Jak stylowo wyglądać w dzianinowej spódnicy?
data publikacji: 11.07.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Czym jest dzianina?
Pod pojęciem „dzianina” kryje się cała gama wyrobów włókienniczych, które powstają w procesie dziania – nie ma tu układu osnowa/wątek, nitki łączą się ze sobą w oczka. Wyróżnia się dwa sploty: wątkowy, na bazie jednej nitki, oraz kolumienkowy, dziany z wielu nitek. Zastosowanie takiej techniki sprawia, że dzianina jest miękka, elastyczna i dobrze się rozciąga.
Do produkcji dzianiny używa się różnego rodzaju włókien, od czego zależy później jej grubość, rozciągliwość, wytrzymałość. Za najlepsze jakościowo uważa się tradycyjnie włókna naturalne, jak wełna czy bawełna, ale współczesne włókna syntetyczne mają coraz lepsze właściwości i niekoniecznie muszą być gorszym wyborem. Dobrze też, jeśli w składzie dzianiny znajduje się choć kilka procent elastanu, bo dzięki niemu dzianina lepiej znosi rozciąganie, nie deformuje się tak łatwo i ładniej układa się na ciele. Jakość dzianiny pomoże rozpoznać krótki test: rozciągamy materiał w dłoniach, puszczamy i patrzymy, czy dzianina szybko odzyskuje swój pierwotny kształt.
Rodzaje dzianiny
Dzianina to ogólnikowe określenie dla pewnej grupy materiałów. Na rynku spotyka się wiele rodzajów dzianiny, a najpopularniejsze z nich to:
- Dzianina dresowa. Względnie tania, bardzo wygodna, średnio rozciągliwa. Dostępna w wielu kolorach i wzorach. Idealna na odzież sportową, sukienki codzienne i proste, krótkie spódnice. Bardzo dobre rozwiązanie na jesień i zimę, ponieważ dzianina dresowa jest z dość grubego splotu, dzięki czemu skutecznie chroni przed chłodem.
- Dżersej. To dzianina wysokiej jakości, wykonana najczęściej z wełny, bawełny albo jedwabiu, czasami spotyka się też dżersej ze sztucznymi domieszkami. Dżersej może mieć dowolną grubość, w zależności od użytej nitki, dlatego to dzianina bardzo uniwersalna, dobra na każdą porę roku, można z niej szyć ubrania w dowolnym fasonie. Spódnice z dżerseju pięknie się układają na sylwetce i nadają się nawet do eleganckich stylizacji.
- Interlock. Dzianina podobna do dżerseju, z tą różnicą, że obie jej strony są prawe, z wyjątkiem interlocków wzorzystych. Spódnice z interlocku bardzo dobrze zachowują swój kształt, rozciągają się tylko wszerz, są miękkie i lekkie. Interlock nadaje się zarówno na długie, rozszerzane spódnice, jak i wąskie, krótkie fasony ołówkowe.
- Dzianina podwójna. Może być stosowana dwustronnie, w przeciwieństwie do dzianiny pojedynczej lepiej zachowuje pierwotny kształt i słabo się rozciąga. Nadaje się na grubsze spódnice i sukienki.
- Dzianina ściągaczowa. Wyróżnia się prążkowaną fakturą, jest bardzo elastyczna, ale wykonana z kiepskich włókien szybko straci formę. Można z niej szyć wąskie, obcisłe spódnice różnej długości.
- Neopren. Nowoczesna dzianina, a w zasadzie pianka poliuretanowa, pokryta z obu stron dzianiną. Materiał jak na dzianinę sztywny, ale dzięki temu nadaje się do szycia bardziej fantazyjnych modeli spódnic.
Jak sprawić, by dzianina nie zepsuła sylwetki?
Dzianina jest kłopotliwym materiałem, bo ze względu na swoją formę potrafi bezlitośnie obnażyć wszelkie wady sylwetki, zwłaszcza nadwagę. Najpoważniejszym błędem przy zakupie dzianinowej spódnicy jest wybór „maskującego” fasonu, czyli zazwyczaj długiej, gęsto pomarszczonej, szerokiej spódnicy, w której ciało ma się schować, a w rzeczywistości jak na dłoni widać wszystkie mankamenty. Dzianina sama w sobie nie pogrubia, robi to wyłącznie źle dopasowany model spódnicy. Długie, przepastne spódnice w hippisowskim stylu są odpowiednie dla bardzo szczupłych dziewczyn, którym kilka dodatkowych centymetrów raczej nie zaszkodzi. Kobiety noszące rozmiar od 40 wzwyż muszą szukać spódnic bardziej dopasowanych do ciała, a przede wszystkim z dobrze zaznaczoną talią. Dzianinowa spódnica zawsze pogrubi w pasie, jeśli materiał będzie po prostu pomarszczony i ściągnięty gumką. Spódnica powinna być dokładnie dopasowana do brzucha i górnej części bioder, a jej wykończenie musi stanowić gładki, dość szeroki pas.
