Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nosić sukienki w paski?

data publikacji: 20.10.2015 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Ponadczasowy deseń

 

Paski są w modzie niemal od zawsze. W zależności od tego, jaki fason i kolor ma nasza sukienka, paski sprawdzą się w stylu casualowym, jako ubranie do pracy czy wieczorowa kreacja. Generalnie paski są dobre na każdą okazję, jeśli tylko umiejętnie przygotujemy stylizację.

 

Na sukienki koktajlowe pasują raczej wyraziste wzory, np. nieśmiertelne połączenie czerni z bielą. Dobrze też, gdy sukienka na większe wyjście uszyta jest z błyszczącej tkaniny, a pasy stanowią efektowną dekorację. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są czarne sukienki wyjściowe z nadrukowanymi złotymi lub srebrnymi paskami – taka kreacja nada się nawet na sylwestra czy zabawę karnawałową. Sukienki do pracy powinny już być bardziej stonowane. Kontrast pomiędzy paskami nie może być zbyt mocny, najlepiej gdy połączone są dwa zbliżone do siebie kolory, np. szary i biały, błękitny i granatowy, różowy i fioletowy. Za to sukienki codzienne mogą być bardzo kolorowe, odważne, o nietypowym kroju.

 

Co zakładać do sukienki w paski?

 

Paskowana kreacja nie potrzebuje dodatkowych urozmaiceń. Jeśli komplet stanowi sukienka z żakietem, to wierzchnie okrycie powinno być jednolite kolorystycznie, bez żadnych wzorków czy ozdobnych aplikacji. By nie przyćmić sukienki, zakładamy marynarkę w neutralnym odcieniu lub w kolorze tła naszej kreacji. Ale gdy cenimy sobie ekstrawaganckie zestawienia, marynarka może być kolejnym wyrazistym akcentem – przykładowo, do sukienki w biało-czarne paski można ubrać żółty lub różowy sweterek. Z kolorystyką nie należy jednak mimo wszystko przesadzać. Do takiego mocnego zestawu warto dobrać neutralne buty i skromną torebkę – nadmiar kolorów sprawi, że będziemy wyglądać pstrokato, a nie oryginalnie.

 

Sportowe sukienki w paski można łączyć z dżinsową kurteczką, do tego kolorowa apaszka i wielka torba. Albo bardziej drapieżny zestaw: czarne, wysokie botki oraz skórzana kurtka. Do pasków białych, czarnych, szarych lub beżowych pasować będą wszelkie neonowe dodatki – ożywią kreację, a przy tym odciągną uwagę od zbyt pełnej sylwetki. Natomiast przy paskach bardzo kolorowych wskazane są dodatki stonowane, w odcieniach szarości, beżu i złamanej bieli.

 

Powiew lata

 

Chyba najbardziej oczywiste zastosowanie pasków to styl marynarski. Wąskie, poziome paseczki w kolorze granatowym albo czerwonym automatycznie kojarzą się z nadmorskim deptakiem, wakacjami i swobodną atmosferą. Najbardziej eleganckie zestawy to połączenie granatu z bielą, ale nie mniej ciekawe są też paski w biało-czerwonej tonacji. Te trzy kolory można zresztą łączyć, np. zakładając bluzkę w granatowo-białe paski i czerwoną spódnicę. W stylu marynarskim paski są zazwyczaj ułożone poziomo, dlatego lepiej unikać bardzo obszernych bluz czy spódnic. Wybierajmy raczej wąskie paseczki lub ubrania, na których paski pojawiają się tylko miejscowo, np. na dole sukienki lub przy samym dekolcie. Dzięki temu sukienka nie będzie nas pogrubiać, a zachowa swój stylowy charakter.

