Jak przygotować zimową stylizację w duchu lat 80-tych?
Czarny total look ze skórzaną kurtką
W latach 80-tych mocno widoczna była inspiracja modą punkową. Najchętniej wybieranym fasonem była oczywiście ramoneska albo inna skórzana kurtka w rockowym stylu. Czarna kurtka idealnie pasuje do czarnej sukienki wyjściowej – w duchu lat 80-tych będzie zestaw z dzianinową bodycon albo klasycznym ołówkiem. Sukienka może być krótka, bo zakładamy do niej czarne rajstopy i czarne botki, więc powstaje monochromatyczny, ciemny blok o wyszczuplających właściwościach. W miejsce sukienki można dać czarne dżinsy skinny i obcisły, czarny golf, a buty nie są na wysokich obcasach, tylko na traktorach, sznurowane, wysokie za kostkę. Czarny total look ozdabiamy srebrną, rockową biżuterią, a jeśli chcemy dodać stylizacji więcej elegancji, dokładamy jakiś drobiazg z czarno-białym wzorem, na przykład jedwabny szalik w groszki.
Garnitur oversize
Modne w latach 80-tych „power suits” wyróżniały się luźnym krojem i wyraźnymi nawiązaniami do męskiej mody. Zarówno spodnie, jak i marynarka były bardzo obszerne, ale talię zawsze podkreślał elegancki, skórzany pasek. Ten schemat lekko przełamywały garsonki, bo o ile marynarka była bardzo szeroka, tak spódnica najczęściej miała krój wąskiego ołówka. Garnitur oversize modny jest również dzisiaj. Wygląda bardziej nowocześnie, ale tak samo ma mocno poszerzoną linię ramion, szerokie rękawy z podwiniętymi mankietami, a jeśli zestaw jest ze spodniami, ich nogawki są luźne, choć wykończone wyszczuplającymi zaszewkami i podłużnymi przeszyciami. Zimowy garnitur oversize ma zdecydowany, ciemny kolor jak antracyt albo atramentowy granat. Dodatki do niego są minimalistyczne i jaskrawe, jak białe, lakierowane botki i limonkowy golf z lureksu.
Militarny żakiet plus zwiewna sukienka
Wojskowe akcenty są bardzo modne w tym sezonie i tak się składa, że nawiązują również do mody z lat 80-tych. Żakiet jest krótki, ale obszerny, z przodu zdobi go dwurzędowe zapięcie w militarnym stylu, a ramiona są ostro zarysowane i podkreślone poduszkami. Żakiet może być granatowy lub w granatowo-białe prążki, co bardzo dobrze się komponuje z zimową czernią. W kolorze czarnym jest sukienka wyjściowa, krótka do kolan, lekko rozkloszowana, z niewielką falbanką na dole. Botki do niej są krótkie i w sportowym fasonie, czarne, noszone w komplecie z fantazyjnie pomarszczonymi, białymi skarpetkami. Stylizację uzupełniamy nowoczesną kurtką puchową w neutralnym kolorze i prostą, skórzaną torbą na szerokim pasku.
Groszki w zimowej odsłonie
Jednym z popularniejszych wzorów w latach 80-tych były groszki, najczęściej te czarno-białe, o klasycznej formie. Ten wzór warto wykorzystać na klasycznej koszuli – łączymy ją z czarnymi, luźnymi spodniami, które w talii są przewiązane szerokim, gorsetowym paskiem z lakierowanej skóry. Nowoczesnym akcentem będą srebrne lub złote botki na niskich obcasach oraz prosta, zimowa kurtka z szerokim kołnierzem. W eleganckim stroju dobrze odnajdzie się sukienka wizytowa w groszki, stylizowana właśnie na lata 80-te. Sukienka jest prosta, z baskinką, lekko poszerzana w ramionach i z bufiastymi, marszczonymi rękawami. Może być uszyta z delikatnie połyskującej dzianiny, co jeszcze lepiej odda klimat epoki, albo jest matowa, a charakterystyczny styl zapewniają cienkie, czarne rajstopy i skórzane, marszczone kozaki na stożkowych obcasach.
Róż z czerwienią
W modzie z lat 80-tych nie brakowało odważnych kolorów i jeszcze odważniejszych kontrastów. Do takich motywów zalicza się połączenie soczystej czerwieni z jaskrawym różem, co od kilku sezonów jest mocno lansowanym rozwiązaniem gdy mowa o modnych kontrastach kolorów. Róż z czerwienią najlepiej łączyć blokowo, czyli na przykład zakładając różowe dżinsy rurki i czerwony, luźny sweter z serkowym dekoltem. Inną opcją jest ekstrawagancka, dwukolorowa sukienka – jedna połowa jest różowa, druga czerwona, a kolory powinny być ułożone tak, by ładnie podkreślać proporcje sylwetki. Ciekawym pomysłem jest także kontrastowy garnitur, z czerwonymi spodniami w kant i różowym żakietem. Reszta dodatków jest w tej samej tonacji, staramy się jednak wybierać nowoczesne, eleganckie fasony.
