Jak nosić sukienki w słowiańskim stylu?
data publikacji: 27.10.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Minimalistyczne dodatki
Najbardziej widowiskowe są oczywiście te sukienki, które bardzo wiernie oddają słowiański charakter. To najczęściej długie, rozkloszowane kreacje, z charakterystycznymi, bufiastymi rękawkami, mocno wycięte na dekolcie albo ze sznurowanym wiązaniem pod szyją. Sukienki wyjściowe tego typu są zwykle szyte z naturalnych tkanin jak len lub delikatne płótno, zawsze też pojawia się na nich ludowy, kolorowy wzór. Takie sukienki bardzo mocno przypominają oryginalne stroje ludowe, dlatego niezwykle łatwo z nimi przesadzić i zamienić stylizację w kostium.
Długie, słowiańskie sukienki najlepiej jest więc nosić w stylu minimalistycznym. Z biżuterii rezygnujemy w ogóle, bo sukienka jest na tyle dekoracyjna, że nie potrzebuje już ona żadnych dodatkowych ozdób. Jeśli jednak chcemy mieć na sobie kolczyki albo naszyjnik, to mają to być ozdoby bardzo nowoczesne, proste w formie, nawet nieco futurystyczne, by podkreślić kontrast. Buty ? idealne będą klasyczne pantofle nude albo proste, jednokolorowe baleriny. Torebka ? także minimalistyczny fason w neutralnym, spokojnym kolorze. Stylizacja po prostu będzie skupiać całą uwagę na sukience, a dzięki temu, że towarzyszą jej nowoczesne akcesoria, strój jest niezwykle ciekawy, ale zarazem zachowuje umiar.
100 procent etno
A jeśli wcale nie chcemy łagodzić charakteru swojej słowiańskiej sukienki? Można się wtedy zdecydować na iście ludowy strój, choć nie jest to proste zadanie. Ubiór w dalszym ciągu powinien mimo wszystko zachować pewną umowność. Głównie chodzi o to, by poszczególne elementy stroju nie wyglądały jak wiernie odtworzone eksponaty z muzeum. Musi być widać, że to rzeczy jak najbardziej współczesne, tyle że inspirowane dawną, słowiańską tradycją. Kreacja kopiuje oryginalne wzory i fasony, ale dodaje do tego trochę współczesności, na przykład bardziej przylegającą do ciała linię bluzki albo zmodyfikowany lekko ludowy motyw roślinny. Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzanie nietypowych tkanin, na przykład zwiewnego szyfonu w miejsce lnu. Dzięki temu sukienka, mimo że jej fason trzyma się oryginału, zyskuje zupełnie nowy, unikalny styl.
Jeśli chodzi o dodatki, to także są one nawiązaniem do ludowej mody. To na przykład długie, czerwone korale, wąskie rzemienie noszone jako pasek, wstążki we włosach, kolczyki z bursztynów, kwiatowe ozdoby, torebki z haftowaną aplikacją. Jeden z dodatków powinien jednak trzymać się współczesnych trendów. Skoro więc torebka i biżuteria są ludowe, to buty niech mają prosty, nowoczesny fason. Lub inaczej ? buty mogą zostać w słowiańskim stylu, ale płócienny worek z ludowym haftem zastępujemy zwykłą skórzaną torebką.
Prosty krój, ciekawe akcesoria
Słowiański styl można też stworzyć dzięki samym dodatkom i jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie dla kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze słowiańską modą. Bazą są tu klasyczne sukienki codzienne, proste, bez żadnych ozdóbek. Najlepiej, gdy są w miarę długie, przynajmniej do połowy łydki, i mają klasyczne, lekko rozszerzane rękawy. Świetnie sprawdzą się sukienki szyte z lnu, płótna lub grubej bawełny, bo to materiały idealnie wpisujące się w słowiańską stylistykę, ale tak naprawdę może to być dowolna tkanina, byle tylko sukienka zachowała klasyczny fason.
Do takiej kreacji kompletujemy same etniczne ozdoby. Jeśli forma jest prosta, klimat etno wprowadzi nawet sam kolor, na przykład czerwień, dzięki której zwykłe szpilki od razu będą wyglądać bardziej słowiańsko. Torebka może być uszyta z zamszu, grubego płótna, filcu, aksamitu, obowiązkowo też front torebki musi być udekorowany jakimś ludowym motywem. Można zaszaleć ze słowiańską biżuterią, a najbardziej stylowe będą wielkie, kwiatowe ozdoby wpięte we włosy.
W chłodniejsze dni styl słowiański podkreślą oryginalne okrycia: tradycyjne kożuszki, kurteczki obszyte gęstym futerkiem, długie płaszczyki pelerynki, chusty wiązane na głowie, futrzane czapy, sznurowane botki na niewielkim słupku. Wybór akcesoriów jest ogromny, a skoro sukienka wyróżnia się prostotą, pozostała część stroju może być bardzo ekstrawagancka.
