Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać delikatne sukienki z jedwabiu?

Sukienki uszyte z jedwabiu są wyjątkowe. Jednakże aby ich wspaniałą urodą cieszyć się przez długi czas, trzeba je prać w odpowiedni sposób – jeśli nie zostanie to zrobione właściwie, sukienka może ulec zniszczeniu.


Na początek trzeba się zapoznać z oznaczeniami na metkach. Niektóre sukienki z jedwabiu można prać w wodzie, innych natomiast nie. Jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył, iż sukienka nadaje się do prania w wodzie, trzeba oddać ją do pralni chemicznej. Jak natomiast postępować z jedwabnymi sukienkami, które można wyprać we własnym zakresie? Jeżeli sukienka jest uszyta z białego jedwabiu, należy ją najpierw namoczyć. Biały jedwab ma tendencje do żółknięcia – przed przystąpieniem do prania zaleca się moczenie go przez godzinę w mleku. Jedwabnych sukienek nie wolno umieszczać w pralce – w rachubę wchodzi tylko ręczne pranie w letniej wodzie. Dodaje się do niej płatki mydlane bądź specjalne detergenty przeznaczone do prania jedwabiu. Po zanurzeniu sukienki w wodzie należy ją delikatnie ugniatać. Jeśli ubranie jest bardziej zabrudzone, pranie należy powtórzyć.

 

Kolejnym krokiem jest płukanie jedwabnej sukienki. Musi być to zrobione dokładnie, dlatego też jeden raz to za mało. Najpierw trzy razy trzeba wypłukać sukienkę w czystej wodzie odznaczającej się taką samą temperaturą jak woda, w której odzież była prana. Sukienki nie wolno wyżymać. Do ostatniego płukania dodaje się sok z cytryny – na jeden litr wody powinna przypadać ilość soku wyciśnięta z jednej cytryny. Zapobiega to zmatowieniu koloru oraz nadaje tkaninie miękkości. Do usztywnienia sukienki należy zastosować cukier – do dwóch łyżeczek na litr wody. Ciemne oraz sztywniejsze sukienki można wypłukać w wodzie z solą. Po płukaniu sukienki nie należy wyżymać. Nadmiar wody odsącza się poprzez ugniatanie lub zawinięcie odzieży w gruby ręcznik frotte. Sukienkę trzeba suszyć na wieszaku, nie narażając jej na działanie słońca.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu. 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 35838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Jak zawsze bardzo dobrze.
2024-05-19
Sukienka ładna. Staranne odszycie.Lecz na mnie źle wygląda w biuście. Przeszycie guzików nic nie zmieni w wyglądzie.Bedzie dużo za duża.Ladny kolor.Szkoda.Polecam.
pixel