Jak nosić pomarańcz w letnich strojach?
data publikacji: 11.09.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Pomarańczowy i niebieski
Idealnym kontrastem dla pomarańczu jest kolor niebieski. Oba te odcienie tworzą wyrazistą, ale bardzo harmonijną całość, tak że zyskujemy oryginalny, wyjątkowo twarzowy komplet na wakacje. Kolory można zestawiać ze sobą blokowo, na przykład pomarańczowe sandały, niebieskie szorty plus pomarańczowy podkoszulek, sprawdzą się także wszelkiego rodzaju wzory łączące oba te odcienie – ładnie wyglądać będą duże, dwukolorowe kwiaty, motywy afrykańskie, desenie nawiązujące do marynistyki. Warto przy tym pamiętać, że oranż jest znacznie mocniejszym kolorem, jeśli więc nie ma całkowicie zdominować stylizacji, niebieskiego musi być trochę więcej, by oba kolory były równie dobrze widoczne.
Pomarańczowo-niebieska stylizacja będzie łagodniejsza w odbiorze, gdy doda się do niej trochę neutralnych kolorów – doskonale w tej roli sprawdzą się jasne szarości oraz chłodne, złamane odcienie bieli, przyda się też trochę bladej czerni albo grafitu. Szarości warto stosować na większych powierzchniach, dzięki czemu stylizacja będzie wyglądać bardzo świeżo – przykładowo, do niebieskiej koszulki na cienkich ramiączkach pasują szare rybaczki, pomarańczowe sandały i niewielka, grafitowa torebka. Długie, wakacyjne sukienki codzienne mogą też być ozdobione fantazyjnym, niebiesko-szarym wzorem, a wtedy oranż pojawia się na dodatkach.
Z chłodnym błękitem
Nie tylko mocny odcień niebieskiego dobrze wygląda z oranżem. Pomarańcz bardzo ładnie komponuje się również z błękitem, tyle że w tym przypadku wskazane są te jaśniejsze, stonowane odcienie oranżu, najlepiej takie z dość wyraźną, chłodną nutą. Błękit, jako kolor neutralny i elegancki, skutecznie tonuje jaskrawość oranżu, dlatego jest to idealne połączenie w stylizacjach wizytowych.
Błękitne sukienki koktajlowe nabiorą wyrazu, gdy dołoży się do nich pomarańczowe akcesoria – już jeden taki oranżowy dodatek sprawi, że strój wyda się znacznie ciekawszy. Można nawet zastosować oba te kolory w podobnych proporcjach, decydując się na przykład na pomarańczowy żakiet do błękitnej sukienki bądź łącząc eleganckie, pomarańczowe spodnie z błękitnym, wieczorowym topem. W takich zestawieniach na kolor dodatkowy wybieramy czerń albo odcień nude, koniecznie w wersji lakierowanej, natomiast w stylizacjach typowo wieczorowych sprawdzi się srebro albo chłodne, zgaszone złoto. Można też jeszcze inaczej rozłożyć akcenty – top jest błękitny, a spodnie czarne, pomarańcz zaś jest tylko drobnym dodatkiem ożywiającym strój.
W tej wersji pomarańcz nadaje się nawet do biura. Błękitną sukienkę bądź letnią garsonkę zdobimy wąskim, pomarańczowym paskiem albo dodajemy eleganckie, pomarańczowe pantofle – bardzo ważne jest, by w służbowych stylizacjach pomarańcz był oddalony od twarzy.
Dwa mocne kolory
Kolejne oryginalne połączenie to miks pomarańczu z fioletem. Oba kolory są bardzo mocne, dlatego trzeba zawsze sięgać po odcienie o tym samym poziomie nasycenia – jaskrawy oranż łączymy z żywym, trochę jaśniejszym fioletem, z kolei pomarańcz lekko przydymiony, o dyniowym zabarwieniu, lepiej wygląda w towarzystwie zgaszonej purpury.
W letnich stylizacjach pomarańcz i fiolet najatrakcyjniej wyglądają na ciekawych, wakacyjnych wzorach – to mogą być drobne kwiaty, abstrakcyjne printy albo geometryczne desenie. Jeśli natomiast wolimy gładkie powierzchnie, fiolet i oranż najlepiej będzie połączyć z bardzo jasnym beżem albo złamaną bielą, na przykład odcieniem ecru. Może to być na przykład zestaw typu beżowa spódnica, pomarańczowa bluzka i fioletowe espadryle – ważne jest, by najmocniejszy kolor dawać na te partie ciała, które chcemy wyeksponować. Choć beż jest w tym zestawie najjaśniejszym kolorem, to jednak bardziej przykuwa wzrok jaskrawy oranż, dlatego przy szerokich biodrach i masywnych udach pomarańcz lepiej dać na bluzkę, a beż na spódnicę bądź spodnie. Z fioletem jest podobnie, dajemy go na te miejsca, które mają wyglądać na szczuplejsze.
