Jak wybrać idealny kolor sukienki wieczorowej?
Czerń
Komu tak naprawdę pasuje czerń? Przede wszystkim brunetkom, zwłaszcza tym w typie zimy. Dla brunetki odpowiednia jest suknia długa, z połyskującego jedwabiu albo dekoracyjnej koronki, w takim fasonie, który najlepiej podkreśla walory sylwetki. Dodatki też mogą być czarne, ale przyda się też trochę rozświetlającej biżuterii, szczególnie gdy sukienka ma wysoko wykończony dekolt. Zamiast total looku można wykorzystać ekstrawagancki kontrasty, wprowadzając dla dodatkach fuksję, jaskrawą żółć czy modny oranż.
Czerń nie jest zbyt twarzowa dla szatynek oraz blondynek, dlatego lepszą opcją niż fason maxi będzie sukienka za kolano, koniecznie z głęboko wykrojonym dekoltem, tak by odsunąć czerń od twarzy. Czarna kreacja powinna mieć delikatny połysk, a przy dekolcie mogą się pojawić aplikacje z cyrkonii albo metalowych cekinów.
Dobrym pomysłem jest czerń lekko rozmyta albo kreacja z brokatowej, cieniowanej tkaniny – kolor nie jest tu tak jednoznaczny, dzięki czemu łagodniej kontrastuje z cerą. Suknie z aksamitu powinny mieć ozdobne wstawki z przeźroczystej koronki, tiulu bądź szyfonu, co doda kreacji lekkości.
Szmaragdowa zieleń
Nasycony, elegancki odcień zieleni idealnie pasuje na wytworne sukienki wieczorowe. Piękny kolor warto podkreślić połyskującą tkaniną jak tafta czy lama, również zwiewne, szyfonowe kreacje w romantycznym stylu ładnie prezentują się w szmaragdowej wersji. To dobry wybór, gdy interesuje nas kreacja w stylu retro albo w fasonie minimalistycznym.
Po szmaragdową zieleń może sięgnąć większość kobiet – odcień ten pasuje brunetkom, kobietom rudowłosym, blondynkom o ciepłej cerze. Szatynki powinny poszukać czegoś trochę ciemniejszego, jak malachit albo jadeit, natomiast letnim blondynkom do twarzy jest w zieleni z delikatnym, niebieskawym zabarwieniem, jak chociażby odcień morski.
Szmaragdowa zieleń nie jest łatwa w stylizacji, co jednak nie znaczy, że pasuje do niej tylko klasyczna czerń – ciekawym pomysłem są dodatki kobaltowe, miodowo-żółte, w energetycznych odcieniach brązu lub zgaszonego bordo, do tego modne metaliki dobrane do typu urody. Brunetki mogą jeszcze postawić na czystą biel.
Lodowy błękit
Nie wszystkie jasne kolory nadają się na wielkie wyjścia, ale akurat lodowy błękit świetnie się odnajduje w tej roli. To kolor bardzo uniwersalny, odpowiedni dla każdej kobiety. Odmładza, choć ma znaczenie, z czym się go zestawia – dojrzałe panie powinny unikać kontrastów z czernią i innymi ciemnymi kolorami, znacznie lepszą opcją są nowoczesne metaliki oraz chłodne, nasycone pastele jak lawendowy fiolet.
Lodowy błękit pasuje na długie sukienki bieliźniane oraz kreacje w duchu starego Hollywood. Dla brunetek odpowiednie będą kreacje nowoczesne, z jedwabiu albo skóry, szatynki mogą się zdecydować na sukienkę z koronki, w romantycznym stylu, ale bez przeładowania ozdobnymi detalami.
Błękitne sukienki wyjściowe mogą być mocno błyszczące, z dekoracyjnych, bogato zdobionych tkanin. Biżuteria do błękitnej kreacji powinna mieć wyrazistą formę, tak by podkreślić wieczorowy charakter stylizacji – mile widziane są kontrastowe kamienie, ale niezbyt ciemne, jak na przykład ametyst.
Srebro
Srebro to typowo wieczorowy kolor, dlatego lepiej uważać, by nie przesadzić z wystawnością swojego stroju. Na szczególne okazje, jak Sylwester czy bal karnawałowy, pasują suknie mocno błyszczące, z cekinów, brokatu, lamy, eleganckiej dzianiny przetykanej metalowymi nitkami. Stylistyka to głównie glamour, czyli futrzana etola, lakierowane szpilki z kokardkami, aksamitna torebeczka albo kopertówka obszyta kolorowymi piórami.
Na mniej formalne wyjścia wystarczy srebrna sukienka z jedwabiu albo szyfonu, w sezonie zimowym modne są kreacje ze srebrnego aksamitu. Interesującą propozycją na wieczorne przyjęcia są krótkie sukienki o minimalistycznym kroju, uszyte z połyskującego żakardu bądź grubej, matowej koronki. Dodatki są nowoczesne, w oryginalnych kolorach jak hot pink, morska zieleń, oranż.
