Jak włączyć motyw moro do damskiej stylizacji?
data publikacji: 07.02.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Razem z dżinsami
Moro plus dżins to jedno z najpopularniejszych zestawień. Do dżinsu pasuje każdy wojskowy motyw, ale nie każda taka stylizacja wygląda naprawdę oryginalnie. Warto więc do takich kompozycji dodać nieco ekstrawaganckich elementów. Co na przykład? Zamiast klasycznego modelu spodni można wybrać dżinsy nieco luźniejsze, w typie boyfriendów, z przetarciami na kolanach albo wymyślnie podwiniętymi nogawkami. Kurtka moro też nie musi mieć klasycznego kroju, ale na przykład fason zbliżony do damskiego żakietu. Do tego odpowiednie dodatki, które nieco przełamią militarny styl.
Świetnie w takich zestawieniach wyglądają nieco ekscentryczne szpilki, na przykład takie zdobione nitami albo w neonowych kolorach. Na dodatkach może się także pojawić ciekawy wzór, jak lamparcie cętki albo groszki w stylu retro. W przypadku wojskowej kurtki i dżinsów lepiej unikać rzeczy w męskich fasonach, bo taka stylizacja wygląda najczęściej bardzo ciężko i rzadko kiedy służy kobiecej sylwetce. Jeśli ubrania są wygodne i oversizowe, to niech chociaż dodatki będą delikatniejsze.
Casualowo, ale nie nudnie
Dżins i moro zwykle pojawiają się w stylizacjach casualowych, a w takich strojach można sobie pozwolić na więcej swobody. Warto to wykorzystać i nie ograniczać się wyłącznie do dżinsu. Do codziennego stroju z moro w roli głównej dobrze jest włączyć na przykład grube dzianiny dresowe – ładna bluza z zabawnym napisem może zastąpić klasyczną dżinsową katanę, a zamiast dżinsów można założyć eleganckie spodnie z bawełny. Jeśli skórzana torba, to nie codzienny model, lecz coś bardziej wymyślnego, jak worek z frędzlami albo vintage’owy kuferek z wielką, metalową zapinką.
Do bluzeczki moro i dżinsowej kurtki pasować będą na przykład haftowane spodenki etno albo czarna, koronkowa spódniczka. Nierzadko wystarczy dosłownie drobiazg, jak stylowy, bordowy pasek do militarnej koszuli, baleriny z aksamitu czy torba ze skóry wężowej.
Elegancko z czernią
Moro świetnie łączy się z czernią, dzięki której militarne desenie prezentują się bardziej elegancko. Powinna to być jednak czerń w określonej formie. Jeśli kurtka ma męski krój, najodpowiedniejsze będą czarne, dopasowane do figury ubrania, na przykład dżinsy rurki, obcisły sweterek, dzianinowy top na cienkich ramiączkach. Gdy jednak moro pojawia się na spodniach, zwłaszcza takich obcisłych, czarne rzeczy muszą mieć bardziej oversizowy krój. Z kolei do panterkowych bojówek dobieramy rzeczy klasyczne, ani zbyt luźne, ani zbyt dopasowane do figury.
Moro z czernią najszykowniej wypada wtedy, gdy stylizacja jest w duchu minimalistycznym. Wszystkie rzeczy powinny mieć prosty fason, ale można wykorzystać nietypowe materiały, które urozmaicą strój. Przykładowo, do wojskowej kurtki i czarnych dżinsów dobieramy czarną torebkę wykończoną futerkiem albo zakładamy do wojskowych spodni czarny, aksamitny żakiet.
Kurtka moro świetnie pasuje także do czarnej sukienki. Najlepsze są tu sukienki wizytowe z eleganckich materiałów, jak koronka czy skóra. Również w takich zestawach stawiamy na minimalizm, a jako kontrastowy dodatek można wykorzystać biel, na przykład czarna spódnica, czarny golf, wojskowa kurtka i długi, biały szal.
Białe akcenty
Biel zresztą może pojawić się w znacznie większej ilości. Moro tworzy z tym kolorem bardzo interesujący kontrast, zwłaszcza w stylizacjach casualowych. O ile czerń i dżins to dodatki mocno już opatrzone, tak biel dodaje kompozycji świeżości, ładnie podkreśla wojskowy motyw i sprawia, że stylizacja wydaje się bardziej kobieca. To może być biały, wygodny sweter noszony z militarnymi spodniami – reszta dodatków pozostaje w tonacji nude i jasnego brązu, albo biała spódnica, do której zakładamy militarną koszulę. Latem można narzucić na białą, długą sukienkę wojskową, krótką kurteczkę bądź też połączyć białe szorty z przewiewnym topem moro. Bardzo pasować będą do takich zestawów nieco romantyczne akcesoria, na przykład delikatne, beżowe sandałki z rzemyków albo zwiewne, jedwabne apaszki wiązane pod szyją.
