Jak stylizować granatowe sukienki biurowe?
data publikacji: 13.10.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Granat i bordo
Połączenie granatu z ciemną czerwienią jest bardzo stylowe i doskonale się sprawdza w służbowych stylizacjach. Zarówno granat, jak i bordo, powinny być mocno nasycone, ale bez jaskrawych tonów, tak by powstał elegancki, wyrazisty kontrast.
Granatowa sukienka do pracy jest w klasycznym fasonie, na przykład kopertowa, a jeśli zamierzamy ją nosić w komplecie z marynarką, tkaniny powinny się między sobą różnić – sukienka jest na przykład z miękkiej, jedwabiście połyskującej dzianiny, a żakiet z fakturowanego tweedu. Bordowe akcesoria wyróżniają się formą, nie są jednak przesadnie ekstrawaganckie.
Efektownie wygląda motyw wężowej skóry na butach, torebce bądź pasku – zwierzęcy nadruk jest bordowy z niewielką domieszką czerni albo szarości. Można też wprowadzić bordo do takiego stroju tylko na biżuterii, zakładając sznur ciemnoczerwonych korali albo naszyjnik z wymyślną, bordową zawieszką, natomiast pantofle są granatowe albo w odcieniu nude, tak samo jak żakiet, apaszka czy wizytowa torebka.
Z elegancką zielenią
Zieleń bardzo dobrze komponuje się z granatem – są to odcienie z tej samej palety, nie tak mocno kontrastowe, ale jednak różne. W biurowych stylizacjach to połączenie wyjątkowo dobrze wygląda, ponieważ strój zachowuje swój formalny charakter, lecz obecność zieleni ożywia klasyczne, neutralne kolory. Najlepsza będzie zieleń dość jasna i mało jaskrawa, natomiast te żywsze odcienie można przełamać melanżowym wzorem albo delikatnym motywem wężowej skóry.
Zieleń pojawia się na żakiecie bądź eleganckim, wełnianym kardiganie. Jeśli sukienka jest w klasycznym stylu, żakiet może mieć ekstrawaganckie wykończenie, pasować będzie także fason nowoczesny, ale stylizowany na modę retro. Pod szyją zawiązujemy jedwabną apaszkę w odcieniu kości słoniowej lub zakładamy biżuterię z pereł.
Pantofle są wykończone wzorem w panterkę, ale gdy zwierzęcy print pojawia się na żakiecie, buty powinny być gładkie, w kolorze brązowym, ewentualnie w szerokie, beżowo-zielone pasy. Odpowiednie będą także jednokolorowe botki z fakturowanej, gadziej skóry.
Żółć i brąz
Brąz z granatem to klasyczne połączenie, które warto czasem ożywić energetyczną żółcią. Brąz i żółć są do siebie podobne, dlatego stylizacja nie wydaje się krzykliwa mimo obecności tak wyrazistego koloru, uważamy jednak na to, by w pobliżu twarzy odcienie żółci były bardziej stonowane i ciemniejsze, jak na przykład elegancki odcień musztardowy.
Granat to idealne tło dla żółci, więc można ten odcień stosować w większych ilościach, zakładając do granatowej sukienki żółty kardigan z kaszmirowej dzianiny, sztruksową marynarkę z szerokimi klapami, pudełkowy, nowoczesny żakiet czy dopasowany do ciała cienki sweterek w stylu lat 50-tych.
Ciekawą propozycją, zwłaszcza na sezon jesienno-zimowy, są stylizacje warstwowe, w których obok żółci pojawia się jeszcze biel – mamy granatową sukienkę na ramiączkach, biały golf pod spodem i żółty, taliowany żakiet z brązowymi lamówkami. W nieco luźniejszym stroju do pracy można biały golf wymienić na bawełnianą bluzkę w czarno-białe paseczki bretońskie i taki zestaw uzupełnić żółtym kardiganem wiązanym w talii na pasek.
Brązowe dodatki są ze skóry albo miękkiego zamszu, i staramy się wybierać takie fasony, które podkreślają elegancki charakter stylizacji. Żółć z brązem pasują też do biurowej stylistyki retro – sukienka ma nowoczesny krój, ale buty, żakiet, torebka oraz biżuteria są vintage, w przydymionych kolorach.
Szary i beżowy
Szarości oraz beże to tak samo bezpieczne kolory jak granat. Zestawiając je razem w biurowej stylizacji trzeba zadbać o to, by były to naprawdę twarzowe odcienie – brunetkom pasują ciemne, zdecydowane kolory, blondynkom odcienie jasne i mocno nasycone, a dla szatynek najlepsze są kolory chłodne albo lekko rozmyte.
