Jak stosować brąz w zimowych stylizacjach?
data publikacji: 25.02.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Odcień pasujący do cery
Nie będziemy wyglądać dobrze w brązach, jeśli jego odcień będzie się kłócił z kolorem naszej skóry. Brąz pasuje wszystkim kobietom, ale trudno mówić o jednym, uniwersalnym odcieniu dla każdego typu urody. Ciepłe, stonowane odcienie będą dobre dla wiosny, zwłaszcza jeśli stylizację uzupełnią inne rozświetlone barwy. Blondynkom do twarzy jest w brązach zbliżonych kolorem do cappuccino, ale przy chłodnej cerze i wyrazistych rysach lepsza będzie ciemna czekolada. Dla jesieni wskazane są brązy nawiązujące do barw ziemi, o ciepłym zabarwieniu. Zima może nosić brązy bardzo ciemne i wyraziste.
To właśnie nietrafiony odcień jest główną przyczyną stylistycznych kłopotów z brązem, ale wystarczy, że znajdziemy twarzowy kolor i nawet duża ilość brązu w stylizacji w niczym nie zaszkodzi. Pozostaje jeszcze kwestia numer dwa, czyli umiejętnie łączenie brązu z innymi kolorami.
Brąz dla wiosny
Panie wiosny muszą szukać ubrań w kolorze rozmytego brązu. Ich uroda jest pozbawiona wyraźnych kontrastów i taka też powinna być ich garderoba – bez zdecydowanych różnic kolorystycznych. Wiośnie pasują ciepłe, niezbyt ciemne brązy w smakowitych odcieniach karmelu, kakao i koniaku, a ich dopełnieniem muszą być barwy intensywne, ale też ciepłe. Idealnym dodatkiem będzie rubinowa czerwień, turkus, miodowa żółć, głęboki fiolet. Ciemniejsze brązy można łączyć z beżem. Unikać trzeba za to zestawień brązu z mocną czernią i czystą bielą – taki kontrast sprawi, że cera wyda się jeszcze bledsza i bardziej zmęczona. Dopuszczalne jest mieszanie różnych odcieni brązu, np. kawy z koniakiem.
W zimowej stylizacji pani wiosny musi znaleźć się miejsce na rozjaśniające dodatki. Przy brązowych ubraniach konieczna będzie błyszcząca, ładna biżuteria ze złota, można też sięgać po kamienie szlachetne, zwłaszcza rubin, bursztyn, szafir.
Brąz na dodatkach nie może być mdły, również reszta ubrania powinna się wyróżniać choć jednym ciekawym odcieniem. Sukienki codzienne w neutralnym kolorze, np. beżowe lub szare, pasują do brązowych butów tylko wtedy, gdy mają mięsisty, fantazyjny wzór. Gładkie sukienki obowiązkowo łączymy z kolorowym szalem, jaskrawym paskiem lub rajstopami we wzory.
Brąz dla lata
Jeśli mamy brązowe oczy, to najodpowiedniejsze będą ubrania w odcieniu zbliżonym do tęczówek. Przy oczach niebieskich lub zielonych wybieramy odcień brązu ładnie komponujący się z cerą. Brązowe sukienki wizytowe kobieta lato może łączyć z pastelowymi dodatkami – pięknie będzie wyglądać na przykład połączenie ciemnej czekolady z różem, lawendą albo morską zielenią. Do brązu pasować będą również kolory bardzo żywe, jak oberżyna czy karmin, jaśniejsze, prawie herbaciane brązy warto zestawiać z ciepłą pomarańczą, starym złotem lub neutralnym beżem. Brązy zbliżone do mahoniu lub koniaku najładniej zaprezentują się w otoczeniu bieli lub winnej czerwieni.
Lato o jasnej cerze powinno zimą przełamywać brązy chłodnymi pastelami: cytryną, miętą, wrzosem, lazurowym błękitem. Przy bardziej oliwkowej skórze sięgamy po granat, bordo, khaki, ciemne szarości.
Brąz dla jesieni
Pani jesień może nosić większość odcieni brązu, bo to kolor ziemi, a właśnie ta paleta barw jest perfekcyjnym wyborem dla tego typu urody. Jesień musi tylko unikać odcieni chłodnych, dlatego najlepsze będą tony przypominające kolor mlecznej czekolady, kawy, kasztanów, koniaku, orzechów. Dodatki? Tylko te ciepłe. Mogą być nawet jaskrawe, ale bez żadnych chłodnych refleksów.
Zimą sukienki wyjściowe w kolorze brązu pani jesień powinna zestawiać z czerwonymi dodatkami, zapewni to fantastyczny efekt. Do tego dodajemy złotą biżuterię, szmaragdy albo szafiry. Właśnie jesień powinna na wieczorne okazje wybierać kreacje brązowe, bo podkreślą one jej urodę znacznie lepiej niż klasyczna czerń.
