Jak nosić sukienki pareo?
data publikacji: 28.09.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak wybrać pareo dla siebie?
Sukienki pareo występują w różnych wersjach. Klasyczne pareo to po prostu wielka prostokątna płachta materiału, którą zawiązuje się wokół ciała, ale są też sukienki z ramiączkami i gotowymi zapięciami, dzięki czemu układanie ubrania jest łatwiejsze, choć ogranicza nieco liczbę kombinacji. Która opcja jest korzystniejsza? Pareo z prostej chusty można nosić na więcej sposobów, z kolei sukienki z ramiączkami wyglądają bardziej wizytowo i można je nosić także w mieście albo na wieczorne imprezy.
Pareo powinno być duże, tak by dało się z niego zrobić sukienkę maxi, ale gdy preferujemy krótkie spódniczki, wystarczy wąska, podłużna chusta. Pareo na większe rozmiary może być dodatkowo wyposażone w gumkę, dzięki czemu sukienka będzie się lepiej trzymać na dużym biuście. Kolorystyka? Wedle indywidualnych preferencji, aczkolwiek nie należy przesadzać z jaskrawymi barwami, jeśli chce się zatuszować dużą nadwagę. Na pulchne sylwetki pasować będą sukienki pareo w kolorze granatowym, niebieskim, bordowym, ciemnozielonym, można też sięgać po spokojne wzorki w stonowanych kolorach, byle tylko motyw był ułożony podłużnie.
Jak nosić pareo, by nie pogrubiało?
Jednokolorowe pareo jest bardziej uniwersalne, bo pasować będzie do niego wiele różnych dodatków, choć najatrakcyjniej prezentują się sukienki pokryte wielobarwnym deseniem. Sukienki codzienne mogą mieć efektowny, orientalny nadruk w tonacji żółci, turkusu i pomarańczu, takie barwy jednak optycznie dodają objętości. Jeśli koniecznie chcemy mieć sukienkę pareo w żywym kolorze, to niech będzie ona raczej gładka, bez wzorków, ewentualnie z subtelnym cieniowaniem, np. chabrowo-granatowa. Intensywne, wielobarwne wzory nie pogrubią także wtedy, gdy sukienka będzie dopasowana do ciała – pareo wiążemy bardzo starannie, tak by materiał nie marszczył się za mocno, a wiązanie musi się znaleźć nad biustem, dokładnie pośrodku. Pareo można jeszcze dodatkowo związać w talii materiałowym paskiem, by zaznaczyć kobiece proporcje – taki zabieg optycznie wyszczupla.
Najbardziej ryzykowne jest wiązanie sukienki z przodu, na tułowiu, tak że materiał nie zachodzi gładko na siebie, lecz krawędzie pareo tworzą coś na kształt długich, marszczonych falban biegnących wzdłuż korpusu – nadmiar materiału wypuszczony swobodnie na brzuch i biodra sprawi, że sylwetka wyda się jeszcze masywniejsza. Dlatego pareo powinno dość szczelnie obejmować ciało, trochę jak ręcznik kąpielowy, a nie zwykła narzutka.
Najprostsze wiązania
Podstawowa wersja sukienki pareo to po prostu owinięcie się materiałem i związanie chusty nad biustem albo na jednym ramieniu. Takie wiązanie nie wymaga wielkiej wprawy, ale pasuje głównie kobietom szczupłym, które mogą sobie pozwolić na ubrania oversize. Bardziej stylowa wersja to wiązanie pareo w dwóch miejscach – górnymi rogami chusty obwiązujemy szyję, następnie łapiemy materiał mniej więcej na wysokości bioder, zakładamy brzegi mocno na siebie i wiążemy z przodu na supełek. Takie wiązanie lepiej modeluje sylwetkę, bo talia jest dość dobrze zaznaczona, a węzeł na biodrach równoważony jest luźniejszym, zbluzowanym materiałem na biuście. Talię podkreślić można jeszcze inaczej: pareo przerzucamy jednym rogiem na ramię, drugim brzegiem obwiązujemy się w pasie i wiążemy oba brzegi na plecach.
Bardzo proste jest też wiązanie pareo na szyi. Chustą owijamy plecy, tak by brzegi były z przodu tej samej długości, następnie oba końce materiału krzyżujemy i skręcamy, ale tak, by pozostały na górze dwa dość długie rogi – one służą jako ramiączka, które związuje się na szyi. Tak powstałą sukienkę można spiąć dużą broszą pod biustem, by materiał nie rozwiewał się na boki. Dodatki? Oczywiście wielki, słomkowy kapelusz, sandałki albo delikatne japonki, wesoła biżuteria.