 

Przy bardzo pełnej figurze rozsądniej będzie unikać mocnych kontrastów. Zamiast granatu, paski mogą mieć odcień błękitu lub pastelowego koralu, ponadto jaśniejsze paski powinny być węższe od ciemnego tła. Doskonałym wyborem będzie sukienka odcinana pod biustem – część gorsetowa może być w paski, co podkreśli biust, natomiast dolna część powinna być ciemna i wolna od pasków. Dla podkreślenia talii można założyć kontrastowy, szeroki pasek.

 

Pionowe paski wyszczuplają

 

Sukienki wyszczuplające pokryte są delikatnymi, podłużnymi prążkami, niezbyt odznaczającymi się od tła. Jeśli koniecznie chcemy wykorzystać kolorystyczny kontrast, to paseczki powinny być jak najcieńsze, bo przy bardzo szerokich pasach zasada optycznego wyszczuplania już nie działa. Wyszczuplająca kreacja nie może też być za luźna. Najlepiej sprawdzają się sukienki ołówkowe, do kolan, z gorsetową górą lub spódnice o kroju trapezowym. Jeżeli sukienka jest cała w paski, podkreślmy talię ciemnym paseczkiem. Koniecznie zakładajmy do sukienki w pasy wysokie szpilki, przez co wydamy się jeszcze wyższe i smuklejsze. Buty powinny być w odcieniu beżowym, chyba że mamy czarne rajstopy, wtedy i pantofle muszą być takiego samego koloru.

 

Jeszcze lepszy efekt wyszczuplenia zapewniają paski o nieregularnym kształcie, zwężające się ku talii. Taki wzór optycznie modeluje sylwetkę i daje wrażenie klepsydrowego wcięcia. Zamiast wielu pasków, na sukience mogą się również pojawić tylko dwa szerokie, wysmuklające ciało pasy – umieszczone są one po bokach sukienki, przez co wygląda ona na „przyciętą” i w rezultacie sylwetka wydaje się węższa.

 

Paski poziome

 

A co z paskami poziomymi? Czy mamy zawsze ich unikać, bo nie służą naszej sylwetce? Na pewno nie jest to wzór polecany osobom z nadwagą, którym poziome pasy bardzo zaszkodzą. Ale kobiety bardzo szczupłe w poziomych paskach mogą wyglądać atrakcyjnie i kobieco. Biodra wydadzą się pełniejsze, urośnie też wizualnie biust. Najlepsze efekty osiągniemy dzięki paskom różnej szerokości. Tam, gdzie chcemy zachować węższe rozmiary, stosujemy paski cienkie, natomiast partie wymagające zwiększenia objętości ubieramy w pasy szersze.

 

Przy pełniejszych sylwetkach nośmy raczej paski węższe, bez wyrazistych kontrastów, czyli np. połączenie błękitu z bielą. Sukienka w poziome paski musi być wtedy dopasowana do ciała, ale pod żadnym pozorem nie powinna być z elastycznej dzianiny. Do takiej kreacji należy nosić buty na obcasie oraz paski podkreślające talię. Poziome paski warto łączyć z gładkimi dodatkami, np. kurteczką dżinsową albo jednokolorowym żakietem. W takim zestawie wyglądamy trochę szczuplej, bo jednolite okrycie wierzchnie tuszuje okolice talii oraz bioder.

 

Paski i paseczki

 

Modowi konserwatyści odradzają łączenie pasków poziomych z pionowymi, jak również zestawiania wąskich prążków z szerokimi pasami. Nie jest to uważane ze szczególnie gustowne połączenie, chociaż nierzadko takie awangardowe zestawienia widzimy na modowych wybiegach. Łączenie różnych pasków może być korzystne, jeśli chcemy wyrównać proporcje ciała – poziome pasy dajemy na przykład na węższe ramiona i szczupłe ręce, a podłużne prążki na talię, biodra i uda. By uniknąć niepotrzebnego chaosu, przy takich połączeniach trzymajmy się jednej tonacji kolorystycznej.

