczesna sukienka maxi
Graficzne printy z lat 60-tych świetnie prezentują się także na sukienkach długich, o nowoczesnym kroju – kreacja jest lekko rozkloszowana, z prostym, gładko wykończonym topem, ma skromny, podkoszulkowy dekolt oraz krótkie rękawy. W talii przewiązana jest wąskim paskiem z gładkiej, lakierowanej skóry.
Print nie jest krzykliwy – kwiatowy nadruk ma jeden odcień wiodący, na przykład róż, tło jest neutralne, białe albo beżowe, a dla wzmocnienia efektu pojawia się jeszcze trochę kontrastowego koloru. Pasek jest w podobnej tonacji, czyli na przykład czerwony, jeśli print bazuje na odcieniach różu. Sukienka powinna być uszyta z miękkiej tkaniny, tak by kreacja ładnie opływała sylwetkę.
Dodatki mają nowoczesną formę i są w neutralnych kolorach przypominających print na sukience – do żółci czy różu można dołożyć jasny brąz, a do soczystej zieleni pastelowy błękit. Kurtka bądź sweter powinny być w odcieniu tła sukienki, natomiast gdy decydujemy się na ostrzejszy kontrast, najlepsze będzie okrycie wierzchnie w klasycznym stylu, jak trencz lub wizytowy kardigan z ozdobnym kołnierzem.
Sukienka z marszczeniami
Wzorzysta sukienka wizytowa nie musi oczywiście być zawsze gładka. Modne są między innymi kreacje o ołówkowym kroju, ale nie tak mocno dopasowane do sylwetki i przede wszystkim stylowo pomarszczone na całej swojej długości – marszczenia biegną przez środek sukienki i układają się w podłużną jodełkę, dzięki czemu skutecznie maskują niedoskonałości sylwetki. Efekt wyszczuplenia podkreśla dość głęboki dekolt w wąski szpic.
Print jest dwukolorowy, średniej wielkości, regularnie ułożony. Wybieramy kolory mocne, ale nie przesadnie jaskrawe – pasuje na przykład połączenie bordo z granatem, zieleni z beżem czy kobaltu z pastelową żółcią.
Sukienka w takim fasonie pasuje do stylu glamour, zakładamy więc misternie zdobiony, złoty pasek, metaliczne sandały na platformach, wiszące kolczyki, żakiet z eleganckim, złoconym nadrukiem. Połysk nie może przytłumić całkowicie sukienki i jej kwiatowego wzoru, więc przy jaśniejszych kolorach i delikatniejszym princie połysk ograniczamy tylko do jednego bądź dwóch dodatków.
Kopertowa sukienka w odcieniu czerwieni
Krój kopertowy bardzo służy dojrzałym kobietom. Jest to przy okazji fason, który idealnie nadaje się do tego, by wprowadzić do stylizacji odważne wzory i kolory. Szczególnie interesującą propozycją jest czerwień, odcień elegancki i widowiskowy, ale nie zawsze twarzowy, dlatego warto tutaj wykorzystać kwiatowy wzór, w którym czerwień przełamana jest na przykład beżem, kremową bielą albo jasnymi szarościami.
Czerwony, kwiatowy wzór wygląda mniej wyzywająco niż gładka, jednobarwna powierzchnia, poza tym print może być rozmieszczony tak, by optycznie wyszczuplać sylwetkę. Te kolory, które występują obok czerni na kwiatowym nadruku, pojawiają się także na dodatkach – jeśli sukienka wygląda bardzo nowocześnie, akcesoria mogą być vintage, ale do klasycznej kreacji kopertowej bezpieczniej dołożyć coś z najnowszej kolekcji.
Chcemy kopertową sukienkę w kwiaty nosić także do pracy? Żywą czerwień wymieniamy na odcień mniej jaskrawy, jak zgaszone bordo lub koral, albo po prostu sięgamy po wzór bazujący na przykład na eleganckim, spokojnym fiolecie bądź ciemnej, zgaszonej zieleni.
Rozkloszowana, szyfonowa midi
Zwiewna sukienka z szyfonu, mocno rozkloszowana, z wyraźnie zaznaczoną talią oraz z gorsetowym topem na szerokich ramiączkach, pięknie podkreśla figurę. Może być noszona także przez kobiety dojrzałe, ale pod warunkiem, że kwiatowy wzór jest nowoczesny, w eleganckich odcieniach kamieni szlachetnych jak rubinowa czerwień czy ametystowy fiolet.
Najładniej prezentują się printy inspirowane orientem oraz wzory wyglądające jak ręcznie malowane. Jeden z kolorów, ten najbardziej jaskrawy, wykorzystujemy na dodatkach – może to być na przykład głęboki, nasycony pomarańcz z brązowawymi tonami albo ciemny, połyskujący turkus.
Dodatki są eleganckie, z ekstrawaganckim wykończeniem – może to być na przykład stylowy kuferek z krokodylej skóry, szeroki pasek z ozdobnym sznurowaniem zamiast metalowej sprzączki, krótki żakiet z wytłaczanego aksamitu.
Ponadczasowa sukienka trapezowa
Sukienki wizytowe o trapezowym kroju to wyjątkowo korzystny wybór. Fason trapezowy, mimo że obecny jest w kobiecej modzie już od kilku dekad, wciąż wygląda świeżo i nowocześnie, a kwiatowy print tylko podkreśla jej elegancki charakter.
Trapezowa sukienka może być wykończona nawet bardzo wymyślnym wzorem, dobrze jednak, by był to print na bazie tych ciemniejszych odcieni, z dodatkiem czegoś neutralnego, jak na przykład granat, bordo, zieleń oraz odrobina pudrowego różu.
Trapezowa sukienka powinna być taliowana, przyda się też jakiś ozdobny element, jak na przykład dzwonkowe rękawy z wycięciami na ramionach, szeroka kontrafałda z przodu czy asymetryczne wiązanie przy dekolcie. Dodatki? Sięgamy po nowoczesną czerń oraz modne metaliki jak srebrne szpilki albo złota torebka kopertowa.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.