Jak wybrać bluzkę do ołówkowej spódnicy?
Bluzka koszulowa
Jeśli lubimy duże kontrasty, jak połączenie czerni z bielą, najlepszą opcją będzie spódnica midi z podwyższonym stanem – dzięki temu otrzymamy stylizację z długim, ciemnym blokiem, który optycznie wysmukli dolne partie ciała. Koszula musi być oczywiście włożona do środka, warto też podwinąć rękawy koszuli by odsłonić szczupłe nadgarstki.
Kobiety o figurze typu gruszka mogą wymienić klasyczną koszulę na bluzkę o luźniejszym kroju. Idealne są koszule z szyfonu lub innej cienkiej tkaniny, lekko poszerzone w ramionach, z dużym, ozdobnym kołnierzem. Bluzka powinna być jaskrawsza od spódnicy – w stroju biurowym pozostajemy przy bieli, ale w mniej formalnych stylizacjach może to być odcień fuksji, turkus czy słoneczna żółć.
Bardzo modne są też połączenia tradycyjnych, wełnianych ołówków z dżinsowymi koszulami. Unikamy zbyt jednolitych kolorystycznie połączeń – do czarnej spódnicy zakładamy koszulę z mocno spranego, błękitnego dżinsu, natomiast do koszuli z granatowego denimu pasuje na przykład ołówek jasnozielony, w szkocką kratę albo szaro-białą jodełkę.
Dzianinowy golf
Spódnica powinna być ciemniejsza, dobry efekt daje też stylizacja monochromatyczna. W formalnym stroju należy zadbać o to, by całość nie była zbyt obcisła – spódnica musi być z grubszej wełny, podobnie jak sweter. Kolory to stonowana klasyka, na przykład połączenie czerni z brązem albo szarości z bielą. W stylizacjach wizytowych przyda się żywszy kolor, jak bordo czy szmaragdowa zieleń.
Golfy z prześwitujących tkanin, jak koronka czy ażurowa dzianina, nosimy zawsze w komplecie z żakietem, a żeby całość wyglądała elegancko, trzymamy się jednego koloru, na przykład czerni, granatu, brązu, ciemnego beżu.
Pudełkowy top
Pudełkowy top ma szerokie ramiączka albo rękawy ¾, dekolt wykrojony jest poziomo, na przykład w łódkę. Jeśli sylwetka jest w miarę proporcjonalna, unikamy dużych kontrastów – bluzka i spódnica są z podobnych tkanin, a kolory różnią się nieznacznie. Na figurę typu gruszka pasują topy z dekoracyjnego materiału, lekko błyszczące albo o fakturowanej powierzchni, w żywym kolorze dopasowanym do typu urody.
Bluzki o pudełkowym kroju nie mogą przytłaczać sylwetki, dlatego długie, szerokie rękawy powinny być uszyte z prześwitującej lub ażurowej tkaniny. Ten sam zabieg można zastosować na dole – krótki top ma doszytą na dole ozdobną listwę z tiulu bądź koronki, a topy casualowe wykończone są na przykład długimi frędzlami.
T-shirt
Klasyczny, biały T-shirt zakładamy do spódnicy w ciemnym, mocnym kolorze jak czerń, bordo, fiolet czy butelkowa zieleń, natomiast do ołówka w jasnym, neutralnym odcieniu typu beż bardziej pasuje bluzka w lekko kontrastowym, pastelowym odcieniu, na przykład pudroworóżowa. Jeśli to spódnica jest pastelowa, T-shirt może być biały, ale z jakimiś napisami lub niewielkim, graficznym nadrukiem.
T-shirt puszczony luzem może dodawać sylwetce objętości, dlatego unikamy takiego rozwiązania przy szerokich biodrach czy wystającym brzuchu. Bardzo stylowo wygląda T-shirt tylko częściowo wpuszczony pod pasek spódnicy, a gdy ołówek jest z podwyższonym stanem, bluzkę można z boku związać na ozdobny supełek.
Bluzka kopertowa
Kopertową bluzkę można wiązać z przodu albo z boku, oba rozwiązania dają dobry efekt. Przy szerokiej talii uważamy jednak na to, by pasek nie był bardzo gruby, a wiązanie powinno być skromne, na prostą kokardkę albo mały supełek.
Kopertowy fason to świetna okazja, by wprowadzić do stylizacji jakiś efektowny wzór – bluzka może być na przykład w tęczowe paski, neonowe groszki, duże, jaskrawe kwiaty albo etniczny deseń. W stroju o formalnym charakterze printy są mniej pstrokate, ale też przyda się jakiś mocny akcent – paski są na przykład czarno-biało-brązowo-pomarańczowe.
Stylizacja nie jest monochromatyczna, jednak kolory są w podobnej tonacji – przykładowo, do spódnicy czarnej pasuje fioletowa bluzka w ciemnoszare groszki, do ołówka błękitnego zakładamy bluzkę jasnoróżową.
Asymetryczna tunika
Bluzka o takim kroju jest w kolorze spódnicy albo wzorzysta, w tej samej tonacji – przykładowo, do granatowego ołówkowa pasuje tunika w granatowo-czerwone kwiaty. W sezonie jesienno-zimowym sprawdzi się stylizacja warstwowa – pod luźną tunikę zakładamy golf lub dopasowaną do ciała koszulę, koniecznie w kontrastowym kolorze, jak by wystające fragmenty spodniej bluzki zdobiły jednolity strój. W warstwowych stylizacjach można wykorzystać też inne luźne fasony, jak na przykład dresowa bluza.
Ciekawa faktura
Ołówkowe spódnice często szyte są z gładkich, wełnianych tkanin w neutralnych kolorach, co nadaje im bardzo klasyczny wygląd. Dlatego gdy bluzka również ma tradycyjny krój, warto ożywić stylizację oryginalną tkaniną. Prosty golf nie musi być z gładkiej wełny, równie dobrze prezentuje się miękki, cieniowany welur, dzianina o gofrowej powierzchni, wełna wykończona mechatym włosiem czy błyszcząca, elastyczna satyna.
Dżinsową koszulę można wymienić na koszulę z miękkiego zamszu lub prążkowanego sztruksu, a zamiast bawełnianego T-shirtu zakładamy bluzkę o podobnym kroju, tyle że na przykład z wytłaczanego jedwabiu albo dwuwarstwowego szyfonu. Klasyczny krój i gładką tkaninę da się przełamać ozdobnymi wstawkami – sprawdzi się tiulowy karczek, szyfonowe wstawki na rękawach, mankiety z aksamitu, wzorzyste lamówki. Do tego dokładamy jeszcze akcesoria w ekstrawaganckich fasonach albo klasyczne dodatki, tyle że w jaskrawych kolorach, jak neonowe szpilki czy kuferek z różowej skóry.
Na wieczór do klasycznej, ołówkowej spódnicy wolno założyć coś ekstrawaganckiego, jak krótki bezrękawnik z futerka, jedwabna, haftowana bluzka o kimonowym kroju, metaliczny top wykończony cekinami, koronkowa koszulka z ozdobnymi frędzelkami na dole.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/how-to-wear-a-pencil-skirt/slide7
http://fashiongum.com/womens-fashion/how-to-wear-pencil-skirts-combination-ideas/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.