Jak nosić mini zimą?
data publikacji: 21.02.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Rajstopy największym sojusznikiem
Tak naprawdę tylko bardzo siarczyste mrozy są przeszkodą przed tym, by ubrać się w spódniczkę mini. W trakcie normalnej zimy krótka sukienka wcale nie sprawi, że będziemy strasznie marznąć, bo ochronią nas przed tym rajstopy. Zimowe rajtuzy zachwycają bogactwem kolorów i wzorów, a najlepszy sposób, by się takim dodatkiem pochwalić, to właśnie założenie mini, która odsłania spory fragment nóg. Warto mieć przy tym na uwadze, że grube, zimowe rajtuzy nierzadko są równie ciepłe co zwykłe spodnie, a czasami nawet cieplejsze, bo ściśle otulają ciało i nie przepuszczają chłodnego powietrza w takim stopniu, co luźniejsze nogawki.
Ozdobne rajstopy powinny być oczywiście odpowiedniej grubości, bez szerokich, luźnych oczek czy ażurowych wzorków. Sukienki codzienne warto łączyć z innymi kolorami niż czerń, a jeśli obawiamy się, że kolorowe rajtuzy pogrubią nam nogi, wystarczy sprytnie połączyć poszczególne barwy stroju i założyć do tego wyszczuplające kozaki. Przy grubszych nogach trzeba też wystrzegać się połysku, tak na rajtuzach, jak i na spódnicy czy sukience. Kolory mogą być żywsze, lecz muszą pozostać matowe, do tego rajstopy powinny być idealnie kryjące – jeśli prześwituje spod nich skóra, nogi optycznie wydają się pełniejsze.
Jak dopasować kolor rajstop?
Jeśli najważniejsza w stylizacji jest sukienka i nie chcemy w żaden sposób jej przyćmiewać, najlepsze będą rajstopy cieliste albo czarne. Te pierwsze wybieramy wtedy, gdy i buty są jasne, na przykład beżowe, jasnobrązowe albo szare. Przy butach czarnych właściwsze są rajtuzy w tym samym kolorze, szczególnie gdy zależy nam na optycznym wyszczupleniu nóg. Neutralne rajstopy nosimy głównie wtedy, gdy zimowa mini jest bardzo kolorowa, wzorzysta, z atrakcyjnego materiału, na przykład sukienka z wytłaczanego, czerwonego aksamitu albo mini ze szmaragdowozielonej koronki. Gdy nogi są szczupłe, można zaryzykować i założyć do ozdobnej mini cieliste pończochy z delikatnym połyskiem – to rozwiązanie idealnie sprawdza się przy stylistyce retro. Ważne jest przy tym, by błyszczące rajstopy miały odcień bardzo zbliżony do naturalnego koloru skóry lub po prostu były czarne.
Zimową mini warto ożywić bardzo kolorowymi rajstopami. Czarne sukienki wyjściowe można łączyć z dowolnym odcieniem, a szczególnie efektownie wypadną tu rajtuzy bordowe, zielone, czerwone, chabrowe, ciemnożółte, fioletowe; mocny kolor rajstop podkreśli czerń sukienki i nie będzie się ona wydawała już taka ponura. Reszta dodatków również jest w odcieniu czerni i dzięki temu to rajtuzy tworzą stylizację. Kolorowe rajstopy nie zepsują wyglądu nóg, jeśli mini będzie swoim krojem dopasowana do naszego typu sylwetki i założymy buty, które optycznie wysmuklają łydki – mogą to być dopasowane oficerki, sznurowane botki kończące się tuż pod kostką, zamszowe botki na koturnie.
Warto stawiać na kontrasty
Rajstopy, buty i sukienka w dokładnie tym samym kolorze faktycznie pomagają stworzyć wrażenie, że sylwetka jest nieco smuklejsza, ale zróżnicowanie kolorów w zimowym stroju wcale od razu nie oznacza, że wydamy się kilka kilogramów grubsze. Taki efekt zapewnią jedynie bardzo wyraziste kontrasty, z użyciem jaskrawych kolorów, na przykład ciemnozielona sukienka plus neonowe, żółte rajtuzy. Wyjątkowo odważne zestawienia kolorystyczne pasują kobietom ze szczupłymi nogami i jak najczęściej powinny one wykorzystywać te kontrasty w swoich zimowych stylizacjach z miniówkami – strój nie będzie nudny i ponury.
