Jak wybrać czerwoną sukienkę koktajlową?
data publikacji: 20.07.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Typ zima
Zimowy typ urody wyróżnia się ciemnymi włosami i bladą, chłodną cerą, co najlepiej podkreślają kreacje w mocnych, wyrazistych kolorach. Czerwień bez wątpienia do takich barw się zalicza i właśnie na zimach czerwone sukienki koktajlowe prezentują się szczególnie efektownie. Musi to być jednak czerwień trochę ciemniejsza i bardzo nasycona – idealny jest odcień krwisty oraz żywa czerwień wiśniowa. Dla czystych zim, czyli kobiet o trochę jaśniejszych, brązowych włosach i niebieskich lub zielonych oczach, odpowiednia będzie także sukienka w odcieniu koralowym, ale musi to być nasycony, mocny odcień tej barwy, a nie jego pastelowa, rozjaśniona wersja.
Czerwony kolor dla tego typu urody absolutnie nie może być przygaszony, bo przy takich odcieniach blada cera zimy nabiera ziemistej barwy. W przypadku jaśniejszych czerwieni trzeba przede wszystkim dbać o to, by były to kolory chłodne, z delikatnym stalowym albo niebieskawym połyskiem.
Stylizacje z czerwoną sukienką muszą być równie wyraziste. Zimy powinny sięgać przede wszystkim po czarne, lakierowane akcesoria w nowoczesnym stylu, do tego koniecznie należy dołożyć srebrną biżuterię. Bardzo efektowne są też połączenia czerwonych kreacji z dodatkami w żywym, ciemniejszym odcieniu niebieskiego, np. chabrowym lub navy blue. Innym oryginalnym pomysłem na wystylizowanie czerwonej kreacji koktajlowej jest połączenie jej z akcesoriami w bardzo jasnym, lodowym odcieniu różu i ołowianej bieli.
Typ lato
Zupełnie inne kryteria wyboru obowiązują w przypadku letnich typów urody. Chłodne blondynki i szatynki powinny za wszelką cenę unikać jaskrawych czerwieni – takie żywe barwy podkreślą wszystkie zmarszczki i niedoskonałości cery. Dla letnich szatynek najlepsza będzie czerwień ciemniejsza, trochę przytłumiona, na przykład odcień żurawinowy albo przybrudzony karmazyn. Jeśli koral lub malina, to w chłodniejszej, przydymionej wersji. Generalnie letnie szatynki powinny nosić czerwienie lekko wpadające w fiolet, z wyraźnymi, zimnymi tonami – najgorszy wybór to czerwienie słoneczne i bardzo energetyczne.
Dla ciemnych blondynek w typie lata odpowiednie są sukienki wizytowe w odcieniu czerwieni rubinowej, wiśniowej, żurawinowej, zawsze w delikatnie zgaszonej wersji, tak by nie stanowić silnego kontrastu względem jasnej cery i subtelnych rysów twarzy. Letnie blondynki z bardzo jasnymi włosami mogą nosić kreacje w odcieniu czerwieni karmazynowej, prócz tego bardzo będzie im służyć czerwień koralowa, i ta ciemniejsza, i ta pastelowa.
Kobiety o letnim typie urody muszą dobierać do swojej czerwonej sukienki dodatki dość spokojne, tak by stylizacja była wolna od dużych kontrastów. Czerń nie jest najszczęśliwszym wyborem – dużo korzystniejsze są połączenia czerwieni ze srebrem i stalowymi szarościami. Przy wymyślniejszym fasonie sukienki wystarczy po prostu założyć szpilki nude i dołożyć do kompletu niewielką torebeczkę z tym samym odcieniu czerwieni co sukienka. Wolimy coś oryginalniejszego? Doskonałe będą akcesoria w odcieniu zgaszonej zieleni, na przykład miętowe szpilki i świerkowa torebka. Można też sięgać po jasne, przydymione odcienie fioletu – przykładowo, do rubinowej sukienki świetnie pasować będą pastelowe, lawendowe szpilki.
Typ wiosna
Wiosenne, jasne blondynki o ciepłej cerze fantastycznie wyglądają w czerwonych kreacjach. Choć jest to delikatna uroda, to bardzo jej służy żywy odcień czerwieni, ale pod warunkiem, że to czerwień jasna, na przykład czerwień strażacka, szkarłat albo jasny karmazyn. Do takich sukienek wiosenne blondynki powinny dobierać spokojne dodatki – czerń odpada, zamiast tego lepiej założyć na przykład złote sandały wieczorowe albo pantofelki w ciepłym odcieniu srebra. Efektownie wypadną także stylizacje z dodatkami w odcieniach bardzo jasnych, ciepłych pasteli. Przykładowo, do karmazynowej kreacji wiosenna blondynka może założyć kremowe szpilki i torebeczkę z połyskującego jedwabiu w kolorze brzoskwiniowym.
