Jak wybrać casualową sukienkę do biura?
Dzianinowa sukienka koszulowa
Krój koszulowy jest bardzo praktyczny, a styl takiej sukienki w dużym stopniu zależy od tego, z czego została uszyta. Za sprawą dzianiny koszulowa kreacja zyskuje bardziej casualowy charakter, wciąż jednak może pasować do biurowego stroju, wystarczy że będzie lekko dopasowana do sylwetki, długa za kolano, z klasycznymi rękawami i eleganckim kołnierzykiem pod szyją.
Sukienka jest uszyta z nowoczesnej, ściągaczowej dzianiny, ale kołnierzyk oraz mankiety mogą być z połyskującej satyny albo aksamitu. Kolor jest neutralny, a najlepiej sprawdzają się szarości i beże, czyli typowe, biurowe kolory, które pasują do wszystkiego. Sukienkę nosimy w komplecie z klasycznym żakietem – kolor to coś neutralnego, jak granat lub ciemna, oliwkowa zieleń.
Buty są czarne, w nowoczesnym fasonie, na dość wysokich obcasach, inną opcją są lakierowane, biało-czarne oksfordki. Stylizację można ożywić wiszącymi kolczykami z kolorowych kamyków lub szeroką, jaskrawą bransoletą.
Oliwkowa sukienka swetrowa
Jednym z najmodniejszych kolorów w tym sezonie jest nasycona, oliwkowa zieleń. To idealny kolor do biura, ale tym razem nie pojawia się na klasycznym fasonie, a na sukience swetrowej. Sukienka jest dość luźna, ale długa do kolan, ma bardzo głęboki dekolt w szpic i świetnie wygląda w stylizacji warstwowej – pod spód zakładamy białą koszulę z kołnierzykiem.
Sukienkę przewiązujemy w talii eleganckim, szerokim paskiem z czarnej, matowej skóry. Pasek podkreślający talię nadaje swetrowej sukience elegancki wygląd, ale buty też muszą być w formalnym stylu, najlepiej czarne albo ciemnobrązowe. Rajstopy są ciemne, matowe, dość grube.
Warstwowe połączenie fasonów to wystarczająca ozdoba dekoltu, więc naszyjnik nie jest potrzebny, można za założyć efektowne, nowoczesne kolczyki ze srebra. Ciekawym uzupełnieniem stroju jest zwierzęcy print – jeśli rajstopy i buty są brązowe, czarny pasek wymieniamy na model na przykład w panterkę albo paski zebry.
Trapezowa midi w wąskie prążki
Kolejna dzianinowa sukienka codzienna, którą śmiało można nosić do pracy, to trapezowy fason midi, lekko rozkloszowany, ze skromnym, owalnym dekoltem i prostymi, długimi rękawami. Sukienka jest z modnej, prążkowanej dzianiny w stonowanym, ciemnym kolorze jak zgniła zieleń albo oberżynowy fiolet.
Tutaj także przyda się pasek w talii, najlepiej czarny, chyba że chcemy podkreślić szczupłe wcięcie, wtedy pasek może być biały albo beżowy. Do sukienki pasuje nowoczesny żakiet o militarnym kroju, z eleganckiej tkaniny, jaśniejszy, tak by stworzyć oryginalny kontrast – przykładowo, do głębokiego fioletu bardzo pasuje oliwkowa zieleń, a do burgunda brudny, zgaszony róż.
Stylizację wykańczamy czarnymi botkami na szerokich, kwadratowych obcasach – mogą być gładkie, z zamszu, albo lakierowane, z gadziej skóry. Rozjaśniającym elementem jest naszyjnik z geometryczną zawieszką lub jedwabna apaszka w kwiatowy wzór.
Wyszczuplająca sukienka z kołnierzykiem
W klasycznym fasonie koszulowym sukienka wyjściowa jest zapinana na guziczki na całej długości. W nowoczesnej, wyszczuplającej wersji koszulowe wykończenie ma tylko top – sukienka jest trapezowa, do kolan, z delikatnymi, ukośnymi przeszyciami na udach, na piersiach ma zapięcie na metalowe nity, przy dekolcie jest niewielki kołnierzyk.
Sukienka jest jasna, pastelowa, ale w tych chłodnych odcieniach jak pistacjowa zieleń czy lodowy błękit. Bardzo dobrze taki fason łączy się z szarościami i właśnie w tym odcieniu są wełniane rajstopy oraz zamszowe botki na drewnianych słupkach. Szarości można wymienić na beż albo jasny brąz – to korzystna opcja dla kobiet, które mają ciepłą cerę.
Jest to sukienka, która mimo swojego casualowego stylu wygląda na tyle elegancko, że można ją nosić bez żakietu, wystarczy wąski, skórzany pasek w talii. Jeśli jednak chcemy założyć marynarkę, powinien być to fason nowoczesny, krótki, bez klap przy dekolcie, dzięki czemu ozdobne zapięcie sukienki będzie lepiej widoczne.
