Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powinna wyglądać kreacja wieczorowa?

data publikacji: 22.09.2015 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Co to jest strój wieczorowy?

 

Myśląc o stroju wieczorowym od razu mamy w głowie wytworną suknię i piękną biżuterię. Kreacja na wieczór jest zawsze wyjątkowa. Nawet jeśli najbardziej cenimy sobie skromność i nie lubimy wyróżniać się z tłumu, to po prostu nie wypada na wieczorną imprezę przyjść w zwykłej sukience czy eleganckim kostiumie. Dla kobiety strój wieczorowy oznacza po prostu odświętną suknię. Taką, jakiej nie założymy na żadną inną okazję.

 

Co ważne, prawdziwe suknie wieczorowe to nie popularne sukienki koktajlowe. Są od nich dużo bardziej strojne, sięgają do ziemi i wymagają droższych dodatków. Kreacje wieczorowe nosimy najczęściej na uroczyste kolacje przy świecach, bankiety, przyjęcia w drogich restauracjach, bale sylwestrowe, bale charytatywne, prestiżowe uroczystości kulturalne, uroczystości państwowe, różnego rodzaju gale.

 

W dzisiejszych czasach „strój wieczorowy” nie jest jednak zawsze traktowany tak poważnie. W wielu przypadkach chodzi jedynie o to, by ubrać się bardziej wizytowo, ale niekoniecznie zgodnie z surową etykietą. Lepiej więc przed wyjściem upewnić się, czy gospodarz faktycznie oczekuje ubioru wieczorowego w dosłownym znaczeniu, czy też w zupełności wystarczą ładne, eleganckie sukienki wizytowe. Niestosowne jest bowiem przyjście na imprezę zarówno w stroju niedostatecznie wytwornym, jak i przesadne wystrojenie się.

 

Prawdziwa suknia balowa

 

Najbardziej odświętną kreacją kobiecą jest suknia balowa. Zakłada się ją wtedy, gdy na zaproszeniu znajduje się dopisek „white tie”. Mężczyźni na podobne okazje są zobligowani do noszenia franków, panie obowiązkowo noszą klasyczne suknie balowe. Tego typu kreacje zakłada się dzisiaj niezwykle rzadko, ale nawet gdy podobna okazja przytrafi się nam tylko raz w życiu, musimy prezentować się zgodnie z wymogami mody wieczorowej. Suknia balowa jest zawsze długa, uszyta z przepychem, z najwyższej jakości materiałów. Przypomina nieco dawne suknie dworskie i wyróżnia się odważnymi kolorami. Suknia tego typu może mieć prosty krój, ale wtedy musi być z błyszczącego, ozdobnego materiału (np. srebrnej lamy), bądź też ozdobiona jest licznymi falbanami, draperiami, biżuteryjnymi dekoracjami. Dozwolone są suknie z trenem oraz spódnice na krynolinie. Suknia balowa jest bez rękawów, dlatego zazwyczaj zakłada się do niej eleganckie, długie rękawiczki. Dodatkiem jest dekoracyjna torebeczka trzymana w dłoni oraz oczywiście okazała biżuteria.

 

Klasyczny strój wieczorowy

 

Na oficjalnych przyjęciach obowiązywać może też strój „black tie”. Znowu mamy do czynienia z odświętną kreacją, ale już nieco skromniejszą od sukni balowej. Mężczyźni noszą wtedy smokingi, a panie – sukienki wieczorowe. Czy różnią się one od sukien balowych? Przy sukience wieczorowej, choć ma być ona strojna, należy zachować pewien umiar. W złym guście są więc kreacje o teatralnym przepychu, zbyt błyszczące, pełne dekoracji. Nie należy jednak z obawy przed przesadą ubierać sukni prostych, bez jakichkolwiek ozdób.

 

Suknia wieczorowa powinna być długa do ziemi. Dozwolone są odważne dekolty i gołe plecy. W sukniach wieczorowych góra jest często gorsetowa. Mile widziane są także przeźroczyste wstawki, wystrzegać się jednak należy zbyt dużej dawki nagości. Sukienka wieczorowa jest najczęściej z drogiej, ozdobnej tkaniny, np. z atłasu, tafty, muślinu, aksamitu. Bardzo często w kreacjach na wieczór pojawiają się zmysłowe koronki, albo na całej sukni, albo tylko w formie dekoracyjnych wstawek. Suknia może być ozdobiona falbanami, zakładkami, draperiami.

 

Buty do takiej kreacji muszą być na wysokim obcasie. Mogą to być klasyczne, pełne szpilki, pantofle typu peep toe lub ozdobne sandałki. Podobnie jak w przypadku sukni balowej, do sukienki wieczorowej nie powinno się zakładać pończoch. Torebka ma być nieduża, z lakierowanej lub wytłaczanej skóry, bądź z dekoracyjnego materiału, np. jedwabiu ozdobionego cekinami. Biżuteria – duża i błyszcząca. Plus oczywiście wieczorowy makijaż i staranna fryzura.

 

Jeśli lubimy ekstrawaganckie rozwiązania, zamiast sukni możemy założyć długą, ozdobną spódnicę. Do niej pasować będzie dekoracyjny top odsłaniający ramiona albo przeźroczysta koszula. Najbardziej odważnym rozwiązaniem jest założenie damskiego smokingu, bez bluzki, prosto na gołe ciało. Do damskiego smokingu idealnie pasują wysokie szpilki bądź płaskie lakierki.

