Jak wybrać jedwabną sukienkę na zabawę karnawałową?
data publikacji: 21.03.2017 r.
data aktualizacji: 19.03.2024 r.
Czerń wymaga szczególnej oprawy
Czarne sukienki wieczorowe to sprawdzona klasyka. Będą pasować na każdą imprezę karnawałową, jeśli tylko nie są zbyt skąpe. Najbezpieczniejsza jest tradycyjna mała czarna, o długości do kolan, z głębokim, acz niezbyt wyzywającym dekoltem, dobrym rozwiązaniem są też sukienki retro o długości midi. Czarny jedwab zawsze prezentuje się wytwornie, dlatego nawet prosty fason sprawdzi się na karnawałowej zabawie. Warto jednak zadbać wtedy o naprawdę stylowe dodatki. Karnawałowe stylizacje powinny być błyszczące, widowiskowe, nawet z odrobiną przepychu, dlatego do skromnej małej czarnej dobiera się akcesoria dalekie od klasycznej prostoty.
Do jedwabnej sukienki idealnie pasować będą wieczorowe sandały w odcieniu srebra lub złota, wysadzane ozdobnymi kamyczkami, albo eleganckie, brokatowe szpilki z metalicznym połyskiem. Błysk zapewnić też może biżuteria, na przykład srebrna kolia albo nowoczesny naszyjnik z wielkich, złoconych płytek. Zamiast naszyjnika, rolę ozdoby jedwabnej sukienki pełnić mogą dekoracyjne kolczyki kandelabrowe lub szeroka bransoleta na przedramieniu. Przy większej ilości biżuterii torebka powinna być spokojniejsza, na przykład z czarnej satyny.
A jeśli kochamy minimalizm? Wtedy warto postawić na wysoką jakość. Do czarnej sukienki zakładamy proste sandały z lakierowanej skóry albo klasyczne szpilki ze srebrnej satyny, również torebka może mieć prosty fason, ale musi być zrobiona z dobrego gatunkowo materiału. Biżuteria jest subtelna, lecz szlachetna, na przykład kolczyki z prawdziwych pereł, skromny naszyjnik z platynową zawieszką, srebrna bransoleta. Mocnym punktem stylizacji są paznokcie – malujemy je na czarno albo inny wyrazisty kolor, jak purpura czy kobalt.
Czerń to nie tylko klasyka
Nie jest też nigdzie powiedziane, że sukienki wizytowe z czarnego jedwabiu obowiązkowo muszą trzymać się klasycznego kroju. Czerń świetnie nadaje się na ekstrawaganckie formy, a impreza karnawałowa to dobra pora na takie eksperymenty. Klasyczną prostotę przełamują chociażby ozdobne wstawki z koronki, które czynią sukienkę bardziej zmysłową, nadając jej bieliźnianego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są też czarne, matowe hafty zdobiące dekolt lub dolną krawędź kreacji albo niewielkie, skórzane aplikacje, dzięki którym kreacja prezentuje się bardziej rockowo.
Nowoczesne rozwiązania pasują także do długich sukni. To na przykład metalowy pasek w talii, kopertowy krój z długim rozcięciem na udzie, asymetryczne drapowania inspirowane antyczną modą, czy grube, geometryczne przeszycia tworzące ciekawą fakturę. Bardzo modne są także stylizacje w duchu gotyckim. Sukienka powinna mieć albo dość luźny, tunikowy krój albo mocno przylegający do ciała gorset z koronkowym wykończeniem, do tego dochodzą ‘mroczne’ dodatki, jak szeroka aksamitka pełniąca rolę kolii, sandały vintage z fakturowanej, lekko błyszczącej skóry, duża czarna torebka z jakimś gotyckim motywem, makijaż wykorzystujący żywą czerwień albo mocny fiolet.
Wybieramy twarzowy kolor
W karnawale dobrze jest odejść od czerni na rzecz innego, bardziej twarzowego koloru. Jedwab ma tę zaletę, że dodaje szyku każdej barwie i nawet spokojne, blade pastele będą się nadawać na wielkie wyjście. Druga rzecz – interesujący kolor może zastąpić wymyślny fason, co ma szczególne znaczenie przy nie dość doskonałych sylwetkach. Na pełniejszych figurach najlepiej wyglądają kreacje klasyczne, o tradycyjnej linii, z niewielkimi tylko marszczeniami materiału. Ładny kolor sprawia wtedy, że sukienka nie wydaje się nudna, wręcz przeciwnie, efektowna barwa usprawiedliwia prostotę kroju. Na karnawał idealnie nadaje się na przykład indygo, świerkowa bądź szmaragdowa zieleń, marynarski granat, grafit, purpura, karmazyn, burgund, czekoladowy brąz.
Oczywiście, kobiety szczupłe i zgrabne też mogą postawić na kolorowy jedwab, a w ich przypadku warto zdecydować się na naprawdę mocne uderzenie – świetne będą między innymi nasycone pastele, jak limonkowa zieleń, słoneczna żółć, fuksja, do tego krwista czerwień, czyste złoto, jasne srebro.
