Jak nosić sukienki i spódnice wykończone modnymi piórami?
data publikacji: 18.09.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
W komplecie ze skórą
Obecność skóry sprawia, że pierzaste ubrania wyglądają bardziej drapieżnie. Można to podkreślić stylistyką rockową – zakładamy skórzaną kurtkę ramoneskę i ekstrawaganckie, ażurowe botki na szpilkach albo wizytowe sandały z wysokim sznurowaniem. Buty powinny być lekko połyskujące lub wykończone srebrnymi suwakami, podobnie jak kurtka. Jeśli decydujemy się na spódnicę z piór, zakładamy jeszcze T-shirt albo luźną bluzkę koszulową.
Fason z piórami musi być minimalistyczny – idealnie sprawdzi się ołówkowa spódnica midi z rozcięciem na udzie, sukienka trapezowa albo prosta tuba. Pióra mogą być bardzo długie, mile widziane są też dodatkowe zdobienia, na przykład lamówka dekoltu wykończona małymi nitami albo szeroki suwak przy rozporku.
Połączenie piór ze skórą najlepiej wygląda w wersji monochromatycznej. Warto postawić na czerń z niewielkim dodatkiem srebra, ciekawie prezentują się też stylizacje bazujące na ciemnym fiolecie, burgundzie albo stalowych szarościach.
Matowy total look
Bardziej casualowe są zestawy zupełnie pozbawione połysku. Wybieramy rzeczy z matowych tkanin, a fasony są typowo codzienne – to na przykład luźny pulower, wełniany kardigan, grube rajstopy, sznurowane botki na słupkach, zamszowa torebka, trencz, flanelowa koszula, bawełniany top.
Sukienka bądź spódnica z piórami ożywią te tradycyjne ubrania i dodatki. Krój pierzastej kreacji nie powinien być zbyt wymyślny, same pióra w zupełności wystarczą by ożywić casualowy strój. Trzymamy się jednego koloru, na przykład czerni, pastelowego błękitu, szarości – zestaw ten można łatwo zamienić w stylizację wizytową, wystarczy dołożyć na przykład złoty naszyjnik albo pikowaną torebkę na grubym, srebrnym łańcuszku.
W stylu glamour
Pióra to jeden z najważniejszych atrybutów stylu glamour. Sukienki wieczorowe mogą być pełne przepychu – kreacja jest rozkloszowana, wykończona nie tylko piórami, ale też na przykład cekinami i koronkowymi wstawkami. Efektownie prezentują się kreacje uszyte z połyskującej, gładkiej tkaniny jak satyna bądź tafta, które przy dekolcie lub na biodrze mają wielką, dekoracyjną aplikację z piór.
Do takiej kreacji można założyć nowoczesne, lakierowane szpilki albo pantofle glamour, błyszczące, z biżuteryjnymi klamerkami, do tego dochodzi jeszcze mała, wysadzana kamieniami torebeczka oraz kandelabrowe kolczyki. Całość zachowa elegancki charakter, jeśli będziemy się trzymać klasycznych kolorów jak czerń, szampańska biel, czerwień, złoto, srebro. Przyda się też coś nowoczesnego – przykładowo, kolczyki mają geometryczny kształt albo torebka jest gładka, ozdobiona metalowymi wstawkami.
Do stroju casualowego pasuje pierzasta spódnica, o prostym kroju, czarna, czerwona albo biała. Łączymy ją z jedwabną bluzką o eleganckim kroju – może to być fason kopertowy, z ozdobnymi marszczeniami przy dekolcie, bluzka retro z żabotem, koszula ze zwiewnego szyfonu. Bluzkę można wymienić na marynarkę, koniecznie taką o smokingowym kroju, z satynowym kołnierzem – krótki żakiet musi mieć zapięcie w talii, marynarkę dłuższą warto przewiązać szerokim, ozdobnym paskiem.
Stylizację glamour warto podkreślić jakimś jaskrawym akcentem, zwłaszcza gdy ubrania są w odcieniach czerni i bieli – pasują szpilki w odcieniu fuksji lub neonowej żółci, szeroki pasek z lakierowanej, czerwonej skóry, kolczyki z wielkimi turkusami.
Pierzasta wstawka
Pióra nie muszą zdobić całej sukienki. Wspomniane kreacje glamour z pierzastą aplikacją to jeden z przykładów, prócz nich są jeszcze skromniejsze sukienki wizytowe, o minimalistycznym kroju, które właśnie dzięki piórom zwracają na siebie uwagę. Z piór może być uszyty szeroki kołnierz, dół kreacji wykończony jest pierzastą falbaną, gorset ma lamówkę z miękkich piórek, mankiety rękawów obszyte są długimi, lekko poskręcanymi piórami – pierzaste wstawki stosujemy na tych partiach ciała, które chcemy wyeksponować.