Przy pełniejszej sylwetce łączymy kolory nieco rozważniej. Jeśli sukienka mini jest na przykład granatowa, można założyć do niej rajtuzy w tym samym odcieniu, a do tego czarne botki lub kozaki. Pasować będą jednak i rajstopy w innym kolorze, na przykład świerkowej zieleni albo spokojnego fioletu – różnią się one od granatu, ale pozostają w podobnej tonacji, dzięki czemu sylwetka wydaje się bardziej zrównoważona. Podobnie postępujemy przy sukienkach jasnych. Gdy zimowa mini jest na przykład błękitna, czarne rajtuzy sprawdzą się jedynie przy szczupłych udach, na grubsze nogi lepiej założyć rajstopy szare, brązowe, niebieskie, miętowe, lawendowe. Rajstopy powinny być nieco ciemniejsze od sukienki i znacznie mniej jaskrawe, chyba że naszym celem jest właśnie skupienie całej uwagi na nogach.
Wzory na nogach
Gładkie, jednokolorowe spódnice i sukienki wizytowe dobrze jest połączyć z wzorzystymi rajstopami albo legginsami. Idealnie będą między innymi wydłużone romby w spokojnych kolorach – działają one wyszczuplająco na nogi, a przy tym bardzo ożywiają skromne, jednolite stylizacje casualowe. Poza rombami sprawdzą się też inne, pionowo ułożone geometryczne wzory oraz roślinne ornamenty, ale bardzo wymyślne, wielobarwne motywy pasują niemal wyłącznie do klasycznych mini w ciemnych, neutralnych kolorach.
Wystarczy jednak, że wzorek na rajtuzach czy legginsach jest dość skromny, w spokojnych barwach, a można go zestawić ze wzorzystą sukienką. Przykładowo, gdy mini jest w szaro-czarną krateczkę, rajstopy mogą być zadrukowane oksfordzkimi rombami w tej samej tonacji. Do geometrycznej sukienki w niebiesko-miedziane pasy pasować będą pończochy z abstrakcyjnym, roślinnym deseniem w dokładnie tych samych kolorach co sukienka. Wzory na mini i rajtuzach muszą po prostu być monotonne i w nie więcej niż trzech kolorach, a wtedy cała stylizacja pozostanie wyważona.
Zawsze bezpiecznym wzorem dla sukienek i spódniczek mini są klasyczne groszki w tradycyjnych kolorach. Rajstopy w kropki wyglądają bardzo retro, dlatego świetnie komponują się z miniówkami o tradycyjnym kroju, na przykład takimi szytymi z koła albo wykończonymi kontrafałdą.
Mini wieczorową porą
Zimowe sukienki koktajlowe o długości mini można nosić na sposób klasyczny, można też postawić na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Na nieformalnych imprezach znakomicie sprawdzą się połączenia krótkich sukienek z wzorzystymi, cienkimi pończochami. Rajstopy są jednokolorowe, wyróżniają się po prostu nietypowym splotem, na przykład kabaretkową siateczką, wytłaczanymi zygzakami albo koronkowym motywem kwiatowym. Czarne, wzorzyste pończochy fantastycznie prezentują się w towarzystwie czarnych, seksownych miniówek, które dzięki temu nabierają zupełnie innego stylu. Do kompletu zakładamy jeszcze modne botki bez palców albo wysokie za kolano kozaki na szpilce.
Cienkie, wzorzyste pończochy najefektowniej wypadną przy grubej mini, na przykład z aksamitu albo skóry, bo stylizację podkreśla właśnie ten kontrast. Nawet gdy sięgniemy po rajstopy gładkie, to jeśli będą one dużo cieńsze od sukienki, stylizacja wyda się bardziej seksowna i nowoczesna. Można też postąpić odwrotnie – do cienkiej, bieliźnianej mini zakładamy grube, maskujące rajstopy.
Jakie buty najlepsze?
Numerem jeden w zimowych stylizacjach z miniówkami są oczywiście wysokie kozaki. To w nich nogi wyglądają najzgrabniej i to w nich będzie po prostu najcieplej. Trzeba jednak uważać na obcasy – wysokie szpilki nosimy raczej z miniówkami rozkloszowanymi, do obcisłych spódniczek pasują buty płaskie lub na niewielkiej koturnie.
Można też pokusić się o botki, ale koniecznie na obcasie. Przy butach z krótkimi cholewkami starajmy się unikać mocno kontrastowych rajstop, bo skróci nam to nogi – lepiej w takim przypadku założyć rajstopy wzorzyste, ale ciemne, niż gładkie, lecz w zupełnie innym odcieniu.
Mini lubi luz
Kontrasty warto zastosować także przy długościach. Zimowe sukienki mini świetnie wypadają na tle długich, wełnianych płaszczy, zwłaszcza tych w innym kolorze – dodając do tego wysokie, skórzane kozaki otrzymujemy ciepły i wygodny strój na cały zimowy sezon. Długie powinny być też zimowe kardigany, zwłaszcza gdy sukienka jest mocno dopasowana do ciała. Wszelkie zimowe dodatki, jak szale, kominy czy czapki, również powinny mieć luźną, swobodną formę, bo dzięki temu mini wypadnie znacznie bardziej elegancko.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.