Jak nosić sukienki wizytowe z długim rękawem?
data publikacji: 09.03.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak wybrać krój rękawa?
Podobnie jak przy ukrywaniu grubego brzucha czy ud, tak i tuszowanie nieładnych ramion wymaga określonego kroju. Najlepsze są rękawy proste, ani zbyt szerokie, ani zbyt obcisłe. Rękawy o bardzo luźnym kroju zwykle jeszcze bardziej poszerzają ramiona i należy tego kroju unikać zwłaszcza wtedy, gdy problemem jest również wystający brzuch i duża pupa. Jeśli jednak biodra i talia są w miarę szczupłe, a jedynie same ramiona są zbyt masywne względem reszty sylwetki, można wybrać rękawy, które są dopasowane w górnej części, ale od łokci zaczynają się rozszerzać.
Kobiety o figurze gruszki, z pełnymi biodrami i szczupłymi ramionami śmiało nogą nosić sukienki wyjściowe z rękawami o fantazyjnym kroju, ale tylko w górnej części. Rękawy mogą być na ramionach mocno bufiaste, pomarszczone, trochę w stylu lat 80., co wyrówna optycznie proporcje sylwetki.
Najmniej korzystne dla obfitszych ramion są rękawy mocno obcisłe, z cienkiej dzianiny albo elastycznej, sztucznej koronki. Taki fason jeszcze bardziej podkreśla nieładne ramiona, zwłaszcza gdy reszta sukienki uszyta jest z grubszego, nieprześwitującego materiału. Jeżeli rękawy mają być choć częściowo przeźroczyste, powinny lekko odstawać od ciała zamiast ściśle do niego przylegać, można też pozwolić sobie na delikatne bufki, ale pod warunkiem, że mankiety będą odsłaniać nadgarstki. Mocno obcisłych rękawów powinny unikać także kobiety o bardzo szczupłych ramionach, bo wtedy ich sylwetka wyda się jeszcze bardziej koścista.
Naturalne tkaniny najlepsze
Kłopot z długimi rękawami w sukienkach wizytowych jest też taki, że bardzo szybko mogą się pojawić na nich plamy od potu. Można temu zapobiec wybierając sukienki szyte z naturalnych, przewiewnych tkanin, jak jedwab, dżersej, bawełniana dzianina, wełna. Gdy sukienka jest uszyta ze sztucznego materiału, warto rozważyć mniej dopasowany do sylwetki krój. Bardzo praktyczne są chociażby rękawy typu dolman, mocno szerokie przy ramionach i zwężające się ku łokciom. Można też pomyśleć o rękawach kimonowych oraz bufkach. W przypadku prostego kroju rękawy muszą być dość szeroko wycięte pod ramionami, tak by sukienka nie uciskała w tym miejscu i nie ograniczała ruchu rąk.
Uniwersalna klasyka
Sukienki wizytowe nadają się na wiele okazji, a ich charakter określają odpowiednio dobrane akcesoria. Najbardziej uniwersalna pod tym względem jest oczywiście mała czarna – prosta sukienka do kolan. Mała czarna jak najbardziej może mieć długie rękawy, a ich wygląd dobieramy zgodnie z własnym gustem i pod kątem dopasowania do sylwetki. Bardziej wyjściowo będą się prezentować sukienki z rękawami ozdobnymi, na przykład z szyfonu bądź koronki, a gdy rękawy są proste i jednolite, przydadzą się niewielkie zdobienia na tułowiu, na przykład delikatne marszczenia wokół talii lub dekoltu. Mała czarna z długimi rękawami powinna też mieć dość głęboko wycięty dekolt, najlepiej w szpic, który będzie optycznie wysmuklał sylwetkę.
Jak nosić taką sukienkę? Na niezobowiązującą imprezę ze znajomymi pasować będą akcesoria w żywych, jaskrawych kolorach, na przykład neonowe szpilki i kolczyki w stylu pop-art. Na rodzinną uroczystość można założyć do małej czarnej proste szpilki w ciemnym, nasyconym kolorze i elegancką apaszkę z jedwabiu. Mała czarna z długimi rękawami nadaje się również na służbowe spotkania – zakładamy do niej eleganckie czółenka, prostą torebkę ze skóry i wyjściowy żakiet. Na bardziej uroczyste okazje, jak impreza karnawałowa czy przyjęcie urodzinowe, dobieramy do swojej małej czarnej na przykład srebrne, błyszczące baleriny, torebeczkę z cekinów i mocno świecącą biżuterię.
Jak podkreślić figurę?
Sukienka wizytowa z długim rękawem może być bardzo pomocna w optycznym modelowaniu sylwetki. Najlepsze okazują się tu klasyczne sukienki kopertowe, z prostym wiązaniem w talii, dekoltem typu V i rękawami dopasowanymi do ciała. Co jednak ważne, rękawy w takiej sukience powinny kończyć się tuż nad nadgarstkiem, dzięki czemu ręce wyglądają na dłuższe i szczuplejsze, co odciąża całą sylwetkę.
