Jak wybrać elegancką sukienkę maskującą brzuch?
data publikacji: 14.02.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Drobne marszczenia
Drobne, gęste marszczenia uchodzą za pogrubiające, ale nie jest to regułą. Sukienki wyjściowe z takim wykończeniem mogą optycznie wyszczuplić sylwetkę, jeśli tylko owe marszczenia ułożone są w szczególny sposób. Na pewno sukienka nie może być tak pomarszczona na całej szerokości – marszczenia są gęste, ale biegną tylko przez środek sylwetki i dodatkowo są ściągnięte po środku podłużnym przeszyciem.
Ten zabieg sprawia, że stylizacja zyskuje pionową linię, która optycznie wysmukla sylwetkę, natomiast drobne marszczenia maskują niedoskonałości sylwetki i brzuch automatycznie wydaje się nieco mniejszy. Najlepiej to wygląda, gdy marszczenia układają się lekko w jodełkę, szpicem do góry, warto też podkreślić ten efekt głęboko wykrojonym, trójkątnym dekoltem oraz szpiczastym wykończeniem dolnej krawędzi sukienki. Na długość sukienka powinna sięgać do kolan, a jeśli chodzi o rękawy, to powinny być one gładkie, do łokci, z prostymi mankietami.
Sukienka o takim kroju może być jasna, na pewno jednak nie powinna być błyszcząca. Sprawdzą się kreacje z eleganckiej wełny, wiskozy, grubszego dżerseju, na przykład w odcieniu czarnym, chabrowym, fioletowym, zielonym, szarym, jasnobrązowym, do tego czarne akcesoria i metalowa biżuteria w nowoczesnym stylu.
Marszczenia tylko w talii
Inny sposób to marszczenia tylko w talii. Sukienka jest dopasowana do ciała, z kopertowym dekoltem i przeszyciem pod biustem, a na wysokości talii pojawiają się poziome, dość wąskie marszczenia. Taka sukienka też powinna być z gładkiej, matowej tkaniny, a najlepszym kolorem będzie coś ciemnego i nasyconego, jak butelkowa zieleń, bordo, kobalt, czerń.
Bardzo efektowne są też sukienki koktajlowe, które mają w talii marszczoną wstawkę, przypominającą nowoczesny gorset – wstawka nie jest prostokątna, ale lekko łukowata, dzięki czemu talia optycznie się wysmukla. Wstawka jest w innym kolorze niż reszta sukienki, jednak unikamy kontrastów bardzo mocnych – przykładowo, gdy sukienka jest niebieska, wstawka może być grafitowa, do sukienki fioletowej pasuje wstawka czarna, do kreacji białej wstawka beżowa.
Marszczona wstawka może być z innej tkaniny. Ładnie to wygląda na sukienkach z ozdobnych tkanin typu koronka czy żakard, trzeba jednak uważać na to, by materiały zanadto nie odcinały się od siebie – jeśli kreacja jest na przykład z gipiury i szyfonu, to cała sukienka jest jednokolorowa, natomiast kontrastowe zestawienie odcieni sprawdzi się przy sukience z gładkiej i połyskującej dzianiny.
Geometryczne przeszycia
Sukienki wizytowe o kroju tuby i ołówka niezbyt dobrze leżą na figurach z dużym brzuchem, dlatego zwykle przy szerokiej talii nie poleca się tego fasonu. Wyjątkiem są kreacje w stylu nowoczesnym, ozdobione ukośnymi, regularnie ułożonymi przeszyciami, bardzo elegancko prezentują się również wąskie zakładki przecinające ukośnie brzuch oraz biodra.
Przeszycia nie powinny być bardzo grube i kontrastowe, chodzi jedynie o to, by lepiej podkreślić figurę. Dobrze, gdy sukienka ma dodatkowo odcinany gorsecik albo przynajmniej dodatkowe przeszycie tuż pod biustem, dzięki czemu szczuplejsza talia jest znacznie wyraźniej zaznaczona. Dekolt musi być dość głęboki, szpiczasty albo o geometrycznym kształcie, ramiączka są szerokie i proste.
Do geometrycznej sukienki warto dodawać akcesoria w dokładnie tym samym kolorze, chyba że odcień jest dość spokojny, wtedy przyda się coś metalicznego – przykładowo, do beżowej kreacji można założyć złote szpilki i złotą biżuterię, do kreacji szarej pasuje srebro, błękitną sukienkę ożywiamy delikatną miedzią.
Kolorowe wstawki
Na sukienkach o prostym kroju pojawić się mogą także kontrastowe, geometryczne wstawki. Umieszczane są one po bokach, tak że w oczy rzuca się najpierw ten wąski blok wzdłuż tułowia i właśnie dzięki temu talia wydaje się bardziej wcięta. W eleganckich kreacjach stosujemy efektowne, nasycone kolory, jak bordo, fiolet, turkus czy róż, koniecznie z dodatkiem klasycznej czerni albo bieli – kreacja nie może wyglądać zbyt casualowo.