Srebro pasuje przede wszystkim kobietom o chłodnej cerze. Dla typów wiosennych i jesiennych najlepsze będzie srebro ciemne, lekko przytłumione, z wyraźnymi ciepłymi tonami, do tego dochodzą jeszcze energetyczne dodatki, jak miodowe szpilki, torebka w tygrysie pręgi czy pomarańczowe sandały z lakierowanych paseczków.
Złoto
Skoro srebro jest głównie dla kobiet o chłodnej cerze, tak złoto jest idealnym wyborem dla kobiet w typie wiosny albo jesieni. Złoto jest jednak bardziej wystawnym kolorem niż złoto, dlatego suknia nie powinna mieć zbyt wymyślnego kroju, chyba że to naprawdę bardzo uroczysta okazja.
Złoto nadaje się na suknie w stylu retro, klasyczną slip dress oraz nowoczesne kreacje o geometrycznej linii. Jeśli decydujemy się na błyszczącą tkaninę, krój sukienki powinien być w miarę prosty, tak by to właśnie ten złocisty połysk nadawał ton stylizacji. Zdobienia sprawdzają się na sukniach z tkanin matowych, jak chociażby szyfon.
Złotą sukienkę można połączyć z czernią albo bielą. W klasycznym duchu będzie miks złota z elegancką czerwienią, z kolei nowoczesny charakter zapewni obecność ciepłego srebra, nasyconego błękitu albo limonkowej zieleni.
Czerwień
Czerwień to jeszcze trudniejszy kolor na wieczór niż czerń. O ile w przypadku czerni wystarczy zadbać o rozjaśniające dodatki i głęboki dekolt, tak czerwień wymaga umiejętnego dobierania odcieni. Ta klasyczna, mocna czerwień jest twarzowa jedynie dla zimowych brunetek. Inne kolory odpowiednie dla tego typu urody to nasycone bordo, czerwień wiśniowa albo strażacka. Dodatki do czerwonej sukienki mogą być czarne, białe albo srebrne, a jeśli marzy się coś ekstrawaganckiego, dobrą opcją będą szpilki w odcieniu neonowej żółci albo jaskrawego, jasnego różu.
Dla szatynek odpowiednie jest spokojne bordo oraz czerwienie wpadające w fiolet. Letnie blondynki mogą nosić czerwień koralową oraz szkarłat, dla blondynek o ciepłej cerze odpowiednia jest czerwień jasna i energetyczna, z żółtawymi tonami. Kobiety rudowłose muszą szukać czerwieni ceglastej, a brunetki w typie jesieni czerwieni ognistej albo takiej z pomarańczowym zabarwieniem.
Czerwona sukienka wieczorowa nie powinna być przeładowana ozdobnymi detalami – wystarczy na przykład jedna, efektowna falbana na dole, draperie przy ramionach, oryginalne rękawy czy stylowe marszczenia na wysokości talii. Suknie z mocno błyszczącej tkaniny powinny mieć prosty krój typu slip dress. Dodatki są metaliczne albo w odcieniu nude, koniecznie lakierowane albo z satyny.
Kremowa biel
Biel w wydaniu wieczorowym powinna być lekko złamana, jak odcień kremowy, szampański, kość słoniowa, ecru. W tym odcieniu są eleganckie, długie suknie z jedwabiu albo satyny, romantyczne kreacje z wytwornej koronki, sukienki tiulowe lub w fasonie syreny.
Kremowa biel jest bardziej twarzowa niż ten czysty, chłodny odcień, ale i tak dodajemy jeszcze biżuterię podkreślającą cerę. Czarne dodatki powinny mieć lekką, romantyczną formę, czerwień to dobra opcja na styl retro, a nowoczesną kreację uda się stworzyć dzięki obecności magenty, złocistej żółci, oranżu albo kobaltu.
Kobalt
Nasycony odcień niebieskiego nadaje się nie tylko na stylowe dodatki, ale i ekstrawaganckie sukienki. To żywy kolor, ale wciąż na tyle spokojny, by dobrze współgrał z wymyślnym krojem albo bardzo dekoracyjną tkaniną.
Kobaltowa suknia powinna być w miarę długa, rozkloszowana lub dopasowana do ciała i z długim rozcięciem na udzie. Dekolt jest odważny, ciekawie wykończony. Suknie w minimalistycznym fasonie warto otoczyć mocnymi kolorami jak czerwień, oranż bądź fuksja. W bardziej klasycznym duchu będzie stylizacja z dodatkiem czerni, złota bądź srebra.
Kobalt z bielą wygląda zbyt casualowo, dlatego niezbędna jest elegancka biżuteria ze szlachetnymi kamieniami albo mocno błyszczące, złote ozdoby w egzotycznym stylu. To samo dotyczy połączenia kobaltu z turkusem – oba odcienie trzeba wzmocnić metalicznymi dodatkami.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/what-celebrities-wear-to-go-out-2016/slide2
https://blog.ever-pretty.com/trips-trends/2020-evening-gowns-trends/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.