Jak wybrać idealną sukienkę na studniówkę?
Nie wszystko pasuje
Sukienki na studniówkę może i są bardziej konserwatywne niż zwykłe kreacje imprezowe, niemniej ich fasony zmieniają się z sezonu na sezon, tak by studniówkowy strój choć w niewielkim stopniu odzwierciedlał aktualne trendy. Na szkolnym balu nie wypada jednak pojawić się w bardzo ekstrawaganckiej kreacji, zresztą, takie krótkotrwałe trendy kiepsko wyglądają po latach, a zdjęcia ze studniówki to przecież pamiątka na całe życie. Warto więc wybrać kreację, która pozostaje w klasycznym duchu, ale zarazem inspiruje się nowoczesnymi trendami.
Niezwykle ważną kwestią jest również dopasowanie się do zwyczajów własnej szkoły. Na studniówce może obowiązywać określony dress code i warto się go trzymać. Jeśli więc źle widziane są na przykład sukienki z głębokimi dekoltami albo kreacje mini, poszukajmy czegoś skromniejszego, zgodnie z zaleceniami nauczycieli. Tym bardziej, że proste, klasyczne sukienki wizytowe też mogą być bardzo atrakcyjne.
Umiejętna adaptacja trendów
Szukając pomysłów na strój trzeba pamiętać o własnych upodobaniach. Moda modą, ale dobrze jest mieć swój własny styl. Kreacja, w której nie czujemy się w pełni sobą, zawsze traci na atrakcyjności. Jeśli więc podobają się nam rzeczy trochę inne od tych oglądanych właśnie na wybiegach, lepiej zrezygnować z najmodniejszego fasonu sukienki i postawić na model, który odzwierciedla naszą osobowość. Najlepsze kreacje studniówkowe to takie, w których czujemy się pewnie i komfortowo, a tego nie zapewni strój wybrany wyłącznie dlatego, że jest aktualnie na topie.
Nie można też zapominać wygodzie w trakcie zabawy. Na studniówce nie da się nie tańczyć, a tutaj ogromne znaczenie ma krój sukienki. Zdecydowanie najwygodniejsze są sukienki rozkloszowane, które nie krępują ruchów, nie podciągają się do góry w trakcie tańca, nie marszczą przy każdym gwałtowniejszym kroku. Również góra sukienki nie powinna nam zaprzątać głowy podczas zabawy, dlatego nie zawsze sprawdzą się gorsety bez ramiączek – jeśli wybierzemy taki model, upewnijmy się, że gorset jest perfekcyjnie wymodelowany i dobrze usztywniony fiszbinami, tak że w trakcie tańca przez cały czas pozostaje na swoim miejscu.
Odpowiedni materiał
Sukienki wieczorowe powinny przez wiele godzin prezentować się nieskazitelnie. To jest możliwe jedynie wtedy, gdy zostały uszyte z dobrej jakości materiału. Najważniejsze jest, by sukienka była przewiewna, dzięki czemu nie trzeba się tak bardzo martwić o ślady potu na tkaninie. Idealny będzie jedwab, który bardzo dobrze wchłania wilgoć i mimo swojej ‘chłodnej’ struktury zapewnia doskonały komfort cieplny, co w sezonie zimowym ma ogromne znaczenie. Do tego jedwabne sukienki pięknie układają się na ciele, efektownie błyszczą i są odporne na zmarszczenia. Minusem jedwabiu jest oczywiście jego wysoka cena, stąd pokusa, by zastąpić go sztucznymi włóknami. Nie jest to aż tak zły pomysł, bo współczesne syntetyki są coraz lepszej jakości i ‘sztuczna’ sukienka też może być lekka, przewiewna i wytrzymała. Godna uwagi jest na przykład popularna wiskoza, znacznie wartościowsza od zwykłego poliestru, oraz modal, elegancki zamiennik bawełny, niezwykle przyjemny dla skóry, doskonale wchłaniający wilgoć i po prostu ładny – sukienki z tej tkaniny wyglądają trochę jak kreacje dżersejowe. Dżersej zresztą też jak najbardziej nadaje się na tę okazję.
Prócz tego, sukienki studniówkowe mogą być z modnego tiulu, delikatnego szyfonu, eleganckiej siateczki. Na pewno też sprawdzi się koronka, ale nie może to być bardzo tania podróbka – jeśli nie stać nas na oryginał, szukajmy koronki z wysokogatunkowej tkaniny syntetycznej, która do złudzenia przypomina drogie wyroby. Uważać trzeba za to na grube tkaniny, jak żakard czy aksamit. Wprawdzie prezentują się one bardzo wytwornie, ale mogą być na taką imprezę zwyczajnie za grube – decydując się na cięższe tkaniny wybierajmy sukienki bez rękawów, o stosunkowo prostym kroju, by przez cały bal sukienka pozostawała wygodna.