Czerń w takim zestawie? Jako dodatek na pewno się sprawdzi, niemniej cała stylizacja może się wydać dość ponura i po prostu za ciemna na lato. Czarne akcesoria sprawdzą się w stylizacji typowo wieczorowej, a i wtedy dobrze jest zadbać o to, by całość prezentowała się lekko i wakacyjnie – zamiast ciężkich, rockowych dodatków wybieramy akcesoria delikatniejsze, na przykład vintage. Jeszcze korzystniej wyglądać będzie połączenie fioletu z oranżem podkreślone złotem – akcesoria w tym odcieniu pięknie rozświetlą kreację i wyeksponują opaleniznę.
Pomarańcz plus biel
Jeśli wolimy bardziej konwencjonalne rozwiązania, najbezpieczniej będzie sięgnąć po biel. Pomarańcz z bielą zawsze tworzy ładny zestaw, bez względu na styl ubrań i dodatków. Znacznie ważniejsze jest tu właściwe dopasowanie odcieni – połączenie jaskrawego oranżu i czystej bieli służy jedynie kobietom o zdecydowanej urodzie, przede wszystkim brunetkom. Przy łagodniejszych rysach twarzy wskazane są odcienie nieco zgaszone, jak kość słoniowa czy ecru. Szatynki w ogóle powinny unikać pomarańczu, a już na pewno nie mogą go stosować blisko twarzy, bo w towarzystwie tego koloru ich cera wyda się bledsza, bardziej zmęczona i mocniej naznaczona zmarszczkami. Dobrym rozwiązaniem są tu sukienki i bluzki w biało-pomarańczowe wzory, ponieważ w takim wydaniu oranż jest znacznie łaskawszy dla delikatniejszych typów urody.
Oranż z bielą nie będzie tak mocno kontrastować z odcieniem skóry, jeśli dołoży się jeszcze inne barwy. Dla blondynek świetnym uzupełnieniem będzie spokojny niebieski – do biało-pomarańczowego topu można założyć dżinsowe szorty albo krótką, błękitną spódniczkę. Drugi korzystny wybór to chłodny, jasny brąz – do pomarańczowych spodni i białego T-shirta dodajemy brązowy pasek, brązowe sandały i dużą, brązowo-białą torbę. W odważniejszych stylizacjach przyda się odrobina różu, byle nie bardzo jaskrawego.
Z oliwkową zielenią
Popularny latem styl safari bardzo chętnie wykorzystuje pomarańcz, zwłaszcza jego ciemniejsze, energetyczne odcienie. Pomarańcz doskonale łączy się ze wszystkimi kolorami pustyni – z beżem, brązem, ciemną żółcią, oliwkową zielenią, błękitem. Szczególnie atrakcyjne jest połączenie pomarańczu z piaskowym beżem, na przykład beżowa spódnica rozpinana na guziki plus pomarańczowa bluzka koszulowa z podwijanymi rękawami albo beżowe spodnie bojówki plus pomarańczowy żakiecik z krótkimi rękawami.
Do beżu i oranżu warto dodawać oliwkowe akcesoria – zieleń w tym wydaniu jest znacznie korzystniejszym uzupełnieniem stroju niż tradycyjna czerń. Łatwo też w ten sposób wyrównać optycznie proporcje i wyszczuplić kłopotliwe partie ciała. Przykładowo, jeśli nogi mają wydawać się smuklejsze, zakładamy oliwkową, trapezową spódnicę w stylu safari i do tego pomarańczową koszulę bez rękawów, ozdobioną wielkimi kieszeniami na piersiach. Oczywiście, nie trzeba się ograniczać wyłącznie do stylu safari, bo równie dobrze oranż i pomarańcz sprawdzą się w strojach nowoczesnych – na lato pasować będą oliwkowe, lniane spodnie o prostym kroju, piaskowy podkoszulek z głębokim dekoltem V oraz modne, pomarańczowe akcesoria.
Z granatem
Granat to kolor niezwykle uniwersalny, można go nosić przez cały rok, a jego charakter określają przede wszystkim dodatki. W sezonie wakacyjnym idealnym dopełnieniem granatowego stroju jest właśnie oranż, przede wszystkim te mocne, wyraziste odcienie. Pomarańczowe akcesoria pasują na przykład do dżinsów i białych koszulek, nadając im typowo wakacyjnego wyglądu, dobrze łączą się także z motywami marynarskimi, stanowiąc oryginalny zamiennik dla klasycznej czerwieni.
Po granat warto sięgać zawsze wtedy, gdy pomarańczowa kreacja ma prezentować się elegancko. Z granatowym żakietem kreacja w odcieniu oranżu nadaje się na przyjęcia i rodzinne uroczystości, a nawet na służbowe, nieformalne spotkania – pomarańcz z granatem daje znacznie lepsze wrażenie niż pomarańcz z czernią.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.