Fason ma podkreślać figurę
Jedwabne kreacje karnawałowe bardzo efektownie eksponują sylwetkę, jeśli tylko prawidłowo dobierze się fason. Najważniejszy jest rozkloszowany dół, bo jedynie wysokie dziewczyny z wąskimi biodrami i szczupłymi udami dobrze wypadają w sukniach o kroju tuby. Rozkloszowanie jest też ważne z innego powodu – w takiej szerokiej kreacji po prostu wygodniej się tańczy. Przy pełnej figurze warto szukać sukni szytych z klinów albo z koła, dzięki czemu materiał sprytnie zatuszuje mankamenty sylwetki.
Górna część kreacji może być bardziej rozbudowana, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu biustu – szczególnie efektownie wypadnie dekolt typu woda. Pamiętajmy też, że spaghetti pasują jedynie szczupłym kobietom, przy pełniejszych kształtach nosimy szerokie ramiączka i dekolt V albo klasyczny gorset bez ramiączek.
Jaki jedwab?
Jedwabne sukienki koktajlowe nie wyglądają zawsze tak samo. Mówiąc o jedwabiu najczęściej mamy na myśli śliski, gładki materiał, ale tkaniny z jedwabnej nici mogą mieć także inną fakturę. Te gładkie, lejące się sukienki z jedwabistym połyskiem najczęściej szyte są szarmezy, cienkiej tkaniny przypominającej w dotyku satynę – to materiał idealny na rozkloszowane sukienki o lekkim kroju oraz klasyczne suknie balowe. Szarmeza pasuje na każdą sylwetkę, niemniej panie o pełniejszych kształtach powinny zrezygnować z jaskrawych kolorów. Równie delikatny jest też szyfon – ten prawdziwy, najwyższej jakości jest robiony właśnie z jedwabiu. Szyfon także nadaje się na sukienki zwiewne, rozkloszowane, z dużą ilością draperii, które pięknie będą się układać na ciele.
Jedwabie o nieco chropowatej powierzchni, jak Dupioni czy szantung, pasują raczej szczuplejszym kobietom, ale wiele zależy od koloru – jeśli suknia jest ciemna i dobrze dopasowana do figury, również panie noszące większe rozmiary mogą sobie pozwolić na ten rodzaj jedwabiu. Wymagająca jest też tafta, ponieważ to tkanina gruba, sztywna i mocno błyszcząca, dlatego nieumiejętnie noszona będzie dodawać optycznie kilogramów. Karnawałowe suknie z tafty mogą mieć bardzo bogatą formę, bo tkanina ta świetnie wygląda na wszelkiego rodzaju zakładkach, kokardach i asymetrycznych draperiach, niemniej to rozwiązania ryzykowne dla kobiet o pełnej figurze – takie detale stosujemy jedynie na tych partiach ciała, których nie wstydzimy się pokazać. Lepiej też wybierać taftę ciemną, w stonowanych odcieniach, jak granat, butelkowa zieleń czy zgaszony fiolet.
Zimno – ciepło
Jedwab to materiał chłodny, dlatego fantastycznie łączy się z wszelkimi ciepłymi dodatkami. Zwłaszcza zimą takie połączenia są niezwykle stylowe. Najczęściej spotykanym dodatkiem do jedwabiu w wersji karnawałowej jest oczywiście futro. I nie jest to wyłącznie futrzany płaszcz narzucany na suknię, ale też futerkowe kamizelki, nowoczesne pelerynki, szale czy nawet torebki. Futrzany akcent pięknie ożywia surowy jedwab, a najlepiej gdy futro i jedwab są w różnych kolorach. Jeśli więc suknia jest czarna, dobieramy do niej futro białe lub srebrne, do sukienek w jasnych kolorach bardzo pasuje futro w podobnym, lecz dużo mocniejszym odcieniu, na przykład fuksja do pudrowego różu.
Chcąc ocieplić swoją karnawałową kreację z jedwabiu można też sięgnąć po aksamit. To równie wyrafinowany materiał, świetnie nadający się na wieczorne wyjścia, i do tego pięknie komponujący się z błyszczącym jedwabiem. Aksamit nie wymaga wymyślnej formy, więc to dobre rozwiązanie dla kobiet o pełniejszej sylwetce. Aksamit może się pojawić dosłownie na każdym dodatku, bo świetnie wygląda nie tylko na butach czy torebkach, ale również na wieczorowych narzutkach, żakietach, etolach czy nawet biżuterii.
Na mniej formalne okazje, jak impreza w klubie, można wybrać wełnę, ale taką mięsistą, grubą, z efektownym splotem – innymi słowy, nie powinny to być zwyczajne, casualowe sweterki czy szaliczki, ale ozdobne, wełniane akcesoria o bardziej wieczorowym charakterze.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.