Sukienka asymetryczna
Długą, szeroką chustę wiążemy na jednym ramieniu, reszta materiału spływa swobodnie w dół. Na wysokości talii zbieramy materiał i też wiążemy go w niewielki, mocny supełek, tak że powstaje dość luźna bluzka na górze i prosta, długa spódnica z wielkim rozporkiem z boku. Takie sukienki są idealne na plażę i koniecznie należy mieć pod spodem strój kąpielowy, bo pareo nie zakrywa szczelnie całego ciała – pareo i bikini powinny pasować do siebie kolorystycznie. Ten sam system wiązań można zastosować także z przodu, wiążąc supełki nad biustem oraz w talii – taka sukienka mocniej eksponuje ciało, ale można dolną część pareo przesunąć na biodro, tak że rozcięcie znowu będzie na boku, a góra ułoży się asymetrycznie.
Sukienka-kombinezon
Kolejne popularne wiązanie pareo to układanie materiału w kombinezon – nie ma klasycznej spódnicy, są za to niby-spodenki. Pareo należy w takim układzie zawiązać z tyłu na supełek, tak by materiał zakrywał biust i spływał do ziemi. Dolną krawędź chusty przeciąga się między nogami do tyłu, tak że materiał zakrywa całą pupę, po czym wiąże się dolne rogi z przodu, na wysokości talii – górna część sukienki jest dopasowana, dolna układa się w spodenki haremki.
Krótka sukienka
Pareo zwykle jest długie i zakrywa prawie całe nogi, ale nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Węższe chusty mogą tworzyć krótkie sukieneczki do kolan albo tylko do połowy uda, można z nich także formować seksowne bluzeczki oraz spódniczki mini. Sposób wiązania jest taki sam jak w przypadku długiego pareo, zmienia się jedynie długość gotowej kreacji. Krótkie pareo najwygodniej jest jednak wiązać na szyi, materiał się wtedy znacznie lepiej układa, ale jeśli zawiążemy je klasycznie, nas biustem, to piersi wydadzą się optycznie większe.
Krótkie sukienki pareo powinny być bardzo kolorowe – noszą je najczęściej dziewczyny o szczupłej sylwetce, dlatego nie muszą się one obawiać o optyczne pogrubianie. Gdy jednak pareo jest gładkie i jednokolorowe, warto układać je tak, by tworzyło kompozycję ze strojem kąpielowym pod spodem. Bardzo ciekawe jest połączenie dwóch kontrastowych kolorów, np. granatowego bikini z białą sukienką. Pareo w takiej wersji nie powinno szczelnie oplatać całego ciała – wiążemy je z przodu, żeby materiał rozchodził się na boki i w ten sposób odsłaniał ładny strój kąpielowy.
Do krótkiej sukienki można nosić espadryle na koturnie, płaskie sandały z pasków albo zwykłe klapki – buty nie powinny być zbyt masywne, by nie przytłaczać sylwetki.
Dwie chusty
Oryginalne sukienki wyjściowe można stworzyć także z dwóch oddzielnych chust. Jedno pareo oplata biodra, tworząc długą spódnicę, drugim obwiązuje się biust. Górne wiązania są bardziej skomplikowane, bo niekoniecznie musi to być prosta opaska wyglądająca jak góra od bikini, ale na przykład wiązanie asymetryczne, tak że jeden róg pareo tworzy szerokie ramiączko albo oba rogi krzyżowane są na szyi, trochę na wzór dekoltu amerykańskiego. Do bardziej wymyślnych wiązań pareo można wykorzystać dużą spinkę, która podtrzyma materiał i jednocześnie będzie służyć za ciekawą ozdobę.
Poza plażą
Pareo odsłania sporo ciała, dlatego to strój idealny nad morze, ale umiejętnie zaaranżowane może być też częścią miejskiej stylizacji casualowej. Sukienki tego typu warto łączyć na przykład z długimi, cienkimi spodniami – sukienka pełni rolę bluzki lub narzutki na główny strój. Pareo wiąże się tak samo, jak w przypadku plażowych sukienek, tyle że zamiast nagiego ciała widać spodnie, dzięki czemu strój jest odpowiedni na ulicę.
Jako samodzielne sukienki wizytowe można też nosić pareo uszyte ze szlachetnych tkanin, np. ręcznie malowanego jedwabiu. Sukienka powinna być wtedy starannie upięta i dokładniej dopasowana do ciała, tak by swoim kształtem przypominała zwykłe fasony wyjściowych kreacji. Wskazane są kolory żywe i soczyste, np. czerwień flamenco albo fuksja. Do takiej eleganckiej sukienki pareo można założyć wieczorowe sandały na szpilce oraz lakierowaną torebkę, w talii przyda się szeroki, ozdobny pasek.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.