Jak tworzyć warstwowe stylizacje przy figurze plus size?

Więcej delikatnych tkanin
Szyfonowa koszula, cienki sweter i taliowany, lekki bezrękawnik to komplet, który może być znacznie łaskawszy dla sylwetki niż jeden, gruby pulower z wełny. Właśnie przy figurze plus size należy unikać nadmiaru ciężkich, sztywnych tkanin, które zazwyczaj niczego nie maskują, a jedynie dodają optycznie kilogramów.
W stylizacjach warstwowych warto wykorzystywać miękkie dzianiny, len, jedwab, szyfon, cienkie, eleganckie wełny, natomiast w przypadku aksamitu, tafty czy żakardu bardzo ważny jest odpowiedni krój – grube ubrania muszą być perfekcyjnie dopasowane do sylwetki, z taliowaniem, jak sukienka ołówkowa czy proste spodnie z podwyższonym stanem.
W stylizacjach warstwowych te ciężkie fasony staramy się dawać jak najbliżej ciała – mamy na przykład aksamitną spódniczkę i długi kardigan albo jedwabną narzutkę. Natomiast w przypadku fasonów takich jak sztruksowa marynarka, zamszowe spodnie czy puchowy bezrękawnik ważne jest to, by ubrania pod spodem tworzyły wysmuklający figurę blok.
Dobrym pomysłem są także ubrania z łączonych tkanin – wełniany żakiet z koronkowymi wstawkami wygląda lżej niż marynarka w całości z grubej wełny, a od aksamitnego golfu lepsza jest aksamitna bluzka z tiulowym karczkiem i prześwitującymi rękawami.
Strategiczne zaznaczenie talii
Nic tak nie wysmukla pełnej sylwetki jak stylizacja podkreślająca talię – nawet gdy figura jest plus size, talia wciąż jest tym szczuplejszym obwodem, którego zaznaczenie sprawi, że sylwetka wyda się dłuższa i zgrabniejsza. Brzuch jest duży i wystający? Żaden problem, wtedy podkreślamy obwód pod biustem lub tworzymy stylizacje z lekko obniżonym stanem.
Stylizacje warstwowe są o tyle komfortowe, że nie eksponują ciała tak mocno jak obcisła sukienka czy wąskie spodnie noszone w komplecie z golfem – tu mamy jeszcze maskującą niedoskonałości kamizelkę, narzutkę bądź kardigan. Wierzchnia warstwa też powinna mieć taliowanie, najważniejsze jest jednak, by nie zaburzała proporcji sylwetki widocznych dzięki ubraniom pod spodem – przykładowo, jeśli zakładamy czarne dżinsy, a szary sweter wpuszczamy częściowo pod pasek spodni, to długą marynarkę zostawiamy niezapiętą.
W stylizacjach warstwowych bardzo przydają się takie fasony jak bluzka bądź sukienka o kopertowym kroju, krótkie sweterki z głębokim dekoltem w szpic, trapezowe spódnice midi, proste spodnie z gładko wykończonym, wysokim stanem, kardigany z paskiem, wyszczuplające żakiety, trencze, kamizelki z połami wyciętymi w szpic.
Czerń nie jest jedynym wyborem
Nie ma sensu ograniczać się w warstwowych stylizacjach do czerni i ponurych szarości. Ciemne kolory rzeczywiście najskuteczniej wyszczuplają figurę, ale w stylizacjach warstwowych dobre wrażenie robią także te jaskrawe odcienie, jeśli tylko są umiejętnie zastosowane – może to być na przykład różowy top pod brązową marynarką, żółty golf założony pod szarą princeskę czy beżowa koszula z szerokimi, czerwonymi mankietami.
Przy niskim wzroście warto jednak trzymać się zestawów monochromatycznych, bez dużych kontrastów, które skracają optycznie figurę – przykładowo, do granatu dodajemy błękit i jasną zieleń, a do czerni fiolet i melanżowy antracyt. Śmiało można nosić w warstwowych zestawach same jasne kolory, które zestawione blokowo wyglądają lepiej niż na przykład źle zaaranżowane połączenie czerni z bielą.
Elegancka mała czarna
Oczywiście, po czerń jak najbardziej można sięgać, a warstwowa stylizacja to idealna okazja, by ciemną sukienkę ożywić efektownymi dodatkami. Czarna sukienka wyjściowa może być krótka, a wtedy zakładamy do niej matowe, czarne rajstopy i ekstrawaganckie, czarne botki na dość grubych słupkach. W talii mamy szeroki, metalowy pasek w nowoczesnym stylu, a na sukienkę zakładamy melanżowy, jasny kardigan ze szpiczastym kołnierzem.
Do sukienki dłuższej pasuje modny żakiecik z kolorowego tweedu albo wzorzysta kurtka bomberka, na przykład w różowo-zielone kwiaty. Jeśli sukienka sięga za kolano, rajstopy nie muszą być czarne, powinny jednak mieć odcień podobny do koloru butów.
