Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-01-15

Jak ubrać się na bal w eleganckim lokalu?

Co wypada założyć na bal?

 

Słowo „bal” może być bardzo mylące przy wyborze kreacji. Dzisiaj wielkie, odświętne bale organizowane są rzadko i nawet na dużych imprezach określanych tym mianem widać, że kobiety zakładają na podobne okazje raczej sukienki koktajlowe, a nie stricte wieczorowe. Są one co prawda nieco bardziej wystawne, ale wciąż trudno byłoby je zaliczyć do klasycznych sukni balowych. Innym razem jednak uczestniczki balu strój wieczorowy traktują poważniej i pojawiają się w kreacjach wytwornych i eleganckich. Innymi słowy, podział na stroje dzienne, koktajlowe i wieczorowe nieco się zatarł, a wiele osób wybiera ubiór skromniejszy niż wskazywałaby to ranga imprezy.

 

Sukienki wieczorowe na bal w eleganckim lokalu nie muszą się więc bardzo różnić od sukienek, które zakładamy na koktajle czy firmowe bankiety. Warto jednak wcześniej upewnić się, ze goście równie swobodnie potraktują swój ubiór, by po dotarciu na miejsce nie okazało się, ż jesteśmy jedyną kobietą w tradycyjnej małej czarnej, albo przeciwnie, tylko nam przyszło do głowy założyć balową suknię pełną przepychu.

 

Black tie i white tie

 

Sprawa jest jasna, gdy na zaproszeniu widnieje napis „black tie” lub „white tie”. Taka formułka jasno definiuje rodzaj stroju, jakiego oczekuje się od gości imprezy. Oba określenia dotyczą kreacji najbardziej uroczystych i dzisiaj stosuje się je przy naprawdę szczególnych okazjach. Wystawny bal w pięciogwiazdkowym hotelu z pewnością może się do nich zaliczyć.

 

White tie oznacza, że mężczyzna musi mieć na sobie frak, z kolei jego partnerka powinna być ubrana w suknię balową. Tego typu suknia zawsze jest do ziemi, bez względu na swój fason. Są to sukienki z luksusowych, świecących tkanin, ozdobione dżetami, cekinami, kamieniami szlachetnymi, ręcznym haftem. Również w kroju dozwolony jest przepych – suknie balowe często nawiązują swoją stylistyką do dawnych sukien dworskich, z tej tradycji się zresztą wywodzą. Suknia balowa może być w bardzo odważnych kolorach, np. w odcieniu płomiennej czerwieni, fantastycznie wyglądają także kreacje złote i srebrne. Choć suknia balowa jest na całą noc, wyjątkowo można w jej przypadku sięgnąć po jasny kolor – bardzo modny jest chłodny błękit oraz pudrowy róż. Suknia balowa zawsze jest bez rękawów, ale można do niej założyć długie, jedwabne rękawiczki, futrzaną etolę lub eleganckie bolerko. Pod względem fasonów panuje pełna dowolność, suknie balowe bywają bardzo obcisłe, ale rzadkością nie są też kreacje na krynolinie.

 

Natomiast black tie wymaga noszenia smokingu, kobieta na taką okazję zakłada elegancką suknię wieczorową. Jest ona skromniejsza od sukni balowej, ale najczęściej też sięga do ziemi, choć przy black tie dopuszczalna jest również długość ¾. Strój wieczorowy dopuszcza także założenie szykownej, długiej spódnicy lub żakietu z wieczorowej tkaniny. Sukienki wieczorowe mają dość duży dekolt, jednak ich krój powinien być umiarkowany. Odpadają krynoliny, sute marszczenia i liczne obszycia z falban, najefektowniej prezentują się suknie rozkloszowane, uszyte z lejących się, miękkich tkanin. Sukienka na bal może być lekko prześwitująca, ale nagość warto dawkować z umiarem. Sukienki wieczorowe mogą być uszyte z jedwabiu, lamy, koronki, tafty.

 

Sukienki wizytowe

 

Jeśli na balu nie jest wymagana kreacja wieczorowa, a my nie chcemy przesadzić z ubiorem, idealnym rozwiązaniem będą sukienki wizytowe. To także dość niejasne pojęcie, bo sukienki wizytowe to często po prostu kreacje koktajlowe, a te mogą się wydawać zbyt proste na bal. Sukienki wizytowe zwykle nie są do ziemi, ale zazwyczaj są dłuższe od klasycznych sukienek koktajlowych. Często sięgają połowy łydek, co nadaje im wieczorowego charakteru, tym bardziej, że sukienki szyte są z dekoracyjnych tkanin. Krój może być klasyczny, czyli dopasowana góra plus rozkloszowana spódnica. Skromniejszy fason warto urozmaicić ciekawym materiałem. Najlepsze będą tkaniny błyszczące, ozdobione cekinami, dobrze sprawdzi się też koronka oraz przeźroczyste wstawki z tiulu czy szyfonu. Sukienka na bal może być także we wzory, np. gustowny, czarno-złoty żakard.

