Jak stylowo nosić czerwień w strojach wizytowych?
Odcień czerwieni a typ urody
Czerwień to kolor, który występuje w rozmaitych wersjach. Za najbardziej szykowne uchodzą te głębokie, ciemne kolory w rodzaju szarłatu, karmazynu, bordo, rubinu czy wiśni, ale o końcowym efekcie decyduje przede wszystkim prawidłowe dopasowanie odcienia do swojego typu urody. Cery o chłodnym zabarwieniu dobrze harmonizują właśnie z tymi głębokimi, winnymi czy jagodowymi czerwieniami, z kolei dla cery ciepłej lepsze są czerwienie jaśniejsze, z subtelnymi, pomarańczowymi tonami, jak również nasycone pastele. Jasnym blondynkom do twarzy jest w czerwieniach żywych oraz pastelowych, lekkich, z domieszkami różu. Brunetki mogą pozwolić sobie na czerwienie krzykliwe, krwiste, natomiast powinny unikać pasteli oraz energetycznych, ciepłych czerwieni. Szatynki pięknie wypadają w bordo, czerwieniach dość ciemnych i zgaszonych, rdzawych, chłodnych pastelach, natomiast najgorszym wyborem będą kolory jaskrawe oraz czerwienie z pomarańczowym zabarwieniem. Przy rudych włosach warto szukać czerwieni z brązowawymi tonami, brudnych, rozmytych, wpadających w jasny fiolet. Jak połączyć czerwień z czernią?Najbardziej oczywistym dodatkiem do czerwieni wydaje się czerń, ale tak naprawdę jest to dosyć trudny do zaaranżowania kontrast. Do długiej, czerwonej sukienki można założyć czarne szpilki czy wieczorowe sandały na obcasach, ale z resztą dodatków lepiej nie przesadzać – czarna torebka powinna być mała, a na resztę akcesoriów bardziej się nada eleganckie złoto bądź srebro. Do krótszej, prostszej w kroju sukienki wizytowej można założyć czarne pantofle i cieliste szpilki, natomiast żakiet to raczej beż lub inny neutralny odcień. Jeśli zaś decydujemy się na czarny żakiet, to najlepiej taki z satynowymi klapami i dekoltem wyciętym w szpic, ewentualnie w odcieniu delikatnie zgaszonej czerni. Pozostałe dodatki są w odcieniu nude i jeszcze rozświetlamy całość ładną biżuterią. W stylizacji bez okrycia wierzchniego ciekawym pomysłem będą czarne rajstopy i czarne buty, do czego dochodzi różowa torebka albo klasyczny, jasnobrązowy kuferek z gadziej skóry.
Stylizacja monochromatyczna
Sukienkę w jasnym i spokojnym odcieniu czerwieni wzmacniamy burgundem, czerwienią wiśniową albo szkarłatem – powstaje wtedy monochromatyczny blok, ale czerwienie wyraźnie różnią się między sobą, dlatego całość nie wygląda mdło. Jasna sukienka wizytowa powinna mieć ekstrawagancki krój, na przykład asymetryczne falbany na udach, drobne marszczenia wzdłuż tułowia czy kopertowe zakładki przypominające pareo. Ciemna czerwień trafia na żakiet w fasonie retro, wełniany kardigan z kołnierzem lub szyfonową narzutkę z romantycznymi wstawkami. Monochromatyczny zestaw uzupełnia pudrowy róż. Dodatki w tym kolorze są vintage, powinny jednak dodawać stylizacji nieco drapieżności, można też zrezygnować z typowo wizytowych butów na rzecz modnych, zamszowych sneakersów. Podobne kolory spina chłodne srebro, nie tylko na biżuterii, ale również na takich detalach jak łańcuszek torebki, sprzączka paska, obcasy pantofli.
Fiolet i biel
Czerwień z bielą również zalicza się do klasycznych kontrastów, warto zatem go ożywić jakimś nowoczesnym kolorem – w stylizacjach wizytowych doskonale w tej roli odnajdzie się chłodny, nasycony fiolet. Czerwień w takim zestawie powinna być zimna, raczej ciemna i niezbyt jaskrawa. Tym razem zamiast sukienki mamy elegancką, rozkloszowaną spódnicę midi albo plisowaną maxi z prześwitującym dołem, a jeśli stylizacja ma wyeksponować nogi, wystarczy założyć elegancką mini z wełny. W odcieniu bieli może być klasyczna koszula, minimalistyczny top, gładka bluzka z nowoczesnym półgolfem. Fioletowy jest żakiet o lekkim kroju, z eleganckiej tkaniny wykończonej delikatnym połyskiem, a buty i rajstopy to neutralne, chłodne szarości. Ciekawy efekt da także fioletowy bliźniak lub wyjściowy sweter z wysokiej jakości wełny, do czego dochodzą jeszcze białe kozaki na wysokich obcasach oraz designerska, biała torebka.
