Jak nosić spódnice midi po 40-tce?
data publikacji: 28.01.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jaka długość jest odpowiednia?
Spódnice midi to takie, które kończą się pod kolanami albo mniej więcej w połowie łydek. O ile to pierwsze rozwiązanie służy praktycznie wszystkim kobietom, tak przy długości do połowy łydek należy bardzo uważać, ponieważ może ona pogrubić optycznie nogi. Szczególnie te kobiety, które narzekają na zbyt masywne łydki, muszą pamiętać o tym, by spódnica nie kończyła się w najszerszym obwodzie tej części nóg – spódnica powinna wtedy sięgać za kolana albo kończyć się kilkanaście centymetrów nad kostkami, tak by odsłonić tylko te szczupłe partie.Kobiety niskie z reguły dużo ładniej wyglądają w spódnicach nieco krótszych, chyba że jest to model z lekkiej, zwiewnej tkaniny w spokojnym kolorze, który nie przytłacza i nie skraca sylwetki. Warto przy tym pamiętać, że jeśli stylizacja ma optycznie wydłużyć figurę, to do dłuższej spódnicy należy założyć buty cieliste albo w odcieniu bardzo zbliżonym do koloru spódnicy.Ważne jest także podkreślenie talii. Spódnica midi powinna mieć wysoki stan, to bardzo skutecznie wysmukla biodra oraz uda, i nawet gdy krój jest klasyczny, stylizacja wygląda bardziej nowocześnie.
Uwaga na ciężkie tkaniny
Nie tylko długość działa niekorzystnie na sylwetkę, nieatrakcyjny wygląd bywa często winą zbyt ciężkiej, grubej tkaniny. Dotyczy to przede wszystkim spódnic o prostym, tradycyjnym kroju – połączenie takiego fasonu z mało atrakcyjną tkaniną sprawia, że kobieta wygląda w takim stroju na znacznie starszą i grubszą niż jest w rzeczywistości.Jeśli lubimy takie tkaniny jak żakard, gruba wełna albo aksamit, najlepszym wyjściem jest spódnica rozkloszowana, o linii A, z dość sztywno ułożonymi fałdami. Przy krojach bardzo tradycyjnych lepsze są materiały miękkie, ładnie opływające sylwetkę, oraz tkaniny nowoczesne, na przykład z metalicznym połyskiem albo o ciekawej, wytłaczanej powierzchni.
Stawiamy na nowoczesność
W przypadku fasonów midi, dojrzałe kobiety powinny unikać nadmiaru tradycyjnych akcentów. Długość midi sama z siebie jest dość konserwatywna, dlatego po 40-tce warto szukać fasonów nowocześniejszych – szukamy krojów geometrycznych i asymetrycznych albo decydujemy się na modne kolory i ciekawe, nieco ekstrawaganckie wzornictwo. Również gdy ma to być strój formalny wcale nie trzeba trzymać się kurczowo klasyki, wybieramy po prostu spódnice eleganckie, tyle że w bardziej współczesnych fasonach.Oczywiście, ze spódnic w staroświeckim stylu nie trzeba zupełnie rezygnować. Jeśli jest to model z ładnej tkaniny albo o korzystnym dla sylwetki kroju, wystarczy zmienić sposób stylizacji, na przykład zakładając do spódnicy nowoczesną, gładką bluzkę z owalnym dekoltem albo dodając do kompletu minimalistyczne, połyskujące szpilki oraz ekstrawagancką biżuterię z wielkich kamieni.Zawsze warto szukać nieoczywistych rozwiązań – przykładowo, gdy spódnica jest z wieczorowej, przetykanej srebrem dzianiny, to zakładamy do niej młodzieżowe botki, a do spódnicy z gładkiej wełny dodajemy sportowy top z komiksowym rysunkiem. Całość w dalszym ciągu może być elegancka, jeśli zadba się o właściwe kolory – przy ekstrawaganckich fasonach trzymamy się po prostu barw neutralnych, jak czerń, stonowany brąz, beż, biel, jasny błękit, szarości. Do stylizacji wykorzystujących młodzieżowe fasony dodajemy stylowe, wytworne akcesoria, na przykład sznur pereł, klasyczne szpilki z gładkiej skóry, torebkę w kształcie kuferka.