Kopertowa sukienka wizytowa powinna być uszyta z dość lekkiego materiału, na przykład cienkiej wełny, wtedy kreacja będzie ładnie opływać sylwetkę, ale nie wyeksponuje mankamentów figury. Dobrym pomysłem są tkaniny wzorzyste, z wydłużonym, abstrakcyjnym motywem, który dodatkowo odejmuje optycznie kilogramów. Tego typu sukienki z długim rękawem poleca się przede wszystkim kobietom z nadwagą, ponieważ fason kopertowy doskonale ukrywa oponkę na brzuchu, zbyt pełne biodra czy grube ramiona.
Stylizacja sukienek kopertowych może być dowolna, aczkolwiek warto wybierać akcesoria ‘wydłużające’, które wzmocnią wyszczuplający efekt. To na przykład wysokie szpilki z ostrym czubkiem, długie wisiorki sięgające do talii, wiszące kolczyki, mała torebka noszona w dłoni.
Bufiaste rękawy
Długie rękawy w sukienkach wizytowych często są bufiaste, co nadaje kreacji romantycznego charakteru. Jest to fason bardzo wdzięczny, pasujący wielu kobietom, warto jednak wybierać takie sukienki, które ładnie przylegają do ciała i zaznaczają wcięcie w talii. Reszta stylizacji może pozostać w romantycznym duchu, choć nie powinno się przesadzać ze zbyt dziewczęcymi dodatkami. Znacznie lepsze będą akcesoria vintage – romantyczne, ale bardziej wyraziste. Świetnie sprawdzą się na przykład niewielkie, wysadzane ozdobnymi kamykami torebki puzderka, niewielkie kuferki z artystycznym haftem, dwukolorowe czółenka na niewysokim słupku, wiązane krótkie trzewiki, biżuteria ze starego złota i srebra.
Można też sukienki z bufiastymi rękawami stylizować bardziej nowocześnie. Pasować będą wszelkie minimalistyczne akcesoria – nowoczesne szpilki, wielkie torebki jamniki, lakierowane kopertówki, botki bez palców, geometryczna biżuteria z metalu. W takich zestawach doskonale sprawdzą się mocne kontrasty kolorystyczne, na przykład zestawienie czerni z bielą i czerwienią, połączenie czerni z metalicznym srebrem, czerni z żółcią, czerwieni z bielą.
Koronkowe wykończenie
Sukienki koktajlowe z koronkowym wykończeniem są niezwykle popularne i nierzadko są to fasony z długim rękawem. Przy szczupłej sylwetce warto rozważyć kreację dwuwarstwową – na gładką, jedwabną halkę narzucona jest koronkowa tunika. Dobrze sprawdza się tu fason A, z prostym, rozszerzonym lekko dołem, a jeśli nogi są zgrabne, dolna krawędź może być przeźroczysta tak samo jak rękawy.
Pełniejszym sylwetkom bardziej pasują kroje klasyczne, z dłuższą, rozkloszowaną spódnicą i wyraźnie zaznaczoną talią. Rękawy mogą być wtedy trochę krótsze, do łokci, tak by ukryć grubsze ramiona, ale jednocześnie odciążyć wizualnie sylwetkę. Przy koronkowym wykończeniu powinno się raczej unikać naszyjników i długich kolczyków, tak by nie odciągać uwagi od ozdobnego wzoru sukienki, można za to postawić na błyszczące buty i torebkę, na przykład w odcieniu srebra. Koronkowe sukienki z długim rękawem bardzo dobrze łączą się z akcesoriami nowoczesnymi, ale pasować będą także stylowe dodatki retro.
Seksowne mini
Atrakcyjnym fasonem też sukienki mocno dopasowane do ciała, o długości mini – odważne eksponowanie nóg równoważone jest właśnie długimi rękawami i skromniejszym dekoltem. Ten krój jest dobry dla kobiet o proporcjonalnej sylwetce i zaznaczonej talii – jeśli wcięcia w pasie nie ma, przydadzą się niewielkie marszczenia materiału przy dekolcie i na biodrach. Sukienki tego typu mogą być równie eleganckie co klasyczne fasony, choć spódnica nie powinna być krótsza niż do połowy uda.
Ponieważ fason jest bardzo skromny, warto wybierać sukienki z ciekawego materiału. To może być tkanina cekinowa, na przykład w tonacji głębokiego granatu, albo błyszczący, cieniowany materiał z delikatnym, podłużnym wzorem. Stylizacja powinna być raczej minimalistyczna, a więc klasyczne szpilki albo lakierowane baleriny, modna torebka o geometrycznym kształcie, nowoczesna biżuteria.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.