Oryginalny jest tylko wzór
W słowiańskich sukienkach często najważniejszy jest wzór, a ten przecież wcale nie musi się pojawiać tylko na oryginalnych fasonach. Przenoszenie etnicznych motywów wzorniczych na współczesne kroje to znany od wielu sezonów zabieg, który pomaga zachować słowiański styl bez popadania w dosłowność. Kiedy sukienka ma bardzo nowoczesny krój, można pozwolić sobie na bardzo kolorowy, wielki nadruk i nawet gdy reszta dodatków też pozostanie etno, stylizacja wciąż może z powodzeniem uniknąć kostiumowej przesady. Ciekawie takie słowiańskie wzory wyglądają na przykład na krótkich sukienkach rozkloszowanych w stylu lat 50. albo na sukienkach typu bombka. Im mniej dany fason kojarzy się z ludową modą, tym lepiej, bo właśnie w takiej wersji słowiański motyw zyskuje wyjątkowo dużo uroku.
Ozdobny motyw nie musi zresztą pokrywać całej sukienki. Efektownie prezentują się kreacje dwukolorowe, na przykład z gładkim czarnym topem i wielobarwną spódniczką. Sprawdzą się również pojedyncze wzory, które ozdobią na przykład tylko dekolt albo dolną krawędź sukienki. Jeśli zaś chcemy mocno uwypuklić ludowy wzór, najodpowiedniejsza będzie sukienka prosta i dopasowana do ciała, np. w fasonie tuby.
W młodzieżowym stylu
Słowiańskie akcenty coraz częściej pojawiają się na młodzieżowych sukienkach, co tworzy wyjątkowo oryginalne połączenie. Stylizacje są tu bliskie kiczu, ale jest to kicz kontrolowany. Sukienki codzienne mogą mieć na przykład fason wybitnie sportowy, a więc krótka, obcisła spódniczka i dresowa góra, całość zaś zdobi ludowy wzór, również w nietypowej formie, np. układając się w kształt serduszka. Sam motyw również jest zmodyfikowany, bo nie jest to oryginalny wzór słowiański, ale jego przeróżne wariacje, aczkolwiek przez cały czas jest jasne, skąd wzięła się inspiracja.
Wzorzyste sukienki mogą być bardzo krótkie i obcisłe albo spódniczka jest mocno rozkloszowana, z wystającą spod spodu haleczką z koronki. Dodatki dobieramy według uznania. Jeśli styl ma pozostać młodzieżowy, idealne będą na przykład czarne sneakersy na koturnie, modne tenisówki, skórzane botki na wysokiej szpilce, czapeczki z daszkiem, małe plecaczki. W wersji bardziej eleganckiej można pozostać przy klasycznych pantoflach i torebkach.
Słowiański wieczór
Motywy słowiańskie będą się nadawać także na większe wyjścia. Sukienki wieczorowe szyte są z luksusowych tkanin, ale zamiast jednolitego koloru pojawia się ludowy nadruk. Nie powinien on pokrywać całej sukienki, znacznie ciekawiej zaprezentuje się motyw etno w formie pojedynczego, wyrazistego akcentu, na przykład wielkiej, haftowanej aplikacji na dekolcie. Wzór ma być kontrastowy, by wyraźnie odróżniał się od sukienki, np. zielono-czerwony deseń na białej kreacji. Bardzo ważne jest też to, by sam krój już nie nawiązywał do ludowej mody, bo stylizacja straci swoją elegancką formę. Ludowe wstawki najpiękniej prezentują się na sukniach minimalistycznych, długich i dopasowanych do ciała, niepotrzebne są też im dodatkowe ozdoby biżuteryjne w etnicznym stylu.
Eklektycznie
Słowiańskie motywy można śmiało wykorzystać w stylizacjach eklektycznych. Mieszają się tu bardzo odmienne style, tworząc niezwykle kolorową, wzorzystą całość. W doborze akcesoriów można się w dalszym ciągu trzymać klucza ludowego, tyle że akcenty etno będą pochodzić z wielu kultur. Do słowiańskiej sukienki można więc dopasować na przykład aztecką bransoletę, meksykańską pelerynkę, zamszowe kozaki w stylu indiańskim, cygańską biżuterię, szeroką opaskę na włosy w stylu afrykańskim.
Inny sposób to mieszanie klimatu etno z modą z różnych dekad, np. z butami w stylu lat 60., awangardową biżuterią z lat 80., przedwojenną torebką retro, współczesnym męskim paskiem ? sukienka jest tu tylko jednym z elementów.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.