Klasyczne fasony warto ożywić piórami w kontrastowym, żywym kolorze – przykładowo, mała czarna może mieć czerwono-różową, cieniowaną falbanę na dole, do białej sukienki pasuje chabrowy kołnierz, skromnej, brązowej sukience wyjściowej przydadzą się rękawki wykończone piórami w odcieniu mocnego różu.
Jeśli chodzi o spódnice, to bardzo dobry efekt dają pióra ułożone gradacyjnie – na biodrach są tylko pojedyncze, rzadko ułożone wstawki, a im bliżej dolnej krawędzi spódnicy, tym gęściej pióra są doszyte. Takie rozwiązanie pomaga podkreślić proporcje klepsydry, zwłaszcza gdy spódnica ma wysoki stan zaznaczony paskiem, a bluzka jest włożona do środka i ma ładny, poziomy dekolt, na przykład typu woda. Spódnica z piórami powinna być długa, przynajmniej za kolana, buty do niej muszą być na obcasach, ale zamiast szpilek lepsze są ekstrawaganckie, wieczorowe sandały na platformach.
Drobne frędzelki
W podobnym duchu są sukienki stylizowane na lata 20-te. Kreacja ma krój trapezowy, jest dość luźna, ale wciąż podkreśla figurę, dekolt jest w miarę głęboki, zarówno z przodu, jak i na plecach. Pióra są naszyte tak, by przypominać listwy z frędzlami, trochę w stylu kabaretowym. Bardziej nowoczesny wygląd zapewnią pióra rozmieszczone punktowo i przyczepione do sukienki metalowymi nitami.
Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie kontrastowych kolorów – kreacja jest na przykład biała, a pióra w odcieniu pudrowego różu. Dodatki są metaliczne, o nowoczesnej formie, z biżuterii można zupełnie zrezygnować albo ograniczyć się do skromnych kolczyków wkrętek.
Jeśli preferujemy stylistykę retro, wybieramy sukienkę w jednolitym kolorze albo czarną, z piórami srebrnoszarymi bądź miodowo-złotymi. Czarne są też akcesoria – łączymy rzeczy vintage z fasonami minimalistycznymi, jak proste szpilki i cekinowa torebka sakiewka.
W wydaniu casualowym sukienkę z drobnymi piórami łączymy z pantoflami na słupkach i klasycznym trenczem. Kolorystyka jest kontrastowa, ale trzymamy się odcieni neutralnych – przykładowo, do sukienki czarnej zakładamy beżowy trencz i brązowe koturny.
W stylu boho
Pióra i stylistyka boho to bardzo udane połączenie. Najlepiej odnajdują się tu sukienki codzienne o luźnym, tunikowym kroju, wykończone długimi, lekko cieniowanymi piórami w stonowanych, raczej neutralnych kolorach jak biel i szarości. Jeśli taka sukienka wydaje się pogrubiająca, wystarczy dodać do niej pasek średniej szerokości, który zaznaczy talię, przyda się też dekolt wykrojony w szpic.
Taka sukienka nie wymaga zbyt wielu ozdób. Można założyć etniczny naszyjnik o dość skromnej formie, koniecznie z kamieniami, które kontrastują z odcieniem piór na sukience, albo wiszące, orientalne kolczyki – z biżuterią lepiej nie przesadzać, dlatego wystarczy jeden wyrazisty drobiazg. Buty to na przykład espadryle, płócienne tenisówki, kowbojki, pantofle na platformach – ważne jest, by buty były w miarę masywne, na grubszych podeszwach, tak by dobrze harmonizować z pierzastą sukienką.
Są jeszcze spódnice boho, długie i szerokie, z pierzastymi wstawkami. Stylizujemy je podobnie, zakładając płaskie buty w etnicznym lub sportowym fasonie, bawełnianą bluzkę z delikatnym haftem, dżinsową kurtkę i trochę biżuterii boho.
Z męskimi rzeczami
Sukienki z piórami mogą się wydawać zbyt cukierkowe i kiczowate, a to łatwo przełamać odpowiednimi dodatkami. Świetnie sprawdzają się w tej roli rzeczy inspirowane męską garderobą – mamy na przykład luźną marynarkę albo żakiet o wojskowym kroju, skórzane, sznurowane pantofle, męski pasek z metalową klamrą, koszulę z kołnierzykiem, którą zakładamy pod sukienkę, zegarek na szerokiej bransolecie.
Zawsze sprawdzają się dodatki klasyczne, gładkie, czarne albo w cielistym odcieniu, w ciągu dnia wystarczy sportowa elegancja, a więc proste tenisówki, kurtka z dżinsu, wełniany kardigan z kieszeniami. Pióra w słodkich, pastelowych kolorach należy przełamać czymś neutralnym jak brąz lub szarości, pióra w żywych odcieniach łączymy z czernią albo granatem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.