Jak nosić wzór w pepitkę?
Klasycznie biel plus czerń
Najmniej ryzykowne są klasyczne stylizacje oparte na bieli i czerni, a więc tych kolorach, które tworzą pepitkę. Choć kurza łapka wykorzystuje tylko dwa neutralne kolory, to ich mocno kontrastowe połączenie plus wyraziste kształty wzoru dają motyw, który nie tak łatwo daje się wystylizować. Pepitkę trudno przeoczyć, jest to wzór bardzo rzucający się w oczy, nawet gdy występuje na niewielkich powierzchniach. Stąd problemy przy doborze dodatków, bo skoro wzorzyste ubranie tak zwraca na siebie uwagę, to jego otoczenie powinno być dla kontrastu bardzo spokojne. Stąd w wielu pepitkowych stylizacjach brak jakichkolwiek innych kolorów, jest tylko biel i czerń, zestawienie bardzo eleganckie, szykowne i kobiece.
Pierwszą rzeczą w takiej stylizacji jest ustalenie, na jakiej części garderoby pojawi się pepitka. Jeśli są to sukienki wizytowe, warto do nich dobierać dodatki w obu kolorach, na przykład białe szpilki i czarną torebkę. Akcesoria powinny być minimalistyczne, ale wolno zaszaleć z rozmiarem, dobierając chociażby wielką kopertówkę zamiast prostej torebeczki czy nakładając długi wisiorek z wielką, czarną, onyksową zawieszką. Decydując się pepitkową spódnicę warto wziąć pod uwagę kształt swojej sylwetki – przy szerszych biodrach lepsze są bluzki białe, gdy jednak sylwetka jest w miarę proporcjonalna, zakładamy bluzkę czarną. Pamiętajmy też, że pepitka niestety pogrubia, dlatego przy pełnej figurze wskazane są klasyczne, rozkloszowane fasony z perfekcyjnie dopasowanymi zaszewkami. Spodnie w pepitkę muszą być ładnie dopasowane do ciała, bluzka dla odmiany może być nieco luźniejsza, ale nie oversizowa. Noszona do pepitkowych spodni lub spódnicy bluzka nie powinna być bardzo długa, bo będzie to optycznie pogrubiać.
Dodatki warto dobrać kontrastowo, jeśli więc bluzka jest biała, to zakładamy czarne buty i czarną torebkę, a gdy to ubranie jest czarne, uzupełniamy stylizację białymi akcesoriami. W wydaniu wieczorowym wolno do takiej stylizacji dołożyć odrobinę srebra albo złota.
Z jasnymi kolorami
Wbrew pozorom, czasami to właśnie dołożenie trzeciego koloru może sprawić, że stylizacja wyda się bardziej stonowana od tej, która wykorzystuje wyłącznie biel i czerń. Muszą to jednak być kolory jasne i wyciszające. Jak na przykład beż i inne cieliste odcienie. Trudno o spokojniejszą stylizację niż połączenie pepitkowej, prostej sukienki z klasycznymi szpilkami nude i torebką z jasnobrązowej skóry czy zestaw typu pepitkowe spodnie i gładki, beżowy sweterek. W towarzystwie beżu pepitka traci nieco swoją wyrazistość, choć oczywiście wciąż jest bardzo efektownym wzorem, po prostu sylwetka nie jest już tak bardzo zdominowana przez ozdobny wzór. Właśnie po beżowe rzeczy powinny sięgać kobiety o pełniejszej figurze – taki zestaw mniej pogrubia niż noszenie pepitki wyłącznie z czernią i bielą.
Oprócz beżu, można jeszcze wykorzystać delikatne pastele. To świetne połączenie, bo i pastele nie wydają się już takie mdłe, i pepitka zyskuje bardziej świeży wygląd. Ciekawym zestawem będzie na przykład koszula w pepitkę noszona do jasnożółtych spodni i beżowych pantofli, pepitkowy płaszcz narzucony na błękitną sukienkę, pepitkowa spódniczka z golfem w odcieniu pudrowego różu czy miętowy żakiet z pepitkową sukienką.
Same mocne barwy
Pepitkowe sukienki koktajlowe fantastycznie wyglądają z towarzystwie czerwieni. To już kultowe połączenie tych trzech kolorów, bardzo śmiałe, ale zarazem wytworne i w sam raz na wieczorne wyjście. Wzorzysta sukienka musi mieć jednak prosty krój, bo w tym stroju pierwsze skrzypce mają grać kolory, a nie fasony, dlatego idealna będzie krótka princeska, sukienka ołówkowa albo klasyczna sukienka o linii A. Czerwone dodatki mają być minimalistyczne albo w stylu retro – to drugie rozwiązanie jest szczególnie efektowne. Również w ciągu dnia można sobie pozwolić na podobne zestawienie tych trzech barw. Niekoniecznie jednak musi to być sukienka, bo jeśli casualowy strój naprawdę ma być oryginalny, warto wybrać na przykład pepitkowe szorty – zakładamy do nich grube, czarne rajstopy, czarne pantofle i sportowy, czerwony sweter lub czerwoną kurtkę bomberkę.
