Jak stylowo nosić sztruksowe sukienki i spódnice?
data publikacji: 05.02.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Sztruksowa sukienka o kroju koszulowym
Sztruks w klasycznym wydaniu wciąż może być bardzo atrakcyjny. Tak właśnie jest z sukienkami koszulowymi – dzięki obecności sztruksowej tkaniny ten prosty, popularny fason zyskuje bardziej oryginalny wygląd. Najlepsze będą sukienki wyjściowe o kroju blisko ciała – sztruksowa sukienka dobrze przylega do sylwetki, ma zaszewki modelujące talię oraz biodra, na długość sięga do kolan, dzięki czemu figura wydaje się smuklejsza.
Przy szerokich biodrach sprawdzą się sukienki z wielkimi, ozdobnymi kieszeniami na piersiach i koszulowym kołnierzykiem, natomiast przy dużym biuście rezygnujemy z kieszeni i stawiamy na fason z dekoltem wyciętym w szpic, z kołnierzykiem ułożonym bardziej ukośnie.
Koszulowa sukienka ze sztruksu może być zapinana na guziki, ale przy pełniejszej figurze korzystniejszy będzie fason z nowoczesnym zapięciem na długi, metalowy suwak. Kolor? Można trzymać się tradycyjnych, neutralnych kolorów jak czerń, brąz albo granat, wtedy jednak przydadzą się jakieś energetyczne dodatki, na przykład czerwone botki, kobaltowy szalik, żółta torba na ramię, kurtka bomberka w wielkie, zielone liście.
Bardzo efektownie prezentują się sukienki koszulowe w nasyconych, jesiennych kolorach, które świetnie odnajdują się w wyszczuplających stylizacjach monochromatycznych. Może to być na przykład bardzo modny, rdzawy brąz lub miedziana czerwień – barwy te pięknie wyglądają na sztruksowej tkaninie i tworzą elegancką, harmonijną całość z czarnymi akcesoriami.
Trapezowa spódnica zapinana na guziki
Sztruksowa spódnica o kroju trapezowym, z przednim zapięciem na guziki, to kolejny klasyczny fason, który właśnie przeżywa renesans. W wersji midi jest to fason, który pasuje na każdą sylwetkę, natomiast trapezowe spódniczki mini to świetny wybór dla kobiet chcących wyeksponować swoje nogi.
Podobnie jak w przypadku sukienek koszulowych, tak i tutaj warto stawiać na oryginalne kolory. Popularne są między innymi spódniczki bordowe, fioletowe, ciemnozielone, z jaśniejszych kolorów godne polecenia są chłodne błękity, pudrowy róż, musztardowa żółć, pomarańcz – jasna spódnica nie pogrubi, jeśli na długość sięga za kolana, ma podwyższony stan i nie ma kieszeni.
Z czym nosić taką spódnicę? Dla szczupłych kobiet idealne są golfy. Mogą być z gładkiej wełny albo nowoczesnej, prążkowanej dzianiny – prążki na swetrze muszą być wyraźnie drobniejsze od prążków na sztruksie, dzięki temu powstanie ciekawy kontrast stylistyczny. Przy szerokich biodrach najlepszy jest golf wyraźnie jaśniejszy, natomiast gdy chcemy optycznie wyszczuplić całą sylwetkę, trzymamy się raczej podobnych odcieni – przykładowo, do spódnicy fioletowej zakładamy granatowy golf, a do spódnicy pomarańczowej beżowy lub w odcieniu pastelowej żółci. Stylizację uzupełniamy matowymi, gładkimi rajstopami i botkami w tym samym kolorze.
Bardziej wizytowy charakter zapewni sztruksowej spódniczce romantyczna, szyfonowa bluzka z bufiastymi rękawami – warto szukać fasonów bardzo ozdobnych, na przykład z odcinanym, wiktoriańskim karczkiem, marszczoną stójką, dekoltem wykończonym wielkim żabotem albo szerokim, miękkim kołnierzem. Kontrastową stylizację podkreślamy oryginalnymi kolorami – przykładowo, do bordowej spódnicy zakładamy bluzkę w odcieniu miodowej żółci, do tego czarne akcesoria i złota biżuteria vintage.
Fason ołówkowy na sportowo
Ołówkowa spódnica ze sztruksu wygląda bardzo konserwatywnie, zwłaszcza gdy jest w ciemnym, tradycyjnym kolorze. Da się ten konserwatywny wygląd przełamać bardziej młodzieżową stylizacją – do sztruksowego ołówka zakładamy bawełniany T-shirt i dżinsową kurtkę, dresową bluzę z kapturem, koszulę flanelową, bawełnianą bluzkę w geometryczne wzory, do tego sneakersy, tenisówki albo botki na płaskich obcasach. Kolorystyka jest jednak dość stonowana – dominują odcienie neutralne, tyle że w ciekawych kontrastach, na przykład koniakowy brąz plus gołębie szarości.
