Jak nosić sukienki zapinane na guziki?
data publikacji: 22.01.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Ponadczasowa szmizjerka
Szmizjerka to fason, który od wielu sezonów zajmuje ważne miejsce w kobiecej modzie. Szmizjerka pasuje każdej kobiecie. Dobrze uszyta będzie bardzo skutecznie maskować wszelkie wady sylwetki – przy większym brzuchu wystarczą pionowe zaszewki i ozdobne wiązanie poniżej talii, na szerokie biodra pasują szmizjerki trapezowe, bez kieszeni, za to z ukośnymi przeszyciami, wciętą talię wymodeluje sukienka luźna, związana szerokim paskiem.
W szmizjerkach ładnie wyglądają i kobiety młode, i kobiety dojrzałe. To fason, który odejmuje lat, zwłaszcza gdy sięgniemy po sukienkę w jasnym, twarzowym kolorze, jak błękit, lawendowy fiolet czy piaskowy beż. Sukienki wyjściowe o tym kroju prezentują się elegancko i nowocześnie, co warto dodatkowo podkreślić ciekawą tkaniną, na przykład dżersejem z delikatnymi, srebrnymi przeszyciami albo fakturowanym jedwabiem.
Szmizjerki mają proste zapięcie na guziki biegnące dokładnie przez środek sylwetki, co pomaga optycznie wyszczuplić figurę. Na długość szmizjerka może sięgać połowy ud, co sprawdza się, gdy nogi są zgrabne, przy masywniejszych udach wskazana jest długość za kolano, która wysmukla sylwetkę.
Jak stylizować szmizjerkę?
Najważniejszym detalem przy szmizjerce jest pasek. Niektóre fasony mają paski materiałowe, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy talia nie jest zbyt szczupła – pasek nie odcina się kolorem i fakturą od sukienki, dzięki czemu zaznacza wcięcie w talii, ale koncentruje w tym miejscu całej uwagi. Co jednak ważne, materiałowy pasek nie może być bardzo cienki, ponieważ wtedy łatwo o wrażenie, że pasek wrzyna się w ciało, przez co figura wydaje się grubsza.
Jeśli szmizjerka nie ma własnego paska, dodajemy do niej pasek skórzany. Może być on w kolorze podobnym do odcienia sukienki, natomiast gdy chcemy zaakcentować szczupłą talię, wybieramy pasek kontrastowy, jaśniejszy od szmizjerki, albo z dużą, dekoracyjną klamrą. Kobiety o figurze jabłka powinny nosić pasek nie w talii, ale na biodrach, dzięki temu zamaskują wystający brzuch.
Szmizjerki świetnie odnajdują się w stylistyce safari, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są akcesoria zwierzęce, na przykład płaszczyk w panterkę, wężowa torebka, klapki z motywem zebry. Do szmizjerki beżowej, czarnej lub brązowej wolno dołożyć dwa różne motywy zwierzęce, powinny to być jednak fasony proste, tak by stylizacja nie wydała się przeładowana – odpowiednie są na przykład gładkie, nowoczesne botki w lamparcie cętki i klasyczna apaszka z wężowym printem.
Inny pomysł na szmizjerkę to elegancki styl boho. Do sukienki zakładamy brązowe sandały na koturnach albo kowbojskie botki, pasek z plecionych rzemyków, zamszową torebkę na szerokim pasku, kapelusz z filcu, długi, gruby kardigan z etnicznym motywem albo klasyczny trencz. Całość powinna być utrzymana w palecie barw Ziemi, koniecznie z dodatkiem żywszych kolorów, jak czerwień, oranż czy turkus.
Sukienka na cienkich ramiączkach
Sukienki wyjściowe o kroju przypominającym slip dress, tyle że zapinane z przodu na guziki, to ciekawa alternatywa dla eleganckiej sukienki bieliźnianej. Oba fasony odróżnia nie tylko obecność guzików, ale i tkanina – slip dress jest zwykle z jedwabiu, natomiast sukienka zapinana na guziki uszyta jest z dzianiny albo zwiewnego szyfonu. Krój pozostaje ten sam – sukienka ma cieniutkie ramiączka i dekolt V, na dole jest lekko rozkloszowana.
Ten fason sprawdza się przy figurze z wąskimi ramionami i pełnymi biodrami – ramiączka spaghetti wyrównują optycznie te dysproporcje i przyciągają wzrok do dekoltu. Na sylwetkach bardziej proporcjonalnych lepiej leżą sukienki o kroju tuby albo ołówka, z szerokimi ramiączkami i głębszym, bardziej szpiczastym dekoltem.