Stylowy wygląd dzianinowej spódnicy zależy w dużej mierze od tego, jak pokazuje ona sylwetkę, dobór fasonu ma więc pierwszorzędne znaczenie. Spódnica musi skupiać się na atutach sylwetki i brać pod uwagę mankamenty. Najbardziej uniwersalna jest spódnica do kolan, o kroju A, który pasuje do prawie każdego typu figury. Z kolei najbardziej ryzykowne są spódnice tuby o długości midi i maxi – unikać ich powinny przede wszystkim kobiety o figurze gruszki, kręgla i cegły. Im większa nadwaga, tym grubsza powinna być dzianina, nie należy też wybierać spódnic bardzo opinających ciało, bo obcisłe ubranie nie ściąga wałeczków tłuszczu, tylko je uwypukla.
Gustowne maxi
Długie i szerokie spódnice z dzianiny to jedno z ulubionych kobiecych ubrań. Zarazem jedno z tych najbardziej zdradliwych. Szerokie maxi świetnie nadaje się do ubiorów casualowych, stylizacji boho, nonszalanckiej elegancji. Długa spódnica często jest wykorzystywana do strojów warstwowych – świetnie wygląda w połączeniu z luźnymi podkoszulkami, długimi kamizelkami, kardiganami, szalami, męskimi koszulami. Problem w tym, że takie ubranie „na cebulkę” dodaje objętości i jeśli figura jest pełna, w kilku luźnych warstwach wyda się po prostu potężna. Pozornie niedbałe stylizacje z długą i szeroką spódnicą to ciekawa propozycja, ale wyłącznie dla kobiet wysokich, o szczupłej i chłopięcej budowie ciała. Warstwowa stylizacja pomoże ukryć np. brak talii, zbyt płaskie pośladki, drobny biust, za wąskie biodra czy patykowate nogi.
Dla krągłej sylwetki znacznie korzystniejszym wyborem są spódnice długie, ale szyte z klinów, tak że górna część spódnicy ładnie opina sylwetkę. Kliny działają wysmuklająco i dużo skuteczniej maskują nadwagę niż oversize. Do takiej spódnicy należy nosić bluzki krótkie, zawsze wkładane pod spódnicę, nigdy na wierzch, bo to pogrubi talię. Gruszki mogą sięgnąć po luźniejsze bluzki o kwadratowym kształcie, które optycznie powiększą biust i ramiona, latem świetne będą też bluzeczki z nietoperzowymi rękawami oraz topy uszyte z falbanek. Można zastosować kontrast wzorów – do długiej spódnicy w geometryczne, wydłużone figury zakładamy bluzeczkę w marynarskie, poprzeczne paseczki.
Na wieczór warto wybierać rozkloszowane, dżersejowe maxi w żywym kolorze, do tego elegancki, błyszczący top, modny żakiet i metalowa biżuteria.
Klasyczny model działa cuda
Prosta spódnica o kroju tuby lub ołówka służy prawie każdej sylwetce. Grubsze kobiety właśnie w takim fasonie wydadzą się trochę szczuplejsze, zwłaszcza gdy spódnica jest jednokolorowa i ciemna. Klasyczny fason do kolan jest dobry na większość okazji, bo pasuje do stylizacji casualowych, ale takie spódnice można nosić również do pracy oraz na wieczorne spotkania.
Górę dobiera się stosownie do sylwetki. Panie bez talii mogą sięgać albo po luźne, dłuższe bluzy i swetry zachodzące na biodra, albo po dopasowane topy i koszule wpuszczane pod spódnicę, noszone w towarzystwie szerokich pasków. Przy większych rozmiarach najlepiej sprawdzą się klasyczne koszule, t-shirty w podłużne wzory, proste sweterki – można je wykładać na spódnicę, ale zawsze trzeba wtedy zaznaczyć talię paskiem.
Dzianina we wszystkich kolorach
Najchętniej kupowane dzianinowe spódnice damskie to te w kolorze czarnym i szarym. Tymczasem dzianiny występują w tak wielu barwach i wzorach, że aż szkoda ograniczać się wyłącznie do tych dwóch neutralnych kolorów. Czerń jest tak lubiana, bo wyszczupla, ale w innych barwach pełniejsza sylwetka też będzie dobrze wyglądać, a do tego stylizacja zyska na oryginalności. Na szerokie biodra i grubszy brzuch pasować będą spódnice granatowe, zielone, fioletowe, bordowe, orzechowe. Kolory te doskonale łączą się z bielą, a powstały tą drogą kontrast będzie znacznie ciekawszy od oklepanej bieli i czerni, zwłaszcza gdy strój wzbogaci się efektownym drobiazgiem z odcieniu krwistej czerwieni, fuksji, żółci albo turkusu.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.