Jak stylowo nosić zamszowe ubrania?
Sukienka z ażurowym wzorkiem
Zamsz często pojawia się w stylistyce boho, a jednym z najpopularniejszych fasonów jest krótka, prosta sukienka z ażurowym wzorem. Ozdobne wycięcia pojawiają się przy dekolcie i dolnej krawędzi sukienki, mogą być dodatkowo podkreślone delikatnym, kolorowym haftem – sukienka dzięki temu wydaje się delikatniejsza i bardziej dziewczęca.
Dodatki podtrzymują ten klimat – zakładamy do sukienki sandały rzymianki, płócienne baleriny albo zamszowe, kowbojskie botki w innym kolorze, dżinsową koszulę albo kurtkę, workowatą torbę z frędzlami, srebrną biżuterię z turkusami i koralami. Do sukienki na cienkich ramiączkach można dołożyć jeszcze białą, romantyczną bluzkę z bawełny lub zwiewnego szyfonu.
Sukienki codzienne z ażurowym wzorkiem można zaaranżować tak, by stylistyka boho wyglądała na bardziej elegancką – zwykłe sandały wymieniamy na takie ze skórzanych, lakierowanych paseczków, torebka jest mniejsza i wykończona ozdobnymi kamieniami, w miejsce etnicznej biżuterii pojawiają się ozdoby vintage. Kolorystyka jest ciemniejsza – to przede wszystkim brązy, czerń, głębokie bordo, granat i trochę bieli dla eleganckiego kontrastu.
Ciekawym pomysłem jest stylistyka boho w nowoczesnym wydaniu. Etniczne ozdoby mieszają się z geometrycznymi akcesoriami – mamy miękkie baleriny i prostokątną torebkę z metalowymi okuciami albo hippisowski kapelusz, szyfonową apaszkę w kwiatki i wielkie kolczyki w kształcie trójkątów.
Sukienka w ciekawym kolorze
Zamsz to tkanina, która średnio nadaje się na wymyślne fasony, dlatego zamszowe sukienki najłatwiej jest ożywić oryginalnym kolorem. Przy prostym kroju warto odejść od brązów, miodowych żółci i czerni na rzecz kolorów bardziej wyrazistych, jak morska zieleń, lazur, makowa czerwień, bananowa żółć, fiolet. Oczywiście, gdy kolor jest jaskrawy, bardziej uważamy na krój – sukienka musi być taliowana, idealnie dopasowana w biuście, lekko rozszerzana na biodrach, tak by tworzyć wyszczuplającą linię A.
Kolor zamszowej sukienki warto wybierać pod kątem urody – dla brunetek najlepsze są odcienie czyste i mocno nasycone, dla blondynek i szatynek korzystniejsze będą barwy spokojniejsze, jak lodowy błękit czy lawendowy fiolet. Dodatki mogą być neutralne, ale za to w ciekawej formie – brązowe sandały są z plecionych rzemyków, czarna torebka jest z ozdobnie pikowanego aksamitu, a szary żakiet ma prążkowaną fakturę.
Interesująco wyglądają stylizacje bazujące na jednym kolorze, ale w mocno różniących się odcieniach – przykładowo, gdy sukienka jest w odcieniu liliowego fioletu, zakładamy do niej purpurowe czółenka z lakierowanej skóry oraz pastelową, różową torebkę. Jeszcze bardziej ekstrawaganckie są stylizacje z zamszowymi dodatkami, tyle że mocno kontrastowymi – do zamszowej, błękitnej sukienki zakładamy wysokie, zamszowe kozaki w odcieniu grafitowym oraz zamszową, fioletową torebkę.
Zamszowy top
Nowoczesny top z zamszu to prosty i skuteczny sposób na ożywienie casualowej stylizacji. Wybieramy model dopasowany do ciała, z zaszewkami podkreślającymi talię oraz biust, na szerokich ramiączkach lub z krótkimi, prostymi rękawami. Top powinien być w ładnym, twarzowym odcieniu dobrze komponującym się z cerą, dzięki czemu bluzka z grubszej tkaniny nie wyda się przytłaczająca.
Zamszowy top pasuje do bardzo wielu ubrań. Najpopularniejsze jest połączenie z dżinsami – szukamy ciekawych połączeń kolorystycznych, jeśli więc dżinsy są granatowe, dobieramy do nich top w odcieniu na przykład koniakowego brązu, ecru, słonecznej żółci, czerwieni, do spodni jasnych i spranych pasuje zamsz zielony, bordowy, fioletowy. Blondynkom i szatynkom do twarzy jest także w połączeniach mniej kontrastowych – dżinsy są na przykład czarne, lekko przecierane, a zamszowy top w odcieniu jasnego szarego.
