Jak sprawić, by kreacja wieczorowa wyglądała naprawdę elegancko?
data publikacji: 21.01.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Uwaga na jaskrawe kolory
Kreacje wieczorowe to nie tylko czerń, a choć mocne kolory są obecnie bardzo modne, to nie każdy odcień będzie pasował do eleganckiej sukni. Najbardziej ryzykowne są ostre neony, które pasują raczej na nieformalną imprezę niż na eleganckie przyjęcie, dlatego nasycone róże, seledyny czy oranże lepiej zostawić na inną okazję.
Żywym kolorem, który pięknie wygląda w wydaniu wieczorowym, jest czerwień. To klasyka mody, choć warto mieć na uwadze, że nie wszystkie odcienie będą równie twarzowe – czerwień musi być dopasowana do typu urody, dlatego nasycone, krwiste kolory to opcja przede wszystkim dla brunetek, szatynki powinny sięgać po czerwienie nieco łagodniejsze, jak odcień koralowy czy łososiowy, dla szatynek korzystną opcją jest chłodne, przydymione bordo.
Generalnie jednak, eleganckie sukienki wieczorowe powinny być w spokojniejszych kolorach. Barwy mocno nasycone służą niemal wyłącznie kobietom o wyrazistej urodzie i ciemnych włosach, choć i wtedy suknia musi mieć skromny, minimalistyczny krój, tak by przełamać odważny kolor. Dla reszty kobiet odpowiedniejsze będą kolory ciekawe, ale lekko przytłumione, jak butelkowa zieleń, ametystowy fiolet, ultramaryna, ceglasta czerwień.
Za dużo przeźroczystości
Eleganckie kreacje mogą odsłaniać ciało, ale muszą to robić dyskretnie, bez epatowania nagością. Liczne wycięcia eksponujące ramiona, brzuch i nogi źle wyglądają w formalnym stroju, podobnie jak duże, prześwitujące wstawki z tiulu czy szyfonu. Najmniej ryzykowne są pojedyncze akcenty, na przykład koronkowy karczek, wycięcie na plecach wykończone tiulem, koronkowe kliny na udach.
Prześwitujące wstawki powinny być ładnie ozdobione – zamiast zwykłej koronki lepsza będzie wytworna gipiura, a szyfon oraz tiul może być udekorowany efektownym haftem lub ornamentem z kamieni i cekinów. Dwuwarstwowe sukienki wydadzą się bardziej eleganckie, jeśli prześwitująca warstwa będzie mocno rozkloszowana i ułożona w miękkie fałdy – dzięki temu przeźroczystości staną się mniej oczywiste, co dodatkowo podkreśli elegancki charakter kreacji.
Prześwitująca sukienka musi być w stonowanym kolorze, jak czerń, granat albo burgund. Jeśli chodzi o akcesoria, to warto się trzymać jednego odcienia, a więc gdy sukienka jest czarna, to dodatki też, a do kreacji bordowej szukamy akcesoriów w tej samej tonacji.
Bez zbędnego przepychu
Sukienki koktajlowe i wieczorowe są bardziej strojne od zwykłych kreacji wizytowych, niemniej jednak nie powinny kłuć w oczy swoim przepychem. Nadmiar zdobień robi przeważnie złe wrażenie – umiar jest zdecydowanie bardziej elegancki. Suknie w stylu barokowym także powinny być wysmakowane – nie przesadzamy z kolorami, najlepsze będą połączenia czerni ze starym złotem albo srebrem, a barokowe ornamenty nie pokrywają całej sukni albo są nieco uproszczone.
Inne zdobienia też stosujemy w mniejszych dawkach. Zazwyczaj wystarczy jedna dekoracyjna aplikacja na biodrze albo na gorsecie, bardzo efektownie prezentują się także niewielkie, abstrakcyjne zdobienia rozrzucone po całej sukience, na przykład wąziutkie, srebrne paseczki biegnące wzdłuż kreacji.
Jeśli dodatki są w kolorze ozdobnych aplikacji, to wskazany jest fason nowoczesny, o gładkiej powierzchni, z wyraźnie słabszym połyskiem. Można też sięgnąć po akcesoria kontrastowe, jeśli sukienka jest w ciemnym, neutralnym kolorze – przykładowo, gdy kreacja jest granatowa z niewielkimi, srebrnymi wstawkami, pasować będą do niej minimalistyczne, pomarańczowe szpilki.
Biżuteria lepsza od bogatych aplikacji
Suknie wieczorowe z bogato zdobionym gorsetem nie zawsze wyglądają elegancko. Zazwyczaj to wina zbyt wymyślnego wzoru albo tandetnych materiałów użytych do stworzenia dekoracji, na czym traci cała sukienka, nawet gdy to stylowy fason z eleganckiej tkaniny. Najgorzej wyglądają wielkie zdobienia imitujące drogą biżuterię, które w dodatku mocno się odcinają od reszty sukienki, przez co wyglądają bardzo nienaturalnie.
