Jak stworzyć modną i elegancką stylizację dla nastolatki?
data publikacji: 31.03.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Mała czarna
Mała czarna to fason, który przydaje się w każdym wieku. Jest to sukienka bardzo uniwersalna, którą można zakładać na rozmaite okazje, zmieniając tylko akcesoria. Jeśli
chodzi o krój, to nastolatki mogą pozwolić sobie na długość mini, ale wtedy mała czarna powinna być choć trochę rozkloszowana albo o linii A – obcisła, krótka sukienka nie nadaje się na poważniejszą uroczystość.
Idealne dla nastolatek są sukienki wizytowe w stylu skater dress, na cienkich ramiączkach, z gładkim topem, mocno rozkloszowane, pasować będą także klasyczne sukienki wykończone koronką w geometryczne wzory, na przykład na plecach albo na rękawach. Ciekawym rozwiązaniem są proste sukienki gorsetowe, ale z jakimś nowoczesnym detalem, jak na przykład ukośnie wykrojona dolna krawędź czy gorset wykończony
metaliczną tkaniną.
Druga rzecz to stylizacja. Czarny dodaje elegancji, jednak często optycznie postarza i nastolatki mogą w tym kolorze wyglądać zbyt poważnie jak na swój wiek, dlatego właśnie do małej czarnej nie powinno się dokładać samych czarnych dodatków. Rzadko kiedy wygląda to naprawdę dobrze – taka stylizacja musi być bardzo nowoczesna, przyda się też odrobina połysku, na przykład lakierowane czarne szpilki, poza tym total black służy głównie dziewczynom w typie zimy. W pozostałych przypadkach wskazane są rozjaśniające akcesoria.
Bardzo modne są między innymi nowoczesne metaliki – do małej czarnej zakładamy szeroki, złoty pasek z chłodnym połyskiem, srebrne szpilki z fakturowanej skóry wyglądającej jak powierzchnia metalowej płytki, ekstrawagancki naszyjnik ze srebrnych płytek albo prostą torebkę wykończoną metalowymi cekinami. Inną ciekawą opcją są neony, ale w eleganckiej formie, a więc na przykład cytrynowożółte szpilki albo szeroki, skórzany pasek w odcieniu fuksji.
Wyraziste kolory
Nie warto jednak ograniczać swojego wyboru tylko do czerni. Wielu młodym dziewczynom znacznie bardziej pasują zupełnie inne kolory, jak chociażby wyrazisty fiolet, kobalt czy morska zieleń. Odcień można wybrać zgodnie z tym, co aktualnie jest na topie – w tym roku królują fiolety, róże, mocna żółć i czerwień.
Takie zdecydowane kolory ładnie łączą się z czernią i bielą, dzięki czemu da się stworzyć modny, blokowy zestaw, zakładając na przykład kobaltową sukienkę, biały żakiet i lakierowane, czarne pantofle. Mocne kolory przydają się także w stylizacjach z wizytową spódnicą i można nawet zastosować w takim przypadku dwa oryginalne odcienie – przykładowo, spódnica jest ciemnofioletowa, top i żakiet białe, a szpilki w odcieniu neonowej żółci.
Modnie, ale z rozwagą
Nastolatki chętnie sięgają po najnowsze trendy, co oczywiście nie musi od razu wykluczać elegancji, jednak warto pamiętać, że kreacja krzykliwa i ekstrawagancka rzadko kiedy prezentuje się z klasą. Poza tym, jeśli jest to sukienka na przykład na wesele, to po kilku latach, na zdjęciach, będzie się ona zazwyczaj prezentować mało atrakcyjnie, w przeciwieństwie do kreacji bardziej klasycznych.
Elegancki strój dla nastolatki powinien po prostu łączyć modną linię z klasycznymi fasonami – przykładowo, prosta slip dress ma asymetryczną zakładkę na udach, a tradycyjna sukienka ołówkowa przepasana jest szerokim, sznurowanym paskiem.
Odsłaniamy ciało
Sukienki wieczorowe dla nastolatek mogą być troszkę odważniejsze, ale na pewno nie może to być kreacja mocno eksponująca ciało. Jeśli sukienka jest krótka i dopasowana do ciała, to raczej kiepskim pomysłem będzie głęboko wykrojony dekolt – gorsetowa mini musi być skromniejsza i rozkloszowana, na przykład z dołem ułożonym w romantyczne plisy. Odważny gorset fantastycznie komponuje się też z modną, asymetryczną baskinką oraz z tulipanowymi zakładkami.
Głęboki dekolt można połączyć z długimi rękawami i ciekawym wykończeniem ramion, na przykład w stylu militarnym bądź à la lata 80-te, albo stosuje się po prostu klasyczny zabieg maskujący, wykańczając mocno wycięty dekolt koronką bądź ozdobnymi tasiemkami układającymi się w atrakcyjny, ażurowy wzór.