Fasony mogą być ekstrawaganckie, jak asymetryczna sukienka wyjściowa z odcinanym karczkiem, żakiet w militarnym stylu i pantofle na grubych słupkach. W przypadku klasycznych rzeczy dużo zmienią ozdobne tkaniny, czyli na przykład żakiet wykończony aksamitem, sukienka z grubej, matowej koronki, satynowe pantofle, torebka z lakierowanej skóry.
Można też zamiast gładkich kolorów zastosować delikatne wzory – szary żakiet jest z melanżowej wełny albo zdobi go drobna, szaro-kremowa krateczka, buty są z beżowej, wężowej skóry, kardigan jest w wąziutkie, tenisowe prążki.
Stylizację w takich kolorach ożywiamy metalową biżuterią, ale zamiast srebra lepsze będzie jasne, chłodne złoto albo modna miedź. Rolę rozjaśniającego dodatku pełnić mogą także ozdoby z pereł, innym rozwiązaniem jest nowoczesna biżuteria z kamieniami w odcieniach takich jak zieleń lub głęboka, ciemna czerwień.
Granat z czernią
Jeszcze trudniejsze jest gustowne połączenie granatu z czernią, ponieważ te dwa kolory są bardzo do siebie podobne. Jest tym trudniej, że w służbowych strojach nie wszystkie stylistyczne sztuczki da się zastosować, dlatego kluczowy jest dobór odpowiednich odcieni – granat powinien być wyraźnie jaśniejszy od czerni, a brunetki mogą poszukać koloru mocno nasyconego, zbliżonego do kobaltu.
Granat z czernią świetnie wypada w stylizacjach nowoczesnych – sukienka to elegancka tuba o długości midi, żakiet jest w minimalistycznym fasonie, zamiast klasycznych szpilek mamy pantofle z kwadratowymi noskami lub klapki typu mules na wysokich obcasach. Dobrym pomysłem są również fasony nieco odbiegające od typowo biurowych ubrań, jak sukienka z kimonowymi rękawami albo ze zbluzowanym topem, luźna kreacja z asymetrycznym
marszczeniem podkreślającym talię, ołówek z poszerzanymi rękawami à la lata 80-te czy sukienka z tulipanowymi zakładkami.
Czarne buty mogą być mocno błyszczące, tak samo pasek, jeśli sukienka jest z gładkiej, matowej tkaniny. Czarny żakiet jest z wełnianej tkaniny, a do nowoczesnych sukienek pasują marynarki retro, z tweedu lub w wąskie prążki.
Z dodatkiem pomarańczu
Pomarańcz to bardzo wyrazisty kolor, ale jak najbardziej da się go wykorzystać w biurowej stylizacji, zwłaszcza w komplecie z granatem. Te dwa odcienie tworzą idealny kontrast, pasujący nawet tym kobietom, dla których oranż nie jest twarzowym kolorem, niemniej należy uważać, by pomarańcz nie przyćmił całkowicie granatowej sukienki.
W najprostszej wersji pomarańczowe są tylko buty, pozostałe dodatki to beż lub jasny brąz. Jeśli pomarańczowa ma być marynarka, jej odcień musi być lekko zgaszony, a buty są szare, cieliste lub granatowe tak jak sukienka. Jeszcze innym pomysłem jest granatowa sukienka w pomarańczowy wzorek, na przykład kopertowa kreacja midi w małe kwiaty lub wełniany ołówek z geometryczną, ukośną wstawką na udach.
Stylizację z pomarańczem można jeszcze uzupełnić jasnym, nasyconym błękitem, co szczególnie pasuje kobietom o delikatniejszej urodzie – zakładamy na przykład jasnoniebieski żakiet, pomarańczowe botki oraz szeroki pasek z pomarańczowej skóry albo lekki kardigan w ukośne, błękitno-pomarańczowe paseczki.
Granat z bielą
Granat z dodatkiem bieli to połączenie w duchu klasycznej elegancji. To idealny pomysł na lato, kiedy chcemy jakoś rozjaśnić formalną stylizację – wystarczy do biurowej sukienki założyć cienki, biały żakiet o nowoczesnym kroju oraz ekstrawaganckie pantofle na szpilkach.
Białe dodatki pasują do sukienek o kroju garniturowym – mogą to być lakierowane
czółenka na wysokich obcasach albo eleganckie oksfordki, kuferek z gadziej skóry, jedwabna chustka wiązana na szyi. Do sukienki rozkloszowanej zakładamy białe baleriny lub pantofle retro z ozdobnymi paseczkami, a żakiet jest w innym, jasnym odcieniu, na przykład pastelowej żółci albo pudrowego różu. Można też zestawić biel z nowoczesnymi metalikami, sięgając po biały, krótki żakiet i srebrne szpilki albo złote baleriny.
Warto też pamiętać, że czysta biel najładniej wygląda z tym nasyconym granatem –przygaszone odcienie lepiej łączyć ze złamaną, kremową bielą.