Jak nosić zimą sukienki w kontrastowe wzory?
Elegancka sukienka z tweedu
Znowu modny tweed jest obecny tej zimy nie tylko w klasycznej, stonowanej wersji. Sukienki wyjściowe często mają wyrazisty wzór, zazwyczaj w dużą kratkę w mocno kontrastowych kolorach, a fasony, których nie zamierzamy nosić do pracy, mogą być nawet z jaskrawymi akcentami. Kontrastowa sukienka z tweedu powinna mieć prosty, lekko dopasowany do ciała krój, a szczególnie polecane na zimę są fasony bez rękawów. Zestawienie kolorów na tweedowym splocie wykorzystujemy też przy doborze dodatków, czyli jeśli sukienka jest biało-czarna, zakładamy do niej czarne rajstopy i biały golf, a botki mogą być białe z czarnymi noskami. W luźniejszych strojach warto pozwolić sobie na odważniejsze kolory – neutralne odcienie wymieniamy na dodatki jaskrawe. Co jeśli to tweed ma krzykliwe odcienie? W wizytowej wersji staramy się je przełamać beżem albo szarościami, ale na co dzień trzymamy się neonowego total looku, wykorzystując to, że tweedowa sukienka mimo swojego wzoru wygląda elegancko.
Swetrowa sukienka w paski bretońskie
Bretońskie paski to wzór kontrastowy, ale zarazem stonowany i bardzo szykowny. Swetrowa sukienka codzienna z tym motywem ma nowoczesny krój – jest dość obszerna, krótka, z luźnymi rękawami i minimalistycznym golfem. Paski mogą mieć zupełnie inne kolory, jak na przykład biel i śliwkowy fiolet, ale i te klasyczne printy są mile widziane. Nowoczesny styl swetrowej kreacji podtrzymają monochromatyczne dodatki, jeśli jednak strój bazuje na przykład na bieli, koniecznie muszą to być rzeczy typowo zimowe. Innym rozwiązaniem jest rockowa czerń, odpowiednia zwłaszcza dla tych ciemniejszych sukienek. Swetrową mini można też nosić razem z zimowymi spodniami i to wcale nie muszą być wąskie rurki. Luźny fason powinien być jednak dobrany pod kolor sukienki, prócz tego wskazany jest krój elegancki, z modelującymi zaszewkami i wyszczuplającymi kantami, a do szerokich spodni koniecznie zakładamy buty w identycznym odcieniu.
Koszulowa sukienka w kontrastowe prążki
Kolejnym klasycznym wzorem w kontrastowych odcieniach są wąskie prążki, w zimowej wersji najczęściej niebiesko-białe albo biało-czerwone. Kontrastowe prążki zdobią elegancką sukienkę koszulową – wybieramy fason do kolan, z dolną krawędzią wykrojoną w łuk. Dzięki wąskim prążkom sukienkę można nosić bez paska, za to z odważnie rozpiętym dekoltem, a jeśli pod spód zakładamy bluzkę, to taką z golfem i bardzo długimi, obcisłymi rękawami, które będą wystawać spod mankietów koszuli. Do kontrastowych paseczków idealnie nadaje się beż, a skoro to odcień neutralny, to znowu dobrym pomysłem będą dodatki o ekstrawaganckiej formie. W stylizacji do biura zamiast rajstop mamy beżowe, wąskie spodnie albo eleganckie legginsy z dzianiny imitującej skórę, a na wierzch zakładamy jeszcze modną, wizytową kamizelkę z ostro wykrojonymi połami.
Drobny, geometryczny motyw
Małe, regularne printy w geometrycznym stylu to świetny wzór na zimową sukienkę z cienkiej, elastycznej dzianiny. Krojem może ona nawiązywać do fasonów z lat 70-tych, z tym że w nowoczesnej wersji jest to sukienka długa, z trochę mniejszym kołnierzykiem, wykończona w talii szerokim ściągaczem imitującym pasek. Kolory są mocne, ale wzór nie powinien być zanadto krzykliwy – odpowiedni będzie na przykład kontrast czerwieni, bieli i pastelowego różu. Atrakcyjny nadruk podkreśla czerń na nowoczesnych, zimowych dodatkach, do żywszych kolorów dokładamy spokojniejszy granat lub twarzowy brąz. Można też pójść w stronę retro – na sukienkę zakładamy skórzany płaszcz z wielkim, futrzanym kołnierzem, do tego dochodzą jeszcze kozaki na stożkowych obcasach i owalna, lakierowana torebka na krótkim pasku.
