Jak ubrać się jesienią w stylu lat 70-tych?
Dużo jedwabiu
W jesiennym stroju wizytowym można wykorzystać dużo połyskującego jedwabiu. Uszyta jest z niego zarówno trapezowa spódnica midi, jak i elegancka bluzka z długimi bufkami i efektowną kokardą pod szyją, oba fasony różnią się jednak kolorem – spódnica jest na przykład w odcieniu czekoladowego brązu, a koszula łososiowej czerwieni. Do zestawu dochodzą zamszowe, wysokie kozaki na kwadratowych obcasach, dopasowane kolorem do jedwabnej midi. Na wierzch zakładamy beżowy trencz, dobrze jednak, aby ten klasyczny fason miał nowoczesne wykończenie, na przykład asymetryczny kołnierz lub zapięcie na kwadratowe, metalowe guziki.
Stylizacja z wełnianym ponczo
Ponczo z wełny jest bardzo mocne w tym sezonie i warto sięgnąć po fason stylizowany właśnie na lata 70-te. Ponczo w stylu retro jest bardziej etniczne, z wzorem w szerokie pasy i z haftowanymi ornamentami. Nie ma zapięcia na guziki, tylko jest przewiązane w talii szerokim, wełnianym paskiem, co przy okazji bardzo korzystnie wpływa na wygląd sylwetki. Ponczo sięga aż za kolana, ale sukienka pod nim jest jeszcze dłuższa. Swoim krojem przypomina ponczo, czyli jest bardzo obszerna, z kopertowymi zakładkami, uszyta jest jednak z cieńszej, bardziej lejącej się tkaniny w jednolitym kolorze. Można też założyć po prostu jesienną sukienkę maxi w fasonie oversize, wykończoną ukośnym ściągaczem, dzięki czemu obszerny fason nie będzie pogrubiał. Najlepszym dodatkiem do takiego zestawu będą wysokie kozaki ze skóry oraz torba na długim pasku, przełożona ukośnie przez tułów.
Casualowo z dżinsami
W latach 70-tych bardzo modne były dżinsowe dzwony i jesienne, kontrastowe kurtki z kożuszka. We współczesnej wersji zamiast oryginalnych dzwonów mamy dżinsy boot-cut albo z nogawkami typu flare, a idealną bluzką do nich będzie obcisły golf z prążkowanej dzianiny – wybieramy kolor z jesiennej palety, jak ciemna zieleń lub rdzawa czerwień. Kożuszek jest jasnobrązowy albo miodowożółty, wykończony białym barankiem. Ubrania wyglądają bardzo w stylu lat 70-tych, dlatego reszta akcesoriów powinna być nowoczesna, jak białe botki ze ściętymi noskami, duża, skórzana torba typu shopper, prosta czapka, gładkie rękawiczki z dzianiny. Jesienne dodatki są w neutralnych kolorach dopasowanych do reszty stroju, na przykład błękitne albo w odcieniu ecru.
Obcisła, swetrowa sukienka
Bardzo popularne w latach 70-tych były obcisłe sukienki codzienne ze swetrowej dzianiny. Taki fason można wykorzystać w jesiennej stylizacji – sukienka jest bawełniana, mocno dopasowana do ciała, krótka, za to z długimi rękawami i skromnym golfem pod szyją. Warto wybrać ładny, energetyczny kolor w rodzaju malinowej czerwieni, bo reszta stroju będzie już w stonowanych, neutralnych odcieniach. Do dzianinowej mini zakładamy wełniany płaszcz albo gruby kardigan. Płaszcz jest luźny, z kopertową zakładką i szerokim kołnierzem, ma także wiązanie w talii na szeroki pasek. Jeśli stylizacja ma eksponować nogi, wybieramy fason krótki, zakrywający jedynie biodra, natomiast do stylizacji wyszczuplającej pasuje długi kardigan, którego poły układamy tak, żeby odsłonić z przodu wąski blok sukienki. Znowu sięgamy po wysokie, zamszowe kozaki na kwadratowych obcasach i wykańczamy stylizację jesiennymi akcesoriami z miękkiej dzianiny.
Dżinsowy kombinezon
Kombinezon retro uszyty z dżinsu jest obcisły na górze, ale nogawki ma już lekko dzwoniaste. Zapinany jest na suwak, dzięki czemu można regulować wysokość dekoltu, ma także klasyczny kołnierzyk oraz podwyższony stan zaznaczony szerokim paskiem z metalowym zapięciem. Odcień kombinezonu to ciemny granat, który lekko wpada we fiolet, a na dżinsie nie widać żadnych jaśniejszych przetarć. Do kombinezonu pasują białe, sportowe buty, na przykład płócienne trampki za kostkę. Biały jest także golf założony pod spód, choć w ekstrawaganckich stylizacjach bluzka ma modny, neonowy odcień. W stylu retro jest także gruby kardigan, który dajemy zamiast jesiennej kurtki, albo krótka, pikowana bomberka z delikatnym połyskiem.
