Jak tworzyć eleganckie stylizacje glamour?
data publikacji: 11.09.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Czerń i złoto
Połączenie czerni ze złotem to bardzo częsty motyw w stylistyce glamour, szczególnie gdy chodzi o kreacje na wielkie wyjścia. Sukienki wieczorowe są gładkie, z luksusowej, czarnej tkaniny jak satyna, lama bądź aksamit. Jeśli chodzi o fason, to do wyboru są dwie opcje – nowoczesna kreacja z ekstrawagancką ozdobą jak na przykład asymetryczne zakładki przy dekolcie albo geometrycznie ułożony tren, oraz kreacja retro, w duchu starego Hollywood, podkreślająca figurę.
Akcesoria są złote i wyróżniają się ciekawą formą – mogą to być barokowe pantofelki, ekstrawaganckie sandały na platformach, brokatowe szpilki, prostokątna torebka z okuciami, cekinowa sakiewka, kolia z metalowych płytek, wielkie kolczyki w kształcie liści.
Odpowiednie są też sukienki ze złotym nadrukiem bądź haftem. Pasują zarówno klasyczne, barokowe albo antyczne motywy, w wersji nowocześniejszej pojawiają się wzory geometryczne, na przykład szerokie zygzaki, wydłużone trójkąty, abstrakcyjne printy. Dodatki nie są w całości złote, a jedynie wykończone złotymi zdobieniami – to aksamitna torebka ze złotym obramowaniem, pikowana kopertówka na złotym łańcuchu, czarne szpilki ze złotymi noskami. Warto też włączyć inny, dodatkowy kolor, najlepiej odcień kamieni szlachetnych – mamy na przykład wieczorowe sandały z czarnych i szmaragdowych pasków albo czarną torebkę z ametystowym kamieniem przy zapięciu.
Czerń na co dzień
Czarne stylizacje glamour nie mogą wyglądać zbyt casualowo, dlatego niezbędny jest połysk, efektowne tkaniny oraz jakiś wzmacniający akcent. Oczywiście, nie należy przesadzać z wystawnością stroju, więc te glamourowe wstawki przełamujemy czymś skromniejszym – przykładowo, do aksamitnych spodni i satynowej koszuli zakładamy gładkie sneakersy, a do skórzanej, lakierowanej spódnicy i smokingowej marynarki dodajemy bawełniany T-shirt.
Do fasonów typowo casualowych jak czarne dżinsy i bawełniana koszula dodajemy metaliczny, wieczorowy akcent, na przykład srebrne, satynowe szpilki, skórzaną torebkę z miedzianymi wstawkami, złoty pasek. Sprawdzą się też akcesoria czarne, ale z przepychem glamour, jak pantofle wysadzane czarnymi, połyskującymi kamieniami, sandały z cekinowych paseczków, duża, skórzana torba na ramię ze złotym bądź srebrnym wykończeniem, ekstrawagancka biżuteria z onyksów.
W wydaniu codziennym czerń glamour można połączyć z bielą, tworząc kontrastowy zestaw nie tylko pod względem kolorów, ale i fasonów – łączymy na przykład aksamitną, czarną spódnicę z białym T-shirtem albo białą, jedwabną bluzkę ozdobioną żabotem z czarnymi dżinsami skinny. Całość warto podkreślić złotą biżuterią – wybieramy kilka złotych bransoletek o różnej formie albo szeroki naszyjnik o fantazyjnym splocie.
Do czerni pasują glamourowe dodatki retro w neutralnych odcieniach, na przykład krótkie, brązowe futerko, beżowy kapelusz z szerokim, ozdobnie ułożonym rondem, kremowe, sznurowane botki z ażurowym wzorem. Ma być bardziej nowocześnie? Wystarczą minimalistyczne akcesoria w żywych, ale eleganckich kolorach jak kobalt, szmaragdowa zieleń, rubinowa czerwień.
Cekinowa sukienka
Cekiny jednoznacznie kojarzą się ze stylistyką glamour, ale nie każdy taki fason wygląda elegancko. Na co zwrócić uwagę? Cekinowa kreacja glamour jak najbardziej może eksponować ciało, ale musi to robić z umiarem – głęboki dekolt i wycięcie na plecach zawsze idą w parze z długością maxi, natomiast krótka sukienka powinna mieć dekolt dość wysoko zabudowany i do tego długie rękawy.
Cekinowy połysk musi być naprawdę efektowny, dlatego szukamy tkanin mocno błyszczących, w zdecydowanych, mocnych kolorach jak żywe złoto, czerwień, nasycony jasny róż. Jeśli kolor jest spokojniejszy, sukienkę zdobić mogą dodatkowe wzory – mamy na przykład cekinową, szarą kreację z niebiesko-żółtymi, kwiatowymi aplikacjami. Ciekawie wyglądają nowoczesne, kontrastowe wstawki – sukienkę z cekinów w odcieniu pudrowego różu zdobi satynowa, bordowa szarfa w talii oraz wiązanie na kokardę umieszczone pod szyją.
