Jak stylizować neonowe sukienki?
data publikacji: 26.09.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Kiedy wypada nosić neony?
Sukienki w neonowych kolorach są bardzo specyficzne i nie każda okazja jest dobra, by się w nich pojawić. Najbezpieczniejszy wybór to modne sukienki codzienne, noszone w wolnym czasie, na spotkania ze znajomymi, spacery albo plenerowe imprezy. Na pewno neony będą nieodpowiednie na imprezy formalne, takie jak służbowa kolacja albo eleganckie przyjęcie. Nie wypada też zakładać neonowych ubrań na doniosłe uroczystości, w rodzaju ślubu kościelnego, pogrzebu, chrzcin, urodzin starszej osoby. Nawet na wieczorne imprezy nie zawsze neony są dobry pomysłem – można sięgnąć po taką sukienkę, gdy idziemy na dyskotekę z przyjaciółmi, ale już na bal w drogim hotelu może to być zbyt wyzywający kolor. Neony odpadają też oczywiście jako kolor sukienek biurowych.
Neony są dobre jako element stylizacji casualowych. Świetnie wyglądają w letnich zestawach, zwłaszcza gdy jesteśmy na wakacjach nad morzem albo wybieramy się na całonocną zabawę do klubu. Generalnie neonowe sukienki lepiej wypadają latem, bo bardziej wpisują się w klimat słonecznej pogody, ale i zimą mogą się okazać skutecznym sposobem na ożywienie ponurych, ciemnych stylizacji.
Jak wybrać kolor?
Neonowe kolory są bardzo wyraziste, a to zawsze ryzyko, że stylizacja będzie postarzać. W mocnych, zdecydowanych kolorach bardziej widać, że cera jest zmęczona, blada i niedoskonała, dlatego trzeba uważnie dobierać odcienie neonów. Zasadniczo nie poleca się neonów kobietom starszym, ale gdy odcień jest idealnie dopasowany do koloru skóry, nawet dojrzałe panie będą atrakcyjnie wyglądać w neonowych kreacjach.
Najłatwiej mają kobiety o zimowym typie urody, ponieważ bez względu na wiek, takie odważne, mocne kolory zawsze bardzo im służą. Zimom pasuje każdy neonowy odcień, aczkolwiek najbardziej trafiony wybór to jaskrawa żółć i mocna fuksja. Te dwa odcienie są wprost stworzone dla zimowych typów i bardzo trudno będzie im zepsuć stylizację z użyciem tych kolorów. Zimy mogą także próbować stylizacji, w których różne odcienie neonowe mieszają się ze sobą – ich uroda jest na tyle zdecydowana, że nawet większe natężenie jaskrawych kolorów nie robi dużej szkody.
Ciepłe typy urody, czyli wiosny oraz jesienie, będą kiepsko wyglądać w neonach chłodnych, z surowym, metalicznym połyskiem. Takie odcienie gryzą się z ich ciepłą, delikatną urodą, dlatego jedynym słusznym wyborem są jaskrawe wersje energetycznych kolorów. Wiosny pięknie wyglądają w mocnej żółci, ale musi to być żółć słoneczna, z ciepłymi tonami albo złotymi refleksami. Dobra jest też żywa zieleń, jaskrawa miedź oraz odcień hot pink. Dla jesieni idealny jest neonowy turkus, seledyn oraz jaskrawy pomarańcz, ale też muszą mieć one ciepły odcień. Najwięcej trudności z dopasowaniem neonowej sukienki mają kobiety w typie lata, ponieważ ich uroda preferuje odcienie przydymione i lekko zgaszone. Z neonów najlepszy będzie chłodny neonowy róż, jasna fuksja, mocny turkus oraz jaskrawy odcień kobaltu.
Z dodatkiem bieli i beżu
Prosty, zawsze skuteczny sposób na neonową sukienkę to neutralne, cieliste dodatki. Jest tylko sukienka i nic nie odciąga od niej uwagi, a dzięki temu, że reszta akcesoriów zlewa się z kolorem skóry, całość wydaje się bardzo zrównoważona. Fason butów nie ma wtedy większego znaczenia, mogą to być klasyczne szpilki nude albo beżowe sandały z paseczków, ich kształt i tak będzie tylko ledwie zauważalny przy tak kolorowej sukience. Torebkę najlepiej jest wtedy nosić w dłoni, tak by jej jasna powierzchnia nie kolidowała z jaskrawą płachtą materiału, co mogłoby zaburzyć proporcje sylwetki. W stylizacji tego typu raczej rezygnuje się z biżuterii, a jeśli już ona jest, to bardzo dyskretna i też nie wyróżnia się mocnym kolorem. Dobrym zabiegiem są ozdoby w odcieniu zbliżonym do koloru sukienki, tyle że jaśniejsze, czyli np. jasnoróżowe korale do ubrania barwy fuksji albo jasnobłękitny pasek do turkusowej kreacji.