 

Przy paskach odmiennej szerokości istotne jest także ich ułożenie. Pełna dowolność oznacza zwykle wrażenie większej objętości, jednak przy ułożeniu regularnym może to wyglądać całkiem korzystnie. Polecane są paski układane gradacyjnie, przy czym najcieńsze paski powinny się znajdować przy dekolcie, na najgrubsze przy talii. Można też wybrać deseń, na którym paski cienkie są przeplatane paskami grubymi. Generalnie im większe uporządkowanie, tym korzystniejszy będzie efekt końcowy.

 

Paski skośne

 

Paski na sukience nie muszą się układać pionowo lub poziomo. Właściwościami wyszczuplającymi wyróżniają się także paski skośne, ale też nie wszystkie. Pasy skośne powinny przecinać całą kreację, a nie kończyć się gdzieś w połowie lub np. na wysokości bioder. Dopuszczalne są też paski skośne przecinające wyłącznie górną część sukienki, kończące się dokładnie na linii talii. Inaczej niż przy pionowych prążkach, pasków skośnych nie powinno być za dużo. Zamiast gęstego wzoru lepsze będą pojedyncze pasy, stosunkowo grube, w ciekawym kolorze. Ciemniejsze paski powinny zasłaniać newralgiczne miejsca naszej figury, a paski jaśniejsze mają za zadanie podkreślić atuty ciała.

 

Skośne paski nadają się także na sukienki z rozkloszowanym dołem. Nawet gdy materiału jest sporo, skośny wzór jest mało ryzykowny, zwłaszcza gdy sukienka jest w pastelowej tonacji, a paski są drobne i nie odróżniają się mocno od siebie.

 

Jakie paski do jakiej figury?

 

Przy dużym biuście warto nosić sukienki w paski poziome, ale tylko w górnej części. Dolna część kreacji powinna być gładka, w talii nosimy kontrastowy pasek. Wyjątkowo dozwolone jest przy takiej sukience stosowanie także pasków pionowych. Tak jak poziomy wzór eksponuje biust, tak pionowe paski wyszczuplą i wydłużą sylwetkę.

 

Przy muskularnych, szerokich ramionach nosimy kolorowe paski w górnej części sukienki. To wyszczupli barki i jednocześnie powiększy biust.

 

Przy drobnej figurze i chłopięcych biodrach warto nosić sukienki w szerokie, poziome pasy w jaskrawych kolorach, wyraźnie ze sobą kontrastujących. Dla stworzenia wrażenia bardzo kobiecej sylwetki dobre będą sukienki z gładką górą i pasiastą spódnicą.

 

Przy figurze „gruszki” wybierajmy paseczki drobne, pionowe, biegnące przez całą długość sukienki lub połączenie gładkiego dołu z pasiastą górą.

 

Dla kobiet „jabłek” odpowiednie będą sukienki w paseczki pionowe, odcinane pod biustem, z rozkloszowanym dołem. Korzystnym wyborem są też paski skośne, również na rozkloszowanej spódnicy.

 

Czy paski można łączyć z innymi wzorami?

 

Do sukienki w paski inne wzory rzadko kiedy pasują. Czasami stosuje się połączenie pasków z kwiatami lub kratką, ale trzeba bardzo uważać na podobne zestawienia, bo często są one pogrubiające. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie połączenie dwukolorowych paseczków z kropeczkami w tym samym kolorze, zadbajmy też, by wzory były jednakowej wielkości, czyli wąskie paseczki i małe groszki lub szerokie pasy i duże kropki.

 

Źródło: http://polki.pl/we-dwoje/jak;nosic;paski;-;trendy;2012,artykul,26790.html

http://moda.wieszjak.polki.pl/zelazne-zasady/269980,Jak-nosic-ubrania-w-paski.html

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38882 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-12
Zamówienie przyszło szybko i sprawnie, nie mam zastrzeżeń.
2025-01-09
Wszystko super szybko i sprawnie.polecam
pixel