Jak stylizować fasony z kołnierzykiem?
Rozkloszowana sukienka koszulowa
Najpopularniejszą wersją koszulowej sukienki jest luźna mini, która doskonale odnajduje się przede wszystkim w stylizacjach casualowych. Znacznie elegantszym fasonem jest sukienka rozkloszowana, o długości midi, wykończona w talii ozdobną gumką albo wyszczuplającym przeszyciem. Sukienka ma twarzowy, neutralny odcień w rodzaju popielu albo atramentowego granatu, a koszulowe akcenty, czyli kołnierzyk, kieszonki oraz mankiety, są ozdobione wąskimi lamówkami w kontrastowym kolorze. Fason ten pasuje do biura i nie trzeba nawet zakładać do sukienki żakietu. Dodatki są tak samo neutralne, ale w całkiem innym odcieniu – do szarości można dodać ciemny brąz, a do granatu beż albo oliwkową zieleń. Koszulowa sukienka wygląda bardzo klasycznie, dlatego przydadzą się nowoczesne pantofle na słupkach i elegancka biżuteria o ciekawej, abstrakcyjnej formie, a jeśli jest ona z krótkimi rękawami, pod spód warto założyć cienki, wełniany golf w pastelowym odcieniu. Jak nosić taki fason w casualowych zestawach? Dojrzałym kobietom bardzo pasuje sportowa elegancja – do kompletu zakładamy białe tenisówki, szeroki pasek z geometryczną klamerką oraz casualowy kuferek w modnym kolorze. Bardziej młodzieżowo wyglądać będzie stylizacja z jaskrawymi dodatkami, można też sięgnąć po wielobarwne, abstrakcyjne printy na casualowych fasonach albo pójść w stronę retro, zestawiając koszulową sukienkę na przykład z czółenkami w groszki albo tweedowym żakietem w drobną krateczkę.
Klasyczna elegancja
Beż oraz zwierzęce printy tworzą klimat klasycznej elegancji, który idealnie pasuje do sukienki z kołnierzem. Dobrze w tym stylu odnajdzie się większość fasonów, w tym również sukienki ekstrawaganckie. W odcieniu beżu jest tradycyjny trencz albo wełniana, taliowana marynarka, w luźniejszym stroju pojawia się jasnobeżowy kardigan z wiązaniem na pasek. Torebka albo buty mają zwierzęcy nadruk, dopasowany kolorystycznie do sukienki. Wykończeniem zestawu jest metalowa biżuteria glamour, przede wszystkim efektowne bransoletki oraz wiszące kolczyki.Ciekawym pomysłem będzie zamiana klasycznych fasonów na rzeczy sportowe, jak trampki w panterkę czy kurtka bomberka w paski zebry – stylizacja z takimi dodatkami wciąż zachowuje elegancki wygląd, ale ma już mniej formalny charakter. Do dzianinowej sukienki z kołnierzykiem warto dołożyć coś wieczorowego, jak czarne szpilki z koronki albo lakierowaną torebkę kopertówkę, a zwierzęcy print wprowadzamy na większą powierzchnię.
Skórzane, rockowe dodatki
Wiele sukienek z kołnierzykiem przypomina szkolne ubrania, dlatego powinno się je zestawiać z ekstrawaganckimi rzeczami. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie styl rockowy, a więc kurtka ramoneska, skórzany pasek z metalową sprzączką, botki na szpilkach albo młodzieżowe buty na grubych, ozdobnych podeszwach. Dodatki są czarne, ale gdy sukienka ma pastelowy odcień, warto stylizację utrzymać w jaśniejszej tonacji, wymieniając czerń na biel, lodowy róż oraz blade, brudne szarości. Do krótkiej sukienki z kołnierzykiem można założyć skórzane spodnie oraz botki na wysokich, kowbojskich obcasach. Fasony maxi dobrze się łączą z ciężkimi, skórzanymi butami, a zamiast ramoneski pojawia się skórzany bezrękawnik ozdobiony nitami, z dekoltem głębokim na tyle, by w całości odsłonić kołnierzyk sukienki.
Warstwowo z dzianinowym swetrem
Sukienka z kołnierzykiem świetnie wypada w stylizacjach warstwowych. Ma wysoko zabudowany dekolt i nawet jeśli jej kołnierzyk jest skromny, to wciąż stanowi ozdobny detal ożywiający strój. Pulower, jaki zakładamy na sukienkę, powinien oczywiście mieć głębokie wycięcie pod szyją, dobrze też, by był w miarę luźny, dzięki czemu lepiej ułoży się na sukience pod spodem. Obie warstwy są kontrastowe, ale nie musi być to bardzo duża różnica w kolorach – sukienka jest na przykład granatowa z białym kołnierzykiem, a pulower ma odcień szarości, lub antracytowy sweter zakładamy na sukienkę w granatowo-bordowo-białe kwiaty. Przy luźnym i długim swetrze przyda się pasek zaznaczający talię, najlepiej w tym samym kolorze co kołnierzyk sukienki. Resztę stroju dopasowujemy monochromatycznie, tak by warstwowa stylizacja ładnie wysmuklała sylwetkę.