Dziewczyny o latynoskiej urodzie świetnie będą wyglądać w neonowych sukienkach, gdy dołożą do nich brązowe dodatki. Idealne są odcienie orzechowe, czekoladowe, karmelowe, które znakomicie uzupełnią energetyczny pomarańcz, zieleń albo żółć.
Zamiast cielistego beżu, naturalną bazą dla neonowej sukienki może być biel. To opcja zwłaszcza dla brunetek i ciemnych szatynek, które korzystnie wyglądają w stylizacjach opartych na większym kontraście. Biel kojarzy się z elegancją, dlatego taki dodatek doda trochę szlachetności neonowym sukienkom, a jeśli dołoży się do tego odrobinę czerni, mamy doskonały strój na wieczorne wyjście. Biel powinna być w tej samej tonacji co neon, czyli do chłodnych odcieni dobiera się czystą, lodową biel, natomiast do neonów o cieplejszej barwie odpowiednia jest biel złamana, np. kość słoniowa.
Z metalowymi dodatkami
Jak zamienić neony w wyjściowy kolor? Nic tak dobrze nie zrobi jaskrawym kolorom, jak metalowe dodatki. Sukienki wizytowe w neonowych kolorach zamienią się w wieczorową kreację, jeśli wzbogaci się je licznymi, metalowymi akcesoriami. Koniecznie do sukienki trzeba dobrać pasek, złoty albo srebrny, nie trzeba też oszczędzać na biżuterii – wskazane są rozbudowane naszyjniki albo wielkie kolczyki z tego samego kruszcu co pasek. Dobieranie metalicznych akcesoriów odbywa się według zasady: chłodne do chłodnego, ciepłe do ciepłego. Złoto najefektowniej wypada w połączeniu z sukienkami żółtymi, pomarańczowymi, zielonymi, srebro pasuje do neonowych odcieni niebieskiego, różowego i fioletowego, ale znowu, najistotniejszy jest ton sukienki. Jeżeli żółć jest bardzo chłodna i ma stalowy połysk, to lepiej wypadnie w komplecie ze srebrem. I analogicznie, mocny kobalt, ale z żółtawymi tonami, warto uzupełnić ciepłym złotem, a nie srebrem. Metaliczne dodatki mają się po prostu wkomponować w tonację sukienki.
Jak nosić neony z czernią?
Neonowe sukienki wyjściowe i czarne dodatki to już niemal klasyka. Takie połączenie jest nieco drapieżne, więc nadaje się bardziej na wieczór, niż na dzienne stylizacje. Czerń może jednak zdominować neonową sukienkę, dlatego trzeba zdecydować, który kolor ma być tym wiodącym. Jeśli neon, to czerń pojawia się jedynie w formie akcentów, np. na lekkich sandałkach i małej torebeczce. Gdy natomiast neon ma być tylko efektownym dodatkiem, do kolorowej sukienki zakładamy czarną, długą marynarkę albo czarną ramoneskę, czarne botki lub sandały z grubych pasków, wielką, czarną torbę, czarne rajstopy.
Do stylizacji z czernią można dołożyć inny neonowy odcień. Przykładowo, do żółtej sukienki i czarnego żakietu dobieramy turkusową torebkę albo pomarańczowe buty. Neonowa może być również biżuteria, np. turkusowy naszyjnik do różowej sukienki i czarnych szpilek.
Jak nie przesadzić z neonami?
Chociaż neony to trend polecany od kilku sezonów, wciąż jest to stylistyka kojarzona głównie z modą młodzieżową, dlatego łatwo przeholować. Ustrzec się przed tym można stawiając tylko na jeden neonowy element – sukienkę, którą otoczy się klasycznymi, spokojnymi dodatkami. Nie bez znaczenia jest też fason ubrania. Neony warto nosić w wydaniu minimalistycznym. Zwłaszcza dojrzałe kobiety powinny wybierać jaskrawe sukienki o bardzo prostej linii, bez wyzywających dekoltów czy długości mini. Tradycyjna tuba, rozkloszowana spódnica albo taliowana tunika będą doskonałym wyborem, natomiast falbaniaste sukieneczki albo obcisłe miniówki lepiej zostawić nastolatkom.
Neony nie służą też sylwetkom z nadwagą. Jak wiadomo, niedoskonałe kształty najłatwiej jest ukryć pod ubraniem w spokojnym, ciemniejszym kolorem, tymczasem neony dają efekt przeciwny. W takiej sukience trudno jest zatuszować oponkę na brzuchu albo bardzo szerokie biodra, dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem są neonowe wstawki, które skierują wzrok np. na dekolt albo ramiona, natomiast kłopotliwe partie ciała zasłaniamy czernią, szarością albo granatem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.