W stylistyce glamour do cekinowej sukienki wolno założyć ładną, bogato zdobioną biżuterię, ale musi to być tylko jeden dodatek, kolczyki albo bransoleta. Buty są z lakierowanej skóry bądź satyny, w minimalistycznym fasonie i w tym samym kolorze co sukienka lub ozdobne wstawki na niej. Stylizacja powinna zwracać na siebie uwagę, ale nie może przytłaczać, jeśli więc decydujemy się na odcień taki jak czerwień czy fuksja, dla kontrastu należy dodać coś spokojniejszego lub trzymać się total looku.
Minimalizm i odważne kolory
Wbrew pozorom, w stylu glamour fasony minimalistyczne bardzo dobrze się odnajdują. Minimalizm stawia bowiem na prostotę, ale mimo tej oszczędnej formy ubraniom nie brakuje wyrazistości, co widać jeszcze lepiej, gdy dołoży się do nich efektowny kolor. W stylu glamour świetnie wyglądają kolory nasycone, raczej chłodne, z metalicznym połyskiem albo na gładkich, matowych powierzchniach.
Dla wzmocnienia efektu stosujemy kontrasty – poza klasyczną czernią i bielą mamy jeszcze połączenia na przykład niebieskiego i pomarańczowego, żółci i purpury, szmaragdowej zieleni i bordo. Metalowa biżuteria musi harmonizować ze strojem, dlatego do kolorów chłodnych dodajemy srebro, a do tych bardziej energetycznych złoto.
Kontrastowe kolory powinny być zbalansowane – jeśli zakładamy pomarańczową sukienkę, to niebieskie buty oraz niebieska torebka muszą być dość masywne, w ekstrawaganckich fasonach, w przeciwnym razie niebieski odcień będzie prawie niezauważalny, w przypadku garniturów albo długich, rozkloszowanych sukienek kolorem wiodącym musi być odcień spokojniejszy.
Na wysokich obcasach
W casualowych stylizacjach, by osiągnąć efekt glamour często wystarczą same buty. Są one oczywiście na wysokich obcasach, w ekstrawaganckim fasonie albo odważnym kolorze. Klasyczne szpilki raczej nie spełnią swojej roli, chyba że są w neonowym odcieniu i z lakierowanej skóry, natomiast przy kolorach takich jak czerń albo biel decydujemy się na fasony o ciekawej formie, na przykład z nietypowymi, ozdobnymi obcasami, fantazyjnym wiązaniem wokół kostek, ażurowymi wycięciami tworzącymi abstrakcyjny wzór.
Buty na obcasach pasują do glamourowych stylizacji athleisure – mamy na przykład dresowe, połyskujące spodnie, elegancki T-shirt i pantofle na metalowych obcasach. Dodają wyrafinowania casualowym sukienkom i spódnicom – sukienki codzienne, na przykład w łączkę, wyglądają bardziej wizytowo, gdy zestawi się je z ekstrawaganckimi pantoflami na wysokich szpilkach.
Na podobnej zasadzie działają także inne akcesoria, jak duże, eleganckie okulary przeciwsłoneczne w szerokich oprawkach, designerska torebka w modnym fasonie, markowy pasek z dekoracyjną, złotą sprzączką – właśnie takie detale pomagają zamienić zwykły, casualowy strój w gustowną stylizację glamour.
Coś zwierzęcego
Sprawdzonym sposobem na podkręcenie stylizacji są zwierzęce wzory, przede wszystkim panterka, wężowa skóra oraz paski zebry. Zwierzęcy print musi się pojawić na materiale wysokiej jakości – jeśli to sukienka, spódnica, spodnie albo bluzka, to koniecznie z eleganckiej tkaniny jak jedwab czy wełna, torebka bądź buty powinny być z zamszu, satyny albo skóry. Ubrania muszą być idealnie skrojone i niezbyt obcisłe, a jeśli decydujemy się na przeźroczyste wstawki, to tylko z dobrej jakości koronki, szyfonu lub tiulu.
W stylu glamour zwierzęce printy nie muszą mieć neutralnego tła. Bardzo dobrze łączą się takie wzory z metalikami – mamy na przykład zamszową, cętkowaną spódnicę i złoty, cekinowy top albo srebrną sukienkę z lamy oraz kozaki z szaro-czarno-białej skóry wężowej.
Efektownie wypadają także połączenia zwierzęcych wzorów z czernią lub bielą, podkreślone jaskrawym kolorem – mamy aksamitną małą czarną, dużą torbę w lamparcie cętki oraz różowe, lakierowane sandały na wysokich słupkach.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.