Jak przygotować garderobę na wakacyjny wyjazd?
data publikacji: 30.08.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Dokąd jedziemy?
Najważniejszą kwestią przy wyborze ubrań jest dopasowanie garderoby do warunków, w jakich będzie się wypoczywać. Inne rzeczy potrzebne są w eleganckim hotelu nad morzem, a inne podczas wędrówki po górach, więc na wakacjach pod namiotem cztery eleganckie sukienki raczej się nie przydadzą, podczas gdy dodatkowa para dresowych spodni jak najbardziej tak. Nie ma sensu szykowanie dodatkowej walizki ‘na wszelki wypadek’, jeśli wie się na pewno, że podczas urlopu ani razu nie zje się kolacji w eleganckim lokalu bądź też aktywność fizyczna zamknie się w spacerach na plażę i z powrotem. Zamiast tego lepiej spakować ubrania, które z dużym prawdopodobieństwem okażą się potrzebne.
Druga rzecz to warunki pogodowe. Wczasy nad Morzem Śródziemnym to niemal gwarancja udanej pogody przez cały urlop, więc nie trzeba zabierać dodatkowo kilku kompletów ciepłej odzieży na wypadek ochłodzenia – wystarczą jedne spodnie i bluza, gdyby niespodziewanie aura na chwilę się popsuła. Co innego, gdy miejsce pobytu słynie z kapryśnej pogody i w ciągu tygodnia można zaliczyć zarówno upały, jak i ulewne deszcze – w tym przypadku warto się przygotować staranniej i spakować tak, by mieć zestawy zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.
Nie wszędzie jest tak samo
Sporym wyzwaniem jest szykowanie garderoby na wyjazd w tropiki. Klimat jest tam zupełnie inny, a jeśli to pierwszy wyjazd, nie do końca wiadomo, czego właściwie można się spodziewać. W tropikach jest nie tylko upalnie, ale i bardzo wilgotno, dlatego potrzebne są ubrania przewiewne i dobrze wchłaniające wilgoć, warto też wybierać takie rzeczy, które łatwo uprać w rękach i w miarę szybko wysuszyć. Prócz tego, większość turystów zakłada, że w tropikach zawsze jest niesamowicie gorąco, więc ciepłe buty czy sweter są kompletnie zbędne, co nie do końca jest prawdą – ze względu na upały, w komunikacji miejskiej oraz wielu budynkach klimatyzacja działa tak, że po dłuższym przebywaniu w takim miejscu po prostu zrobi się chłodno i wtedy przyda się jakieś dodatkowe okrycie. Trzeba się również liczyć z burzami i ulewami, które w tropikach są bardzo gwałtowne i zwykła, wakacyjna odzież może się okazać niewystarczającą ochroną – potrzebna jest dobra kurtka przeciwdeszczowa albo peleryna, do tego nieprzemakalne buty.
W przypadku wakacji poza Europą trzeba też uwzględnić panujące w danym kraju zwyczaje. Europejskie stroje nie zawsze są mile widziane i nosząc wydekoltowaną sukienkę można się narazić na nieprzyjemności. W miejscach często odwiedzanych przez turystów z reguły panuje dużo większa swoboda ubraniowa i nikt nie oczekuje od przyjezdnych kobiet, że będą się ubierać jak rodowite mieszkanki. Jednak wypoczywając z dala od turystycznych szlaków nie zawsze można liczyć na podobną tolerancję, dlatego warto się wcześniej upewnić, czy krótkie szorty i sukienki bez ramiączek są na pewno najlepszym pomysłem.
Aktywny wypoczynek
W przypadku wakacji ‘na sportowo’, główny nacisk kładziemy na wygodną odzież. W plecaku muszą się znaleźć bawełniane koszulki z długim i krótkim rękawem, bluza dresowa, spodnie bojówki, dresy, szorty. Warto wybierać rzeczy z dość cienkich materiałów, bo są one bardziej uniwersalne – gruba bluza przyda się jedynie wtedy, gdy jest naprawdę zimno, cieńszą bluzę można nosić gdy się tylko lekko ochłodzi, a przy większym spadku temperatury wystarczy ubrać się ‘na cebulkę’. Prócz tego cieńsze ubrania łatwiej wyprać, co ma ogromne znaczenie, gdy wypoczywa się w bardziej spartańskich warunkach. Ma być przy okazji modnie? Wystarczy efektownie zestawiać kolory – spodnie mogą być ciemne, ale zamiast białych i szarych koszulek zabieramy T-shirty w wesołych odcieniach turkusu, zieleni czy pomarańczu.