W stylizacjach służbowych jesień powinna łączyć brązowe ubrania z jasnymi szarościami, beżem, granatem. W swobodniejszym stroju dopuszczalne są dodatki w kolorze oliwkowym, pomidorowym, żółtym, pomarańczowym, zgniłozielonym, bakłażanowym. Jesień może pozwolić sobie na bardzo dużą ilość brązu w stylizacji, byle tylko towarzyszył mu choć jeden żywszy kolor.
Brąz dla zimy
Zima ma najtrudniejsze zadanie, jeśli chodzi o dobór brązu. Do jej jasnej cery i ciemnych włosów na pewno nie pasują brązy jasne i rozwodnione, muszą to być odcienie zdecydowane i chłodne. Najważniejszą zasadą jest stosowanie kontrastów. Brązowe sukienki do pracy łączymy z zimną, czystą bielą, świetnym uzupełnieniem będzie też głęboka czerń, krwista czerwień, jaskrawa żółć.
Zimy w typie Królewny Śnieżki powinny nosić brąz z jasnymi, ale konkretnymi dodatkami – najlepsza będzie wspomniana żółć i biel, prócz tego lodowy błękit i fuksja. Przy urodzie bardziej południowej brąz zestawiamy z czerwienią, żywą zielenią, bielą, stalową szarością.
Co ważne, brąz i pozostałe kolory nie mogą się ze sobą zlewać. Tak jak wiosna czy jesień lepiej wygląda w deseniach nieoczywistych i rozmazanych, tak dla zimy najodpowiedniejsze są połączenia z wyraźnie zaznaczonymi granicami. Najlepiej będzie więc wyglądać stylizacja oparta na geometrycznych wzorach i kontrastowych liniach.
Brąz na chłodno
Chłodny brąz świetnie pasuje do wielu rzeczy, które często nosimy w sezonie zimowym. Weźmy dżinsy. Brązowe buty albo brązowy sweter znakomicie do nich pasują, zwłaszcza gdy dżinsy są dość jasne. Do takiej stylizacji można dołączyć klasyczną czerń, np. w formie wełnianego szala, czarnego żakietu lub czarnej biżuterii. Do chłodnego brązu warto też dobierać ciemniejsze odcienie niebieskiego, np. kobaltowy lub chabrowy. Niebieski idealnie skomponuje się z brązowym płaszczem lub skórzaną kurtką, a jako element ożywiający strój można zastosować jasny, zimny róż oraz biel.
Chłodny brąz pasuje do nowoczesnych stylizacji i zdecydowanych akcesoriów. Odpowiednia będzie lakierowana, biała torba, szeroki skórzany pas do płaszcza, wielka czapa w jaskrawym kolorze.
Energetyczne dodatki
Brąz to nieodłączny element stylistyki safari, a choć kojarzy się ona przede wszystkim z latem, to i zimą może pomóc w wyczarowaniu oryginalnej kompozycji. Brąz doskonale wygląda na zamszu i skórze, a te tkaniny dobrze łączą się z bardzo grubym płótnem, drelichem i dzianinami. Do zamszowych, brązowych spodni możemy dołączyć białą bluzkę safari lub jedwabną koszulę z panterkowym motywem. Duża, drewniana biżuteria podkreśli charakter stylizacji.
W zimowej odsłonie strój safari koniecznie trzeba wzbogacić ciepłymi dodatkami. Do brązowych ubrań pasować będą wszystkie ciepłe kolory ziemi, a więc zieleń, żółć, pomarańcz, turkus. Jeśli całe ubranie jest w brązach, dodatki mogą być wielokolorowe i nie trzeba się obawiać ich nadmiaru. Poszukajmy biżuterii w etnicznym stylu, np. afrykańskie naszyjniki z koralików, srebrne kolczyki z kamieniami, bransoletki z kolorowych rzemyków.
Brąz i czerń
Zestawienia brązu z czernią budzą wiele wątpliwości. A jednak zimą to doskonałe połączenie i wcale nie takie ponure, jak by się mogło wydawać. Czarną stylizację można ubogacić jednym, ale za to odważnym brązowym elementem, np. wielkim szalem z grubego splotu w odcieniu koniakowym. Brąz to także dominujący kolor w kratce Burberry, a takie dodatki zawsze świetnie wyglądają w zimowych stylizacjach.
Brąz i czerń nie będą nudne, jeśli nasze ubrania wyróżnią się ciekawą formą. Jeśli więc decydujemy się na brązowy sweter i czarną spódnicę, to niech ten sweter będzie z wielkim golfem lub ozdobiony warkoczami, a zamiast zwykłych czarnych kozaków załóżmy do swojej kreacji wysokie, sznurowane botki na obcasie. W przypadku spodni też można odejść od klasycznych fasonów na rzecz super-obcisłych rurek lub szerokich dzwonów.
Brązowe dodatki mogą być klasyczne, ale niech mają w sobie szczyptę szaleństwa, to zawsze ubogaci stylizację. Przykład? Brązowy pas z tłoczonej skóry, torebka ze sztucznie postarzanej skóry, buty z mosiężnymi klamrami.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
Polecane
