Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć kreację w stylu wiktoriańskim?

data publikacji: 17.03.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Co wyróżnia styl wiktoriański?

 

XIX wiek przywodzi na myśl surowe obyczaje, a jednak ubrania z tamtej epoki jawią się nam dzisiaj jako wyjątkowo kobiece. Może i faktycznie w XIX-wiecznych sukienkach nie da się odnaleźć współczesnego, modowego wyzwolenia, a jednak na swój sposób dawne kreacje były całkiem seksowne. Cechą charakterystyczną wiktoriańskich sukien było bardzo wyraźne podkreślenie talii, dzięki czemu tworzyła się sylwetka mocno zbliżona do klepsydry. XIX-wieczna moda to także ciemne, gotyckie kolory, dużo koronek, żaboty i inne fantazyjne wykończenia tuż pod szyją, brak dekoltów, które zastępuje kołnierzyk ze stójką.

 

W stylu wiktoriańskim nie ma miejsca na skromność jeśli chodzi o formę. Ubrania XIX wieku, oczywiście w kręgach wyższych sfer, odzwierciedlały ówczesną sytuację gospodarczą. Wielka Brytania była wtedy potężnym imperium, bogatym dzięki koloniom i rewolucji przemysłowej. I tak jak w sferze obyczajowej kładziono silny nacisk na cnotliwość i umiar, tak w modzie nie żałowano pieniędzy na wystawne stroje. Suknie wiktoriańskie szyto z najdroższych materiałów, koronek, ozdabiano je wykwintną biżuterią i wyrafinowanymi haftami. Pod koniec XIX wieku suknie zaczęto odchodzić powoli od szerokich spódnic, ich miejsce zajęły prostsze fasony, bliższe ciała. Wciąż jednak uważano je za zbyt niewygodne dla kobiet, które w nowym wieku, na fali rodzącego się feminizmu, zaczęły ubierać się bardziej po męsku. Dopiero kilka dekad temu epoka wiktoriańska wróciła do łask i kreatorzy mody chętnie przemycają do swoich projektów fasony typowe dla XIX wieku. Niektóre ich sukienki są bardzo dosłowne i wyglądają niemal identycznie jak kreacje wiktoriańskie, pozostałe to raczej uwspółcześnione wersje dawnych ubrań.

 

Styl wiktoriański na parkiecie

 

Wiktoriańskie sukienki wieczorowe są wyjątkowo efektowne. Obowiązkowym elementem jest sztywny gorset, jednak dekolt niekoniecznie pozostaje nagi – górna część sukni, łącznie z długimi rękawami, może być wykończona koronką lub tiulem. Kreacja musi być udekorowana brokatem, pięknym haftem, drogimi aplikacjami (np. biżuteryjnym obszyciem gorsetu), a jeśli nie czujemy się przekonane do aż tak ostentacyjnego ozdabiania sukni, to przynajmniej niech materiał sukienki będzie błyszczący. Najbardziej wiktoriańskie są jednak suknie z suto marszczonymi spódnicami. Tył kreacji jest efektownie upięty, w poprzek spódnicy biegną gęste falbany. Jeśli chcemy bardzo zaszaleć, załóżmy sukienkę z krynoliną, choć to strój adekwatny raczej na większe wyjścia. Na zwykłą imprezę pasują krótkie spódnice z halką na stelażu, maksymalnie do kolan, albo spódnice długie, lecz kilkuwarstwowe, obfite, ale niezbyt zwiewne.

 

Stroje wiktoriańskie wykorzystują także elementy tradycji wschodniej – to efekt fascynacji Dalekim Wschodem. Niektóre suknie pozostają w duchu mody brytyjskiej, ale widać inspirację klimatem orientu – spódnica ma węższy krój, jak w japońskim kimonie, w talii kobiety przewiązują się szerokimi, jedwabnymi szarfami, niektóre aplikacje nawiązują do indyjskich czy chińskich motywów.

 

Tajemnicze sukienki

 

Epoka wiktoriańska to także czasy sióstr Brontë oraz Charlesa Dickensa, czyli dość ponurych opowieści o współczesnej Anglii. I takie też są stroje – ciemne, owiane tajemnicą, ale na swój sposób kuszące. Sukienki koktajlowe w duchu wiktoriańskim bywają romantyczne, ale w takim gotyckim wydaniu. Dominuje głęboka czerń, przybrudzona purpura, bardzo ciemna, zgniła zieleń, matowy granat. Krój sukienki jest prostszy, jednak konieczna jest obecność materiałów kojarzących się z epoką – koronki, aksamit, welur, ewentualnie sztywna tafta. Wiktoriańskie sukienki wizytowe także unikają głębokich dekoltów, a jeśli już się on pojawi, to ma gorsetowy wygląd i jest wykończony drobną falbanką. Najefektowniej prezentują się sukienki z dekoracyjną stójką, koronkowym albo jedwabnym żabotem, w ostateczności koronkowym golfem.

 

Idąc na nieformalną imprezę możemy ubrać sukienkę wiernie odwzorowującą kreacje XIX-wieczne. Spódnica jest wtedy odcinana w talii, dół wyraźnie odstaje i jest wykończony falbaną, spod spodu może wystawać kontrastowa, biała halka. Góra to gorset z krótkimi, bufiastymi rękawkami lub klasyczny gorset bez ramion, wiązany z tyłu tasiemką.