Dżinsy i sportowa marynarka
Luźna marynarka pojawia się także w stylizacjach typowo casualowych. Jest ona w sportowym fasonie, ma poszerzane ramiona, a jej szerokie, ozdobnie wykrojone klapy są obszyte połyskującą satyną. Luźna marynarka idealnie pasuje do klasycznych, zimowych dżinsów, a dla lepszego efektu ich nogawki podwijamy i zakładamy do kompletu białe śniegowce.Marynarkę oversize można też wykorzystać jako dodatek do dżinsowej spódnicy. Jest ona w fasonie tuby, za kolano, z kontrastowymi przeszyciami, a zamiast śniegowców lepsze będą casualowe kozaki z marszczonymi cholewkami i kolorowe, pasiaste rajstopy.
Futerko w roli głównej
Stylizacja wykorzystująca futrzane elementy jest trochę glamour, dlatego nada się także na wieczorne wyjście. Ze sztucznego futerka uszyta jest pudełkowa kurtka z szerokimi rękawami albo krótka, elegancka peleryna. Futerko ma oryginalny odcień, na przykład szmaragdowej zieleni, i właśnie pod kątem tego koloru jest dobierana reszta stroju. Jeśli chodzi o fasony, nada się rozkloszowana, lureksowa spódnica midi albo połyskujące, grube legginsy. Kozaki są wysokie, w typie muszkieterek, z ciemnego zamszu. Do legginsów pasuje trapezowa tunika, spódnicę można połączyć z obcisłym topem, ale niezależnie od kroju, bluzka powinna być wzorzysta, z efektownym motywem kwiatowym.
Dużo dżinsu
Dżins w latach 80-tych często noszony był w wersji total look. Tak samo można ubrać się dzisiaj – mamy dżinsowe spodnie, dżinsową koszulę, kurtkę z denimu podbitą kożuszkiem, a nawet kozaki i torbę. Dżins w takim zestawie jest podobny kolorem albo łączymy kontrastowo klasyczny błękit z czernią lub kremową bielą. Biżuteria jest vintage, jak grube kolczyki koła, szeroki łańcuch, bransoletki z kolorowego tworzywa. Do przełamania dżinsowego zestawu można jeszcze wykorzystać modne neony, na przykład na golfie założonym pod koszulę albo na wełnianych, sportowych rękawiczkach.
Wieczorowa biel
Jeszcze inny pomysł na total look to biel w wieczorowym wydaniu. Biała sukienka wieczorowa jest dopasowana do ciała, długości midi, z podłużnymi, wyszczuplającymi przeszyciami i gorsetowymi miseczkami. Nie ma rękawów, dlatego pod spód można założyć koronkowe albo siateczkowe body, białe lub w jakimś ładnym pastelowym kolorze. Kolejnym białym akcentem jest futrzany płaszcz w stylu retro, natomiast buty mają zupełnie inny odcień – może to być czerń, fiolet albo głęboki granat. Wieczorowy zestaw wykańczamy biżuterią ze srebra i pereł.
Czerń z jaskrawym dodatkiem
Zimowy ubiór bazujący na czerni bardziej zwróci na siebie uwagę, jeśli pojawi się w takiej stylizacji jeszcze inny kolor, na przykład żółć albo jaskrawa fuksja. Kolor ten wykorzystujemy w większej ilości, czyli zamiast żółtego szalika czy czapki zakładamy żółtą kurtkę lub grubą, wełnianą marynarkę. Styl lat 80-tych zapewni jeszcze odpowiedni dobór fasonów – kurtka jest szeroka w ramionach i ma duże kieszenie, czarne spodnie są wąskie, w typie narciarek, a kozaki mają krótkie, ozdobnie wywinięte cholewki.
W konserwatywnym stylu
Lata 80-te to nie tylko ekstrawagancja, ale i odwołania do tradycyjnej mody, na przykład stylu ziemiańskiego. To idealna propozycja na zimę – są wygodne dżinsy, dzianinowy golf, koszula w kratę i wełniana marynarka w kontrastową jodełkę. Wszystkie warstwy różnią się lekko kolorami i wzorem, nie są to jednak bardzo krzykliwe kontrasty. Buty są z zamszu, w klasycznym fasonie, kurtkę mogą zdobić kowbojskie wstawki i długie frędzle, co nieco ożywi ten konserwatywny zestaw. Przyda się także ekstrawagancka torebka, z eleganckiej skóry, ale wykończona dużą, metalową zapinką lub wstawką w mocno jaskrawym kolorze.
Źródło: https://www.southernliving.com/fashion-beauty/80s-fashion-trends
https://www.thetrendspotter.net/80s-fashion/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.