 

Na wieczór, ale mniej oficjalnie

 

Wieczorem bawimy się nie tylko na wielkich galach, ale również w klubach, na kameralnych przyjęciach, na weselach. I trudno oczekiwać, że na takie okazje założymy wytworną suknię. Zdecydowanie bardziej odpowiednie będą sukienki wizytowe oraz koktajlowe.

 

Sukienka wizytowa, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest na spotkania towarzyskie. Często zakładamy ją na przyjęcia i kolacje służbowe, są odpowiednie także na skromniejsze rodzinne uroczystości, wystawy w galeriach, proszone obiady, koktajle. Sukienka wizytowa jest strojniejsza od sukienki dziennej, ale nie powinna przypominać kreacji stricte wieczorowej. Rzadko więc jest długa do ziemi, zazwyczaj sięga kolan, ewentualnie do połowy łydki. Jeśli chodzi o fason, to nie ma tu wielu ograniczeń. Suknię wizytową dobiera się według własnego gustu i stosownie do sylwetki. Może to być sukienka prosta, rozkloszowana, ołówkowa, na szerokich ramiączkach, z rękawem trzy czwarte lub z niedużymi bufkami. Dekolt nie powinien być przesadnie głęboki, unikać należy też sukienek bez ramiączek, chyba że będziemy ją nosić z bolerkiem. Kolor sukienki wizytowej zdecydowanie powinien być ciemny. Preferowana jest czerń, odcień czerwonego wina, głęboki fiolet, granat, mocny brąz.

 

Zamiast sukienki wizytowej można też założyć elegancką garsonkę, kostium, połyskujący garnitur, spódnicę z błyszczącej tkaniny.

 

Sukienki koktajlowe są bardzo podobne do sukien wizytowych. Pasują na kolację w lokalu, mogą służyć za sukienki na wesele, są też idealnym wyborem na wyjście do klubu. Sukienka koktajlowa rzadko kiedy jest długa, może za to mieć śmiały krój. Jej fason dobieramy z myślą o uroczystościach, na które będziemy ją zakładać. Na szalone imprezy ze znajomymi odpowiednie będą sukienki błyszczące, dopasowane do ciała, asymetryczne, z półprzeźroczystego materiału. Gdy jednak częściej będziemy potrzebować kreacji na wieczorne spotkania służbowe, stosowniejsza będzie sukienka bez dużych dekoltów, długa do kolan, z eleganckiej, połyskującej tkaniny.

 

Kreacja na lata

 

Sukienka wieczorowa to poważny wydatek. Rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na wymianę kreacji co sezon, częściej korzystamy z jednej sukni przez kilka lat. A to znaczy, że gdy porwiemy się na ostatni krzyk mody, to prędko będziemy potrzebować czegoś nowego. Ekstrawaganckie suknie mają też to do siebie, że szybko się powszednieją. Z drugiej strony, jeśli naprawdę chcemy zrobić oszałamiające wrażenie, nowoczesna kreacja o nietypowym kroju na pewno przykuje uwagę.

 

Absolutną klasyką wieczorowej mody jest długa, rozkloszowana, czarna suknia z jedwabiu, aksamitu lub koronki. To suknia, w której każda kobieta wygląda pięknie. Jest to fason ponadczasowy, więc nie musimy się obawiać, że po jednym sezonie znowu trzeba będzie wybrać się na zakupy. Zawsze na czasie jest również kolor czerwony.

 

Pamiętajmy, że kreacje wieczorowe z definicji są ciemne i wyraziste. Poza nieśmiertelną czernią i czerwienią, na wieczór odpowiednie będą intensywne odcienie zieleni, fioletu, granatu. Miłośniczki pasteli i jasnych szarości powinny zrezygnować z takiej kolorystyki w przypadku kreacji wieczorowych, aczkolwiek na wielkie bale dozwolone są suknie białe lub w kolorze pudrowego różu. Wybierając się na wesele unikamy czerni i bieli.

 

Klasyka sprawdzi się także przy wyborze butów oraz biżuterii. Na wieczór dobre będą srebrne lub czarne błyszczące szpilki, sznur pereł, diamentowe kolczyki.

 

Jak dobrać suknię do sylwetki?

 

Długie, powłóczyste suknie pasują większości kobiet. Najskuteczniejsze w maskowaniu bioder czy masywnych ud są spódnice rozkloszowane, w kształcie litery A, z nieco sztywniejszego materiału, który nie będzie opinał dolnej części ciała. Kobiety smukłe i wysokie mogą założyć suknię w kształcie kolumny, czyli długie, proste, z efektownym rozcięciem do połowy uda. Przy niskim wzroście należy unikać sukni drapowanych, z suto marszczoną spódnicą – nadmiar materiału przytłoczy drobną sylwetkę. Do zakrycia brzucha dobre będą suknie marszczone w talii lub o kroju empirowym.

 

Przy dużym biuście odpowiednie są dekolty w kształcie serca, przy szerokich ramionach trzeba unikać gorsetowej góry, do małego biustu pasują dekolty asymetryczne, ozdobione falbanami.

 

Co wypada nosić w starszym wieku?

 

Młode, atrakcyjne dziewczyny mogą bez skrępowania nosić wieczorowe kreacje odsłaniające ramiona, dekolt czy nogi, jednak w pewnym wieku nie chcemy się już tak bardzo obnażać. Jak to połączyć z wymogami wieczorowego stroju?

 

Największym kłopotem w sukni wieczorowej są ramiona, które w razie potrzeby można zasłonić stylowym bolerkiem albo jedwabnym szalem. Jeśli to możliwe, wybierajmy suknie z długimi rękawami – mogą być z innego materiału niż reszta sukni, np. z koronki. Dekolt można też zasłonić efektowną kolią.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 40488 opinii
pixel