 

Do sukienki można też dobrać bardzo ekstrawaganckie dodatki – przeźroczyste rękawiczki, koronkową parasolkę, męski melonik, kuferkową torebkę.

 

XIX wiek w nowoczesnej wersji

 

Na co dzień nowoczesny styl wiktoriański jest bardziej stonowany. Zostawiamy tylko te najbardziej typowe dla epoki elementy, czyli stójkę, żaboty, koronkę i podkreślenie talii. Przykład wiktoriańskiej stylizacji? Proste czarne sukienki wyjściowe z rozkloszowaną spódnicą, wzbogacone koronkowym szalem retro i wielkimi kolczykami ze starego złota oraz rubinów. Czarne dżinsy plus miodowa albo purpurowa bluzka z wielkim żabotem. Czarna spódnica połączona z białą bluzką z gorsetowym wiązaniem. Czarny golf i spódnica z grubego sztruksu, z wysokim stanem podkreślonym szerokim pasem, zapinana na ciężkie guziki. Rozkloszowana sukienka z koronkowych falban, zestawiona z nowoczesną, śnieżnobiałą bluzką. Jest jeszcze biżuteria: kamee na aksamitnych wstążeczkach, misternie zdobione kolczyki i naszyjniki, dekoracyjne „babcine” broszki – taki drobiazg założony do prostej małej czarnej będzie znakomitym odniesieniem do epoki wiktoriańskiej.

 

Współczesne kreacje inspirowane wiktoriańską modą często świadomie odchodzą od klasycznego kroju, ale wciąż pozostają w duchu epoki. Nowoczesne sukienki wieczorowe nie są dopasowane w talii, lecz swobodnie spływają w dół, zapewniając totalną wygodę – z XIX wieku pozostały tylko widowiskowe falbany i koronkowe wstawki. Suknia może być nawet w jasnym, pastelowym odcieniu, ale wystarczy, że u góry pojawi się żabocik i kontrastowa, czarna lamówka, by bez trudu rozpoznać, jakimi czasami inspirował się krawiec. Współczesny styl wiktoriański bardzo też lubi wyraziste kontrasty, zwłaszcza połączenia bieli z czernią – trochę taki ukłon w stronę gotyku.

 

Styl wiktoriański w codziennym stroju

 

Sukienki codzienne dość łatwo zaaranżować na XIX-wieczną modę. Sukienki muszą oczywiście być czarne, wtedy do wiktoriańskiego looku wystarczą wysokie botki na grubszym obcasie, szeroki skórzany pas w talii, broszka z kameą albo sznur starych pereł. Przy ciemnych, ale nie czarnych sukienkach, wskazane są same czarne dodatki i historyczna biżuteria.

 

Nawet spodnie da się przerobić na wiktoriańską modłę. Nogawki mogą być bardzo szerokie, jak w długiej sukni, albo przeciwnie, bardzo obcisłe, niczym leginsy, wpuszczone w czarne kozaki z wywiniętą cholewką lub sznurowane botki. Do tego fikuśny kapelusz, płaszcz pelerynka i stylizacja gotowa. Do czarnych spodni, jak i zresztą spódnic, zakładajmy bluzki z szerokimi rękawami ściągniętymi w nadgarstku wąskim mankietem, a jeśli bluzka nie ma żabotu, to niech chociaż będzie tam kokardowe wiązanie pod szyją. Pamiętajmy też, że w stylizacji wiktoriańskiej nogi nie powinny być cieliste – nie obejdzie się bez czarnych rajstop, choć mogą być one cienkie.

 

Żakiet wiktoriański też jest wysoko wykończony pod szyją, ma stójkę zamiast szerokich klap, posiada za to głębokie wycięcie na dekolcie – do żakietu zakładamy klasyczną, białą bądź czarną koszulę, a najlepiej, gdy będzie to coś z żabotem. Płaszczyki są mocno wcięte w talii, mają zapięcie złożone z gęsto przyszytych złotych guziczków lub z kilku wielkich guzów. Innym typowym dla epoki nakryciem są wspomniane peleryny, koniecznie z dużym kapturem.

 

Gra kolorami

 

Sam kolor też potrafi przenieść nas stylistycznie o ponad sto lat wstecz. Wiktoriańskie kreacje nie urzekają wesołymi kolorami, nie ma tu miejsca na neony i słodkie pastele. Jasne kolory pojawiają się sporadycznie i zawsze są w otoczeniu czerni oraz bieli – najczęściej jest to pudrowy, chłodny róż. Kolorem dominującym musi być czerń, bordo czy granat są tylko dodatkiem, nie motywem przewodnim. Kolory w wiktoriańskiej stylistyce dają wrażenie ciężkości, bo nigdy nie są to soczyste, przyjemne odcienie, tylko ich mroczne wersje. Wrażenie to potęgują tkaniny, które też są mięsiste i pozbawione zwiewności.

 

Źródło: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/56,96856,10542893,wiktorianskie-inspiracje-w-modzie,,1.html

http://fashionpost.pl/epoka-wiktorianska-z-agielskiego-dworu-na-wybiegi/

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38513 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-11
Bardzo dobry krój i materiał dobrej jakości.
2024-12-11
Bardzo szybka realizacja
pixel