W stylizacjach casualowych do małej czarnej też dodajemy pasek – tym razem jest on ciemny, ale za to z wężowej skóry lub innego ozdobnego materiału. Zwykle w warstwowych stylizacjach plus size jaśniejsze kolory dajemy do środka, ale w przypadku małej czarnej można odejść od tej reguły, jeśli tylko kolorowy płaszczyk bądź sweter zakrywają biodra i mają pasek albo patki podkreślające talię. Dodajemy jeszcze coś długiego, na przykład kraciasty szalik albo efektowny naszyjnik z dużych, kolorowych kamieni.
Warstwowa stylizacja do biura
W biurowym zestawie przydadzą się ładne, twarzowe kolory, które lekko kontrastują ze sobą, co pomoże wymodelować szczuplejszą sylwetkę. Spodnie są na przykład ciemnoszare, z długimi nogawkami o kroju boot-cut, gładkie na biodrach. Bluzka jest dopasowana do ciała, ale nie obcisła, na długość sięga górnej części bioder. Jest w jasnym kolorze, na przykład miętowa albo łososiowa. W biurowej stylizacji unikamy głębokich dekoltów, dlatego zamiast wycięcia w szpic mamy skromny, okrągły dekolt wykończony jeszcze jaśniejszą koronką.
W tym samym odcieniu co zdobienie dekoltu jest krótki kardigan. Kończy się on wyżej niż bluzka i dodatkowo jego poły ułożone są ukośnie, tak że tworzą się na biodrach oraz brzuchu wyszczuplające szpice. Sweter jest przewiązany w talii cienkim, gładkim paskiem.
Spodnie można wymienić na prostą spódnicę do kolan. Jeśli chcemy utrzymać ten wyszczuplający efekt, zakładamy rajstopy w podobnym kolorze oraz ciemne, mocno wykrojone pantofle na słupkach.
Strój ze skórzanymi spodniami
Modne, skórzane spodnie w fasonie rurek bez problemu można nosić przy pełniejszej figurze – tu także warstwowe połączenie ubrań pomoże osiągnąć korzystny efekt. Do skórzanych, czarnych rurek zakładamy czarną bluzkę dopasowaną do ciała, delikatnie pomarszczoną na brzuchu lub z ozdobnym, asymetrycznym cięciem na dole. Dekolt jest w serek, głęboki, podkreślony długim naszyjnikiem z nowoczesną zawieszką.
Stylizację wykańczamy ekstrawagancką narzutką. Jest ona długa, dość luźna, ale z ukośnie wykrojoną dolną krawędzią lub z mocno wyciągniętymi bokami, co wysmukla figurę. Narzutka jest trochę jaśniejsza od spodni i bluzki, w stonowanym odcieniu, i z atrakcyjnej tkaniny jak melanżowa wełna. Narzutka może mieć skórzane wstawki, najlepiej takie o geometrycznej formie, umieszczone symetrycznie po bokach.
Inną opcją jest stylizacja kontrastowa. Bluzka jest biała lub w innym jasnym kolorze, dość długa, ale z dolną krawędzią wykrojoną w szpic albo mocny łuk – dzięki temu tworzy się iluzja węższych bioder. Bluzka jest luźna na brzuchu, ale na nią zakładamy krótką, wciętą w pasie kurteczkę, na przykład w militarnym fasonie. Kurtka może być na przykład oliwkowa, ale z czarnymi, skórzanymi rękawami, co jeszcze bardziej wyszczupli brzuch.
Krótka, rozkloszowana sukienka
Nadwaga nie wyklucza noszenia sukienek mini. Godne polecenia są przede wszystkim sukienki codzienne o linii A oraz lekko rozkloszowane, z przeszyciem pod biustem i ładnym, głębokim dekoltem eksponującym biust. W warstwowej stylizacji sukienka jest jasna lub wzorzysta, na przykład w lamparcie cętki.
Na wierzch zakładamy kardigan albo lekki żakiet. Okrycia wierzchniego nie zapinamy na guziki, tylko układamy tak, by z przodu powstał dość szeroki blok odsłaniający sukienkę, a poły przewiązujemy paskiem. Stylizację wykańczamy atrakcyjną chustą pod szyją lub wzorzystą apaszką – ma ona jeden odcień wspólny z sukienką albo wzór jest w podobnym stylu.
W sezonie jesienno-zimowym dodajemy jeszcze długi, nowoczesny płaszcz z wąskim, podłużnym kołnierzem. Kozaki mają wysokie cholewki sięgające kolan i zwracają na siebie uwagę kolorem – przykładowo, do bordowej sukienki i czarnych rajstop pasują fioletowe oficerki.
Źródło: http://glamradar.com/plus-size-layering-tips/
https://fasbest.com/how-to-look-stylish-with-layering-sweaters-outfit-for-plus-size/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.