Mniej tradycyjny wygląd może też być zasługą atrakcyjnej kolorystyki. Ołówkowa spódnica jest w odcieniu miedzianym, bursztynowym, turkusowym albo oranżowym, dodatkowo ten ciekawy kolor podkreślić może bardziej wyrazista faktura sztruksu – prążki są na przykład bardzo grube i mocno wypukłe.
W przypadku ołówkowej spódnicy należy zawsze zwracać uwagę na to, by jej krój dobrze przylegał do sylwetki – najefektowniejsze są ołówki z wysokim, gładko wykończonym stanem, dopasowane, ale nie obcisłe, z wygodnym rozporkiem z tyłu. Bluzkę wkładamy do środka, tak by podkreślić talię, chyba że brzuch mocno wystaje, wtedy sięgamy po bluzkę nieco luźniejszą, z niewielkimi marszczeniami i dekoltem wyraźnie podkreślającym biust.
Z ołówkową sukienką postępujemy podobnie. Jeśli jest ona w wesołym, żywym kolorze, odpowiednie będą klasyczne, czarne bądź beżowe akcesoria, ale do sukienki w stylu tradycyjnym dobieramy rzeczy nowoczesne, młodzieżowe, jak białe tenisówki na grubych podeszwach, sznurowane botki, dresową bluzę z zapięciem na suwak, skórzaną ramoneskę, plecaczek, modny kaszkiet.
Sztruks plus dżins
Połączenie sztruksu z dżinsem wygląda niezwykle efektownie. Najprostsza stylizacja to oczywiście prosta, sztruksowa spódniczka i dżinsowa koszula, żeby jednak taki zestaw nie wyglądał zbyt przewidywalnie, sięgamy po ciekawe dodatki – przykładowo, do niebieskiego dżinsu i brązowego sztruksu można dołożyć ekstrawaganckie, pomarańczowe botki, cieliste rajstopy z delikatnym, ażurowym wzorkiem, beżowy trencz i szal z elegancką, dużą kratę.
Dżinsowa koszula pasuje też do sztruksowej sukienki. Jeśli jest to fason bez rękawów, dość luźny i o trapezowej linii, koszulę zakładamy pod spód, natomiast gdy sukienka jest dopasowana do ciała, koszulę wiążemy w talii na ozdobny supełek i albo układamy ją kopertowo i spinamy cienkim, kolorowym paseczkiem.
W chłodniejsze dni do sztruksowej sukienki dodajemy dżinsową kurtkę. Znowu dbamy o efektowne połączenie kolorów – jeśli kurtka jest granatowa, sukienka powinna być w jakimś żywym odcieniu, na przykład czerwona. Bardzo stylowo wygląda połączenie sztruksowej sukienki z długim, dżinsowym płaszczem – zakładamy jeszcze do kompletu wysokie kozaki i jedwabną apaszkę.
Sztruks i klasyczne wzory
Połączenie sztruksowej sukienki bądź spódnicy z tradycyjnym wzorem daje zaskakująco świeży, nowoczesny efekt. Wzory oczywiście nie mogą być przypadkowe – tworzymy albo interesujący kontrast, albo elegancką stylizację monochromatyczną.
W tej pierwszej opcji idealnie sprawdzają się chociażby wąskie paski bretońskie. Zawsze stosujemy je tak, by odróżniały się od sztruksu – przykładowo, gdy sztruksowa spódnica jest czarna, zakładamy do niej bluzkę w paski biało-czerwone, do spódniczki żółtej dodajemy paski biało-czarne. Inny ciekawy wzór to kratka vichy – koszula w tradycyjną, niebiesko-białą krateczkę świetnie wygląda jako dodatek do prostej sukienki z brązowego sztruksu.
Sztruksowe sukienki wizytowe stylizujemy bardziej monochromatycznie – do kreacji brązowej pasuje na przykład wełniany żakiet w klasyczną, brązowo-czarno-pomarańczową kratę, do sukienki czarnej można założyć kozaki w elegancką panterkę.
Spódnica midi
Sztruksowe spódnice w fasonie midi to atrakcyjne połączenie stylu nowoczesnego z modą retro. Można się tej dawnej mody trzymać, dodając do spódnicy szyfonową, romantyczną bluzkę z szerokimi rękawami, długi płaszcz o tradycyjnym kroju i dla kontrastu nowoczesne pantofle z lakierowanej skóry. Odpowiedni będzie także surowy minimalizm – zakładamy gładki, dzianinowy sweter z golfem, nowoczesne botki na słupkach oraz długi, prosty płaszcz.
Ciekawie wyglądają także stylizacje blokowe – spódnica jest na przykład niebieska, rajstopy i buty czarne, sweter zielony, a płaszcz jasnobrązowy. Przy takich kontrastach należy zwrócić uwagę, by granica pomiędzy kolorami podkreślała zawsze te najszczuplejsze obwody ciała.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.