Oryginalne zestawienie wzorów
Charakterystyczne dla dekady lat 70-tych są fantazyjne, nieco psychodeliczne wzory. Modne są również połączenia różnych faktur, stąd na przykład gładka, świecąca spódnica z geometrycznym nadrukiem i gruby, wełniany golf z prążkowanym splotem. Wzory i faktury spina podobna kolorystyka, dzięki czemu otrzymujemy szykowną, monochromatyczną stylizację podkreślającą sylwetkę. Do jesiennego zestawu warto jeszcze włączyć drapieżne wzory zwierzęce, głównie na butach i torebce. Unikamy jednak nadmiaru fasonów retro – jeśli wzór jest w stylu lat 70-tych, sukienka czy spódnica ma nowoczesny krój. Bardziej współczesny charakter stylizacji retro zapewnią też kolory – mamy więcej chłodnych i jaskrawych odcieni, a kontrasty są przede wszystkim z czystą bielą albo czernią.
Jesienny sztruks
Z pomocą sztruksu bardzo łatwo wprowadzić do swojego stroju klimat retro, nawet kiedy ubrania to nowoczesne fasony. Na ten sezon polecane są między innymi sztruksowe spodnie kuloty, trapezowe spódnice, krótkie sukienki na szerokich ramiączkach, eleganckie tuby. Do sztruksu dochodzi wełniana dzianina o grubej, mięsistej strukturze, wykończona wzorkiem hippie, ale w łagodniejszych, mniej krzykliwych kolorach. Wełniana bluzka jest obcisła i krótka, z szerokim ściągaczem w talii. Jeśli bluzkę zakładamy pod sukienkę, powinna mieć ona szerokie, ozdobnie wykończone rękawy i golf zamiast dekoltu w serek. Bardzo ekstrawaganckim dodatkiem będą skarpetki z grubej, świecącej dzianiny, na które zakładamy srebrne sandały disco, inną propozycją są brokatowe botki albo jesienne półbuty z mocno lakierowanej skóry.
Fasony szydełkowe
Ubrania, które wyglądają jak zrobione na szydełku, to duży trend w tym sezonie. Z ażurowej dzianiny są sukienki wyjściowe, bluzki, nawet spodnie, a na topie są głównie wzory wielobarwne, inspirowane modą retro. Sukienka w stylu lat 70-tych może być właśnie z takiej dzianiny, a ponieważ jest ażurowa, koniecznie musi mieć pod spodem wełnianą, matową halkę. Sukienka retro ma długie, dzwonkowe rękawy, dlatego nosimy ją w komplecie z futrzaną kamizelką lub ekstrawaganckim żakietem z krótkimi rękawami. Nie musi być koniecznie mini – te dłuższe fasony mają krótką halkę, dzięki czemu ciekawie się da je połączyć z wzorzystymi legginsami lub jaskrawymi rajstopami. W eleganckiej wersji szydełkowa sukienka ma jeden odcień i co najwyżej tylko przy dekolcie pojawia się kolorowa aplikacja, a jej wizytowy styl podkreślamy wysokimi kozakami ze skóry, kuferkiem retro i satynową apaszką pod szyją. Można też połączyć szydełkową kreację z czarnymi, rockowymi dodatkami i złotą biżuterią glamour. Bluzki z ażurowej dzianiny warto zestawiać z klasycznymi wzorami – zakładamy na przykład rozkloszowaną spódnicę midi w wąskie paseczki, wełniane spodnie w szaro-brązową kratkę albo grube legginsy w ciemną pepitkę. Szydełkowy splot ładnie wygląda także w stylizacjach boho, wykorzystujemy jednak więcej eleganckich dodatków i do tego powinny być one tylko w jednym kolorze, na przykład brązowe.
Slip dress ze skórzanymi kozakami
Bieliźniane sukienki wieczorowe świetnie się odnajdują w stylizacjach inspirowanych modą lat 70-tych. Sukienka musi być satynowa, z głębokim połyskiem, ma też delikatne, geometryczne przeszycia, które pomagają wymodelować zgrabniejszą sylwetkę. Dekolt satynowej sukienki jest marszczony, typu woda, a ramiączka spaghetti mogą być zawiązane luźno na karku – pogłębiony dekolt nie przeszkadza, ponieważ i tak pod spód zakładamy bluzkę. Slip dress łączymy z błyszczącym golfem – sukienka jest elegancka, na przykład granatowa, dlatego golf może być żółty albo w odcieniu fuksji. Skórzane kozaki mają dopasowane, długie cholewki, które częściowo chowają się pod sukienką – działa to wyszczuplająco, nawet gdy buty są płaskie.
Źródło: https://vintagedancer.com/1970s/70s-fall-fashion-outfit-ideas/
https://www.lofficielusa.com/fashion/70s-fashion-fall-winter-2021-vintage-inspired
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.