Jak odpowiednio dobrać sukienkę do sytuacji, wyjścia.
Dla każdej z nas, słowo ELEGANCJA jest słowem magicznym. Wolimy by nazwano nas eleganckimi niż modnymi. I słusznie… Moda tylko proponuje. Elegancja wybiera, dostosowuje do sytuacji lub do pełnionej w danym momencie funkcji. Jest to sztuka wyboru opierająca się przede wszystkim na instynkcie ale także na konkretnej wiedzy. Najpiękniejsza i najdroższa suknia nie spowoduje, że automatycznie staniesz się kobietą elegancką. Ważne, żeby ta sukienka była odpowiednio dopasowana do pory dnia i okoliczności w jakich ją założysz.
Przez większość stuleci suknie dzieliły się jedynie na dzienne i balowe, oczywiście wyłącznie w tzw. wyższych sferach. Kształtowano sylwetkę głównie ze względu na dekoracyjność ubioru, mało uwagi zwracano na jego funkcjonalność. Dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku zaczęto dzielić stroje na suknie balowe, domowe, spacerowe a nawet sportowe. Zdecydowany zwrot nastąpił po pierwszej Wojnie Światowej. We Francji i Anglii wiele kobiet musiało iść do pracy, aby utrzymać rodzinę. W 1915 roku czołowe paryskie żurnale zaproponowały po raz pierwszy w historii mody ubiory dla kobiet pracujących. Dostosowano modę do faktycznych warunków życia kobiety. Uwzględniono praktyczność i wygodę. Od tego momentu zaczęły wyraźnie zaznaczać się dwa kierunki w modzie :
- Tzw. styl angielski lub przedpołudniowy
W kroju nurt ten oparty jest na ubiorach męskich. Ubiory te są wygodne i praktyczne. Jako formy dekoracyjne wykorzystują elementy funkcjonalne takie jak kieszenie, paski, guziki, patki, kołnierze itp.
- Tzw. styl fantazyjny lub popołudniowy
Najczęściej stosowany w sukniach wizytowych i wieczorowych. Ma ozdoby wyłącznie dekoracyjne, nie pełniące żadnych funkcji.
Zasada celowości narzucona przez warunki życia spowodowała, że ukształtowały się następujące typy ubiorów :
- Codzienne domowe
- Do pracy
- Zawodowe
- Sportowe
- Wizytowe
- Wieczorowe i balowe
Zwrócono również uwagę na możliwości jakie daje tkanina, jej faktura i barwa. Zaczęto też zestawiać całość z dodatkami takimi jak torebka, rękawiczki, buty.
Jeśli często wychodzisz wieczorami, bywasz w teatrze, na koncertach, bankietach itp. musisz wiedzieć kiedy i co na siebie włożyć by być elegancką i pasować do reszty towarzystwa. Istnieje kilka typów sukienek tzw. eleganckich związanych z różnymi, wieczorowymi spotkaniami towarzyskimi. Są to sukienki WIZYTOWE, KOKTAJLOWE, WIECZOROWE no i oczywiście suknie BALOWE. Największe problemy stanowi dla nas rozróżnienie tych trzech pierwszych typów. Faktycznie, różnice miedzy nimi nie są może wielkie, ale jednak występują. W tych trzech przypadkach, może nam się zdarzyć złamać zasady, ale tylko wtedy, kiedy będziemy te zasady łamały świadomie, zdając sobie sprawę z występujących różnic.
W obecnych czasach zanika dawny podział między „kuchnią a salonem”. Kobiety pełnią coraz więcej ról w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Zarówno żona dyplomaty, kobieta polityk, bizneswoman czy sportsmenka, poszukują w sukience swobody i wygody. Zmiany w modzie są rzeczą usprawiedliwioną i pożądana. Dzisiaj potrzeby społeczne wymuszają na nas dobrze przemyślanej, celowej i urozmaiconej odzieży. Wykształceni projektanci proponują coraz ciekawsze stroje nam, kobietom eleganckim, pozostawiając umiejętność dobrania ich do odpowiedniej sytuacji, okazji.
Tak więc błyszczmy na przyjęciach i balach. Zachwycajmy dobrym gustem i elegancją. Bądźmy kokieteryjne bo jak mówiła Gabriela Zapolska „ kobieta bez kokieterii to jak kwiat bez woni”. Pamiętajmy co nam wolno, a co jest zdecydowanie niedopuszczalne w naszym stroju. Ubierajmy się zgodnie z modą, ale przede wszystkim zgodnie z niepisanymi zasadami dobrego gustu, smaku, wyczucia miejsca i sytuacji. Bo elegancja, to sztuka wyboru i dążenie do harmonii ubioru ze spełnianą w danym momencie funkcją.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.