Inne ubrania? Tylko jeśli wiadomo na pewno, że na stop procent będą przydatne – aktywny wypoczynek najczęściej oznacza, że bagaż trzeba często przenosić z miejsca na miejsce, więc im jest on mniejszy, tym lepiej. Bardzo eleganckich rzeczy nie opłaca się zabierać choćby ze względu na ich przechowywanie – jedwabna kreacja po tygodniu w plecaku raczej nie będzie się dobrze prezentować. Zamiast wytwornej sukienki lepiej zabrać elegancki, prosty top, który łatwo zwinąć w rulonik, oraz modne kuloty albo spódnicę ołówkową.
Co zabrać na wyjazd do kurortu?
Na urlop w kurorcie pakujemy ubrania bardziej ‘miejskie’, ale również warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowania. Klasyczne szorty, na przykład z białego denimu, zdadzą egzamin zarówno na plaży, jak i podczas spacerów po mieście, do tego można je łączyć z dowolną bluzką – w komplecie z bawełnianym T-shirtem mamy zestaw na przejażdżkę rowerową, ale gdy dodamy jedwabny top, zyskujemy strój na wieczorne wyjście do baru. Podobną rolę pełnić będzie prosta spódnica w neutralnym kolorze – można ją nosić zarówno ze sportową koszulką, jak i elegancką bluzką. Spodenki, spódnice oraz bluzki trzeba tak dobierać, by pasowały do siebie w różnych konfiguracjach, dlatego zamiast trzech wymyślnych spódniczek na różne okazje lepiej zabrać jedną ładną spódnicę ołówkową, którą bez problemu można nosić wszędzie, wystarczy tylko zmienić dodatki. Nie muszą to być zresztą wyłącznie klasyczne, proste rzeczy – żółta bluzka z ekstrawagancką, asymetryczną falbaną pasuje zarówno do zwykłych, szarych spodni, jak i do czerwonej spódnicy w stylu boho.
Bardzo uniwersalna jest także prosta koszula z cienkiego dżinsu. Można ją nosić jako narzutkę na strój kąpielowy, pasuje do większości sukienek, posłuży za efektowny top, jeśli się zwiąże jej boki w supełek na brzuchu. Dżins pasuje do każdego koloru i sprawdza się w wielu stylistykach, dlatego taka koszula to bardziej praktyczne rozwiązanie niż kilka różnych narzutek, które niepotrzebnie zajmują miejsce w walizce.
Jeśli chodzi o sukienki codzienne, to również warto zwrócić uwagę na to, czy sprawdzi się ona w różnych sytuacjach – przykładowo, modna sukienka kopertowa nadawać się będzie i na obiad w restauracji, i na plażę, i na wieczorną imprezę. Warto zabierać sukienki z przewiewnych, dobrej jakości tkanin, niezbyt obcisłe i pozbawione metalowych akcesoriów. Sukienki wizytowe oczywiście też się przydają, zwłaszcza gdy planuje się imprezy każdego wieczoru. Warto jednak tak dobierać imprezowe kreacje, by nie potrzebowały one dodatkowych, licznych akcesoriów – jeśli zabieramy trzy modne sukienki, to najlepiej takie, do których będzie pasować jedna torebka i te same buty, a nie trzy różne zestawy dodatków.
Potęga dodatków
Jeśli nie można sobie pozwolić na większy bagaż, dużym wsparciem będą drobne dodatki – to dzięki nim da się wyczarować zupełnie nową stylizację na każdy dzień. Odważne korale, modne bransoletki, zwiewne apaszki czy ekstrawaganckie paski zajmują mniej miejsca niż dodatkowa sukienka, a każdy taki drobiazg całkowicie zmienia charakter stylizacji. Nawet strój kąpielowy może okazać się pomocny – jeśli zdecydujemy się na elegancki kostium jednoczęściowy, to przyda się on nie tylko na plaży, ale i jako top do spódnicy czy szortów.
Jeśli chodzi o buty, to warto zainwestować w modne klapki, dzięki czemu będzie można je nosić nie tylko po plaży czy na basenie, ale również podczas spacerów. Sportowe buty też mogą wyglądać atrakcyjnie – klasyczne, białe tenisówki nadają się na piesze wycieczki oraz jako dodatek do sukienki. Szpilki przydają się tak naprawdę tylko w bardzo eleganckich hotelach, na zwykłych wakacjach założy się je może raz, dlatego lepsze będą efektowne sandały, które bez problemu posłużą także jako codzienne obuwie w casualowych stylizacjach, jak na przykład modne rzymianki z lekko połyskujących rzemyków albo wzorzyste espadryle na koturnach.
Torebki? Na pewno potrzebna będzie jedna większa torebka, którą da się zabrać na plażę, zakupy czy dłuższy spacer, do tego mała torebeczka na dłuższym pasku, najlepiej na tyle ozdobna, by pasowała również na wieczorne wyjścia.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.