Również białe sukienki koktajlowe można łączyć w motywem moro, dzięki czemu nadają się one do noszenia nie tylko wieczorem, ale i w ciągu dnia. Ciekawym zestawem jest chociażby biała sukienka z koronki, wojskowa koszula, czarne szpilki albo biała, krótka tunika plus szpilki z motywem moro.
Kolor bardzo pomaga
Bardzo dobrze robi militarnej stylizacji choć odrobina żywszego koloru, więc choć czerń i biel to świetne dodatki do moro, to warto od czasu do czasu dołożyć inne, mniej oczywiste odcienie. Do moro pasuje większość żywych kolorów, jak chociażby fuksja, żółć, seledynowa zieleń, a w ich obecności militarny deseń wydaje się nieco łagodniejszy i bardziej atrakcyjny. Poza tym w otoczeniu żywych kolorów stylizacja nie jest już tak oczywista, dlatego to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które szukają oryginalnego pomysłu na zaadaptowanie moro w swoim stroju.
Szczególnie efektownie prezentują się w towarzystwie moro kolory słodkie, dziewczęce, jak na przykład pudrowy róż. Takie zestawienie powoduje, że pastele wydają się bardziej drapieżne, z kolei moro nie ma już tak wojskowego charakteru. Co jednak ważne, słodkie kolory muszą iść w parze z nowoczesnym krojem, a więc luźny, jedwabny top, a nie bluzeczka z romantycznymi falbankami czy też klasyczna, ołówkowa spódnica w miejsce mocno rozkloszowanej spódniczki.
Także gdy chodzi o kolory nasycone, lecz ciemne, jak fiolet czy kobalt, idealnie sprawdzi się styl minimalistyczny i nowoczesny. Spodnie moro można połączyć z prostym bordowym żakietem i wielką torbą kopertówką w tym samym kolorze, z luźnym chabrowym swetrem o prostym splocie, z fioletowymi sztybletami, z purpurową torbą kuferkiem.
Moro na dodatkach
Moro to oczywiście nie tylko wojskowe kurtki, koszule czy bawełniane koszulki. Motyw ten może się pojawić dosłownie na wszystkim i nierzadko jest to znacznie ciekawsze rozwiązanie niż trzymanie się tradycyjnych form. Wzór wojskowej panterki warto zastosować na szyfonowej apaszce, którą nosimy z czarną sukienką, albo na sandałkach do stroju wyjściowego. Do dżinsów pasować będzie nie tylko koszula moro, ale i baleriny z tym motywem. Niebanalnym dodatkiem do stroju jest też bielizna w moro, która kusząco prześwituje spod bluzki czy sukienki.
Akcesoria moro wolno łączyć z innymi wzorami. Militarna panterka pasuje na przykład do klasycznych paseczków, również tych w stylu marynarskim, choć tu przyda się więcej miękkich dodatków, jak futerkowa torebka czy wełniany szalik. Niezwykle oryginalnie prezentuje się też moro w otoczeniu roślinnych motywów, zwłaszcza tych w odcieniu zieleni – są one zbliżone kolorystycznie do moro, więc stylizacja jest bardzo stonowana i kobieca.
O czym warto pamiętać?
Moro bardzo pasuje kobietom, jeśli tylko pamięta się o kilku zasadach. Pierwsza mówi – nie należy nosić moro od stóp do głów. Wojskowy total look zwykle wygląda groteskowo i jeśli militarna panterka pojawia się na różnych rzeczach, to zawsze należy do nich dołożyć kilka neutralnych akcentów. Militarny look nie może też przesadzać z seksapilem, a więc gdy mamy na sobie seksowne rurki moro, to zamiast obcisłej koszulki odsłaniającej brzuch lepiej będzie założyć nieco luźniejszy, długi t-shirt. Z drugiej strony, trzeba też unikać stylistyki zbyt wojskowej, a więc samych szerokich i casualowych rzeczy – niech choć jeden detal będzie typowo kobiecy, na przykład wysokie szpilki, elegancka kopertówka, wielkie kolczyki.
W ogóle akcesoria są bardzo ważnym elementem militarnej stylizacji. Do ubrań z tym motywem zawsze powinno się dobierać efektowne dodatki: złotą i srebrną biżuterię, niewielkie błyszczące torebki w miejsce wielkich toreb, dziewczęce baleriny i tenisówki zamiast ciężkich butów na płaskim obcasie. Przy moro można sobie nawet pozwolić na dodatki w stylu glamour, bardzo błyszczące i nawiązujące kształtami do baroku.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.