Jeśli chodzi o samą długość mini, to również nie należy tu przesadzać z eksponowaniem nóg. Elegancka sukienka powinna się kończyć maksymalnie w połowie ud, a jeśli to kreacja o bardzo formalnym charakterze, wskazana jest długość do kolan. To samo dekolt – biust nie może być na wierzchu, bardzo mocno podkreślony, zwłaszcza gdy jest pokaźnych rozmiarów. Generalnie zawsze lepiej wybrać sukienkę trochę bardziej zachowawczą od kreacji odważnej i wyzywającej – fasony odsłaniające dużo ciała nadają się po prostu na zwykłe, młodzieżowe imprezy, a nie na uroczystości wymagające eleganckiego stroju.
Odrobina retro
Sukienki wizytowe w stylu retro to kolejna interesująca propozycja dla nastolatek. Styl retro bardzo pasuje młodym osobom, choć oczywiście nie powinien być to strój jeden do jednego – wybieramy kilka fasonów vintage i mieszamy je z modnymi, nowoczesnymi dodatkami.
Sukienka może być rozkloszowana albo mocno dopasowana do ciała, o kroju tuby, z kołnierzowym dekoltem lub wiązaniem w stylu amerykańskim. Wybieramy ciekawy kolor podkreślający styl retro, na przykład ciemną zieleń, granat, czerwień, kremową biel. Czerń stosujemy na dodatkach, wybierając rzeczy nowe, ale stylizowane na minione epoki, na przykład czółenka na wysokich, kielichowych obcasach, pantofle peep toe z odkrytymi piętami, aksamitna torebka z cekinową aplikacją, wielkie kolczyki ze starego srebra.
W sezonie wiosenno-letnim można wykorzystać sukienkę w kwiaty – to bardzo dobra opcja na przykład na przyjęcie weselne. Kwiecista sukienka powinna być dość długa, do połowy łydki albo do kostek, spore znaczenie ma także materiał – na kreację wizytową średnio nadaje się zwykła dzianina, wskazana jest raczej lekka wiskoza, szyfon, jedwab, gaza. Kwiatowy wzór nie powinien być bardzo pstrokaty, przyda się też większa ilość neutralnych kolorów – do zwiewnej kreacji zakładamy na przykład aksamitne, czarne baleriny, beżową torebkę kopertową z lakierowanej skóry, lekki, wełniany kardigan w odcieniu ecru.
W podobnym stylu są sukienki pensjonarskie, które doskonale sprawdzają się w młodzieżowych stylizacjach wizytowych. Sukienka może być nieco krótsza, bo dla równowagi ma wysoko zabudowany dekolt oraz długie rękawy. Warto szukać modeli nowoczesnych, z wyszczuplającymi, podłużnymi przeszyciami i kołnierzykiem o geometrycznej linii, da się też wprowadzić nowoczesny styl za pomocą kolorów, zamieniając tradycyjną czerń na stalowe szarości albo chłodny, zgaszony fiolet.
Elegancki garnitur
Oryginalną alternatywą dla sukienki wizytowej jest elegancki garnitur – fason bardzo modny i jak najbardziej odpowiedni dla nastolatki. Najlepsze są garnitury z lekko połyskującej tkaniny, o prostym kroju, za to w odważnym kolorze, jak róż, turkus czy szmaragdowa zieleń. Do kompletu dodajemy biały top i cieliste albo metaliczne akcesoria.
Jeśli garnitur jest wybitnie wieczorowy, na przykład z jedwabiu albo aksamitu, można w stroju wizytowym zastosować eleganckie, sportowe dodatki, jak klasyczne białe tenisówki czy gładkie, czarne sneakersy, a pod marynarkę założyć tradycyjny, biały T-shirt. Z kolei do kompletu bardziej casualowego dodajemy zawsze eleganckie, wizytowe rzeczy, jak bluzka z szyfonu, sandały na wysokich obcasach, wizytowa torebka kopertowa.
Stylowa spódnica
Zamiast garnituru może być efektowna spódnica, z eleganckiej, metalicznej tkaniny albo w klasyczny, kwiatowy wzór. Bardzo modne są spódnice midi ułożone w dość szerokie plisy, z ozdobnym paskiem – zakłada się do nich minimalistyczne, gładkie topy na szerokich ramiączkach, z ozdobnym wykończeniem przy talii albo dekolcie.
Dodatki są nowoczesne, a więc na przykład szpilki z ostrymi noskami i prostokątna torebka ze złotymi okuciami. Dziewczęcy charakter stylizacji warto podkreślić romantycznymi drobiazgami, jak kolczyki w kształcie kwiatów.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.