Na długość sukienka musi sięgać za kolana. Najlepszy jest dekolt w szpic, jeśli jednak kontrastowe bloki ułożone są tak, że dobrze podkreślają biust i odcinają go od brzucha, to sprawdzi się także nowoczesny, wysoko zabudowany dekolt o łódkowym wykroju.
Sukienki z kontrastowymi wstawkami są przeważnie z dzianiny, dlatego dodatki muszą być typowo wieczorowe, z metalicznym połyskiem, dobre wrażenie robi także nowoczesna, ekstrawagancka biżuteria ze szlachetnych metali.
Nowoczesna kreacja trapezowa
Sukienki trapezowe maskują wiele niedoskonałości figury, dlatego warto sięgnąć po nią wtedy, gdy problemem jest nie tylko brzuch, ale też biodra czy nogi. Trapezowa kreacja jest lekko rozkloszowana, układa się na ciele w miękkie fałdy i dodaje figurze smukłości. Może być odcięta pod biustem, uważać jednak należy na to, by dolna część takiej kreacji nie była zbyt mocno pomarszczona.
Dekolt musi być efektowny, głęboko wycięty, rękawy sięgają na długość do łokci albo nie ma ich wcale. Sukienki o takim kroju mogą wyróżniać się odważnym kolorem, jak czerwień, złoto czy morska zieleń, przy ciemniejszych barwach można nawet pozwolić sobie na efektowny połysk. Ciekawym pomysłem jest broszka tuż pod biustem, spinająca podłużne marszczenia biegnące wzdłuż brzucha.
Obniżona talia
Bardzo dobrym fasonem jest sukienka z obniżoną talią, idealna dla kobiet, które chciałyby schować brzuch i jednocześnie pochwalić się zgrabnymi nogami. Spódnica jest gładka i prosta, za to top sukienki jest szeroki, zbluzowany, ma efektowne, ukośne marszczenia, luźne rękawy oraz dekolt typu woda. Na ramionach mogą się pojawić ozdobne rozcięcia albo biżuteryjne wstawki, na przykład patki z cekinami albo broszki z cyrkonii.
Kreacja z obniżoną talią może być połyskująca, na przykład z czarnej tkaniny przetykanej srebrną nitką, nie należy jednak przesadzać z jaskrawością – decydujemy się albo na metaliczny połysk, albo na mocny, żywy kolor.
Efekt obniżonej talii zapewnić może także nowoczesna sukienka oversize, po prostu spinamy ją na biodrach ozdobnym paskiem i układamy tak, by zakryć cały brzuch i wyeksponować nogi.
Jakie dodatki najlepsze?
Jeśli chcemy swoją elegancką kreacją zamaskować brzuch, musimy także zwrócić uwagę na dobór akcesoriów. Wieczorowe szpilki nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tak cienkie obcasy mogą podkreślać masywny tułów i czynić sylwetkę znacznie cięższą – szpilki pasują głównie wtedy, gdy figura jest w miarę szczupła i tylko brzuch jest nieproporcjonalnie duży. Gdy natomiast wystający brzuch idzie w parze z sylwetką plus size, korzystniejszą opcją będą wizytowe pantofle na grubszych słupkach.
Pantofle mogą mieć noski wykończone w szpic, to doda nogom smukłości, natomiast kolor dobieramy tak, by nie odcinał się zanadto od sukienki – duże kontrasty mogą optycznie poszerzać. Jeśli decydujemy się na buty jaskrawe, to tylko do sukienki o długości midi.
Specjalna bielizna zawsze pomaga
W stylizacjach wieczorowych warto pomyśleć jeszcze o specjalnej bieliźnie maskującej – wyszczuplający gorset albo modelujące majtki potrafią zmniejszyć obwód talii nawet o kilka centymetrów, a brzuch wydaje się bardziej płaski. Bielizna wyszczuplająca jest niewidoczna pod kreacją, jeśli tylko właściwie dobierze się jej rozmiar i model, istotny jest także kolor – czarny gorset sprawdzi się tylko przy sukienkach czarnych, w pozostałych przypadkach najlepszy będzie fason cielisty, idealnie dopasowany do odcienia własnej skóry.
Ważne jest także, by bielizna dobrze podkreślała biust. Przy dużym brzuchu piersi często zlewają się z resztą tułowia, przez co sylwetka wygląda na jeszcze masywniejszą, dlatego biust musi być właściwie wyeksponowany – zwłaszcza przy sukienkach, które nie mają przeszycia pod biustem, stanik dobrze podtrzymujący piersi jest niezbędny.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.