Topy z zamszu pasują także do wełnianych albo dzianinowych spodni, zwłaszcza tych z szerokimi nogawkami. Tutaj najlepiej wyglądają połączenia kolorów neutralnych – top jest na przykład brązowy, a spodnie czarne. Jaśniejszy kolor, jak biel, oliwkowa zieleń czy błękit dajemy raczej na górę, wtedy stylizacja zyska wyszczuplające właściwości. Na wierzch można założyć jeszcze długi, elegancki kardigan z paskiem w talii, klasyczny trencz albo rockową, skórzaną kurtkę sięgającą bioder.
Ekstrawagancka spódnica
Zamszowe spódnice miewają bardzo ekstrawagancki krój i właśnie takie fasony są obecnie najmodniejsze. Szczególną popularnością cieszą się spódnice midi z kopertową zakładką, która ułożona jest ukośnie albo asymetrycznie, często jeszcze pojawiają się niewielkie, ozdobne marszczenia albo nietypowe, ozdobne zapięcie w talii, na przykład na wielkie, metalowe klamerki.
Spódnica o takim kroju powinna mieć dość spokojny odcień, choć niekoniecznie musi to być brąz – pasuje także łagodny błękit, pudrowy róż, odcień łososiowy albo miedziany. Do spódnicy zakładamy lekki sweterek w podobnym odcieniu albo nowoczesną, białą bluzkę koszulową z ostro wykrojonym kołnierzykiem. W cieplejsze dni kopertową spódnicę łączymy z jedwabnym topem na ramiączkach – jest w tym samym odcieniu co spódnica, tylko bardziej nasycony, albo o kilka tonów jaśniejszy i z mocnym, satynowym połyskiem.
Innym ciekawym fasonem jest długa spódnica z frędzlami. To fason, który pozwala w efektowny sposób wyeksponować nogi, ale dzięki swojej długości nadaje się także do stroju wizytowego. Najładniejsze są spódnice w spokojnych, neutralnych kolorach jak piaskowy beż, orzechowy brąz czy gołębi szary, reszta akcesoriów jest w podobnej tonacji, z niewielką domieszką czerni, która dodaje wyrazistości.
Spódnicę z frędzlami można nosić w komplecie z jedwabną, romantyczną bluzką albo nowoczesnym topem z marszczoną, kopertową zakładką. Bardzo interesująco wypadają też stylizacje, w których pojawia się koszula z cienkiego zamszu, nieco ciemniejsza od spódnicy, albo modna koszula dżinsowa w nasyconym odcieniu niebieskiego.
Klasyczna spódnica trapezowa
Co z klasyczną spódnicą trapezową? Ten fason jest obecny w modzie od bardzo dawna, największą popularność przeżywał w latach 60-tych i 70-tych. Teraz wraca, i choć sama spódnica niewiele się zmieniła, to już sposób jej stylizacji jak najbardziej tak.
Klimat retro jest wciąż modny, ale koniecznie z dodatkiem nowoczesnych akcentów – jeśli do trapezowej spódniczki zakładamy botki na kwadratowych obcasach, to bluzka ma modny, kimonowy krój albo jest w fasonie luźnego T-shirta. Zimą trapezową spódnicę połączyć można z elegancką, barankową kurteczką i lakierowanymi botkami w rockowym stylu.
Dużą rolę w stylizacji z trapezową spódnicą odgrywają kolory. Unikamy dobrze znanych, neutralnych barw i sięgamy po odcienie, które w danym sezonie są na topie – obecnie to chociażby fiolet, pikantna żółć, czerwień, morska zieleń. Kolory te, nawet gdy stosujemy je na tradycyjnych fasonach, bardzo ożywiają cały strój.
Oryginalnym pomysłem są dodatki stylizowane na retro, jak nowoczesna bluzka w tradycyjne, granatowo-białe groszki, prążkowany golf z nowoczesnymi, metalicznymi lamówkami, grube, wełniane rajstopy z geometrycznym wzorkiem.
Zamszowe spodnie
Spodnie z zamszu mogą być oryginalnym zamiennikiem dla dżinsów. Są równie uniwersalne, a jednak bardziej się wyróżniają, dlatego gdy nosimy głównie proste, casualowe rzeczy w neutralnych kolorach, to właśnie za sprawą zamszowych spodni stylizacja nabierze wyrazu.
Oczywiście, zamszowe spodnie nadają się też do innych strojów. W stylizacjach wizytowych warto łączyć je z romantycznymi, zwiewnymi bluzkami w pastelowych kolorach – świetnie wyglądają połączenia brązu z pudrowym różem albo jasnym błękitem. Cienkie sweterki z wiktoriańskim dekoltem także pasują, podobnie jak nowoczesne, kaszmirowe kardigany i bliźniaki. W lżejszej wersji sprawdzi się długa, szeroka koszula z białego szyfonu, którą przewiązujemy w talii ozdobnym paskiem z dekoracyjną, metalową klamrą.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.