Czerwień z modną zielenią
W stylizacjach wizytowych czerwień z zielenią łączymy blokowo. Oba odcienie powinny być tak samo nasycone i raczej unikamy zestawiania barw zimnych z ciepłymi. Szczególnie efektownie prezentuje się kontrast czerwieni jasnej, energetycznej, z nasyconą zielenią morską albo szmaragdową – czerwona jest na przykład ołówkowa sukienka midi, a w kolorze zielonym mamy długi, elegancki kardigan z cienkiej wełny lub zakładamy jedwabną, rozkloszowaną spódnicę midi i moherowy sweterek z modnymi bufkami. Do czerwieni i zieleni bardzo pasuje nowoczesne, kosmiczne srebro oraz matowe szarości. W przypadku, gdy zieleń jest intensywna i ciemna, można w roli dodatku wykorzystać zieleń pastelową, bladą, jak na przykład pistacja. Niebanalny kolor zawsze warto podkreślić różnymi tkaninami – przykładowo, do jedwabnej sukienki idealnie nada się tweed i zamszowe pantofle, a do spódnicy z brokatu zakładamy szyfonową koszulę.
Czerwony z niebieskim
Granat jest odpowiednim dodatkiem do każdego rodzaju czerwieni – przyda się on zwłaszcza wtedy, gdy sukienka jest jaskrawa, w ekstrawaganckim fasonie lub ma przeźroczystości. Neutralny granat stonuje całą stylizację, jak również sprawi, że ostry kolor wyda się naprawdę twarzowy, dobrym pomysłem będzie też włączenie klasycznych wzorów, jak granatowo-białe groszki na apaszce, top w paseczki bretońskie, szalik w ciemnoniebiesko-bordową kratkę. Po gładką biel sięgamy, kiedy sukienka ma stonowany odcień czerwieni, a fasony, choć w większości nowoczesne, wprowadzają do stylizacji nieco klimatu retro. Poza granatem są jeszcze inne odcienie niebieskiego. Koralową czerwień można zestawić z chabrowym niebieskim, do bordo pasuje lodowy błękit, odcień malinowy ładnie się zgrywa z kobaltem – podobnie przy zieleni, oba kontrastowe kolory powinny być równie mocno nasycone. Stylizacja nie musi być blokowa – odcień niebieski pojawia się na mniejszych akcentach, jak pantofle, pasek, torebka, szalik, apaszka. Staramy się przy tym, by wszystkie dodatki miały zbliżony kolor, choć pod względem stylu akcesoria mogą się różnić.
Czerwony i różowy
Miks czerwieni z różem to jeden z największych hitów w ostatnich sezonach. Oba kolory są żywe, intensywne i zwracają na siebie uwagę, jak chociażby szkarłat w komplecie z fuksją. Obecność różu szczególnie przydaje się kobietom, które w samej czerwieni nie wyglądają za dobrze – zakładamy na przykład różowy golf pod czerwoną slip dress albo różową apaszkę do czerwonej kreacji z dekoltem w szpic. Oba kolory powinny się pojawiać w mniej więcej takich samych ilościach lub róż to tylko jeden, za to wyrazisty akcent uzupełniający czerwony total look. W blokowych zestawach dodatkowym odcieniem może być jeszcze błękit, szarości albo biel. Jeśli zaś wybieramy mocną czerwień, a róż jest pastelowy, ten drugi kolor ożywiamy ekstrawagancką tkaniną, podczas gdy sama czerwień jest matowa.
Czerwień z wzorami
Do czerwonego koloru można dodać przeróżne printy. W wersji eleganckiej sprawdzonym pomysłem będzie panterka, zarówno na żakiecie, jak i mniejszych akcesoriach – niezależnie od wyboru zwierzęcego dodatku, musi być on z dobrej jakości materiału, dopasowany stylem do czerwonej kreacji. Czerwień w jaskrawym wydaniu ładnie wygląda także z paskami zebry, z kolei czerwienie ciepłe i energetyczne dobrze się komponują z tygrysimi pręgami. W bardziej formalnym stroju świetnym wyborem jest klasyczna krata szkocka, przy czym albo musi mieć ona dokładnie ten sam odcień co sukienka wizytowa, albo ma całkiem inne kolory, na przykład miodową żółć oraz granat. Na dużych powierzchniach typu żakiet czy płaszcz wykorzystujemy wzory monochromatyczne lub kontrastowe, ale z przewagą neutralnych odcieni, za to w formie akcentów odpowiednie będą printy żywsze, choć mało kontrastowe.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/how-to-wear-red/slide3
https://www.vogue.co.uk/fashion/article/red-trend
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.