Zapięcie może być proste, ze skromnymi guziczkami w kolorze sukienki. Fasony wyszczuplające mają listwę z zapięciem w kontrastowym kolorze, tak że wzdłuż sukienki biegnie geometryczna, jasna wstawka zwężająca sylwetkę. Zamiast kolorowej wstawki wystarczą duże, ozdobne guziki z jaskrawym kolorze, na przykład żółte do sukienki czarnej lub srebrzyste do sukienki granatowej, żeby jednak listwa z zapięciem na guziki spełniła swoją wyszczuplającą rolę, sukienka musi być troszkę luźniejsza i perfekcyjnie dopasowana do figury, tak by zapięcie nie rozchodziło się na ciele.
Sukienki o takim kroju świetnie wyglądają w stylizacjach wielowarstwowych – pod spód zakładamy biały T-shirt albo gładką, bawełnianą bluzkę z długimi rękawami. Dodatki mogą być eleganckie, na przykład czarne szpilki plus czarna torebka na ramię, albo sportowe, jak białe tenisówki i modna, skórzana torebeczka w fasonie jamnika.
Sukienka z dżinsu
Dżinsowe sukienki bardzo często zapinane są z przodu na guziki. Zazwyczaj jest to krój w typie szmizjerki bądź też sukienka jest mocno dopasowana do ciała i na wąskich ramiączkach. Ta pierwsza to idealny fason dla kobiet dojrzałych – nowoczesna, dżinsowa sukienka odmładza, ale koszulowy krój jest na tyle elegancki, że stylizacja nie wydaje się za bardzo młodzieżowa. Do dżinsowej sukienki koszulowej pasuje lekki kardigan w mocnym kolorze, klasyczny trencz, modna marynarka w tradycyjny wzór.
Sukienki na ramiączkach są już bardziej ryzykowne i zwykle wymagają dobrej figury, można jednak nosić je w komplecie z bluzkami, co zmienia ich charakter i pomaga zamaskować niedoskonałości sylwetki. Do takiej sukienki zakładamy na przykład luźny, wełniany kardigan w ciekawe wzory – powinien być trochę dłuższy od sukienki i z ozdobnym dekoltem. Odpowiednia jest też elegancka koszula, którą można puścić luźno albo związać w talii paskiem tak, by odsłaniała zapięcie sukienki.
Dla szczupłych kobiet odpowiednia jest także luźna, ale krótka sukienka koszulowa. Ma ona bardziej sportowy charakter, choć oczywiście da się ją wystylizować na elegancko, zakładając wizytowe szpilki, metalową biżuterię i szykowną, skórzaną torebkę w wyrazistym kolorze. Kobiety plus size mogą wykorzystać ten fason w stylizacji monochromatycznej – sukienka jest z jednolitego, granatowego dżinsu, do tego dochodzi prosty, czarny pasek, czarne, matowe rajstopy i czarne pantofle na słupkach.
Zapięcie dwurzędowe
Jednym z hitów tego sezonu są sukienki wizytowe z dwurzędowym, garniturowym zapięciem. Krój sukienki jest prosty – to przeważnie klasyczna tuba z dekoltem w serek i długimi rękawami. Dwurzędowe zapięcie przypomina oczywiście marynarkę, różnica jest jednak taka, że sukienka jest bardziej wcięta w talii, dzięki czemu sylwetka ładniej się prezentuje. Garniturowy fason można podkreślić wzorem – wąskie paseczki nie tylko wyglądają bardzo stylowo, ale i optycznie wyszczuplają.
Sukienki z dwurzędowym zapięciem najlepiej wypadają w stylizacjach monochromatycznych – czarne akcesoria dodajemy do sukienek czarnych, granatowych i ciemnoszarych, do sukienek białych czy beżowych zdecydowanie bardziej pasują dodatki cieliste. Całość rozświetlamy nowoczesną, metalową biżuterią.
Nowoczesna sukienka na wieczór
Sukienki wieczorowe też mogą wykorzystać motyw zapięcia na guziki. Ekstrawaganckie, seksowne kreacje są długie i dopasowane do ciała, na prostych ramiączkach, a zapięcie biegnie ukośnie przez całą sylwetkę – guziki są kontrastowe, lekko połyskujące albo z ozdobnie wyżłobioną powierzchnią.
Bardzo stylowo prezentują się też długie, zwiewne suknie z jedwabiu, ściągnięte w talii wąską gumeczką i zapinane z przodu na drobne, dekoracyjne guziczki – w tym fasonie zapięcie nie jest umieszczone na listwie, guziki zapinane są na ozdobne pętelki.
Jeszcze inny fason to długa, rozkloszowana suknia z lejącej się tkaniny, z bufiastymi rękawami i ozdobnymi rozcięciami na dole, zapinana z przodu na długi rząd gęsto naszytych, malutkich guziczków. Sukienki o takim kroju powinny być wzorzyste, na przykład w wielkie, eleganckie kwiaty albo motyw panterki – dodatki są czarne, nowoczesne, z lakierowanej skóry i srebra albo złota.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.