 

Na pewno też sukienka wizytowa powinna być ciemna. Zawsze dobrym wyborem będzie czerń, ale na balu warto zaszaleć z innymi kolorami. Pasuje założyć kreację w odcieniu wina, czekolady, atramentowego granatu, głębokiego fioletu, ciemnego złota. Pastele absolutnie odpadają, podobnie neonowe kolory, które w eleganckiej sali balowej po prostu będą razić w oczy.

 

Jeśli zdecydujemy się na krótką sukienkę wizytową, powinna mieć ona bardziej fantazyjny krój. Oczywiście, ołówkowa tuba to sprawdzona klasyka, lecz na balu przyda się raczej sukienka z bombkową spódnicą, sukienka tulipanowa lub mocno rozkloszowana, najlepiej z wystającą tiulową halką. Z tiulu może być także cała spódnica – mamy wtedy kreację w stylu baleriny, choć to ryzykowny fason, bo pasuje jedynie wysokim i szczupłym kobietom.

 

Nie wszystko nam pasuje

 

Piękna suknia na wieszaku niekoniecznie zapewni ten sam efekt, gdy już założymy ją na siebie. Dobór kreacji do figury jest tak samo ważny, jak dopasowanie typu sukienki stosownie do rangi imprezy. Obfite suknie balowe nie będą odpowiednie dla kobiety puszystej lub bardzo drobnej – w pierwszym przypadku sukienka doda kilogramów, w drugim właścicielka sukni zostanie przytłoczona swoim strojem. Natomiast mocno wycięte gorsety pasują tylko na średniej wielkości biust – przy dużych piersiach taki gorset wyda się zbyt nieskromny, przy bardzo małych piersiach figura wyda się zbyt płaska i mało kobieca. Wydekoltowane suknie nosimy tylko wtedy, gdy mamy zadbaną skórę – jeśli jest inaczej, warto wybrać model z przeźroczystymi rękawami lub z ozdobnym bolerkiem do zarzucenia na ramiona.

 

Generalnie im większy rozmiar, tym skromniejsza powinna być suknia. Nic tak nie szkodzi puszystym kobietom, jak nadmiar detali w ubraniu, które niepotrzebnie przyciągają uwagę do mankamentów figury. Panie z nadwagą powinny wybierać suknie dość dopasowane do ciała, z bardzo wyraźnie zaznaczoną talią, mogą sobie za to pozwolić na głębszy dekolt, by pochwalić się biustem – idealny będzie dekolt w kształcie litery V, podkreślający piersi i optycznie wydłużający całą sylwetkę. Powyżej rozmiaru 44 nie powinno się nosić sukien z odkrytymi ramionami, kreację zawsze powinny podtrzymywać ramiączka, dzięki którym sylwetka wyda się zgrabniejsza. Przy pełnych kształtach warto eksponować szczuplejsze części ciała, np. nadgarstki.

 

Kobiety szczupłe powinny postępować odwrotnie. Jeśli nie mają wcięcia w talii, przydadzą się suknie z rozbudowaną górą i szeroką spódnicą. Szczupłym kobietom pasują też wszelkiego rodzaju draperie, marszczenia, falbanki, bufki, asymetryczne cięcia. Ale uwaga, przepych w kroju będzie zabójczy dla kobiet szczupłych, lecz niskich. Drobne panie powinny wybierać suknie dość proste jeśli chodzi o fason, nie muszą się jednak obawiać szalonych, abstrakcyjnych deseni, które tylko dodadzą im uroku.

 

Stosowna oprawa sukni

 

Sukienki wieczorowe wymagają starannie dobranych dodatków. Na balu nie wypada się pojawić w butach na płaskim obcasie, a i same szpilki nie mogą być za zwyczajne. Buty na bal muszą być wykonane ze skóry, najlepiej lekko lakierowanej, atłasu lub innego dekoracyjnego materiału. Do sukni wieczorowych i balowych nie zakłada się rajstop ani pończoch, noga powinna być goła. Jeśli pantofle odsłaniają palce, paznokcie obowiązkowo są pomalowane lakierem. Na bal pasują klasyczne szpilki w szpic, buty peep-toe, wieczorowe sandałki, w szczególnych wypadkach można sobie pozwolić na botki, pod warunkiem, że pasują stylistycznie do kreacji i nie wyglądają jak zwykłe buty na zimę.

 

Biżuteria w balowym stroju również musi być okazała. Dozwolone są kolie, kandelabrowe kolczyki, pierścionki z wielkimi kamieniami. Biżuteria może pojawić się również we włosach – ponieważ najczęstszą balową fryzurą jest kok, do upięcia włosów wykorzystajmy biżuteryjne spinki.

 

Torebka na bal jest malutka, noszona w dłoni. Zazwyczaj jest to torebka portfelowa, mały kuferek, koperta, puzderko. Niektóre wieczorowe torebki są tak dekoracyjne, że z powodzeniem mogą zastąpić biżuterię.

 

Źródło: http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/art/4794469,kobiece-stylizacje-na-sylwestra-podpowiadamy-jak-sie-ubrac,id,t.html

http://www.sukcesnaszpilkach.pl/wizerunek/moda/ubior-na-przyjecie-artykul143

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 34488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Super
2024-03-28
Bardzo szybka dostawa. Dziękuję
pixel