Sukienka boho w drobne kwiatki
Nie każdy fason boho nadaje się do pracy. Sukienka, którą chcemy wykorzystać w biurowej stylizacji, musi mieć długość za kolano. Może być rozkloszowana, ale raczej bez falban, dopasowana w talii, w marszczoną stójką pod szyją. Nie musi mieć rękawów, chociaż te długie, z falbankowymi mankietami, będą ciekawą ozdobą eleganckiego stroju.
Sukienka jest w drobny, kwiatowy wzorek. Nie trzeba się ograniczać do samych neutralnych odcieni, ale z pewnością print nie może być pstrokaty – wystarczą dwa ładne odcienie, jak granat i pastelowa żółć albo ciemna zieleń i pudrowy róż. Stylizacja jest monochromatyczna, czyli buty, rajstopy oraz żakiet są w tym samym kolorze, jaki pojawia się na princie.
Rozkloszowana sukienka boho ładnie podkreśla sylwetkę, więc żeby tego nie popsuć, zakładamy taliowany, krótki żakiecik w stylu retro, z niewielką baskinką na biodrach i szpiczastym dekoltem. Przy ramionach rękawy mogą być ozdobnie pomarszczone, a nawet lekko bufiaste.
Sukienka w czerwoną kratę
Czerwień w biurowych stylizacjach nie powinna być bardzo krzykliwa, dlatego wybieramy albo te stonowane, zgaszone odcienie, albo wykorzystujemy czerwień na eleganckich wzorach. Świetnie się w tej roli sprawdzi biało-czerwona krata, niezbyt duża, o klasycznej formie, ułożona tak, by optycznie wysmuklać sylwetkę.
Sukienka jest odcinana w talii i plisowana, ale przy dużej nadwadze lepszy jest fason trapezowy. Top ułożony jest kopertowo, a dekolt jest zwieńczony nowoczesnym kołnierzykiem. Sukienka może być bez rękawów, bo i tak zakładamy do niej żakiet – szukamy fasonu nowoczesnego, z jednorzędowym zapięciem.
Marynarka jest beżowa, dzięki czemu czerwony wzór wygląda jeszcze spokojniej. Pantofle mogą być w odcieniu pudrowego różu, a rajstopy są cieliste albo kremowe, gładkie lub z bardzo delikatnym, wytłaczanym wzorkiem. Z biżuterii wystarczą proste kolczyki wkrętki.
Sukienka w stylu preriowym
Sukienka preriowa przypomina trochę fasony boho, ale różni się szczegółami. Jest przeszyta w talii i rozkloszowana, na dole zdobi ją prosta, szeroka falbana. Karczek jest odcinany, ozdobiony drobnymi falbankami, pod szyją mamy marszczoną, wiązaną na sznureczki stójkę. Rękawy są proste, długie, z ozdobnie wykończonymi mankietami.
Do biura nadaje się sukienka w wersji midi, niezbyt strojna i przede wszystkim gładka lub w neutralny, klasyczny wzór jak granatowo-beżowa kratka gingham. Polecane są głównie modele w ciemniejszych kolorach, bo taka sukienka wygląda bardziej elegancko, ale dodatki mogą być jasne – przykładowo, do granatowo-beżowej kratki pasuje brudny róż, a do gładkiej, brązowej sukienki warto dołożyć rozjaśniającą, pastelową zieleń.
Do preriowej sukienki pasują nowoczesne botki ze ściętymi noskami, na szerokich słupkach, ale krótkie, tak by nie pogrubić kostek. Botki są czarne, a rajstopy mogą być w tym jaśniejszym odcieniu, na przykład pudrowe, jeśli wzór wykorzystuje jasny róż. Do kompletu zakładamy jeszcze proste, wiszące kolczyki ze szlachetnego metalu.
Plisowana sukienka z paski
Casualowa sukienka z elastycznej dzianiny wiele zyskuje, gdy zdobi ją ekstrawagancki wzór. Mogą to być różnej szerokości pasy w nasyconych, żywych kolorach – taki print rzuca się w oczy, ale ze względu na swoją geometryczną, prostą formę nadaje się także do eleganckich stylizacji biurowych. Wybieramy wzór w modnych kolorach z dodatkiem neutralnych odcieni, jak na przykład ciemny róż, rudy brąz, beż, burgund, pastelowa żółć.
Sukienka jest ułożona w dość szerokie plisy albo miękkie fałdy. Jest dość długa, więc taki krój nie będzie pogrubiał sylwetki, zresztą pasiasty wzór działa wyszczuplająco. Top sukienki jest gładki, w nowoczesnym stylu, z podkoszulkowym dekoltem. Marynarka musi być w neutralnym odcieniu, który ładnie zgrywa się z pasiastym wzorem, rajstopy oraz eleganckie pantofle są jasnobrązowe. Z biżuterii można zupełnie zrezygnować – wzór jest wystarczająco ozdobny.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/best-winter-dresses-2020/slide4
https://www.vogue.com/article/best-work-dresses-to-boost-office-style
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.