Jak nosić wiosną fasony retro?
data publikacji: 14.01.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Lekka sukienka w kwiaty
Rozkloszowane sukienki wyjściowe z kwiatowym nadrukiem idealnie wpisują się w wiosenny klimat. Fasony retro wyróżniają się delikatniejszą linią, są mocno taliowane i ułożone w ozdobne fałdki albo plisy, a wzór jest bardziej wyrazisty – kolory są jasne, ale mocno nasycone, jak makowa czerwień, trawiasta zieleń czy słoneczna żółć, a jeśli chodzi o kształt, to modne są motywy inspirowane modą lat 60-tych i 70-tych.
Sukienkę na ramiączkach i z głębokim dekoltem można połączyć z bawełnianą, gładką bluzką z długimi rękawami – wybieramy taki kolor, który lekko kontrastuje z kwiatowym wzorem. Na wierzch pasuje klasyczny trencz w neutralnym odcieniu albo luźna, długa marynarka z wełnianej tkaniny.
Do kwiecistych sukienek retro świetnie pasują kolorowe rajstopy, najlepiej w takim odcieniu, który ładnie harmonizuje z roślinnym printem – przykładowo, gdy sukienka jest biała w zielone i niebieskie kwiaty, rajstopy mogą być turkusowe albo w odcieniu stonowanej, świerkowej zieleni, jeśli stylizacja ma mieć elegantszy charakter.
Sukienka w kwiaty nadaje się także do pracy, zwłaszcza gdy to wzór zdominowany przez klasyczne kolory. Stylizację biurową uzupełniamy gładkimi, cielistymi rajstopami i brązowymi czółenkami retro, natomiast żakiet jest nowoczesny, taliowany, z ostro zarysowanymi klapami i szerokim paskiem podkreślającym figurę.
Wzorzysta sukienka maxi
Równie atrakcyjnym fasonem retro na wiosnę jest sukienka długa, o bardziej casualowym kroju, wykończona ciekawym, abstrakcyjnym albo roślinnym printem. Sukienka może być ozdobiona na dole szeroką falbaną, wysokim kobietom bardzo pasują sukienki drobno plisowane, z lekko zbluzowanym topem.
Warto szukać printów z dodatkiem bieli, jasnego beżu albo pasteli, tak by kreacja wyglądała naprawdę wiosennie, przyda się też rozświetlająca biżuteria ze złota i srebra. Styl retro można podkreślić szerokim paskiem vintage, z dekoracyjną klamrą albo ażurowym wzorem, za to buty są nowoczesne – nadawać się będą skórzane sztyblety, krótkie botki bez palców, gładkie tenisówki na grubych podeszwach, lakierowane oksfordki w modnym kolorze.
Do długiej sukienki retro zakładamy jeszcze skórzaną kurtkę, na przykład ramoneskę – czarna skóra nada zwiewnej kreacji bardziej drapieżny wygląd, jeśli jednak wolimy stylistykę romantyczną, zostajemy przy skórzanej kurtce, tyle że jej kolor jest łagodniejszy, jak beż, zgaszona żółć, pastelowa czerwień, neutralny brąz.
Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie sukienki maxi z grubym swetrem. Ma on luźny, nowoczesny fason i prosty splot, a kolorem idealnie zgrywa się z wzorem na sukience. Najlepiej taki zestaw wygląda, gdy sukienka ma stójkę albo wiktoriański kołnierzyk, a sweter wykończony jest głębokim dekoltem w serek, warto też podwinąć rękawy swetra aby odsłonić ozdobne mankiety kreacji pod spodem.
Prosta tunika
Sukienkę retro zastąpić można efektowną tuniką o linii A – tunika lekko podkreśla sylwetkę, ma ładnie wykrojony dekolt i szerokie ramiączka lub długie, proste rękawy ¾. Szukamy modeli wzorzystych, na przykład w klimacie lat 60-tych, a jeśli decydujemy się na fason jednobarwny, to przyda się odcień przykuwający uwagę, jak oranż, śliwkowy fiolet albo jaskrawa zieleń.
W wiosennych stylizacjach tunika może służyć za krótką sukienkę, wystarczy założyć do niej gładkie rajstopy i nowoczesne botki na wysokich obcasach, a na wierzch narzucić elegancki trencz lub bardzo długi kardigan z grubo plecionej wełny. Bardziej nowoczesny styl zapewnią dżinsy skinny, w ciemnym, głębokim odcieniu granatu, do tego lakierowane botki na szpilkach i skórzana kurtka albo pikowany, sportowy bezrękawnik.