Inne kolory? Też się nadają. Płaszcza w pepitkę ładnie będzie się komponował z turkusową, długą sukienką albo czarnymi spodniami i różowym sweterkiem. Na koszulę w pepitkę można nałożyć fioletowy, puchowy bezrękawnik. Do pepitkowej spódniczki pasować będzie żółty albo pomarańczowy top. Praktycznie każdy mocny, nasycony kolor nadaje się do noszenia z pepitką, chodzi jedynie o to, by te barwne akcenty nie przyćmiły biało-czarnego wzoru.
Można jeszcze inaczej. Kolor nie jest na dodatkach, ale na samej pepitce – poza klasyczną wersją są jeszcze kurze łapki w zupełnie innych odcieniach. Casualowa spódnica nie musi być biało-czarna, ale na przykład fioletowo-różowa lub błękitno-chabrowa, to samo spodnie, bluzka czy płaszcz. Kolorowa pepitka prezentuje się bardzo oryginalnie, a jej efektowny wygląd podkreślą spokojne, cieliste akcesoria.
Jak nosić pepitkę w pracy?
Pepitkowe sukienki do pracy koniecznie trzeba nosić z gładkimi, ciemnymi żakietami, najlepiej w odcieniu granatu albo grafitu – czerń średnio się tu nadaje, bo wygląda zbyt jaskrawo przy tym wzorze. Jeszcze lepiej, gdy w pepitkę jest tylko spódnica – w służbowych strojach, zwłaszcza tych bardziej formalnych, duża ilość wzorów nie jest mile widziana. Biurową spódnicę w pepitkę należy zestawiać z gładkimi, prostymi bluzkami lub eleganckimi golfami w stonowanych kolorach i tu również warto postawić na grafit i granat, gdy jednak w stroju dopuszczalna jest trochę większa swoboda, można do swojego stroju dodać koszulę w odcieniu koralowej czerwieni, świerkowej zieleni albo zgaszonego fioletu. Co ważne, do biurowej spódnicy w pepitkę bardziej pasują rajstopy cieliste, a nie czarne, do tego proste, beżowe albo czarne czółenka.
Ze spodniami postępujemy tak samo. Żakiet do kompletu absolutnie nie może mieć tego samego wzoru, musi być gładki i stonowany, pozbawiony wszelkich ozdób jak złote guziki czy kolorowe lamówki.
Pepitka od stóp do głów
Total look z pepitką w roli głównej to propozycja dla szczególnie odważnych kobiet, które nie boją się wyrazistych strojów. Jak stworzyć taką stylizację i nie przesadzić? Na pewno warto trzymać się minimalizmu. Jeśli sukienka, to prosta tuba, jeśli spódnica, najlepszy będzie ołówek. Spodnie, sweter czy koszula – klasyczne fasony są tu najodpowiedniejsze. Warto w takim stroju zredukować ilość rzeczy do minimum, dlatego zawsze lepiej założyć pepitkową sukienkę niż komplet typu spódnica plus bluzka, aczkolwiek klasyczne garsonki i garnitury ozdobione tym wzorem także robią bardzo pozytywne wrażenie.
Jeśli do sukienki zakładamy płaszcz, warto zadbać o to, by pepitka różniła się wielkością – na sukience niech będzie wielki wzór, a na płaszczu drobny. Do tego jeszcze proste szpilki w pepitkę i taka sama torebka.
Jedynie na dodatkach
Jeśli nie czujemy się przekonane do pepitkowych ubrań albo boimy się, że biało-czarny wzór będzie nas zanadto pogrubiał, można ograniczyć się do wzorzystych dodatków. Pepitkowy szal pasuje na przykład do klasycznej małej czarnej, do czerwonego sweterka, do dżinsowej koszuli, błękitnego topu z jedwabiu. Buty w kurze łapki świetnie nadają się do minimalistycznych, eleganckich sukienek w żywych barwach, na przykład odcieniu kobaltu albo magenty. Torebkę w pepitkę można dołożyć do każdego eleganckiego zestawu z czarną lub czerwoną kreacją.
Pepitkę da się nawet połączyć z innymi wzorami, choć nie jest to łatwe zadanie. Najprostsze jest zestawienie pepitki z klasycznymi motywami w podobnych kolorach, na przykład z biało-szarą kratką, czerwono-czarnymi groszkami czy niebiesko-białymi, marynarskimi pasami. Odważniejszą propozycją jest połączenie pepitki z eleganckimi kwiatami na czarnym tle czy kolorową koronką.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.