Jak nosić zimą kolor niebieski?
Niebieski płaszcz
Błękitny płaszcz to znakomita alternatywa dla czarnych czy brązowych okryć i bardzo dobry sposób na to, by wprowadzić kolor niebieski do swojej zimowej stylizacji. Błękitne kurtki i płaszcze są równie praktyczne co ich czarne i brązowe odpowiedniki, ponieważ spokojny, jasny odcień niebieskiego pasuje do prawie wszystkich pozostałych barw i tworzy z nimi bardzo atrakcyjne zestawienia. Niebieski płaszcz świetnie wygląda chociażby w zestawieniu z czernią – całość jest niezwykle elegancka, a zarazem bardziej odświeżająca niż strój w całości oparty na ciemnych kolorach. Podobnie jest w przypadku łączenia niebieskiego z zimowymi brązami czy szarościami, płaszcz w tym kolorze sprawia po prostu, że neutralna, klasyczna stylizacja nabiera wyrazu i jest mniej ponura.
Niebieskie okrycia nadają się jednak nie tylko do stylizacji neutralnych. Kolor ten śmiało można zestawiać ze znacznie żywszymi barwami. Jasnoniebieska kurtka świetnie będzie wyglądać w towarzystwie ciemnych czerwieni i fioletów, stworzy też udany zestaw z dowolną zielenią. Niebieskie okrycie pasuje nawet do takich barw jak żółć czy pomarańcz, zatem bez względu na to, w jakich kolorach chodzimy zimą najczęściej, niebieski płaszcz okaże się nieocenionym dodatkiem. Najbardziej uniwersalny pod tym względem jest błękit i granat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po bardziej nasycony odcień, jak kobalt.
Dużym plusem niebieskiego płaszcza jest i to, że bez problemu można go nosić zarówno do strojów formalnych, jak i zestawów casualowych – w każdej opcji sprawdzi się on bez zarzutu. I co ważne, niebieski płaszcz pomaga odmłodzić optycznie twarz, czego zwykle nie da się powiedzieć o kurtkach czarnych czy ciemnobrązowych.
Lodowe pastele
Błękitne płaszcze i inne ubrania w tym kolorze szczególnie efektownie prezentują się w towarzystwie innych spokojnych pasteli. Jasne, czyste barwy, kojarzone do niedawna głównie z wiosenno-letnimi zestawami, dzisiaj bardzo chętnie wykorzystywane są także w stylizacjach zimowych. Są to jednak stroje pozbawione typowej, pastelowej słodyczy. Odcienie powinny być dość chłodne, a całość nie może być przesadnie mdła, dlatego stosuje się wyraźne różnice w kolorach albo dodaje po prostu kilka mocniejszych akcentów, na przykład czarne kozaki, turkusowy szal, sweter w odcieniu fuksji.
Błękit może być w takich stylizacjach odcieniem wiodącym, bo jest to kolor bezpieczny i pasuje większości kobiet. Dodatkiem do niego może być pudrowy róż – te dwa pastele doskonale wyglądają w stylizacjach minimalistycznych, na nowoczesnych fasonach i ciekawych, zimowych fakturach. Bardzo korzystne jest też zestawienie błękitu z szarościami. Stylizacje w tej tonacji są spokojne, lecz niepozbawione wyrafinowania, zwłaszcza gdy szarościom towarzyszyć będzie subtelny, srebrzysty połysk.
Niebieski plus dżinsy
Dżinsowe spodnie oraz spódnice to stały element zimowej mody i zarazem kolejny sposób na zastosowanie koloru niebieskiego. Z czym warto łączyć zimowy dżins? Na pewno z energetycznymi barwami, wtedy jest pewność, że dżins nie wyda się nijaki. Dżinsowe sukienki codzienne można na przykład nosić w komplecie z żółtymi albo pomarańczowymi rajstopami, do dżinsowych spodni dobry będzie różowy sweter, a dżinsowa kamizelka skutecznie stonuje stylizację z wściekle czerwoną sukienką. A jeśli preferujemy neutralne, spokojne kolory? Warto postarać się o to, by odcienie idealnie ze sobą współgrały, a całość ożywiał jeden, mocniejszy akcent. Do dżinsów można więc założyć na przykład jasnobrązowy, wełniany płaszcz, brązowe, skórzane buty oraz golf w odcieniu czystej bieli, którą pięknie podkreśli niewielki, czerwony naszyjnik.