Jeśli więc nie stać nas na sukienkę z bogatym, gustownym zdobieniem, znacznie korzystniejszą opcją będzie sukienka gładka, ze skromnym wykończeniem, do której wystarczy założyć efektowną biżuterię. Taki fason jest też znacznie bardziej uniwersalny, bo wystarczy wymiana biżuterii, a stylizacja od razu będzie wyglądać inaczej. Prócz tego, skromniejszą sukienkę wieczorową będzie można założyć także wtedy, gdy nie jest wymagany bardzo formalny strój.
Rolę dekoracji w stylizacji wieczorowej z powodzeniem pełnić mogą także pozostałe akcesoria. Do gładkiej, klasycznej sukni można założyć brokatowe albo metaliczne szpilki, torebkę z cekinów, nowoczesny, połyskujący pasek gorsetowy – jeśli będą to dodatki designerskie, wysokiej jakości, stylizacja wyda się niezwykle elegancka i zarazem bardzo na czasie.
Zbyt dziecinny fason
Wśród sukienek wieczorowych sporą popularnością w dalszym ciągu cieszą się sukienki w stylu bajkowym, przypominające kreacje księżniczek, mocno rozkloszowane, fantazyjnie udrapowane, z błyszczącym gorsetem i w słodkim kolorze. Taki fason nie wygląda zbyt dobrze na dojrzałej kobiecie, dlatego takie bajkowe elementy należy ograniczyć do minimum, jeśli suknia ma być naprawdę elegancka.
Można się ograniczyć do koloru – wieczorowa sukienka jest w odcieniu lodowego różu bądź błękitu, lecz jej krój jest minimalistyczny, delikatnie podkreśla figurę, a biżuteria jest w nowoczesnym, geometrycznym stylu. Jeśli zaś wieczorowa sukienka jest rozkloszowana i usztywniona, musi być uszyta z gładkiej, eleganckiej tkaniny, tak by fason wyglądał bardziej współcześnie. Draperie czy falbany stosuje się pojedynczo i w nieco surowszej formie – przykładowo, zamiast marszczeń układających się w wielkie kwiaty wybieramy draperie o geometrycznym kształcie albo sztywne, asymetryczne zakładki.
W przypadku wieczorowych sukienek zasada ‘mniej znaczy więcej’ zawsze się sprawdza, dlatego za najbardziej eleganckie uchodzą te kreacje, które nie wyglądają jak sukienka dla nastolatki – rozsądniejszą opcją jest sukienka skromniejsza, którą da się ożywić modnymi dodatkami, niż kreacja bardzo strojna, przypominająca filmowy kostium.
Zbyt duże kontrasty
Sukienka, która wygląda jak złożona z dwóch części, też najczęściej ma niewiele wspólnego z elegancją. Kreacja wieczorowa może mieć gorset w nieco innym stylu, ale mimo wszystko musi on tworzyć z resztą sukienki harmonijną całość. Niewskazane są więc bardzo duże różnice w kolorach – jeśli dół kreacji jest bordowy, zamiast białego gorsetu lepszy będzie gorset w odcieniu koralowej czerwieni.
Jeszcze lepiej, gdy cała sukienka jest w tym samym odcieniu, a gorset jest po prostu trochę inaczej wykończony – może się pojawić koronkowa wstawka, haftowane ornamenty, ozdobne przeszycia. Monochromatyczny look z zasady prezentuje się bardziej elegancko, a jeśli lubimy takie kontrastowe połączenia, to lepszy od sukienki będzie zestaw złożony z wieczorowej spódnicy i ozdobnego topu.
Złe dopasowanie do figury
Żadna kreacja nie wyda się stylowa, jeśli źle leży na figurze. Skromna, ale perfekcyjnie dobrana pod kątem sylwetki kreacja zrobi o wiele lepsze wrażenie, ponieważ będzie wyglądać jak szyta na miarę, a to zawsze kojarzy się z elegancją.
Sukienka wieczorowa nie może obciskać ciała, nawet gdy sylwetka jest idealna – jeśli decydujemy się na fason ołówkowy, sukienka musi być uszyta z grubszej, sztywniejszej tkaniny. Zbyt luźne, obszerne fasony też oczywiście się nie nadają, zwłaszcza że mankamenty figury zdecydowanie łatwiej schować pod kreacją dopasowaną – elegancka, wieczorowa sukienka może mieć linię A i dekolt w wąski szpic, przy wąskiej talii i zgrabnych biodrach świetnie się sprawdzi ponadczasowy fason syreny z nowoczesną, szeroką falbaną, dla kobiet szczupłych, mających długie, zgrabne nogi dobrym wyborem jest sukienka trapezowa z szeroką, ozdobną listwą w talii i niewielką, prześwitującą wstawką na dole.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.