Piękny kolor
Jeśli studniówkowy strój nie musi być biało-czarno-granatowy, warto rozważyć sukienkę w zupełnie innym kolorze albo przynajmniej dołożyć do stylizacji efektowne, barwne dodatki. Nie mniej atrakcyjne od czerni są kreacje w odcieniu błękitu, lodowego pudrowego różu, miętowej zieleni, żółci, łagodnej czerwieni, szmaragdowej zieleni, bordo, lawendowego fioletu. Pastelowe kreacje można łączyć z czernią, co nada im wieczorowego charakteru, pasować będą nawet niewielkie, błyszczące wstawki, na przykład srebrny gorset wysadzany delikatnymi kamyczkami. Dobrze jest też wziąć pod uwagę miejsce studniówkowego balu – jeśli impreza odbywa się w eleganckim lokalu, można skusić się na ciemniejsze, bardziej wieczorowe kolory, ale gdy studniówka organizowana jest w zwykłej sali, znacznie ciekawsze będą jasne, twarzowe barwy.
Nie do końca jest też prawdą, że tylko w czerni da się wyglądać szczupło i zgrabnie. Jeżeli bowiem czarna kreacja jest z cienkiego, elastycznego materiału, w dodatku mocno się błyszczy, wcale nie będzie to odejmować kilogramów. Nierzadko dużo korzystniejsze dla sylwetki są sukienki w jaśniejszych barwach, ale uszyte z dobrego gatunkowo materiału, idealnie dopasowane do figury.
Fason a sylwetka
Fason sukienki studniówkowej musi być dopasowany do sylwetki. Dziewczyny o drobnej budowie ciała powinny unikać sukienek długich, zwłaszcza tych mocno rozkloszowanych, z gęstymi marszczeniami materiału – jeśli fason jest bogaty, zdecydowanie powinna to być sukienka krótka, do kolan. Świetnie na takich figurach będą wyglądać kreacje bombkowe, sukienki z tiulową spódniczką, sukienki tulipanowe. Polecane są wszelkiego rodzaju kroje romantyczne, z lekkich i zwiewnych materiałów, co pięknie podkreśli szczupłą sylwetkę i optycznie doda nieco wzrostu.
Dziewczyny wysokie i szczupłe, ale bez talii i z niewielkim biustem, powinny szukać sukienek o ciekawej formie, z rozszerzanym dołem i bogato zdobionym gorsetem. Pasować będą modne w tym sezonie sukienki z wydłużonym tyłem, na wzór kreacji z trenem, koniecznie z paskiem w talii. Dobrym pomysłem są też sukienki dwukolorowe, które dzielą sylwetkę na pół i tym samym dają wrażenie bardziej wciętej talii.
Z kolei dla dziewczyn o sylwetce klepsydry i gruszki najodpowiedniejsze będą kreacje w duchu vintage, z zaznaczoną paskiem talią i rozkloszowaną spódnicą. Gorset może być mocniej wycięty, w kształcie serduszka, w przypadku drobniejszego biustu można pozwolić sobie na cekinowe aplikacje albo niewielkie marszczenia materiału na piersiach. Jeśli zaś problemem jest zbyt duży brzuch, trzeba szukać sukienek odcinanych pod biustem, z delikatnie rozkloszowanym dołem i niewielkimi marszczeniami na wysokości talii. Warto zwrócić uwagę na dekolt – gorset sukienki może być wykończony asymetrycznymi ramiączkami, modną draperią, ozdobnym haftem. Można też pokazać nogi, ale sukienka nie powinna być krótsza niż do połowy uda.
Dekolt podkreśli urodę
Podczas poszukiwań idealnego fasonu zwykle największa uwaga skupia się na dopasowaniu sukienki do figury, jednak w przypadku kreacji wyjściowych ważny jest też kształt twarzy. Dziewczyny z okrągłą buzią powinny więc wybierać sukienki o wydłużonej linii, na przykład model empire, gorset w serduszko, głęboki owalny dekolt. Biżuteria też musi być wydłużona, na przykład ozdobny wisior zamiast szerokiej kolii. Przy okrągłej twarzy źle wyglądają kreacje ze stójką i innymi wysoko wykończonymi dekoltami.
Do twarzy kwadratowej też pasują sukienki o wydłużonym kroju, a w przypadku biżuterii należy unikać ostrych, geometrycznych ozdób na rzecz delikatniejszych, bardziej zaokrąglonych kształtów. Natomiast twarz owalna, z wysokim czołem i wydłużonym podbródkiem, najładniej będzie wyglądać w towarzystwie dekoltów szerokich i miękko układających się, jak łódka czy luźno puszczony golf. Absolutnie nie powinno się przy wydłużonej twarzy nosić sukienek z dekoltem V oraz ozdób o podobnym kształcie.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.