Z ekstrawaganckim bezrękawnikiem
Obcisła sukienka wyjściowa z kołnierzykiem też może być noszona w komplecie z luźnym swetrem, ale jeszcze ciekawsze będzie połączenie jej z długim bezrękawnikiem. Modnym fasonem jest między innymi długa kamizelka o garniturowym kroju, z ukośnym, dwurzędowym zapięciem na metalowe guziki, inna opcja to nowoczesny bezrękawnik uszyty z mechatej wełny, z szerokim, łódkowym dekoltem pod szyją i ozdobnymi zameczkami naszytymi na biodrach. Niezależnie od kroju, bezrękawnik powinien odróżniać się kolorem od sukienki, a zwłaszcza jej kołnierzyka. Z paska w talii można zrezygnować, gdy kamizelka posiada wyszczuplające akcenty, w innych przypadkach warto zaznaczyć proporcje sylwetki cienkim paskiem albo chociaż spięciem bezrękawnika w strategicznych miejscach. Są także kamizelki sportowe, pikowane, z delikatnym połyskiem, z przodu zapinane na długi suwak. Pasują one do sukienek dzianinowych, co razem tworzy atrakcyjną, sportową stylizację, natomiast gdy wymienimy casualowy fason na elegancką sukienkę pensjonarską, można pójść w stronę ekstrawaganckiego stylu athleisure.
Ołówkowa sukienka z kołnierzykiem
Ołówkowe sukienki do pracy występują w różnych wariantach, a jednym z nich jest fason z kołnierzykiem. Do ołówkowego kroju pasują przede wszystkim kołnierzyki nowoczesne, z ostro zarysowanymi krawędziami, w męskim stylu, co stanowi interesujący kontrast z klasycznym fasonem sukienki. Kołnierzyk ma kontrastowy odcień i taki sam kolor pojawia się jeszcze na mankietach rękawów. Do ołówka z kołnierzykiem pasuje szeroki pasek w talii oraz nowoczesne pantofle z gadziej skóry. Rękawy są długie, więc żakiet nie jest konieczny, jeśli jednak potrzebujemy go założyć, wskazany jest fason minimalistyczny, bez kołnierza, z dekoltem w głęboki szpic i podwijanymi mankietami. W strojach retro mamy wełniany sweterek w typie bliźniaka, zapięty na wysokości talii, oraz czółenka z ozdobnym zapięciem. Przez kołnierzyk ołówkowa sukienka wygląda bardzo formalnie, ale wciąż nadaje się do strojów casualowych. Eleganckie dodatki zastępujemy rzeczami sportowymi, utrzymując całość w dość jednolitej kolorystyce, natomiast gdy sięgamy po dodatki o klasycznej formie, to mają one nasycone, jaskrawe kolory.
Luźna, rozkloszowana mini
Popularnym fasonem jest także krótka sukienka z pensjonarskim kołnierzykiem. Przypomina ona fasony baby doll, czyli jest mocno rozkloszowana, ale z przeszyciem pod biustem, można też sięgnąć po wersję nowoczesną, bez przeszycia, o wyszczuplającej, trapezowej linii. Sukienka ma rękawy o długości ¾, z koszulowymi mankietami w takim samym odcieniu co pensjonarski kołnierzyk. Choć jest to młodzieżowy fason, to można go nosić niezależnie od wieku. Dobrym pomysłem jest połączenie krótkiej sukienki z wąskimi dżinsami albo spodniami ze skóry, wysokim kobietom pasuje także miks rozkloszowanej mini z długą, wąską spódnicą. Mini noszona luzem nadaje się do stylizacji boho – idealnym dodatkiem będą sandały rzymianki, espadryle ze sznurowaniem wokół łydek, haftowane baleriny.
Jak dopasować sukienkę z kołnierzykiem do swojej figury?
Sukienka z kołnierzykiem jest odpowiednia dla każdej kobiety, ale trzeba zwrócić uwagę na jej dopasowanie do sylwetki. To ważne szczególnie przy większym biuście, ponieważ wtedy wysoko zabudowana sukienka potrafi wyglądać bardzo niekorzystnie, dlatego lepszą opcją będzie dekolt V z niewielkim kołnierzykiem niż klasyczny dekolt pensjonarski. Na figurę typu gruszka pasują kołnierze szerokie, o wymyślnej formie i bogatym zdobieniu, które odciągają uwagę od dolnych partii ciała, z kolei przy dużym brzuchu warto sięgać po fasony z kołnierzykiem o wydłużonych rogach.
Źródło: https://pl.pinterest.com/catpoet64/collared-dress/
https://www.sbs-zipper.com/blog/know-different-types-of-women-dress-collars/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.