Wyrazisty wzór
Dojrzałe kobiety lubiące prosty, klasyczny styl powinny unikać spódnic midi w romantyczne, dziewczęce wzory. Kwiaty, które pojawiają się na takich fasonach najczęściej, muszą bardziej rzucać się w oczy, dlatego zamiast tradycyjnych motywów roślinnych sięgamy po coś nowocześniejszego, na przykład wielkie, graficzne róże na kontrastowym tle albo wzór w jaskrawe słoneczniki. Chodzi przede wszystkim o to, by wzór na spódnicy midi nie był rozmyty i w pastelowych kolorach, bo takie właśnie fasony działają postarzająco.Oczywiście, unikać należy także wzorów bardzo pstrokatych, zdominowanych przez kolory neonowe – wzór powinien być elegancki, dlatego najlepiej sprawdzają się kolorowe printy na czarnym albo białym tle. Nie muszą też być to obowiązkowo kwiaty, nowoczesny wzór może być w stylu geometrycznym albo boho, liczy się tylko to, by nawiązywał do współczesnych trendów.Do wzorzystej spódnicy midi dodajemy klasyczne akcesoria, dbając jednak o to, by nie były one zbyt mdłe. Gdy spódnica jest raczej ciemna, idealnie sprawdzą się lakierowane, czarne pantofle na wysokich obcasach, do wzoru jasnego można dołożyć ekstrawaganckie, białe szpilki albo platformy nude. Bluzka też jest neutralna i powinna ładnie zgrywać się z kolorystyką spódnicy – jeśli wzór jest niebiesko-czerwony na czarnym tle, to lepszą opcją będzie top czarny, a nie biały czy beżowy.
Plisowana midi
Spódnica plisowana zalicza się obecnie do najmodniejszych fasonów. Czy pasuje także kobiecie po 40-tce? Owszem, choć wiele tu zależy od sylwetki. Spódnice drobno plisowane źle leżą na kobietach z bardzo szerokimi biodrami, natomiast przy większym brzuchu należy unikać spódnic z wysokim stanem i szerokim paskiem podkreślającym talię, gdy jednak sylwetka jest w miarę proporcjonalna, plisowana spódnica ładnie podkreśli kształty i doda im lekkości.Przy nadwadze lepiej unikać spódnic mocno błyszczących czy w bardzo jasnych kolorach – najbezpieczniejsze są ciemne brązy, czerń, granat, bordo, świerkowa zieleń, purpurowy fiolet. Prócz tego należy tworzyć stylizacje monochromatyczne, jeśli więc spódnica jest czarna, zakładamy do niej na przykład grafitową koszulę albo golf w odcieniu atramentowego granatu.Plisowane spódnice lepiej wyglądają, gdy są wyraźnie dłuższe, tak że zakrywają prawie całe łydki, koniecznie też należy do nich założyć buty na obcasach albo koturnach. Stylizację powinna charakteryzować lekkość – sięgamy po bluzki z jedwabiu, sweterki z cienkiej wełny, szyfonowe topy, aczkolwiek kobiety o figurze gruszki mogą pozwolić sobie na cięższe ubrania, na przykład szeroki, pudełkowy top kończący się na wysokości talii.Swingowa spódnica na szczególne okazjeNa wieczór, kiedy wymagany jest elegancki, ale i niezbyt wystawny strój, dobrym pomysłem jest komplet złożony z ładnej spódnicy i bluzki. Spódnica midi powinna być lekka i kobieca, a w tej roli doskonale odnajdzie się spódnica w stylu swingowym, szyta z koła lub z bardzo szerokich klinów, mocno rozkloszowana i z wysoko zaznaczoną talią.Swingowe spódnice są niezwykle korzystne dla sylwetki, ponieważ maskują masywne biodra oraz uda, a długość midi dodaje całej figurze smukłości. Fason ten wprawdzie nawiązuje do mody lat 50-tych, ale wygląda bardzo nowocześnie, zwłaszcza gdy połączy się do z atrakcyjną bluzką, na przykład taką o kroju koszulowym albo w stylu minimalistycznym, z szerokimi, ozdobnymi zakładkami podkreślającymi biust.Swingowa spódnica może być w jasnym, pastelowym kolorze, jak pudrowy róż albo maślana żółć, koniecznie jednak trzeba taki odcień wzmocnić czymś bardziej zdecydowanym, jak śnieżnobiała koszula o męskim kroju czy lakierowane, czarne szpilki. W stylistyce retro lepiej sprawdzą się kolory ciemne, jak świerkowa zieleń czy winna czerwień, i do tego czarne lub brązowe dodatki vintage oraz nowoczesna, metalowa biżuteria.
Atrakcyjna kurtka
W sezonie jesienno-zimowym ogromne znaczenie dla wyglądu spódnicy midi ma okrycie wierzchnie. Dojrzałe kobiety mogą swój strój uzupełnić na przykład krótką, skórzaną ramoneską – pasuje ona nie tylko do stroju casualowego, ale i do stylizacji wizytowej.Inne ciekawe rozwiązanie to gruby, wełniany żakiet o militarnym kroju, tyle że z ukośnym zapięciem, które dodatkowo wyszczupla sylwetkę. Na mrozy najlepsze będzie modne futerko, krótkie, o prostym kroju, za to w niebanalnym odcieniu, na przykład bursztynowej żółci.Źródło: https://40plusstyle.com/how-to-wear-an-a-line-skirt-over-40/
https://www.fabulousafter40.com/swingy-fit-and-flare-midi-dresses/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.