Podobnie postępujemy łącząc dżins z innymi odcieniami koloru niebieskiego. Warto unikać bardzo zbliżonych odcieni, dlatego gdy spodnie są granatowe, sweter niech będzie błękitny lub na odwrót. Sprawdzi się też zastosowanie jaskrawszych odcieni niebieskiego, jak turkus czy kobalt. Do tego koniecznie jeszcze dodajemy jakiś inny kolor, z zupełnie innej palety, na przykład fioletowy szal, bordowy kardigan, żółta czapka, limonkowy pasek przy spodniach. Różnice w niebieskich odcieniach podkreślą także oryginalne faktury, na przykład gruby, wzorzysty splot na wełnianej dzianinie.
Zimowy granat
Granatowe ubrania doskonale nadają się na zimowe chłody, problem polega jednak na tym, że mogą się wydawać nudne. Z tego względu granatu nie powinno się zbyt często łączyć z innymi ponurymi barwami. Jeśli granat z czernią, to koniecznie muszą to być nasycone odcienie, zaakcentowane dodatkowo efektowną fakturą, na przykład skórą wężową, aksamitem, żakardem, modnym znowu tweedem. Nie może też w takim zestawie zabraknąć odrobiny jasnego koloru – stylizację rozświetli na przykład biała apaszka, błękitny beret z wełny, miętowy pasek, naszyjnik z korali, duże kolczyki z jasnego złota. Granat fantastycznie też łączy się z bordo i fioletami, a jeśli szukamy naprawdę wyrazistych stylizacji, bardzo przydatne będą akcesoria żółte oraz pomarańczowe.
Do zimowego granatu pasują również wszelkie zwierzęce motywy. Właśnie do granatowej sukienki dzianinowej bez obaw można założyć kozaczki z wężowej skóry albo płaszcz ozdobiony motywem lamparcim, doskonale też wyglądać będą granatowe ubrania w otoczeniu dodatków z paskami zebry.
Stylowy kobalt
Odcienie niebieskiego nie kończą się rzecz jasna na błękitach i granatach. Niezwykle efektowny jest też odcień chabrowy czy podobny do niego kobalt. To barwy dość mocne, wyraziste, ale wcale nie tak trudne do stylizacji jak mogłoby się wydawać. Najbardziej klasyczne zimowe zestawy to połączenia kobaltu z czernią i bielą, przy czym wszystkie te trzy barwy muszą być ostre i zdecydowane, wtedy stylizacja zyska najwięcej charakteru. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do stroju biało-czarnych, kontrastowych wzorów, na przykład wielkich czarnych kwiatów na białym tle.
Kobalt świetnie pasuje też do innych żywych kolorów. Przykładowo, do kobaltowych spodni idealnie nada się różowa koszula z grubego jedwabiu, a chabrowe sukienki wizytowe da się połączyć z żółtymi akcesoriami. Im wyraźniejsze kontrasty tym lepiej, dlatego zwykle dużo lepiej wygląda połączenie kobaltu na przykład z fuksją niż zielenią.
Tylko niebieski
Niebieski chętnie wykorzystuje się w stylizacjach monochromatycznych, bo naprawdę trudno z tym kolorem przesadzić. Warto jednak zadbać o to, by stylizacja była różnorodna. Nie ograniczamy się więc tylko do jednego czy dwóch odcieni, ale stosujemy wiele tonów tego koloru. Przykładowo, jeśli płaszcz jest błękitny, to niech sweter pod spodem będzie granatowy, a spodnie w niebiesko-zieloną krateczkę. Granatowe sukienki do pracy można połączyć z granatowymi pantoflami, ale do kompletu dodaje się jeszcze bladoniebieski żakiet i wąski, turkusowy paseczek w talii.
W stylizacjach zdominowanych przez kolor niebieski ważną rolę odgrywają także ciekawe materiały. Nie warto ograniczać się wyłącznie do gładkich, zimowych dzianin, zamiast tego sięgnijmy na przykład po zamsz, sztruks, futerka, welur, dzianiny ‘gofrowe’, surowy jedwab. Nie trzeba się obawiać łączenia różnych materiałów, wręcz przeciwnie, nietypowe połączenia, jak aksamit i szyfon, będą dodawać stylizacji uroku.
W jakim niebieskim jest nam najlepiej?
Przy tworzeniu niebieskiej stylizacji warto pamiętać, w jakich odcieniach jest nam najbardziej do twarzy. Te zdecydowane, jaskrawe kolory jak kobalt służą głównie brunetkom, one też najlepiej wyglądają w połączeniach ciemnego niebieskiego z bielą oraz czernią. Blondynki i szatynki w typie lata powinny wybierać jasne, zgaszone odcienie i łączyć je głównie z rozmytymi szarościami, zieleniami, fioletami i bordo. Wiosnom i jesieniom najbardziej pasują turkusy oraz połączenia niebieskiego z energetycznymi, ciepłymi kolorami.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.