Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2011-08-16

Jak odpowiednio dobrać sukienkę do sytuacji, wyjścia.

Dla każdej z nas, słowo ELEGANCJA jest słowem magicznym. Wolimy by nazwano nas eleganckimi niż modnymi. I słusznie… Moda tylko proponuje. Elegancja wybiera, dostosowuje do sytuacji lub do pełnionej w danym momencie funkcji. Jest to sztuka wyboru opierająca się przede wszystkim na instynkcie ale także na konkretnej wiedzy. Najpiękniejsza i najdroższa suknia nie spowoduje, że automatycznie staniesz się kobietą elegancką. Ważne, żeby ta sukienka była odpowiednio dopasowana do pory dnia i okoliczności w jakich ją założysz.

Przez większość stuleci suknie dzieliły się jedynie na dzienne i balowe, oczywiście wyłącznie w tzw. wyższych sferach. Kształtowano sylwetkę głównie ze względu na dekoracyjność ubioru, mało uwagi zwracano na jego funkcjonalność. Dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku zaczęto dzielić stroje na suknie balowe, domowe, spacerowe a nawet sportowe. Zdecydowany zwrot nastąpił po pierwszej Wojnie Światowej. We Francji i Anglii wiele kobiet musiało iść do pracy, aby utrzymać rodzinę. W 1915 roku czołowe paryskie żurnale zaproponowały po raz pierwszy w historii mody ubiory dla kobiet pracujących. Dostosowano modę do faktycznych warunków życia kobiety. Uwzględniono praktyczność i wygodę. Od tego momentu zaczęły wyraźnie zaznaczać się dwa kierunki w modzie :


  • Tzw. styl angielski lub przedpołudniowy

W kroju nurt ten oparty jest na ubiorach męskich. Ubiory te są wygodne i praktyczne. Jako formy dekoracyjne wykorzystują elementy funkcjonalne takie jak kieszenie, paski, guziki, patki, kołnierze itp.

  • Tzw. styl fantazyjny lub popołudniowy

Najczęściej stosowany w sukniach wizytowych i wieczorowych. Ma ozdoby wyłącznie dekoracyjne, nie pełniące żadnych funkcji.


Zasada celowości narzucona przez warunki życia spowodowała, że ukształtowały się następujące typy ubiorów :

  • Codzienne domowe
  • Do pracy
  • Zawodowe
  • Sportowe
  • Wizytowe
  • Wieczorowe i balowe

 

Zwrócono również uwagę na możliwości jakie daje tkanina, jej faktura i barwa. Zaczęto też zestawiać całość z dodatkami takimi jak torebka, rękawiczki, buty.

 

Jeśli często wychodzisz wieczorami, bywasz w teatrze, na koncertach, bankietach itp. musisz wiedzieć kiedy i co na siebie włożyć by być elegancką i pasować do reszty towarzystwa. Istnieje kilka typów sukienek tzw. eleganckich związanych z różnymi, wieczorowymi spotkaniami towarzyskimi. Są to sukienki WIZYTOWE, KOKTAJLOWE, WIECZOROWE no i oczywiście suknie BALOWE. Największe problemy stanowi dla nas rozróżnienie tych trzech pierwszych typów. Faktycznie, różnice miedzy nimi nie są może wielkie, ale jednak występują. W tych trzech przypadkach, może nam się zdarzyć złamać zasady, ale tylko wtedy, kiedy będziemy te zasady łamały świadomie, zdając sobie sprawę z występujących różnic.

 

W obecnych czasach zanika dawny podział między „kuchnią a salonem”. Kobiety pełnią coraz więcej ról w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Zarówno żona dyplomaty, kobieta polityk, bizneswoman czy sportsmenka, poszukują w sukience swobody i wygody. Zmiany w modzie są rzeczą usprawiedliwioną i pożądana. Dzisiaj potrzeby społeczne wymuszają na nas dobrze przemyślanej, celowej i urozmaiconej odzieży. Wykształceni projektanci proponują coraz ciekawsze stroje nam, kobietom eleganckim, pozostawiając umiejętność dobrania ich do odpowiedniej sytuacji, okazji.

 

Tak więc błyszczmy na przyjęciach i balach. Zachwycajmy dobrym gustem i elegancją. Bądźmy kokieteryjne bo jak mówiła Gabriela Zapolska „ kobieta bez kokieterii to jak kwiat bez woni”. Pamiętajmy co nam wolno, a co jest zdecydowanie niedopuszczalne w naszym stroju. Ubierajmy się zgodnie z modą, ale przede wszystkim zgodnie z niepisanymi zasadami dobrego gustu, smaku, wyczucia miejsca i sytuacji. Bo elegancja, to sztuka wyboru i dążenie do harmonii ubioru ze spełnianą w danym momencie funkcją.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 33852 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Jest super i dobrze bybyło żeby wszystkie sukienki były też w dużych rozmiarach
2024-03-01
Sukienki bardzo ładne i trzymające rozmiar w zgodzie z tabelą rozmiarów .Polecam ten sklep .Bardzo szybka obsługa .
pixel