Biel, czerń i pastele
Do większości kontrastowych wzorów pasują dodatki czarne oraz białe, nawet jeśli żaden z tych odcieni nie pojawia się na princie. Do wzorów ciemnych dokładamy więcej bieli, na przykład na długim płaszczu, i analogicznie, jasny deseń lepiej jest uzupełnić głównie czernią, a biel zastosować tylko na akcentach. Nie są to jednak wszystkie wykorzystane kolory – do zimowej stylizacji trafia jeszcze coś pastelowego. Pastelowy dodatek jest dobrany monochromatycznie do sukienki, czyli gdy jest ona na przykład bordowo-żółta, sięgamy po koralową czerwień albo bananową żółć. Do wzorów z dodatkiem czerni bądź bieli dochodzi coś zupełnie innego, na przykład blady błękit, jeśli sukienka ma nadruk biało-fioletowy.
Zwierzęce wzory
Printy zwierzęce traktowane są tak samo jak neutralne kolory, zatem jak najbardziej można je dodać do wzorzystej sukienki. Brązowo-czarna panterka to motyw wyjątkowo uniwersalny, bo da się ją zestawić z praktycznie każdym printem, również tym wielobarwnym, z kolei paski zebry są odpowiednim dodatkiem do wzorów drobniejszych, na których pojawiają się neutralne odcienie. Do sukienki maxi można założyć i płaszcz w panterkę, i cętkowane kozaki, przy czym na obu tych fasonach zwierzęcy deseń musi wyglądać inaczej. Stylizacja ma tak wiele różnych kolorów i do tego jeszcze kontrastowe wzory, że trzeba to przełamać prostymi fasonami, w przeciwnym razie całość wyda się nadmiernie przeładowana. Mimo tej wyrazistości, kontrastowy print w komplecie z panterką śmiało może się pojawić w wizytowej stylizacji.
Brąz i granat
Alternatywą dla czerni i bieli jest neutralny granat w zestawie z brązem. Oba te odcienie są bardzo stonowane, dlatego nie przytłaczają stylizacji, a jedynie tworzą eleganckie tło dla wzorzystej kreacji, i warto po nie sięgać gdy wzór jest w trudnych do zaaranżowania kolorach lub tych odcieni na princie jest w sumie więcej niż trzy. Ich charakter pozwala też na zastosowanie ekstrawaganckich fasonów, jak na przykład duża, granatowa torba boho z kwiatowymi haftami i brązowy, militarny płaszcz z dwurzędowym zapięciem. Oba te odcienie bardzo się przydadzą, kiedy wzorzystą sukienkę planujemy założyć do biura. Kontrastowa sukienka do pracy musi być z matowej tkaniny, w klasycznym fasonie, nie jest natomiast konieczne, by miała neutralne odcienie – brąz i granat dodadzą elegancji nawet takim odcieniom jak pomarańcz i zieleń czy fiolet z nasyconą żółcią.
Odcień w podobnej tonacji
Kontrastowe wzory, na których jeden z odcieni zalicza się do neutralnej palety, warto wykańczać kolorami z tej samej palety. Co jednak ważne, na dodatkach odcień ma całkiem inny stopień nasycenia – przykładowo, do sukienki brązowo-błękitnej pasuje neonowy turkus, a do printu czarno-pudrowego soczysta fuksja. Jaskrawe kolory stosujemy raczej jako akcenty, ale gdy dodatkowym odcieniem jest pastel, to stosujemy go na płaszczach, zimowych kurtkach, futerkach, pelerynach. Przy jaskrawych wstawkach potrzebny będzie jeszcze dodatkowy, neutralny kolor, jak błękit, jeśli sukienka jest czarna w jasnoróżowe koła, a kozaki są fioletowe. W podobnej tonacji może być także drugi wzór. Nie jest on tak kontrastowy – tworzy go na przykład szampańska biel, beż i żółć. Stylem przypomina od nadruk znajdujący się na sukience i najciekawszy efekt jest wtedy, gdy połączymy ze sobą wzory retro, tyle że z różnych epok.
Wzory i metaliki
Srebro i złoto będą ciekawym dodatkiem do kontrastowych sukienek nie tylko w stylizacjach na wieczór. Srebro doskonale się komponuje z motywami klasycznymi, jak kontrastowe grochy, szkocka kratka czy biało-czarna pepitka, z kolei złoto to opcja dla wzorów nowoczesnych, geometrycznych, oraz motywów w stylu barokowym. Metaliki mogą być gładkie, ale mniejsze powierzchniach dobrze wypadną te dekoracyjne zdobienia, jak brokat czy cekiny, modnym trendem są także materiały o kosmicznej fakturze. W bardziej formalnych strojach błyszczące srebro zastępujemy po prostu szarościami, a miejsce złota zająć może bardzo jasna, pastelowa żółć, odcienie cieliste, pudrowy róż. Strój na wieczór może mieć same metaliczne dodatki, ale w stylizacji casualowej wystarczy jeden taki drobiazg.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/winter-print-trends-2022/slide4
https://curatedtaste.com/2022/09/how-to-wear-floral-prints-in-the-winter.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.