Czyste wiosny, o ciemnych, brązowych włosach, również muszą sięgać po czerwienie bardzo energetyczne, wręcz ogniste. Czerwień ma być ciepła, wyrazista, a jej piękną barwę efektownie podkreśli złota biżuteria oraz akcesoria w odcieniu słonecznej żółci.
Wiosny rudowłose atrakcyjnie wyglądają w czerwieniach gorących, ale nie jaskrawych. Idealna jest czerwień pomidorowa, nasycony odcień koralowy, soczysta czerwień łososiowa, a więc żywe, lecz niezbyt ciemne kolory. Inaczej niż w przypadku wiosennych blondynek i szatynek, rudowłose kobiety powinny unikać czerwieni wpadających delikatnie w pomarańcz, bo wtedy sukienka za bardzo będzie się zlewać z kolorem włosów, co zwykle daje kiepski efekt końcowy – czerwień ma się dość wyraźnie odróżniać od koloru włosów. Dodatki? Przede wszystkim odcień nude oraz złoto.
Typ jesień
Kobiety w typie jesieni mają ciepłą, raczej ciemną cerę, oraz brązowe lub złociste włosy. Ich uroda preferuje barwy ciepłe, dlatego odpowiednie będą wszelkie czerwienie o żółtawym albo pomarańczowym zabarwieniu. Przy ciemnych włosach i oliwkowej cerze można nosić nawet bardzo intensywne czerwienie, ale nie mogą to być neony, które mają wyraźne, zimne tony. Perfekcyjnie do jesiennej urody pasują czerwienie kojarzone z modą latynoską, na przykład sukienkami flamenco, ze spokojniejszych barw godne uwagi są między innymi odcienie ceglaste, koralowe, łososiowe, truskawkowe.
Jesienie, zwłaszcza te z ciemnymi włosami, mogą do swoich czerwonych kreacji dobierać czarne akcesoria, dobrze jednak, by nie była to czerń bardzo mocna i lakierowana, ale raczej matowa, na przykład na zamszowych szpilkach albo aksamitnej torebce. Drugim idealnym kolorem uzupełniającym jest złoto. Jeśli jednak stylizacja ma być stonowana, najwłaściwszym dodatkiem będzie odcień kremowy oraz nude.
Czerwony total look
Czerwone sukienki wieczorowe śmiało można łączyć z czerwonymi akcesoriami. Warunek jest jeden – kreacja ma klasyczny fason i nie zakładamy do niej żadnej biżuterii. Szpilki powinny być proste, bez żadnych ozdobnych elementów – całość ma po prostu prezentować się bardzo minimalistycznie. Do takich stylizacji doskonale pasują sukienki z połyskujących tkanin, na przykład brokatu lub lamy, i właśnie ten połysk będzie zastępował ozdoby, z których rezygnujemy.
Natomiast gdy w ramach monochromatycznej stylizacji decydujemy się na czerwoną torebkę, buty powinny być cieliste, ewentualnie czarne. Czerwona torebka może być duża, musi jednak być pod względem odcienia idealnie dopasowana do kreacji.
Czerwony total look obejmuje też kolory pokrewne. Przykładowo, do sukienki w odcieniu pomidorowej czerwieni wolno założyć szpilki terakotowe szpilki albo pomarańczowe bolerko, do kreacji rubinowej pasować będą akcesoria w odcieniu jeżynowym, purpurowym, fuksji.
Jaki fason najlepszy?
Czerwone sukienki tak bardzo wyróżniają się swoim kolorem, że nie ma już potrzeby podkreślania ich wizytowego charakteru wymyślnym fasonem. W przypadku czerwieni najodpowiedniejsze są proste kroje, z jednym efektowną ozdobą, na przykład amerykańskim wiązaniem na karku, baskinką, pojedynczą falbaną, dekoltem typu carmen. Na służbowe kolacje nadawać się będą sukienki ołówkowe, z wysoko wykończonym dekoltem i niewielkim, ozdobnym wycięciem pod szyją, na przykład w kształcie łezki. Na wieczornych imprezach sprawdzą się fasony retro, na przykład w stylu lat 20-tych albo 50-tych. Wśród bardziej nowoczesnych fasonów na plus wyróżniają się sukienki midi o kroju wąskiej tuby, bez ramiączek i z gładkim gorsetem oraz krótkie sukienki z tulipanowo wykończonym dołem.
Jeśli decydujemy się na czerwoną koronkę, to sukienka powinna mieć minimalistyczny krój, bez głębokiego dekoltu. Przy bardziej fantazyjnych krojach, zdobionych marszczeniami, falbaną czy draperią, wskazane są tkaniny gładkie i raczej matowe – połysk zostawiamy na kreacje klasyczne.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.