Jak stylizować klasyczne spodnie?
data publikacji: 25.05.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak znaleźć idealne spodnie?
Klasyczne spodnie muszą być uszyte z dobrego gatunkowo materiału. Idealna jest średniej grubości wełna, materiał bardzo przewiewny, ładnie układający się na ciele, odporny na zagniecenia oraz rozerwanie. Godne polecenia są także niektóre tkaniny sztuczne – te wykonane z syntetycznych włókien wysokiej jakości będą prezentować się równie elegancko co wełna, a przy tym mogą być nawet bardziej wytrzymałe i lepiej zniosą codzienne użytkowanie. Warto wybierać materiały z niewielką domieszką elastycznych włókien, bo właśnie dzięki nim spodnie będą się idealnie dopasowywać do ciała podczas chodzenia czy siadania. Jeśli natomiast zdecydujemy się na dwie pary spodni, na lato i na zimę, te letnie mogą być uszyte z eleganckiej tkaniny bawełnianej bądź naturalnego lnu.
Co z fasonem? Klasyczne spodnie damskie mają prostą, dopasowaną do ciała linię, ale nie są przesadnie obcisłe. Gdy sylwetka jest pulchna, trzeba wybierać spodnie wolne od wszelkich dodatkowych elementów – unikamy kieszeni, ozdobnych guzików czy zamków, gęsto marszczonych zakładek, plisek. Karczek ma być gładki. Nawet rozporek powinien jak najmniej rzucać się w oczy, dlatego przy dużym brzuchu lepsze są modele z ukrytym zapięciem na boku. W przypadku szerokich bioder największym wrogiem są boczne kieszenie – zamiast nich wybierzmy wyszczuplające, ukośne przeszycia. Natomiast gdy sylwetka jest zbyt chłopięca i chcemy sobie dodać nieco krągłości, wybieramy spodnie z kieszeniami na biodrach i pośladkach.
W talii spodnie powinny mieć pasek, trzeba jednak uważać na szlufki – jeśli brzuch jest mocno wydatny, lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania i wybrać gładkie, proste wykończenie z zaszewkami modelującymi talię. Spodnie powinny się kończyć tam, gdzie wcięcie w pasie jest najszczuplejsze. Przy długim tułowiu i krótkich nogach warto pomyśleć o spodniach z wysokim stanem, z kolei panie o figurze jabłka powinny raczej szukać spodni z niżej zaznaczoną talią, w typie biodrówek. Niezmiernie ważne jest też dopasowanie spodni w kroku – nie mogą być one ani za obcisłe, ani za luźne, bo wtedy materiał będzie się brzydko marszczył, a biodra wydadzą się dużo grubsze. Nogawki mogą mieć różną długość, aczkolwiek za najbardziej eleganckie uchodzą te, które sięgają aż do obcasów butów i miękko opadają na stopy. Dopuszczalna jest także długość przed kostkę, jak na przykład w cygaretkach, ale do takiego fasonu trzeba mieć długie, szczupłe nogi.
Strój do pracy
W służbowych strojach niewiele jest miejsca na modowe ekstrawagancje, niemniej da się klasyczne spodnie zaaranżować tak, by nie wyglądały nudno. Najważniejsza jest koszula. Można pozostać przy tradycyjnej bieli i prostym kroju, ale wtedy niezbędne są ciekawe dodatki, na przykład wąski pasek z brązowej, niewyprawionej skóry, zamszowe czółenka w ciemnym odcieniu zieleni, krótki żakiet o militarnym kroju. Poza bielą jest jednak mnóstwo innych kolorów, które również nadają się do biura i gwarantują profesjonalny wygląd. Do spodni czarnych można założyć koszulę fioletową, ciemnozieloną, bordową, miodową. Do granatu pasuje błękit, zgaszony pomarańcz, brudny róż, stalowe szarości, do spodni szarych przyda się koszula niebieska, jasnobrązowa, oberżynowa, koralowa. Z wzorów dobre będą biało-czarne prążki albo biało-czarna krata.
Jeśli chodzi o fason, to warto zainteresować się bluzkami kopertowymi, które bardzo skutecznie wysmuklają figurę i tworzą z klasycznymi spodniami niezwykle korzystny dla sylwetki zestaw.
Wygodnie w ciągu dnia
Casualowy strój łączy wygodę z elegancją, więc klasyczne spodnie idealnie się w ten trend wpisują. Śmiało można je łączyć z rzeczami w stylu sportowej elegancji, a najbardziej szykowne będą kompozycje monochromatyczne, z jednym kontrastowym elementem. Skoro więc spodnie są czarne, zakładamy do nich czarny golf, modne czarne botki i czerwony bezrękawnik. Lub inaczej, do granatowych spodni dokładamy granatową, denimową koszulę i ciemnoniebieskie sneakersy plus różowy plecaczek. Bardziej wizytowa wersja casualowej stylizacji to prosty zestaw typu spodnie, jedwabny top i sandały na szpilce, w chłodniejsze dni można jeszcze dorzucić lekko połyskujący żakiet.