W cieplejsze dni do tuniki zakładamy legginsy i skórzane baleriny, a jeśli tunika jest bez rękawów, przyda się lekki sweterek w stylu bliźniaka. Kolory powinny być odważne – do tuniki na przykład żółtej pasują fioletowe legginsy i zielony sweter, w przypadku wzoru wybieramy dwa wiosenne odcienie i wprowadzamy je na akcesoriach. W wydaniu wizytowym do tuniki dodajemy elegancką biżuterię z perłami, ekstrawaganckie, metaliczne spodnie rurki i czarne szpilki z ostrymi noskami, ładnie wygląda też połączenie tuniki z ołówkową spódnicą midi – tunikę przewiązujemy w talii cienkim paskiem, tak by sylwetka wyglądała na smuklejszą.
Tunikę w spokojniejszej kolorystyce, na przykład w biało-zielone liście, da się wykorzystać także w stroju biurowym – można do niej założyć na przykład staroświecką, brązową spódnicę i nowoczesny, biały żakiet, albo modne spodnie w kant i lakierowane pantofle z ozdobnymi paseczkami.
Marynarski klimat
Styl marynarski idealnie pasuje na wiosnę – wprowadza do stroju powiew świeżości, jest przy tym elegancki i można go bez obaw nosić w każdym wieku. Doskonale wpisuje się w klimat retro, bo wykorzystujemy tutaj klasyczne, znane od wielu dekad fasony, jak prosta bluzka w paski bretońskie, szerokie spodnie z wysokim stanem, rozkloszowana spódnica midi, lekka kurtka żeglarska, dwurzędowa marynarka, prosta sukienka o linii A ułożona w szerokie fałdy, espadryle, białe tenisówki.
Fasony te dowolnie można ze sobą łączyć, pamiętając jednak, by dołożyć do kompletu coś nowoczesnego, jak szeroka, pomarańczowa bransoleta ze sztucznego tworzywa, geometryczne kolczyki z błyszczącego metalu, lakierowany pasek w neonowym kolorze, młodzieżowe sneakersy.
W wiosennym wydaniu marynarski styl retro powinien łączyć w sobie te lżejsze fasony z grubszymi ubraniami, jak na przykład szyfonowa spódnica plus gruby pulower z dekoltem w serek albo cienkie spodnie z szerokimi nogawkami w komplecie z wełnianą marynarką.
Ciekawy efekt daje zestawienie różnych klasycznych wzorów, przede wszystkim pasków z groszkami – zakładamy na przykład marynarskie spodnie w granatowo-białe groszki i bluzkę w czerwono-białe paseczki bretońskie albo żakiet w granatowo-białe pasy i białą sukienkę w czerwonymi, morskimi nadrukami.
Dżinsy w wiosennym wydaniu
Dżinsowe spodnie vintage nie różnią się aż tak bardzo od współczesnych fasonów, dlatego w wiosennym stroju może się pojawić więcej rzeczy w stylu retro. Idealnie nada się szyfonowa, romantyczna bluzka z bufiastymi rękawami i marszczoną stójką – dzięki niej dżinsowe spodnie wyglądają bardziej elegancko i ładnie podkreślają figurę. Buty też mogą być retro, ale wtedy kurtka musi mieć nowoczesny krój, w wersji wizytowej przyda się stylowa, męska marynarka w mocnym kolorze.
Interesująco wygląda też połączenie dżinsów z bliźniakiem – wybieramy elegancki, dopasowany do figury komplet w żywym odcieniu jak zieleń lub pomarańcz. Buty to zapinane na paseczki pantofle albo lekkie, wiosenne trzewiki z ozdobnym sznurowaniem, w wydaniu casualowym wystarczą klasyczne, białe tenisówki.
Bardzo efektownie dżinsy vintage prezentują się w komplecie z wizytowymi, jedwabnymi bluzkami w odcieniu kremowej bieli – mają one elegancki, zwiewny krój z jakimś ozdobnym detalem, jak pliski przy karczku lub dekolt w serek wykończony wiązaniem na kokardę. Stylizację uzupełniamy brązowymi pantoflami, metaliczną torebką i złotą biżuterią, a jeśli jest chłodno, na wierzch można założyć futrzany bezrękawnik albo dżinsową kurteczkę w zupełnie innym odcieniu niż spodnie.
Szeroka spódnica
Wiosenne spódnice retro najczęściej mają długość midi, są efektownie rozkloszowane albo o kroju ołówka, a talię podkreśla szeroki, gładki pasek. Do takiej spódnicy można założyć oryginalną, koronkową bluzkę, koniecznie w innym kolorze, i dla przełamania stylistyki retro sportowe tenisówki, na przykład w odcieniu czerwieni.
Ciekawym zabiegiem jest łączenie klasycznych spódnic z młodzieżowymi bluzkami – mamy na przykład bordową spódnicę w fałdy i prostą bluzkę w wojskową panterkę albo ciemnozielony ołówek do kolan i szarą, dresową bluzę z ozdobnymi ściągaczami. Przy nowoczesnych bluzkach buty oraz kurtka też mogą być retro.
Źródło: https://sammydvintage.com/vintage-style/spring-vintage-dress-pictures/
https://www.redonline.co.uk/fashion/what-to-wear/g531257/vintage-floral-dresses/?slide=4
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.