Można też oczywiście oprzeć swój strój na dwóch różnych kolorach. Do czarnych czy granatowych spodni świetnie będzie pasował biały T-shirt, zielony sweterek z wełny, czerwona koszula z szyfonu, fioletowy dzianinowy golf, bluzka kopertowa w odcieniu pudrowego różu – praktycznie każdy casualowy fason będzie się nadawał do noszenia razem z klasycznymi spodniami. Co jednak ważne, bluzka nie może być bardzo długa, jeśli nasz strój ma optycznie wyszczuplać. Na jakikolwiek fason się zdecydujemy, bluzkę zawsze powinno się wpuszczać w spodnie i zaznaczać talię paskiem. Także wtedy, gdy ukrywamy brzuch – top powinien być lekko zbluzowany, tak by sięgać górnej części bioder.
Ciekawie w stylu retro
Klasyczne spodnie i styl retro to bardzo udane połączenie. Spodnie o prostym kroju można łączyć z dowolnymi akcesoriami retro, na przykład pantoflami typu Mary Jane, małymi torebeczkami na krótkim pasku, wielkimi okularami przeciwsłonecznymi, stylowymi kapelusikami. Bluzka? Może to być mocno dopasowana do figury i wiązana na supełek na brzuchu koszula, obcisła bluzka z dekoltem w łódkę lub głęboki serek, gorsecik na szerokich ramiączkach albo zapięty pod szyję krótki sweterek. Do tego pasować będzie elegancki żakiecik, krótkie wdzianko z szerokimi rękawami i wiązaniem na pasek, staromodne futerko.
Kolorystyka może pozostać stonowana – nosimy głównie czernie, brązy, granaty, trochę bieli, przy czym w stylizacji pojawiają się choć dwa różne neutralne odcienie. Można też zdecydować się na odważniejsze, słodsze kolory rodem z lat 50., na przykład czerwień, błękit i biel albo zieleń, róż i brąz.
Seksownie na wieczór
Klasyczne spodnie mogą zastępować sukienki wizytowe. To bardzo modne w ostatnich sezonach rozwiązanie, jeśli więc trochę znudziły się nam tradycyjne stylizacje z sukienką, warto sięgnąć po eleganckie spodnie. Na przyjęcie o dość formalnym charakterze do spodni dobieramy jedwabną bluzkę koszulową w ładnym kolorze, na przykład odcieniu purpury. Gdy natomiast szykujemy się na wieczorną imprezę, ciekawszą opcją będzie ozdobny gorset, na przykład w odcieniu złota albo perłowej bieli. Gorset możemy nosić solo albo narzucamy na niego głęboko wykrojoną, luźną marynarkę w męskim stylu, a za dodatki służy nowoczesna, złota biżuteria i seksowne, wysokie szpilki.
Równie ciekawe będzie połączenie klasycznych spodni z wieczorową kamizelką. Może być ona mocno dopasowana do ciała albo oversizowa, w zależności od typu sylwetki. Warto szukać kamizelek nieco ekstrawaganckich, na przykład ze skórzanymi klapami albo militarnym, dwurzędowym zapięciem na wielkie guziki, a jeśli zdecydujemy się na klasyczny krój, konieczne będą wyraziste dodatki, na przykład czerwony krawat, złoty zegarek, rockowy choker czy szpilki z koronki.
Co poza czernią?
Klasyczne spodnie nie muszą być czarne. W formalnych strojach doskonale sprawdza się także granat, brąz oraz szarości i nierzadko są to kolory, dzięki którym możliwe jest stworzenie znacznie ciekawszych stylizacji. O ile bowiem czarne spodnie faktycznie mogą wyszczuplić, tak zestawienie ich z jasną bluzką potrafi zniweczyć cały trud, bo po prostu kontrast jest tak duży, że optycznie poszerza sylwetkę. W przypadku granatu czy szarości znacznie łatwiej jest tak połączyć różne barwy, by całość wyglądała dość jednolicie i tym samym nie pogrubiała figury. Dotyczy to także białych koszul – biel z brązem czy grafitem tworzy bardziej zrównoważone połączenie.
A w strojach nieformalnych? Tu warto sięgnąć po klasyczne spodnie w atrakcyjnym kolorze. Latem świetny będzie na przykład pudrowy róż, pasujący do bieli i innych pasteli, zimą można postawić na burgund, świerkową zieleń, fiolet, miodową żółć.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.